Ekonomski socialni svet

Socialni partnerji 'raztrgali' predlog davka na nepremičnine

17. 01. 2025 19.22

Neresen, pomanjkljiv in diskriminatoren. To so le nekatere kritike izhodišč zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev plač, ki so zedinile tako predstavnike delodajalcev kot sindikaliste. Predlog ministrstva za finance, po katerem bi s stopnjo 1,45 odstotka obdavčili nerezidenčne nepremičnine, so socialni partnerji ocenili kot neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Izhodišča bi bilo treba bistveno dopolniti, še opozarjajo partnerji. Manjkajo resne analize nepremičninskega trga in mednarodne primerjave, so prepričani. Vladna stran razpleta na seji Ekonomsko socialnega sveta ni komentirala.

Socialni dialog v okviru ESS naj bi stekel še ta mesec

06. 06. 2024 16.45

Sindikati, delodajalci in vlada so ta teden uskladili besedilo deklaracije o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, vlada pa je dokument že potrdila. Premier Robert Golob je potrdil, da bodo socialni partnerji dialog uradno obudili še ta mesec.

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju

23. 04. 2024 10.43

Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

DZ o noveli o izvrševanju proračunov in gradnji kanala C0

09. 06. 2023 07.12

DZ je pred ponovnim odločanjem o noveli zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 opravil še eno razpravo o rešitvah, ki jih je maja že potrdil, a je državni svet nanje sprejel veto. Argumenti podpornikov in nasprotnikov ostajajo enaki. Za vnovično potrditev novela v današnjem glasovanju potrebuje 46 glasov podpore. DZ ima na zahtevo poslanske skupine SDS na dnevnem redu tudi priporočila vladi o gradnji povezovalnega kanala C0.

ZN izključili Iran iz komisije za status žensk

14. 12. 2022 16.45

Ekonomski in socialni svet ZN (Ecosoc) je v sredo z 29 glasovi proti osmim in 16 vzdržanim izključil Iran iz Komisije ZN za status žensk. Iranu bi se mandat iztekel leta 2026. Kampanjo za izključitev zaradi zatiranja žensk in protestov so vodile ZDA.

Zdravstvena stroka od odločevalcev zahteva vključenost. 'Kadra ni dovolj'

11. 07. 2022 15.53

Da je zdravstvenega kadra v zdravstveni negi dovolj, je ocenil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki se je ob tem skliceval na številke. Vendar pa so v Zbornici - Zvezi nad njegovo izjavo presenečeni in se sprašujejo, katere številke to kažejo. Njihovi podatki namreč kažejo ravno nasprotno, da je kadra premalo ter da se bodo stvari na tem področju še poslabšale, "če država ne bo sistemsko pristopila k reševanju težav". V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja ob tem od vlade zahtevajo vključenost v odločanje. Kot so opozorili, besedila predloga Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema namreč niso prejeli: "Prav zaradi takšnega ravnanja je socialni dialog v preteklem letu zamrl."

Slovenija izvoljena v Ekonomski in socialni svet ZN

10. 06. 2022 19.11

Generalna skupščina ZN je s 176 glasovi izvolila Slovenijo v Ekonomski in socialni svet ZN (Ecosoc), ki je eden od šestih glavnih organov svetovne organizacije in odgovoren za usklajevanje ekonomske in socialne politike ZN. Poleg Slovenije je bila v prvem krogu izvoljena tudi Slovaška, ki je dobila 173 glasov, Rusiji pa ni uspelo.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'

24. 05. 2022 06.00

Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Slovenska politika – iskanje liberalne poti nazaj v prihodnost?

30. 10. 2021 07.00

Pred časom so stranke, ki tvorijo koalicijo KUL (SD, SAB, LMŠ in Levica), podpisale povolilni sporazum, v katerem so se zavezale, da bodo po volitvah oblikovale vladno koalicijo, v kateri ne bodo sodelovale s strankami, ki so trenutno v koaliciji z Janševo SDS. Gre za utrjevanje lastnih stališč in profiliranje tega zavezništva kot trdne antijanševske koalicije. Toda natančnejša analiza zgodovine teh strank in enoletnega delovanja opozicije KUL ter sama vsebina tega povolilnega sporazuma razkrivajo protislovja, ki bodo vtkana v samo spočetje morebitne nove povolilne vladne koalicije KUL.

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?

28. 03. 2021 09.18

Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

Samski v času koronavirusa: 'Ljudje se bolj bojijo samote kot bolezni'

14. 02. 2021 08.00

Epidemija covida-19 je oklestila število naših socialnih stikov, še posebej pa je otežila spoznavanje novih ljudi. Kako so to obdobje občutili samski, kakšne so med epidemijo sploh možnosti za vzpostavitev novega romantičnega odnosa? In pred kakšne izzive je postavila obstoječe pare? Strokovnjakinja za oblikovanje partnerstev Milena Pleško poudarja, da se tudi čez masko čutita energija in nasmeh. In da ta čas pravzaprav ni prinesel le ovir, ampak prinaša tudi priložnosti. Zdaj imamo več časa za pogovarjanje, bolj poglobljeno spoznavanje sebe in drugega. Lahko se naučimo novih veščin in s tem postanemo bolj zanimivi, spodbuja samske, ki si želijo ljubezni.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Slovenka, ki živi v Stockholmu: Ljudje se martinčkajo v parkih, življenje tu se ni ustavilo

01. 04. 2020 13.56

Fotografije in posnetki iz Stockholma so skorajda nerealistični. Medtem ko je cel svet zaradi covida-19 v popolnem krču, ko je javno življenje ugasnilo in so ljudje pozaprti v svojih stanovanjih, so tamkajšnje ulice in trgi polni ljudi, v kavarnicah mirno srebajo kavo, v parkih se nastavljajo soncu. "So Švedi v tej bitki zmagovalci ali popolni norci?" se sprašuje v Stockholmu živeča Slovenka, 37-letna Dijana Llugolli.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

26. 01. 2020 13.07

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Putin poslancem predstavil paket ustavnih sprememb

20. 01. 2020 18.29

Manj kot teden dni po napovedi reform je Vladimir Putin poslancem predložil predlog zakona s paketom ustavnih sprememb. Predlog zakona, ki je na voljo na spletni strani Dume, uvaja vrsto sprememb, ki bi nekatere pristojnosti od predsednika prenesle na parlament in druge državne organe.

V Tuniziji potekajo predsedniške volitve

15. 09. 2019 07.54

V Tuniziji potekajo volitve predsednika države, ki so jih zaradi smrti prvega demokratično izvoljenega voditelja Bejija Caida Essebsija sklicali dva meseca prej, kot so načrtovali. Kandidira kar 26 predsedniških kandidatov, a ob ekonomski negotovosti so volivci večinoma apatični.

Sindikat obrti in podjetništva: Vsi otroci in njihovi starši morajo imeti enake pravice

26. 08. 2019 21.36

V Sindikatu obrti in podjetništva Slovenije zahtevajo odpravo diskriminacije pri vprašanju dodatnega dne plačane odsotnosti z dela zaradi spremstva prvošolca v šolo. Kot so izpostavili, je vrhovno sodišče javnemu sektorju to priznalo, medtem ko je v zasebnem sektorju odločitev o plačanem prostem dnevu prepuščena samovolji delodajalca.

'Na najslabšem ne bodo vrtci, ampak starši in otroci'

03. 06. 2019 11.56

Šolsko ministrstvo je pripravilo osnutek predloga novele, s katero bi med drugim občine same odločale, v koliko odstotkov bodo financirale otroke v zasebnih vrtcih. To po mnenju Združenja zasebnih vrtcev pomeni ne le konca zdrave konkurence, ampak tudi več sto brezposelnih, če bi prišlo do tega, da bi zasebne vrtce morali zapirati.

Danes: psihično zlomljeni, izgoreli, a še vedno revni. Jutri - štiridnevni delovnik?

25. 01. 2019 12.51

Ekonomija in družba sta na razpotju. Neenakost, ki dosega rekordne ravni, poganja populizem in povzroča pandemijo psihičnih težav, je temeljno vprašanje, ki terja hitre odgovore, se te dni strinjajo razpravljavci na forumu v Davosu. Je rešitev v univerzalnem temeljnem dohodku? Ali je problem kompleksnejši in terja kompleksne rešitve - tudi spremembe na področju davkov in izobraževanja.

'Bitka bo končana, ko bo vlada razveljavila koncesijo o energetski izrabi reke Mure'

23. 01. 2019 14.31

"Strokovnjaki so že v  80 letih dejali, da hidroelektrarne na Muri niso sprejemljive. Enako ugotavljajo še danes," pravi Sonja Bezjak, ki aktivno sodeluje pri aktivnostih za zaščito reke Mure. Minister Leben si je po mnenju okoljevarstvenikov v Veliki Polani privoščil populistično in zavajajočo izjavo, ki je po njihovem daleč od zagotovila, da hidroelekrarn na Muri zares ne bo.

Na vzhodu države se ljudje prehranjujejo bolj nezdravo

16. 10. 2018 06.00

Raziskave so pokazale, da se povečuje delež ljudi, ki vsakodnevno uživajo zelenjavo in redno zajtrkujejo, zmanjšuje pa se delež prebivalcev, ki uživajo sladkane pijače. Več nezdravega prehranjevanja je na vzhodnem delu Slovenije, podobno temu se kažejo tudi velike regijske razlike v deležu čezmerno prehranjenih in debelih.

Cerar: Ni naš cilj ugajati, ampak narediti čim več za Slovenijo

10. 06. 2017 13.24

Stranka SMC je na programski konferenci sprejela šest programskih ciljev. Po mnenju Mira Cerarja so edina stranka, ki resnično v polni meri gleda v prihodnost Slovenije. Na očitke, da so prepočasni in neodločni, je odvrnil: "Če želimo biti kot družba uspešni na dolgi rok, moramo hiteti počasi in premišljeno."

Na predvolilnem soočenju v Franciji največ očitkov Le Penovi: Povzročila si ekonomski in socialni kaos

21. 03. 2017 07.23

Na prvem televizijskem soočenju predsedniških kandidatov v Franciji so se posvetili najbolj perečim temam, kot so migrantska kriza, odnos do islama in položaj Francije v Evropski uniji. Marine Le Pen, ki ji poleg Emmanuela Macrona napovedujejo največ možnosti za zmago, je znova poudarila, da se bo zavzemala za zaustavitev migrantskih tokov in izstop Francije iz EU.

Štirje najbogatejši Indonezijci pod palcem več kot 100 milijonov najrevnejših skupaj

23. 02. 2017 10.49

Indonezija doživlja ekonomski razcvet, med katerim se je zmanjšalo število ljudi, ki živijo v ekstremni revščini, a se je v zadnjih 20 letih močno povečal razkol med bogatimi in revnimi. Štirje najbogatejši Indonezijci so tako bogatejši od najrevnejših sto milijonov prebivalcev skupaj, je pokazala raziskava Oxfama.

Vse to čaka (postkapitalistične) delavce: malo zaposlitev, projektno delo, manj šefov, veliko učenja in manj pehanja za zaslužkom

02. 02. 2017 07.32

Vse več ljudi bo opravljalo delo, ki zanje ne bo služba, ampak poslanstvo. Priča bodo vse več podjetjem, kjer bodo delavci tudi lastniki, plača bo ljudem vse manj pomembna, saj se vse več ljudi odloča za postkapitalistični življenjski slog, pravi strokovnjak za kadre Perry Timms.

Lani je prek slovenskih letališč potovalo 1,4 milijona potnikov

30. 11. 2016 12.34

Letala javnega letalskega prometa v svetu so lani prepeljala 3,5 milijarde potnikov. Po oceni sveta mednarodne organizacije za civilno letalstvo pri Združenih narodih bi se lahko število letov do leta 2040 povečalo na deset milijard.

Britanski kraljevi par v Kanadi obiskal begunski center: lahko tudi Britanijo prepričata, da sprejme več beguncev?

26. 09. 2016 11.09

Britanski princ William si je s soprogo Kate v okviru obiska v Kanadi ogledal center za begunce, ki prišlekom pomaga pri ekonomski in socialni integraciji v novi domovini.

Avstrija zaradi indicev o terorističnem napadu zavrača migrante, za katere ne morejo ugotoviti identitete

29. 12. 2015 06.53

Ker so Avstrijci prejeli opozorila o možnostih terorističnih napadov, so poostrili varnostne nadzore. Tako na meji zavračajo vstop migrantom, za katere ne morejo ugotoviti njihove identitete in države izvora. Do zdaj so tako zavrnili 431 tujcev, a so jih po naknadnem preverjanju že sprejeli več kot 200.

Dve ladji s prebežniki potegnili na varno

22. 05. 2015 15.32

Po dnevih poročanja o nečloveških razmerah prebežnikov iz Bangladeša in Mjanmara, ki so obtičali na prenatrpanih ladjah na obalah Indonezije in Malezije, je Mjanmar zdaj izvedel prvo reševalno operacijo migrantov. Rešili so ladji z 291 ljudmi, več tisoč ljudi pa je še vedno na morju.