Energetika Ljubljana

Finančni POPkast: 23-odstotni donos in trendi za bodoče naložbe
24. 10. 2024 07.00
Z zaključkom projekta "Svet portfelj" smo v enem letu dosegli 23-odstotni donos z uravnoteženim pristopom vlaganja. V novi epizodi Finančnega POPkasta razpravljamo o prihajajočih volitvah v ZDA, geopolitičnih tveganjih in ključnih naložbenih priložnostih, ki jih ponujajo tehnološki sektor, Bitcoin ter energetika.

Nova ljubljanska plinsko-parna enota v poskusnem obratovanju
17. 10. 2024 12.14
Nova plinsko-parna enota v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana (TE-TOL) v Mostah je po pojasnilih Energetike Ljubljana že v poskusnem obratovanju, temu bo sledil njen polni zagon. V času poskusnega obratovanja bodo v soproizvodnji že proizvajali elektriko in toploto, ki bosta šli v omrežja.

Vložili pobudo za presojo ustavnosti: 'Referendumsko vprašanje je zavajajoče'
16. 10. 2024 11.14
Vesna – zelena stranka je vložila pobudo za presojo ustavnosti in predlog za začasno zadržanje odloka o razpisu referenduma o izvedbi drugega bloka krške nuklearke (JEK 2). Za to potezo so se odločili zaradi po njihovem zavajajočega referendumskega vprašanja o projektu, ki omejuje svobodno odločanje volivca. Minister za delo Luka Mesec pa medtem poudarja, da sicer ne gre za skupno pobudo, da pa se v Levici z njo strinjajo. Meni namreč, da je referendum preuranjen.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja
07. 10. 2024 06.00
Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

SDS in NSi s preiskovalno komisijo o delovanju podjetij v slovenski energetiki
19. 07. 2024 13.20
Poslanci opozicijskih SDS in NSi so v parlamentarni postopek vložili zahtevo za začetek nove parlamentarne preiskovalne komisije o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja zaradi ogrožanja energetske neodvisnosti Republike Slovenije. Pod drobnogled želijo vzeti delovanje energetskih podjetij v državni lasti v zadnjih desetih letih.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00
V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi
14. 05. 2024 10.23
Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

Mnenja o sežigalnicah se bodo kmalu javno kresala
06. 05. 2024 16.08
Uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki je deležna sprememb glede količine komunalnih odpadkov in števila objektov, bo šla v javno obravnavo predvidoma sredi meseca. Poleg obstoječe celjske sežigalnice bosta predvidoma zrasli še novi v Ljubljani in Mariboru, kjer pričakujejo nižje položnice.

Poslanci potrdili nov energetski zakon
23. 04. 2024 18.21
DZ je s 53 glasovi za in 30 proti sprejel nov energetski zakon. Med drugim določa energetsko politiko države s podpornimi in omejitvenimi ukrepi za prehod na nefosilne vire energije, vključno s spodbudami za rabo obnovljivih virov in bolj učinkovito rabo energije ter črpanjem evropskih sredstev za prestrukturiranje premogovnih regij.

Energetika Ljubljana z majem znižuje cene plina za desetino
23. 04. 2024 12.42
Ljubljansko javno podjetje Energetika Ljubljana, peti največji ponudnik plina v državi, bo s 1. majem, ko se izteče cenovna regulacija, znižalo cene plina za 10 odstotkov. Razlog za takšno poslovno odločitev so ugodnejše tržne razmere in nižje nabavne cene na veleprodajnem trgu, so danes sporočili iz družbe.

Ministrstvo bi uvedbo novega sistema omrežnine zamaknilo, agencija ne
18. 04. 2024 14.17
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je Agenciji za energijo predlagalo, da se uvedba novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, ki naj bi se po zadnjih napovedih začel uporabljati 1. julija letos, zamakne še za dve leti. Gospodarstvo opozarja na dodatne stroške, dobavitelji na nujnost testiranja novega obračuna. Agencija za energijo odgovarja, da o tem ne razmišlja. Ocenjujejo, da bi morali biti deležniki tudi z vidika informacijske podpore že danes dovolj dobro pripravljeni, saj nova metodologija velja že leto in pol.

'Treba je sprejemati odločitve, ki ne gredo v škodo gospodarstva'
05. 03. 2024 20.04
Če želi Slovenija ponovno zagnati svoje družbene in gospodarske potenciale, je treba takoj sprejeti celovite reforme, je ob podelitvi nagrad GZS pozvala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Vodilo reform mora biti, da bodo državljani živeli bolje, kar pa je mogoče zagotoviti le skupaj z gospodarstvom, je dodala. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je za leto 2023 podelila štiri nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, najstarejša in najprestižnejša tovrstna priznanja v Sloveniji, ki jih podeljujejo že od leta 1969.

Nova era slovenske energetike: s pomočjo ZDA do malih jedrskih reaktorjev?
06. 02. 2024 16.45
ZDA bodo Sloveniji omogočile svetovalno-tehnične storitve, ki jih financirajo v okviru projekta Phoenix, programa za prehod s premoga v male modularne jedrske reaktorje. Po navedbah ministrstva za okolje, podnebje in energijo bo Slovenija tudi z ameriško pomočjo proučila možnost uporabe tehnologije malih in naprednih modularnih reaktorjev.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati
03. 02. 2024 17.20
Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Janković o hišnih preiskavah: Za take papirje ne rabijo hoditi k meni domov
30. 01. 2024 16.22
Ljubljanski župan Zoran Janković bo v luči preiskav zaradi podpisa sponzorskih pogodb med javnima podjetjema in nogometnim klubom skupščini Javnega holdinga Ljubljana predlagal, da uradno potrdi, da so javna podjetja, povezana v holding, samostojna pri odločanju o donacijah, je povedal na novinarski konferenci.

Termoelektrarna Ugljevik bo dobavljala elektriko HSE
30. 01. 2024 14.05
Družbe HSE, EGS-RI, RiTE Ugljevik in ERS so podpisale pogodbe, ki določajo začetek dobave elektrike in način izplačila odškodnine zaradi nedobavljene elektrike med letoma 2011–2021, ki jo je HSE dosegel v arbitraži. Elektriko bodo začeli dobavljati v četrtek, odplačevanje odškodnine pa se bo začelo 30. junija letos.

Za nekatere se poleti končuje obdobje poceni omrežnin
28. 01. 2024 12.27
Omrežninska reforma, ki bo v veljavo stopila prvega julija letos, za odjemalce, ki bolj obremenjujejo omrežje, pomeni konec nizkih položnic. A se bo strošek omrežnine na letni ravni za večino, kot kažejo tudi naši izračuni, nekoliko znižal. Toda tudi to obdobje se bo najkasneje konec leta 2026 končalo, takrat bodo namreč zaradi posodobitve elektro omrežja primorani dvigniti tarife. Medtem se je končalo obdobje, ko so lahko investitorji nameščali sončne elektrarne po sistemu neto meritev. V stroki pričakujejo tudi do 80-odstotni padec zanimanja.

Na izbiro le drage rešitve
26. 01. 2024 06.14
V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.

58 hišnih preiskav, pod lupo domnevno tudi gradnja luksuznega kompleksa
23. 01. 2024 08.45
V okviru preiskovanja gospodarske kriminalitete in korupcije so na širšem območju PU Ljubljana, Celje, Kranj in Nova Gorica potekale obsežne preiskave. Pod lupo kriminalistov se je spet znašel ljubljanski župan Zoran Janković. Hišne preiskave so potekale tako na občini kot na njegovem domu. Očitajo mu napeljevanje k zlorabi položaja zaradi podpisa dveh sponzorskih pogodb z nogometnim klubom. Hišna preiskava je potekala tudi na sedežu Energetike Ljubljana, v prostorih Voka Snaga, na sedežu NK Olimpija in ljubljanski upravni enoti, kjer naj bi pod drobnogled vzeli gradbeno dovoljenje za luksuzno stanovanjsko sosesko center Bellevue. Preiskava pa je usmerjena tudi v kanal CO.

Jankovićevo županovanje v znamenju afer: od Stožic do farmacevtke
23. 01. 2024 12.50
Zoran Janković je župan z enim najdaljših stažev pri nas, in to kljub temu, da se nanj afere lepijo ena za drugo. Še iz časa, ko je bil predsednik uprave Mercatorja, so zoper njega sprožili dva sodna postopka, od katerih eden še traja. Med županovanjem pa so jih sprožili šest: med najbolj odmevnimi sta aferi Stožice in Farmacevtka. A ljubljanski župan, ki si je na predlanskih volitvah zanesljivo zagotovil nov mandat, še ni bil pravnomočno obsojen.

NSi kliče Goloba na zagovor glede poslov njegovega podjetja z državo
15. 01. 2024 19.17
O poslih premierjevega podjetja Star Solar z državnim Borzenom, ki so se znašli pod lupo protikorupcijske komisije, bodo razpravljali tudi v državnem zboru. V Novi Sloveniji zahtevajo nujno sejo komisije za nadzor javnih financ. Od premierja Goloba bodo terjali pojasnila v zvezi z nakazili, ki so se v zadnjem desetletju z državnega Borzena stekali na račun njegovega podjetja.

Novo leto po novem: davki, trošarine, subvencije
03. 01. 2024 09.10
Novo leto prinaša spremembe tudi v naših denarnicah in na računih. Januarska položnica za elektriko bo višja kot decembrska. Večje spremembe prihajajo tudi za podjetja in gospodarstvo. V prestolnici se draži ogrevanje. Na zdravstvenem področju je največja sprememba ukinitev prostovoljnega dopolnilnega zavarovanja. Postopoma stopa v veljavo zakon o dolgotrajni oskrbi. Za delodajalce bo večje breme bolniške odsotnosti. Nekaj dražja bo tudi mobilnost.

Z novim letom podražitev ogrevanja
27. 12. 2023 12.26
Variabilni del cene toplote za sistem daljinskega ogrevanja v Ljubljani se bo s 1. januarjem zvišal za 9,75 odstotka oziroma 7,71 evra na 86,78 evra za megavatno uro. Fiksni del bo ostal nespremenjen, so sporočili iz Energetike Ljubljana. Skupni letni strošek za ogrevanje bo za leto 2024 po njihovih navedbah višji za okoli sedem odstotkov.

Obračunavanje elektrike po novem: 'Ne bo nam treba kuhati ponoči'
13. 12. 2023 13.36
Za povprečnega gospodinjskega odjemalca elektrike bo omrežnina po novem načinu obračunavanja, ki naj bi stekel 1. julija 2024, brez sprememb porabe nižja. Za odjemalca npr. s toplotno črpalko in polnjenjem električnega avtomobila ter sončno elektrarno pa bo višja, a bo lahko s prilagoditvijo to zvišanje manjše, zagotavlja agencija za energijo.

Jedrska energija po predlogu prenovljenega energetskega zakona nizkoogljični vir
07. 12. 2023 17.55
Vlada je sprejela predlog prenovljenega energetskega zakona, s katerim ga po pojasnilih pristojnega ministrstva prilagaja potrebam zelenega prehoda v energetiki. Predlog pokriva številna področja, med drugim med nizkoogljične vire jasno uvršča jedrsko energijo, v prihodnosti pa predvideva tudi izločitev plina iz ogrevanja stavb.

Cene za 10 odstotkov neregulirane porabljene elektrike bodo precej poskočile
27. 11. 2023 15.53
Nekateri dobavitelji elektrike so objavili cene za preostalih 10 odstotkov porabljene elektrike gospodinjstev, ki v letu 2024 ne bodo regulirane. Cene, ki bodo veljale od 1. januarja 2024, ko bo uveljavljena regulacija cen 90 odstotkov porabljene elektrike, bodo precej višje od cen za regulirani del porabe.

Ugljevik: slovenski energetiki po 67 milijonih odškodnine še 58 milijonov obresti
07. 11. 2023 10.26
Arbitražno sodišče v Beogradu je končalo arbitražo zaradi nedobavljene elektrike slovenski energetiki iz termoelektrarne Ugljevik v BiH. Potem ko je julija Ugljeviku naložilo plačilo 67 milijonov evrov odškodnine, mu je s končno odločbo 19. oktobra naložilo še plačilo 58,2 milijona evrov obresti, so sporočili iz HSE.

Energetika Ljubljana znižuje cene plina za gospodinjstva
17. 10. 2023 13.27
Energetika Ljubljana bo za okoli 41.000 gospodinjskih odjemalcev do novega leta znižala cene plina za 11 odstotkov. To bo storila zaradi razlike med državno regulirano ceno pri 73 evrih, ki velja do novega leta, in nižjo tržno ceno. "Ceno smo postavili pri 64,97 evra za megavatno uro," je dejal direktor Samo Lozej. Medtem pa se Mariborčanom obetajo višje cene ogrevanja.

Tudi v Sloveniji bodo podelili frekvence za zasebna mobilna omrežja
20. 09. 2023 16.09
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos) pripravlja javni razpis za dodelitev frekvenc, ki bodo namenjene vzpostavitvi lastnih, zasebnih mobilnih omrežij podjetij, občin in drugih. Takšna omrežja so zanesljiva in varna ter omogočajo med drugim digitalizacijo procesov v podjetjih ali vzpostavitev pametnih mest, poudarjajo v Akosu. Uporabniki bodo lahko takšno omrežje postavili sami ali za to najeli mobilnega operaterja oz. ponudnike opreme. Akos ocenjuje, da bodo odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc izdane do sredine leta 2024.

Kumer: Med možnostmi zamejitev cen elektrike le za ranljive odjemalce
13. 09. 2023 09.47
Tudi v prihodnjem letu, potem ko se izteče regulacija cen elektrike za določene skupine odjemalcev, bodo potrebni ukrepi za zamejitev cen, je povedal pristojni minister Bojan Kumer. Končne odločitve še ni, sestal se bo še z deležniki. Med možnostmi je regulacija za ranljive prebivalce, medtem ko je za podjetja verjetno ne bo več.