Eurodac

Slovenija že pripravlja načrt za izvajanje migracijskega pakta EU
13. 06. 2024 16.37
Slovenija že pripravlja nacionalni načrt za izvajanje migracijskega pakta EU, je pojasnil vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu. Pričakuje, da bo načrt pripravljen do roka sredi decembra. Med ključnimi izzivi za Slovenijo je izpostavil potrebo po novem zakonodajnem okviru in vzpostavitev informacijskega sistema.

Hojs, Bogovič, Novakova o migrantih in Palestini – bodo glasove nabirali s populizmi?
21. 05. 2024 05.55
V sobotnem 24UR Fokus so se soočili kandidati treh strank od sredine proti desni, ki se bodo 9. junija potegovali za petletni mandat v Evropskem parlamentu. V studio so prišli Aleš Hojs (SDS) in dva aktualna evropska poslanca – oba se potegujeta za še en mandat – Ljudmila Novak (NSi) in Franc Bogovič (SLS). Katera stališča glede Palestine, migracij in zelenega prehoda družijo po ideologiji podobne politike? Kaj jih deli, kdo je navajal netočne podatke in kdo je s svojimi izjavami zavajal? Preverili smo dejstva.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu
14. 05. 2024 12.35
Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40
Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?
20. 12. 2023 20.10
Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

V EU dosegli dogovor o evropskem migracijskem paktu
20. 12. 2023 10.05
Pogajalci Sveta EU, v katerem so zastopane članice, in Evropskega parlamenta so po približno 18 urah pogajanj dosegli politični dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, so sporočili iz španskega predsedstva Svetu EU in Evropskega parlamenta. EU bo s paktom, ki ga bodo morali še dokončno potrditi, celovito uredila upravljanje migracij. Po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pakt prinaša učinkovit evropski odgovor na evropski izziv.

Metsola: Ob ustreznem nadzorovanju zunanjih meja nadzor notranjih ne bi bil potreben
27. 09. 2023 06.21
Če bi ustrezno nadzorovali zunanje schengenske meje, nadzor na notranjih mejah ne bi bil potreben, je v torkovem intervjuju povedala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Pričakuje, da bodo migracije ena od ključnih tem predvolilne kampanje pred evropskimi volitvami, ki bo težka.

Slovenska policija ima nov sistem za preiskave prstnih odtisov
16. 04. 2022 18.29
Slovenska policija je ponosno predstavila nov sistem za preiskovanje in identifikacijo prstnih odtisov Afis, ki vključuje delovne postaje za preiskavo prstnih odtisov in prstnih sledi ter elektronski in mobilni odvzem prstnih odtisov. Ima sodoben algoritem, ki omogoča kakovostnejše preiskave, pa tudi mednarodno izmenjavo daktiloskopskih podatkov. Nadgradnja obstoječega sistema zaradi starosti ni bila mogoča.

Hojs proti predlogu možnosti finančne pomoči namesto sprejema migrantov
03. 02. 2022 20.41
Notranji ministri EU so na neformalnem zasedanju v Lillu podprli francoska predloga za vzpostavitev schengenskega sveta za okrepitev političnega vidika upravljanja tega območja in postopno sprejemanje migracijskega pakta. Ima pa načrt tudi svoje nasprotnike. Med njimi slovenskega notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je izrazil nasprotovanje, da bi članice EU, ki ne želijo sprejeti migrantov v okviru sistema premeščanja, prispevale finančno pomoč. Hojs namreč želi ovrednotenje pojma solidarnosti.

Premier Janša v Bruslju predstavil rezultate predsedovanja
17. 12. 2021 08.15
Premier Janez Janša je po koncu vrha EU v Bruslju predstavil rezultate šestmesečnega predsedovanja Svetu EU. Predsedniki Evropskega sveta, Evropske komisije in Francije so se mu zahvalili za odlično sodelovanje, uspešno delo in stalno razpoložljivost. Vseeno je bilo med predsedovanjem precej burno predvsem na relaciji Janez Janša in del Evropskega parlamenta. Del evropskih poslancev namreč skrbi dogajanje v Sloveniji.

Resen položaj na Cipru: 'Balkanske poti so še zelo žive'
09. 12. 2021 12.33
Migracijske razmere na meji EU z Belorusijo se umirjajo, a osredotočiti se je treba na druga žarišča, na primer zelo resen je položaj na Cipru, je v Bruslju dejal notranji minister Aleš Hojs. Notranji ministri EU danes med drugim razpravljajo o izkoriščanju migrantov v politične namene oziroma o migracijah kot orodju za hibridne napade. Minister Hojs je optimističen tudi glede tega, da bodo notranji ministri EU v Bruslju sprejeli sklepe glede pripravljenosti Hrvaške na vstop v schengen.

Janša in Hojs s Schinasom o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja
07. 06. 2021 15.17
Premier Janez Janša in notranji minister Aleš Hojs sta se srečala s podpredsednikom Evropske komisije in komisarjem za spodbujanje evropskega načina življenja Margaritisom Schinasom. Govorili so predvsem o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja EU. Schinas notranjepolitičnih razmer v Sloveniji ni želel komentirati, Hojs pa je napovedal, da bo vlada že prihodnji teden rešila financiranje Slovenske tiskovne agencije. Ključna tema pogovora so bile prednostne naloge slovenskega predsedovanja Svetu EU. "Komisija je naš partner, zaveznik in podpornik" pri predsedovanju, je po pogovorih dejal Hojs.

Odprava policijske ure ali (le) zamik na 22. uro?
09. 03. 2021 11.23
Omejitev v nočnem času traja že 140 dni. Na ministrstvu po besedah Hojsa razmišljajo, da bi razrahljali tudi ta ukrep, predvsem v posavski in jugovzhodni regiji, ki sta že v rumeni fazi, v kateri je predvidena odprava te omejitve. Bo pa najverjetneje predlagal, da se v vsakem primeru konec meseca ob premiku ure začetek omejitve gibanja v nočnem času zamakne na 22. uro.

Problematična siva cona v migracijskem paktu glede meje s Hrvaško?
13. 11. 2020 19.13
Notranji minister Aleš Hojs opozarja na zelo problematično sivo cono v predlogu novega migracijskega pakta glede slovenske meje s Hrvaško, ki je zunanja schengenska meja, ne pa tudi zunanja meja EU. Ni namreč jasno, ali bo Slovenija nezakonite migrante še lahko vračala na Hrvaško, je dejal ob robu virtualnega zasedanja notranjih ministrov EU.

Bruselj Hrvaško poziva, naj odgovori na očitke o nasilju nad migranti
12. 11. 2020 20.40
Evropska komisija je Hrvaško v pismu pozvala k podrobnim informacijam o tem, kako obravnava očitke o nasilju nad migranti. Zanima jo, koliko očitkov so v minulih treh mesecih prejeli in koliko so jih preiskali ter koliko preiskav je vodilo v ukrepanje. Evropska varuhinja človekovih pravic pa je medtem začela preiskavo ravnanja komisije v primeru Hrvaške in spoštovanja temeljnih pravic pri upravljanju meje.

EU ima migracijski dogovor, Tusk se zaveda, da ga bo treba prenesti tudi v prakso
29. 06. 2018 06.35
Voditelji 28 članic EU so na vrhu v Bruslju le dosegli dogovor o migracijah. Donald Tusk je glede uspešnosti dogovora še zadržan. Cerar ocenjuje, da v Sloveniji ni potrebe po posebnih centrih za migrante in da se je s tem dogovorom naredil korak v pravo smer, Kogovšek Šalamunova pa meni, da bi takšni centri lahko bili problematični. Nevladne organizacije so medtem zaskrbljene nad dogovorom.

Poljska, Madžarska in Češka nesolidarne z begunci, sledi zagovor pred evropskim sodiščem
07. 12. 2017 11.54
Evropska komisija je odločila, da primer nesodelovanja Poljske, Madžarske in Češke pri premeščanju beguncev iz Italije in Grčije v druge članice EU napoti na Sodišče EU. Podpredsednik komisije še vedno upa, da bo mogoče najti izhod v sodelovanju s temi državami.

Šefic je prepričan, da bosta opomina Bruslja hitro urejena
10. 02. 2016 13.04
Potem ko je Slovenija iz Bruslja dobila dva opomina, ker ne spoštuje evropske azilne zakonodaje, je Šefic izrazil prepričanje, da naprej od opominov ne bo šlo. Pri eni od zahtev Evropske komisije gre namreč najverjetneje le za nesporazum, druga zahteva pa bo kmalu izpolnjena.

FOTO: Postavljenih 137 kilometrov žične ograje, istrski župani in Belokranjci zahtevajo odstranitev
16. 12. 2015 13.04
Župani slovenskega in hrvaškega dela Istre zahtevajo odstranitev žične ograje, saj "ne bo rešila problemov, lahko pa povzroči negativne učinke za gospodarstvo in turizem". Postavitev ograj pa je po mnenju Boštjana Šefica upravičena, ker pa se lahko migracijski tokovi spremenijo, je treba ukrepe sprejemati za celotno državno mejo.

Bruselj načrtuje vzpostavitev stalnih sil za nadzor zunanjih meja EU
11. 12. 2015 12.42
Evropska komisija načrtuje vzpostavitev stalnih sil za nadzor zunanjih meja EU. Te bi lahko nadzor izvajale tudi ob morebitnem nasprotovanju prizadete države. Italijanska vlada se je z ogorčenostjo odzvala na četrtkov opomin Bruslja glede pomanjkljive registracije beguncev.

Grčija, Hrvaška, Italija, Malta in Madžarska prejele opozorilo iz Bruslja
10. 12. 2015 07.11
Bruselj je opozoril Grčijo, Hrvaško, Italijo, Malto in Madžarsko zaradi nespoštovanja pravil o odvzemu prstnih odtisov in azilne zakonodaje. Bilo je tudi kar nekaj ugibanj, ali bo na tem seznamu Slovenija. Prebivalci doline Kolpe so ogorčeni nad postavitvijo žice z rezili na meji.

FOTO in VIDEO: Senat odločil: Francija podaljšuje izredne razmere v državi za tri mesece. Kaj to pomeni?
20. 11. 2015 06.44
Francosko tožilstvo je zavrnilo navedbe, da je bila Hasna Aitboulachen tista, ki se je razstrelila. To je storila tretja, še neidentificirana oseba v stanovanju. Medtem so pristojni identificirali še enega od treh napadalcev pred stadionom. Tudi ta je v Francijo iz Sirije prišel prek Grčije.

Policija: Migranti prihajajo iz območij, kjer ne praznujejo rojstnih dni, zato jih toliko navaja isti datum
02. 11. 2015 15.02
Policija trdi, da migranti za datum rojstva tako pogosto navajajo 1. januar, ker prihajajo iz območij, kjer v večini sploh ne vedo, kdaj je kdo rojen in si zato zapomnijo samo letnico rojstva. Sicer pa so policisti na terenu utrujeni, prav tako pa čustveni prizori terjajo svoj davek. "Marsikdo od policistov se zlomi," je povedal regionalni predstavnik v Sindikatu policistov Slovenije.

Cerar: Slovenija se je odlično soočila z begunsko-migrantsko krizo in postavila primer dobre prakse v EU
23. 09. 2015 06.48
Voditelji EU iščejo rešitev begunske krize. V ospredju pozornosti bo po pričakovanjih Grčija, ki je za begunce glavna točka vstopa v EU. O problematiki je na izredni seji razpravljal tudi DZ, kjer so vsi hvalili ravnanje pristojnih ob prvem begunskem valu.

FOTO in VIDEO: Incident na mejnem prehodu Rigonce: policija uporabila solzivec
18. 09. 2015 06.20
Položaj na mejnem prehodu Rigonce se je umiril, potem ko je slovenska policija posredovala s solzivcem. Razmere so se zaostrile, ko so predvsem nekateri hrvaški in slovenski aktivisti, ki so se pridružili prebežnikom, pritisnili na policijski kordon.

Neevropski azilni zakon?
25. 09. 2006 15.55
Švicarski azilni zakon, ki so ga potrdili volivci, ni v skladu z evropskimi standardi, trdi Evropska komisija.

Identifikacija azilantov s prstnimi odtisi
15. 01. 2003 00.00
Danes začne veljati prvi evropski avtomatski sistem za identifikacijo prstnih odtisov. Imenuje se Eurodac, registriral pa bo prstne odtise prosilcev azila in nekaterih posebnih kategorij ilegalnih imigrantov, ki prihajajo na območje držav članic Evropske unije.

V banki podatkov Eurodac tudi o ilegalnih priseljencih
29. 05. 1998 16.48
V bodoči banki podatkov za prstne odtise prosilcev za azil (Eurodac) naj bi hranili tudi podatke o ilegalnih priseljencih. Z nemškim predlogom so se danes v Bruslju strinjali notranji ministri Evropske unije. Sedaj je treba izdelati natančno pravno definicijo, kdo vse so ilegalni priseljenci. Pravno konvencijo z dodatnim protokolom, ki naj bi določal, pod katerimi pogoji se sme odvzeti prstne odtise, naj bi sprejeli še pred koncem tega leta.