EU

Avstrija meni, da je Ciper pokazal sposobnost za pridružitev EU
30. 12. 1998 13.07
Avstrija je pozdravila odločitev Cipra, da ni namestil ruskih raket zemlja-zrak. Po besedah avstrijskega zunanjega ministra, Wolfganga Schuessela, je Ciper s tem pokazal svojo sposobnost za članstvo v EU. Ciper je sicer poleg Slovenije, Poljske, Estonije, Češke in Madžarske začel pogajanja z EU minuli teden.

Slovenija bo EU, Avstriji in Italiji predala noto glede domicila lipicancev
29. 12. 1998 16.09
Ministrstvo za zunanje zadeve je skupaj z ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaradi novice, da nameravajo Avstrijci še letos z Italijani z dvostranskim sporazumom urediti vprašanje domicilnega statusa lipicancev, slovenska veleposlaništva v Rimu, na Dunaju in pri EU danes zadolžilo, da pristojnim organom predajo noto, v kateri se Slovenija zavzema za zaščito svojih interesov pri vzreji lipicancev.

Evropska unija zagotavlja nadaljevanje širitve
29. 12. 1998 09.45
Širitveni proces Evropske unije se bo po zagotovilu petnajsterice in nemškega predsedstva, ki krmilo v povezavi za pol leta prevzema s 1. januarjem, v prihodnje nadaljeval z nezmanjšanim tempom. Šesterica kandidatk, vključno s Slovenijo, ki se o članstvu z unijo že pogaja, bo do junija po načrtih opravila pregled usklajenosti zakonodaje za vseh 31 področij skupnega pravnega reda EU, v času nemškega predsedstva pa naj bi bilo na pogajanjih načetih novih osem področij. Vključno s sedmimi, o katerih so se pogajanja začela novembra, jih bo na pogajalski mizi do junija predvidoma polovica od vseh.

Slovenija bo do konca januarja EU predala izhodišča za osem področij
25. 12. 1998 10.26
Slovenija je pred dnevi Evropski uniji predala pogajalska izhodišča za novih pet področij skupnega pravnega reda: za pravo gospodarskih družb, ribištvo, statistiko, carinsko unijo in zunanje odnose. Drugi sklop oddanih izhodišč pa bo dopolnila januarja, ko naj bi oddala izhodišča za še tri poglavja: prost pretok blaga, politiko konkurence ter varstvo potrošnikov in zdravja. Slovenska tiskovna agencija (STA) bo v prihodnjih dneh oziroma do konca januarja predstavila izhodišča, o katerih naj bi se po pričakovanjih slovenske strani vsebinska pogajanja začela v prvi polovici prihodnjega leta, torej v času nemškega predsedovanja uniji.

Pocenitev telefonskih uslug v Italiji
25. 12. 1998 09.58
V prvi fazi spremembe cen telekomunikacijskih storitev v Italiji bodo tarife za lokalne pogovore ostale nespremenjene, cene medkrajevnih in mednarodnih pogovorov pa se bodo znižale, je sporočila italijanska komisija za telekomunikacije. Od 1. februarja prihodnjega leta se bodo tarife za medkrajevne pogovore pocenile za 7 odstotkov, mednarodni pogovori pa bodo cenejši za 9,6 odstotka. V drugi fazi v marcu in juliju bo komisija številne mednarodne pogovore zaračunavala po lokalni tarifi, postopno pa bo začela uvajati merjenje v sekundah namesto v impulzih. Italija je dolžna v okviru dogovora znotraj EU do julija 1999 dokončati neizogibne spremembe cen mednarodnih in domačih tarif.

Tudi Italija znižuje eskontno obrestno mero
25. 12. 1998 09.57
Tudi italijanska centralna banka se bo pridružila osrednjim bankam držav evropske gospodarske in denarne unije (EMU), in sicer z znižanjem eskontne stopnje s 3,5 na 3 odstotka, kar je najbrž zadnja avtonomna poteza Bance d'Italia, preden bo Evropska centralna banka z začetkom leta 1999 prevzela nadzor nad monetarno politiko v EU. Nova obrestna mera, ki bo stopila v veljavo 28. decembra letos, za italijanske politike in poslovneže pomeni konec dolge in naporne poti vključevanja v EMU, pa tudi prepotrebno spodbudo za upočasnjeno domačo proizvodnjo.

Predlagana maksimalna stopnja DDV v EU
25. 12. 1998 09.57
Evropska komisija je objavila zakonski predlog, po katerem bi maksimalna standardna stopnja davka na dodano vrednost (DDV) lahko znašala največ 25 odstotkov. Predlog od vlad članic EMU ne zahteva sprememb obstoječega DDV sistema, temveč poskuša odpraviti možnost nadaljnjega povečevanja različnosti davčnih stopenj. Dosedanji predpisi v EU so obvezovali članice samo pri minimalni najvišji stopnji davka, niso pa omejevali najvišje stopnje.

Bruno Korelič o pogajanjih Slovenije z EU
24. 12. 1998 16.20
Predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič meni, da bi Slovenija v pridružitvenih pogajanjih z EU morala bolje izkoristiti tudi že pred časom sklenjen transportni sporazum.

EU Slovenijo uradno obvestila o sklepu procedure za uveljavitev pridružitvenega sporazuma
23. 12. 1998 18.24
Generalni sekretariat sveta Evropske unije je danes diplomatski misiji Slovenije v Bruslju slovesno izročil noto, v kateri jo je obvestil, da so vsi postopki za uveljavitev pridružitvenega sporazuma EU in Slovenije sklenjeni. Sporazum stopa v veljavo prvi dan drugega meseca po opravljeni proceduri, torej 1. februarja prihodnje leto.

Za upravljanje s sredstvi pomoči EU bo skrbel Nacionalni sklad
23. 12. 1998 12.30
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Amir Naqvi sta danes podpisala memorandum o soglasju k ustanovitvi Nacionalnega sklada ter dva finančna memoranduma za program Phare - za nacionalni program 1998 in za program čezmejnega sodelovanja z Avstrijo za isto leto. Izjemno pomemben je prvi dokument, saj bo sklad pristojen za upravljanje s sredstvi pomoči Evropske unije (EU), s čimer bo Slovenija prevzela odgovornost za programiranje, porabo in nadzor nad sredstvi Phare. Obenem je ustanovitev sklada predpogoj za črpanje sredstev programa Phare za leto 1998.

EU septembra beležila 1,2 milijarde zunanjetrgovinskega primanjkljaja
22. 12. 1998 08.11
Evropska unija je imela po podatkih Eurostata septembra letos za 1,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega primanjkljaja, medtem ko je septembra lani beležila 3,3 milijarde ekujev presežka. Po drugi strani je imelo enajst držav, ki bodo prihodnje leto uvedle evro, septembra 5,2 milijarde presežka v trgovini s svetom, kar je za 2,2 milijarde manj kot septembra lani. Statistični urad EU ugotavlja, da se je tudi septembra v petnajsterici trgovinska rast upočasnjevala.

EU: Poraba energije lani manjša za odstotek
22. 12. 1998 08.10
Kljub 2,6-odstotni gospodarski rasti se je poraba energije v Evropski uniji lani zmanjšala za odstotek, v najnovejšem poročilu ugotavlja Eurostat. Po podatkih statističnega urada EU se je za pet odstotkov zmanjšala v Veliki Britaniji, za dva v Nemčiji in za en odstotek v Franciji. Na splošno se je poraba premoga, ki se manjša že od leta 1974, zmanjšala za 1,8 odstotka. Poraba nafte je bila lani v primerjavi z letom poprej za 2,3 odstotka manjša.

Fischer: evropska pobuda za človekoljubno pomoč Iraku
21. 12. 1998 14.33
Zunanja ministra Nemčije in Velike Britanije Joschka Fischer in Robin Cook sta se v Londonu sporazumela o tem, da bo nemška vlada svoje predsedovanje Evropski uniji izkoristila za spodbuditev človekoljubne pomoči za trpeče prebivalstvo v Iraku.

Slovenija Bruslju predala nov sklop pogajalskih izhodišč
18. 12. 1998 14.02
Slovenija je danes Evropski uniji predala pogajalska izhodišča za novih pet področji skupnega pravnega reda: za pravo družb, ribištvo, statistiko, carinsko unijo in zunanje odnose. Tokrat je postavila zahteve za tri prehodna obdobja pri uveljavljanju skupne unijine zakonodaje, in sicer na področju carinske unije in zunanjih odnosov.

Slovenija na večstranskem screeningu za kmetijstvo
17. 12. 1998 16.25
Slovenska delegacija na čelu z državnim sekretarjem v kmetijskem ministrstvu Francetom Butom se je do danes v Bruslju tri dni udeleževala skupinskega screeninga, na katerem je širitvena skupina kandidatkam, ki se o članstvu v Evropski uniji že pogajajo, podrobno predstavila način financiranja skupne kmetijske politike. Zanjo gre iz skupnega proračuna skoraj 50 odstotkov vsega denarja.

Pridružitveni parlamentarni odbor
16. 12. 1998 12.10
Pridružitveni parlamentarni odbor Evropske unije in Slovenije naj bi drevi s sprejemom priporočil za Evropski parlament in slovenski državni zbor sklenil svoje ustanovno zasedanje. Slovenskim poslancem se bodo popoldne na zasedanju pridružili tudi predstavniki slovenske vlade, med drugim minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki se je davi že sestal z evropskim komisarjem za zunanje zadeve Hansom van den Broekom.

Časovni načrt Agende 2000 uspeh dunajskega evropskega vrha
16. 12. 1998 12.06
Predsedujoči Evropski uniji, avstrijski kancler Viktor Klima, je danes v Evropskem parlamentu v Strasbourgu časovni načrt za sporni paket reform Agenda 2000 označil kot največji uspeh nedavno končanega vrhunskega srečanja EU na Dunaju.

Širitev EU okrepila njen gospodarski položaj
16. 12. 1998 10.26
Načrtovana širitev Evropske unije, ki je v prvi krog uvrstila šest naprednejših kandidatk, med njimi tudi Slovenijo, bo po mnenju predstavnika Dresdner Bank odločilno spremenila položaj EU v svetovnem gospodarstvu.

EU: Vladni ukrepi za odpravo zamud pri prilagajanju slovenske zakonodaje
15. 12. 1998 16.41
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je danes v Ljubljani predstavil obsežen seznam ukrepov, ki jih je vlada predstavila državnemu zboru za odpravo zamud pri usklajevanju slovenske zakonodaje s pravnim redom EU. Bavčar je izrazil prepričanje, da je zamujeno moč nadoknaditi do začetka druge polovice prihodnjega leta, ko bo Evropska komisija znova ocenjevala napredek kandidatk za članstvo v EU.

Fischer predstavil program nemškega predsedovanja EU
15. 12. 1998 14.00
Nemški zunanji minister Joschka Fischer je danes v Helsinkih predstavil program Nemčije kot predsedujoče Evropski uniji v prvi polovici leta 1999. V pogovoru s finsko kolegico Tarjo Halonen je Fischer poudaril, da bo v središču pozornosti nemških prizadevanj v tem času reforma EU z agendo 2000.

EU namenja 10,85 milijona ekujev za Azerbajdžan
15. 12. 1998 12.35
Evropska komisija je namenila 10,85 milijona ekujev izredne pomoči za okrevanje gospodarstva v Azerbajdžanu, ki trpi za posledicami spopadov v Gorskem Karabahu. V to državo se je zaradi nasilja na omenjenem območju zateklo kar milijon beguncev. Denar, ki ga daje Evropska komisija, je namenjen za obnovo šol, stanovanjskih poslopij ter električnih in vodnih napeljav.

V Strasbourgu bo prvič zasedal Pridružitveni parlamentarni odbor EU in Slovenije
15. 12. 1998 09.27
V Strasbourgu se bo drevi na dvodnevnem ustanovnem zasedanju sestal Pridružitveni parlamentarni odbor Evropske unije in Slovenije, ki na podlagi sporazuma o pridruženem članstvu predstavlja sodelovanje med Evropskim parlamentom in parlamentom pridružene članice. Njegova osrednja naloga je preučevanje vseh vidikov odnosov med Slovenijo in EU.

Začenjajo se seminarji za evropske inštuktorje
14. 12. 1998 15.46
V Ljubljani se je danes začel prvi iz cikla seminarjev za inštruktorje za evropske zadeve, ki ga v okviru programa Transform pripravljajo vladna služba za evropske zadeve, Inštitut za prenos znanja in tehnologije ter Inštitut za evropsko politiko iz Bonna.

Fischer na turneji po EU
14. 12. 1998 12.13
Nemški zunanji minister Joschka Fischer je danes začel turnejo po prestolnicah držav Evropske unije, med katero bo predstavil program nemškega predsedovanja uniji v prvi polovici prihodnjega leta. Dopoldan je obiskal Atene, od koder je že odpotoval v Haag, popoldan pa ga pričakujejo v Bruslju, kjer bo nemški program predstavil na novinarski konferenci.

Vodje EU proti brezposelnosti
14. 12. 1998 09.49
Vodje Evropske skupnosti so na dvodnevnem seminarju na Dunaju obljubili, da se bodo borili proti brezposelnosti. Še vedno pa ostajajo v dvomih glede ključnih predlogov za reformo financ.

Določen skrajni rok za oblikovanje prosto trgovinskega sporazuma z JAR
13. 12. 1998 13.56
Voditelji EU, ki želijo izpolniti obljubo, ki so jo v juniju dali Nelsonu Mandeli, so ministrom naročili, da dokončno oblikujejo prosto trgovinski sporazum z Južnoafriško Republiko do konca marca v prihodnjem letu. Ob koncu dvodnevne konference so ob tej priložnosti dodali še, da bodo morale v zaključni fazi oblikovanja tega sporazuma obe strani nekoliko popustiti.

Fisher na turnejo po članicah EU
13. 12. 1998 12.47
Nemški zunanji minister Joschka Fischer bo prihodnji teden obiskal prestolnice držav članic Evropske unije, kjer bo predstavil program nemškega predsedovanja uniji v prvi polovici prihodnjega leta. Kot je danes sporočilo nemško zunanje ministrstvo, bo Fischer novinarjem predstavil nemški program predsedovanja jutri v Bruslju.

Turčija bo znova zamrznila politične odnose z EU
13. 12. 1998 09.59
Turčija se je odločila, da bo znova zamrznila politične odnose z Evropsko unijo, potem ko je petnajsterica na dvodnevnem vrhu, ki se je v soboto končal na Dunaju, ni imenovala za kandidatko za vstop v EU. S turškega zunanjega ministrstva so v soboto sporočili, da bo Turčija ''nadaljevala svojo politiko, začeto po vrhu v Luxembourgu''. ''Odnos do Turčije, ki bi moral biti enak kot do drugih kandidatk za vstop v EU, ni potrjen, čeprav bi bilo to potrebno,'' je dodalo zunanje ministrstvo.

Vrh EU brez soglasja o prostocarinski prodaji
12. 12. 1998 12.17
Voditelji držav Evropske unije pozno sinoči na vrhunskem zasedanju na Dunaju niso dosegli soglasja o predlogu, da bi izvedbo odločitve o dokončni ukinitvi prostocarinske prodaje v uniji do 1. julija prihodnje leto odložili za pet let. Viri pri zasedanju so potrdili, da sta predlogu trdno nasprotovali Danska in Nizozemska.

Na vrhu EU danes tudi Drnovšek in Frlec
12. 12. 1998 11.10
Sklepni dan dunajskega vrha Evropske unije naj bi danes minil tudi v znamenju širitve, saj se bodo voditelji petnajsterice po jutranjem zasedanju predvidoma kmalu po opoldnevu sestali s predsedniki vlad in zunanjimi ministri enajstih držav kandidatk za polnopravno članstvo v EU, med katerimi bosta tudi slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec.