Energetika Ljubljana

Podjetja iščejo energetske alternative, hitrih rešitev ni na vidiku
12. 07. 2022 15.43
Podjetja zaradi skrbi, ki jih prinaša morebitna prekinitev dobave zemeljskega plina, že iščejo poti do alternativnih rešitev, a te terjajo svoj čas in sredstva ter povezovanje več deležnikov, so pojasnili na Gospodarski zbornici Slovenije. Tudi nekateri odjemalci opozarjajo, da preklopa na druge energente ne morejo izvesti v kratkem času. Ena izmed ovir je infrastruktura, ki ne omogoča hitrih prilagoditev.

V letu 2021 domača proizvodnja elektrike pokrila 83 odstotkov porabe
11. 07. 2022 15.06
Slovenija je v letu 2021 z domačo proizvodnjo pokrila 82,9 odstotka porabe električne energije končnih odjemalcev. Skupna poraba je bila za 3,1 odstotka večja kot leto prej, proizvodnja elektrike v enotah, ki so priključene na prenosni ali distribucijski sistem, pa je bila manjša za 8,4 odstotka, kaže poročilo Agencije za energijo.

Petrol s septembrom v dvig cene elektrike in plina
07. 07. 2022 14.20
Petrol, drugi največji ponudnik elektrike in četrti največji ponudnik plina v državi, bo s 1. septembrom podražil elektriko in plin za gospodinjstva. S tem bo sledil tekmecem, ki dodatno prilagajajo cene zaostrenim razmeram na energetskem trgu v luči vojne v Ukrajini in njenih posledic. Pričakovanja za cene v prihodnjem letu so še bistveno višja.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama
06. 07. 2022 18.31
V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja
02. 07. 2022 11.35
Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Janković: Plin za Ljubljančane bo, cena je neznanka
28. 06. 2022 15.34
V jesensko-zimski sezoni bo po besedah ljubljanskega župana plin za prebivalce mesta zagotovljen. Vseeno cena plina zaenkrat ostaja neznana. Projekt gradnje plinsko-parne enote v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana bo zaključen, prestolnica pa v prihodnje načrtuje zmanjšanje tako uporabe premoga kot plina, tudi s sežigalnico.

Energetska podjetja kujejo ogromne dobičke
14. 06. 2022 17.23
Energetska podjetja, ki vsa poslujejo bolje, kot so pred dvema letoma, odgovarjajo, da zagotovo niso tista, ki bi zaradi visokih cen energentov kovala dobičke. Države se različno odločajo, kako pomagati najranljivejšim gospodinjskim odjemalcem. Nekatere znižujejo davek na dodano vrednost ali celo razmišljajo o uvedbi davka na tako imenovan neupravičen dobiček podjetjem, ki elektriko proizvajajo. Kdo torej kuje kakšne dobičke in na čigav račun?

V Energetiki Ljubljana potrdili, da NPU preiskuje njihov projekt
09. 06. 2022 13.51
Sredine hišne preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so potekale tudi v družbah Javni holding Ljubljana in Energetika Ljubljana, so potrdili v Energetiki. Preiskovalci so zbirali dokumentacijo v zvezi s projektom izgradnje plinsko-parne enote, so pojasnili in zagotovili, da je projekt od začetka voden zakonito. Iz NPU-ja pa so sporočili, da so bile v sredo hišne preiskave zaključene in pridržanje ene osebe odpravljeno. Preiskovalci NPU zdaj pregledali zasežene elektronske naprave in dokumentacijo.

Hišne preiskave v Energetiki Ljubljana. Janković zoper sodelavce ne bo zahteval sankcij
08. 06. 2022 16.07
Preiskovalci NPU so na območju Ljubljane izvedli sedem hišnih preiskav v zasebnih in poslovnih prostorih zaradi suma storitve kaznivega dejanja Zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti. Osumljenih je pet oseb, eno so preiskovalci pridržali. Neuradno naj bi preiskave potekale v podjetju Energetika Ljubljana. Ljubljanski župan Zoran Janković je povedal, da zaenkrat proti svojim sodelavcem ne bo zahteval sankcij.

Han o podražitvah: Trgovci se bodo morali odreči določenim maržam
03. 06. 2022 06.00
Konec je za od 40 do 50 odstotkov nižjih zneskov na položnicah za elektriko, cene goriva so zamrznjene le še do avgusta, usoda dobave plina pa je še neznana. Hrana se draži, dražijo se tudi storitve, samo plače bolj ko ne ostajajo stalnica. Kako bomo torej živeli jutri, poleti, jeseni? Gospodarski minister Matjaž Han je povedal, da se bodo vladni predstavniki v kratkem sestali z vsemi večjimi trgovci. Njihov načrt je, da se bodo oboji – tako država kot trgovci – odpovedali določenim maržam, provizijam, davkom in na ta način dosegli, da pred podražitvami osnovnih potrebščin zaščitijo najranljivejše.

Koncesijo za sežig komunalnih odpadkov v Celju podaljšali za pet let
30. 05. 2022 16.43
Vlada je celjski družbi Energetika podaljšala koncesijo za sežig komunalnih odpadkov v Savinjski regiji za pet let, do 29. avgusta 2028. Okoljsko ministrstvo je namreč presodilo, da koncesionar na objektu termične obdelave Toplarne Celje izpolnjuje vse pogoje za podaljšanje koncesije, so sporočili po dopisni seji vlade.

Tudi Energetika Ljubljana zavrača opozorila zdravnikov glede sežigalnic
27. 05. 2022 15.22
Opozorila zdravniške zbornice, da uredba za sežigalnice zapostavlja okoljski in zdravstveni vidik, zavračajo tudi v Energetiki Ljubljana. Če bi na javnem razpisu pridobili koncesijo, bi v Ljubljani zgradili najsodobnejši objekt, so zatrdili in poudarili, da bi pri tem zasledovali tako okoljske kot zdravstvene cilje.

Sežigalnica odpadkov tudi v neprevetreni Ljubljani?
27. 05. 2022 06.00
Janševa vlada je tik pred koncem mandata z uredbo omogočila podeljevanje 30-letnih koncesij za sežigalnice in sosežigalnice odpadkov in to kar brez predhodne presoje njihovega vpliva na okolje. Ne le dolgoročne okoljske posledice, zapostavljen je tudi neposredni zdravstveni vpliv sežigalnic na zdravje ljudi, so ostri na zdravniški zbornici. Naraste lahko število rakavih obolenj in prezgodnjih smrti. Strokovnjaki opozarjajo tudi na možnost, da se v sežigalnicah kot surovina ne bi uporabljali samo slovenski odpadki, ampak bi jih uvažali tudi iz tujine.

Kako se bo Golob lotil draginje: Regulacija cen bo v drugem planu
26. 05. 2022 20.01
Ena od ključnih nalog nove vlade bo reševanje prehranske in energetske draginje. Regulacija cen bo v drugem planu, nova vlada si bo prizadevala za dialog s trgovci in proizvajalci, da bi se breme vse višjih cen bolj enakomerno porazdelilo mednje in potrošnike. Veliko prahu dviga napoved novih obdavčitev. Se obeta tudi progresivna obdavčitev premoženja, kot je zapisano v koalicijski pogodbi? "Za večino se ne bo spremenilo nič, je pa prav, da tisti, ki ima več, da več," odgovarja novi mandatar.

Uredba o sežigu odpadkov: Vlada preslišala opozorila zdravnikov
25. 05. 2022 12.25
Vlada je v začetku maja izdala uredbo o sežiganju odpadkov, ki podrobneje predpisuje dejavnost opravljanja službe sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov. Uredba med drugim predvideva podelitev koncesij za opravljanje te službe za 30 let brez predhodne presoje vpliva na okolje. S tem se ne strinjajo v Zdravniški zbornici Slovenije, češ da se bo s podelitvijo koncesije določilo tudi mesto sežigalnice, ki morda ne bo primerno in bo ogrožalo zdravje ljudi. Na Ministrstvu za okolje in prostor odgovarjajo: "Sežigalnice bodo le tam, kjer bo to varno za ljudi in okolje."

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?
12. 05. 2022 16.07
V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

GZS poziva k pomoči zaradi dviga cen elektrike in plina
11. 05. 2022 15.11
Vlada bi morala po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pripraviti ustrezno shemo pomoči podjetjem zaradi dviga cen energentov kot posledice ruske invazije. Le tako bo mogoče zadržati konkurenčnost slovenske energetsko intenzivne industrije oz. vseh podjetij, ki jih je dvig cen resnično močno prizadel, pravi predsednik GZS Tibor Šimonka.

Gen-I bo z julijem plin podražil tudi za stare stranke
07. 05. 2022 15.25
Družba Gen-I bo s 1. julijem ceno zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce zvišala tudi za tiste, ki so plin pri družbi kupovali že pred 25. februarjem, ko je družba objavila nov cenik za nove uporabnike. Cena bo tako za vse znašala 0,06088 evra na kilovatno uro (kWh) z DDV, medtem ko je prej 0,03284 evra.

Zemeljski plin za gospodinjstva se maja spet draži
28. 04. 2022 09.47
Izredne razmere na trgu energentov se nadaljujejo, zato za zdaj umiritve cen ni pričakovati, pač pa slovenski dobavitelji zemeljskega plina za gospodinjstva in male poslovne odjemalce napovedujejo nove podražitve. S 1. majem med drugim cene dvigujejo v Istrabenz Plinih in z njimi lastniško prepleteni Plinarni Maribor, pa tudi v Petrolu. Sredi maja sledi tudi podražitev plina v Energetiki Ljubljana.

Solidarna EU?
23. 04. 2022 16.22
Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

Kadrovskih menjav v Gen-I in Gen-EL za zdaj ne bo
21. 04. 2022 19.26
Čeprav je tri dni pred volitvami kazalo na še eno politično kadrovanje v energetiki, je šef Gen energije, Blaž Košorok, v telefonskem pogovoru kategorično zanikal, da se Gen-EL in Gen-I obeta kadrovska menjava.

Nov poskus političnega kadrovanja v energetiki?
20. 04. 2022 19.07
Samo tri dni pred volitvami se obeta nov poskus političnega kadrovanja v energetiki. Neuradno naj bi zamenjali vodstvi v kar dveh podjetjih, in sicer v Gen-I-ju in Gen-EL-u. Kdo ju prevzema in komu se mudi?

'Tako poceni energije ne bo več'
09. 04. 2022 09.51
Tako nizkih cen energije, kot smo jih poznali do zdaj, ne bo več, pravi novi generalni direktor Gen energije Blaž Košorok. Kot jamstvo za zanesljivo in cenovno dostopno energetsko oskrbo vidi drugi blok krške nuklearke, očitke o političnem kadrovanju na položaj pa označuje za del folklore v volilnem letu.

Vlada z dodatnimi sredstvi za fotovoltaične elektrarne, toplotne črpalke ...
07. 04. 2022 17.56
Vlada je na seji zagotovila dodatna sredstva skladu za podnebne spremembe. S tem bo mogoče ponovno objaviti nekatere razpise za naložbe v energetsko učinkovitost, ki so bili zaradi porabe sredstev že zaprti, je povedal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

Podražitve energentov, vlada napovedala nove ukrepe
01. 04. 2022 08.06
Trgovci z elektriko in plinom višajo cene, kar bo prizadelo številna gospodinjstva. Ljubljanska Energetika je podražila zemeljski plin za več kot 20 odstotkov, tudi odjemalci družbe Eon bodo s prvim majem plačevali višje položnice. Kako bo ukrepala vlada?

V SD kritični do imenovanja Košoroka na vrh Gen energije, ZNS o slabi praksi kadrovanja
31. 03. 2022 14.54
V SD nasprotujejo imenovanju Blaža Košoroka za generalnega direktorja Gen energije. Namesto da bi kot državni sekretar za energetiko pripravljal pomoč zaradi visokih cen energentov, je enostavno zbežal, je opozoril poslanec SD Soniboj Knežak. "Cene energentov gredo v nebo, država pa je brez državnega sekretarja za energetiko," je dodal. Tudi strokovni svet Združenja nadzornikov Slovenije (ZNS) je po imenovanju Košoroka opozoril na nadaljevanje slabe prakse na področju kadrovanja.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00
Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Mladi za podnebno pravičnost v petek s štrajkom za okolje
23. 03. 2022 14.00
Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je oblikovalo zahteve, ki po njihovih besedah niso tehnični načrt za okrepitev boja s podnebnimi spremembami, ampak smerokaz, ki jasno kaže, da je možno ukrepati proti okoljski krizi. Znova so pozvali k udeležbi na petkovem podnebnem štrajku.

Položnica za elektriko: namesto 95 ta mesec le 38 evrov
17. 03. 2022 13.00
Z vladnimi ukrepi zaradi podražitev elektrike so se zneski na položnicah ta mesec močno zmanjšali: ni več stroškov za omrežnino in nekaterih dajatev. Koliko se je v povprečju znižal račun za elektriko, kako in kdaj so ukrepe sprejemale vlade drugod po Evropi in koliko manj bo pri nas zato denarja za naložbe?

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili
17. 03. 2022 06.00
SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.