EVROPSKE VOLITVE

Modri pulover predsednika vlade

20. 03. 2022 10.06

Priznam, da sem zadnje dni veliko preveč časa porabila za razmišljanje o tem, ali je modro oblačilo, ki ga je predsednik vlade nosil na obisku v Ukrajini, pulover ali trenirka. Razmišljala sem tudi o tem, kaj nam to oblačilo sporoča. Nam sporoča, da je prav tak heroj kot ukrajinski predsednik Zelenski? Nenazadnje je to tudi sam namigoval. In če Zelenski od začetka vojne nagovarja svet v olivno zeleni opravi, je naš premier prav tako izbral neformalno opravo, le da v modri barvi. Morda bi še bolj poudaril naklonjenost Ukrajini, če bi si zraven zavezal še rumeno rutico.

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično

20. 03. 2022 07.00

Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.

Šarcu nov mandat na čelu LMŠ: 'Ljubljane, zaplinjene s solzivcem, nočemo več videti'

19. 03. 2022 07.00

S 139 glasovi za in enim proti so delegati LMŠ dober mesec pred parlamentarnimi volitvami na volilnem kongresu v Mariboru Marjanu Šarcu podelili nov mandat na čelu stranke. Na mestu podpredsednice ostaja tudi poslanka Jerca Korče, medtem ko bo na drugem podpredsedniškem mestu Igorja Žavbija zamenjal evropski poslanec Klemen Grošelj.

Borrell: Mir in stabilnost v BiH še zlasti pomembna po ruskem napadu na Ukrajino

16. 03. 2022 08.30

Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell je ob obisku v Sarajevu poudaril, da bo unija še naprej podpirala vzdrževanje miru in stabilnosti v BiH. V ospredju njegovih pogovorov s politiki pa je sprememba volilnega zakona.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'

13. 03. 2022 08.21

Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

V Evropskem parlamentu tudi pozivi k sankcijam proti Dodiku

08. 03. 2022 11.37

O vse bolj napetih razmerah v Bosni in Hercegovini ter o poročilu posebnega odbora o tujem vmešavanju v evropske demokracije in dezinformacijah so razpravljali tudi evroposlanci. Slišati je bilo pozive k uvedbi sankcij proti Dodiku. Medtem analitiki ocenjujejo, da so varnostne razmere na celotnem Zahodnem Balkanu stabilne, Dodik pa da naj bi bil eden glavnih igralcev Kremlja na Balkanu.

'Zviševanju cen v energetiki bo sledil dvig cen v trgovinah'. Levica za ponovno vladno regulacijo

08. 03. 2022 12.47

Vlada se z različnimi akterji pogovarja glede rasti cen naftnih derivatov. Kot poudarjajo, je zalog dovolj, da lahko uravnotežimo nihanja na trgu. Na gospodarskem ministrstvu že pripravljajo različne scenarije. Minister Počivalšek je poudaril, da bo država intervenirala in poskrbela, da cene ne bodo eksplodirale. Gospodarstveniki pa opozarjajo, da se bodo aktualne cene naftnih derivatov prenesle tudi na cene v energetiki in tudi na cene v trgovinah. Stranka Levica pa predlaga, da bi vlada znova regulirala cene.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Med državami, ki ne nasprotujejo sankcijam proti Dodiku, tudi Slovenija

21. 02. 2022 17.47

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je v Bruslju posvaril, da se ne sme podcenjevati resnosti razmer v BiH. Zunanji ministri Unije bodo po njegovih besedah morali sprejeti odločitve in preprečiti, da država razpade na koščke, je opozoril. Medtem pa Milorad Dodik očitno izgublja zaveznike v državah, ki do zdaj niso podpirale predloga za uvedbo sankcij proti njemu. Nasprotovanja sankcijam naj danes ne bi izrazile Grčija, Slovaška in Slovenija. Prav izguba podpore Slovenije je zanj precej boleča, ocenjujejo bosanski mediji.

V EP glede afere Pegasus zaskrbljeni zaradi spodkopavanja demokracije

15. 02. 2022 18.13

V Evropskem parlamentu so številni poslanci izrazili zaskrbljenost zaradi vpliva vohunske programske opreme, med njimi Pegasus, na temeljne vrednote EU. Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je ponovil stališče komisije, ki je obsodila tovrstno ravnanje in stopila v bran svobodi izražanja in medijev.

Ruski napad na Ukrajino: kakšen je najbolj črn scenarij?

14. 02. 2022 06.00

Če bi Rusija dejansko napadla Ukrajino, bi bila to največja in potencialno najbolj krvava vojaška akcija v Evropi po drugi svetovni vojni. V najslabšem možnem scenariju bi pripeljala do več deset tisoč smrtnih žrtev med vojaki in civilisti ter na milijone beguncev, ki bi bežali v Evropo. Kako realna je grožnja? Eden ključnih datumov je 20. februar, opozarjajo analitiki.

Janša nasprotuje predlogu novele ZNB: Je v nasprotju z ustavo in predlogi WHO

31. 01. 2022 14.19

Glede predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga vložili nepovezani poslanci, je predsednik vlade Janez Janša v DZ dejal, da je predlog v nasprotju z ustavo in načelom delitve oblasti ter tudi predlogi Svetovne zdravstvene organizacije. Da pozicija in opozicija različno ocenjujeta določeno situacijo, je po njegovi oceni normalno, a pri temeljnih postulatih bi morali vsi govoriti isti jezik. Razočaran je, da nekatere dobri gospodarski rezultati žalostijo. Opoziciji pred volitvami predlaga tekmovanje v tem, kdo je boljši, ne pa, da dvomi o nespornih dejstvih. V Pravni mreži za varstvo demokracije pa se medtem z Janšo ne strinjajo.

Putinove sanje: Vpliv in stara slava – pa cena?

27. 01. 2022 07.15

Ob naraščanju napetosti na ukrajinsko-ruski meji je najbolj pogosto slišati vprašanje, kaj želi s konfliktom doseči ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem ko nekateri menijo, da ni jasno, kaj želi, so drugi prepričani, da gre z obujanje ideje o veliki in močni Rusiji za povečanje geopolitičnega vpliva in utišanje domačih kritikov z ustvarjanjem zunanjega sovražnika. Poglejmo nekaj interpretacij dogajanja.

Esej, zunanji sovražniki, zapletena zgodovina: kako smo končali na pragu vojne?

26. 01. 2022 06.00

Čeprav za zdaj še vsi vpleteni načeloma prisegajo na iskanje diplomatskih rešitev, napetostim na rusko-ukrajinski meji ni videti konca. Ruski predsednik Vladimir Putin pravi, da bo našel lastno "vojaško tehnično" rešitev, če Nato ne bo ustavil svoje "agresije", Zahod pa ga obtožuje, da išče konflikte, kjer jih ni, in napoveduje "boleče sankcije". Med obema velikima silama pa je Ukrajina. Država, utrujena od političnih preigravanj, ki jo ob tem hromijo še domača korupcija, šibko gospodarstvo in iskanje (nove) identitete med Vzhodom in Zahodom.

Stroka kritična do Janševih izjav glede Tajvana in Kitajske: 'Nestrateške in neprofesionalne'

21. 01. 2022 14.49

Profesorica katedre za mednarodne odnose na FDV in članica Centra za mednarodne odnose Ana Bojinović Fenko in nekdanja veleposlanica Marta Kos sta se kritično odzvali na nedavne izjave premierja Janeza Janše glede Tajvana in Kitajske. Kot je poudarila nekdanja veleposlanica, je Slovenija doslej zagovarjala politiko ene Kitajske, kar je tudi uradna politika EU, tako pa bi moralo biti po njenem mnenju tudi v prihodnosti. Zunanjepolitični odbor državnega zbora bo prihodnji petek med drugim razpravljal tudi o Janševih izjavah o Tajvanu.

Nova pomlad ali obstanek evropskih avtokratov?

19. 01. 2022 11.00

Bo jugovzhodna Evropa kmalu doživela politično otoplitev ali bodo avtokratski vladarji utrdili svojo moč? Na aprilskih volitvah se bodo dokazovali "trije nacionalno-populistični vladarji" – slovenski premier Janez Janša, srbski predsednik Aleksandar Vučić in madžarski premier Viktor Orban. Jeseni se bo boju za glasove volivcev priključil njihov "ideološki prijatelj" voditelj bosanskih Srbov Milorad Dodik.

Von der Leynova zaradi okužbe svojega voznika odpovedala udeležbo v Strasbourgu

17. 01. 2022 16.38

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je sporočila, da je bil njen voznik pozitiven na okužbo z novim koronavirusom. Posledično je morala odpovedati udeležbo na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu, kjer je med drugim potekala žalna slovesnost za Sassolija, na kateri bi morala nastopiti kot govornica. Poslanci Evropskega parlamenta in drugi visoki predstavniki člani EU so se na žalni slovesnosti poklonili nedavno preminulemu predsedniku parlamenta. Nekdanji italijanski premier Enrico Letta ga je označil za "svetilnik upanja", predsednik sveta EU Charles Michel pa za "leva v službi evropske demokracije".

Golob iz energetike v politiko? 'Gradili bomo produkt, ki bo malo levi, malo desni'

13. 01. 2022 18.56

Na političnem parketu Robert Golob nadaljuje koketiranje z državno politiko. "V kakšni državi želimo živeti?" se donedavni šef Gen-I-ja sprašuje na že drugi javni tribuni v mesecu dni, znova v organizaciji – za zdaj še društva – Bodi sprememba. Tokrat so se mu v Mariboru pridružili zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič, antropologinja Vesna Vuk Godina, prvi predsednik slovenske vlade, Lojze Peterle, pa je sodelovanje zavrnil.

Klub neodvisnih županj in županov tudi z možnostjo za sodelovanje na volitvah

10. 01. 2022 17.02

Na pobudo iniciativnega odbora s kočevskim županom Vladimirjem Prebiličem na čelu je v Šentjurju potekal sestanek Kluba neodvisnih županj in županov. Zbralo se je 57 županj in županov, vsi pa so izrazili željo po večji povezanosti. O možnostih sodelovanja na parlamentarnih volitvah se za zdaj še niso odločili, a Prebilič ne izključuje niti tega.

Priprave na volitve: novi obrazi bi lahko pošteno premešali karte

04. 01. 2022 20.28

Stranke so že začele s pripravami na troje volitev, najprej na državnozborske, ki bi lahko bile predvidoma 24. aprila. V SDS in Novi Sloveniji pravijo, da so nanje že zdaj pripravljeni, a koalicija želi do pomladi izpeljati še nekaj projektov. V koaliciji KUL pa so prepričani, da bodo državljani na volitvah odločali, ali bo Slovenija sploh še ostala demokratična država. Obojim sicer lahko karte pošteno premešajo novi obrazi.

Francija prevzela predsedovanje svetu EU: 'To bo čas napredka'

01. 01. 2022 08.36

Slovenija je z današnjim dnem predsedovanje Svetu Evropske unije predala Franciji. Ta svoje vodenje Sveta začenja v znamenju kampanje pred aprilskimi predsedniškimi volitvami in vnovičnega zaostrovanja pandemije covida-19. Med pomembnejšimi temami bodo prizadevanja za reformo evropskega azilnega sistema in schengna, pa tudi podnebne spremembe.

Projekt 'na čakanju': srbski protestniki ustavili multinacionalko?

24. 12. 2021 08.43

Rio Tinto je ustavil projekt srbskega rudnika litija. Izvršna direktorica si zdaj prizadeva za javni dialog in meni, da so protesti proti rudniku ovirali vsako razumno razpravo.

SMC in GAS postala Konkretno in ostala brez članstva v evropski Alde

04. 12. 2021 10.28

Na kongresu sta se združili Stranka modernega centra in Gospodarska aktivna stranka, nova stranka, ki se bo imenovala Konkretno, pa bo s tem tudi uradno začela priprave na volitve. Tako pa se je stranki SMC po statutu zavezništva evropskih liberalnih strank prenehalo članstvo v Alde. Vodenje nove stranke je prevzel trenutni predsednik stranke SMC in gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Kot so sporočili, je program nove stranke usmerjen v družbeni in gospodarski razvoj Slovenije in vsebuje šest programskih prioritet.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado

27. 11. 2021 09.50

Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

Šarec pred kongresom: Kadrovskim čistkam po volitvah se ne bo mogoče ogniti

25. 11. 2021 17.39

Pred kongresom stranke LMŠ, ki se bo odvil v soboto, je predsednik te največje opozicijske stranke predstavil načrte in program, ki nosi slogan "Normalizacija. Rešitve. Razvoj". Program so strnili v 12 rešitev za razvoj Slovenije, napovedujejo pa tudi preimenovanje okoljskega ministrstva v ministrstvo za podnebne spremembe, okolje in prostor, ki bi ob tem dobilo državnega sekretarja, pristojnega za podnebne spremembe. Ob tem Marjan Šarec zagotavlja, da se bodo s preteklostjo ukvarjali le toliko, kot bo to nujno potrebno, a da se kadrovskim čistkam ne bo mogoče ogniti.

'V trenutku sem postala nekdo, ki je skrajno osovražen na eni strani in skrajno ljubljen na drugi'

31. 10. 2021 10.03

Ana Roš je prva ženska na svetu, ki se je uvrstila na sedmo mesto med chefi. V času korone, ko je vrhunska kuharica opozarjala, da se nihče ne ukvarja z gostinci, so jo označevali za sebično in zmerjali s komunistko. Javnosti je dala misliti, ko je v svojo Hišo Franko kot natakarja povabila begunca iz Afganistana. Kot pravi, se v njeni hiši »uresničujejo sanje«, saj ima Hiša Franko tudi najboljšo slaščičarko na svetu. Pravi, da je najprej mama in šele nato chefinja. Z Urošem Slakom sta se v oddaji Ena na ena pogovarjala tudi o tem ali bi v svoji gostilni gostila politike.

ESČP: Slovenija je diskriminirala invalida

26. 10. 2021 14.07

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da je Slovenija diskriminirala invalida Franca Toplaka in Iztoka Mraka, saj jima vrhovno in ustavno sodišče nista omogočili, da bi pred glasovanjem zahtevala prilagoditve volišča. Po oceni profesorja prava Jurija Toplaka gre za "evropsko zaušnico" slovenskima sodiščema, sodba pa ima tudi evropske razsežnosti.

Razprava o Poljski in vladavini prava kljub drugačnim napovedim minila mirno

22. 10. 2021 06.20

Razprava voditeljev članic EU o nedavni sodbi poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava, je bila po navedbah virov pri EU "mirna". Predsednik Evropskega sveta, Charles Michel, je po njej sklenil, da je treba nadaljevati politični dialog, da se poiščejo rešitve. Voditelji so opozorili tudi na potrebo po tem, da članice ostanejo budne glede pojava in širjenja morebitnih novih različic novega koronavirusa.

Delegacija odbora Libe: zaskrbljeni zaradi polarizacije in tona razprave, a ustanove delujejo

15. 10. 2021 10.49

Delegacija odbora EP Libe je pri nas opravila monitoring. Obisk je minil v senci komentarjev premierja Janeza Janše, ki je z njimi razgrel ne le slovensko, ampak tudi evropsko politično prizorišče. So pa člani ocenili, da pri nas ustanove delujejo, težava pa je toksično ozračje, globoka polarizacija, ki lahko povzroči težave. Delegacija bo po vrnitvi spisala zaključke, že zdaj pa so ocenili, da je dobra ideja nadaljevanje monitoringa, ki pa, kot poudarjajo, ne pomeni, da je država postavljena na zatožno klop.

Avstrijska opozicija: 'Spremembe v vladi so farsa'

12. 10. 2021 14.55

Novi avstrijski kancler Alexander Schallenberg je v avstrijskem parlamentu napovedal, da bo avstrijska vlada pod njegovim vodstvom ohranila usmeritev predhodnika Sebastiana Kurza tako glede migracij in trga dela kot epidemije covida-19. Prav tako bo vlada na Dunaju po zagotovilih Schallenberga še naprej proevropska.