Evropska politična skupnost

Rama v dežju pokleknil pred Melonijevo
16. 05. 2025 18.02
Albanski premier Edi Rama je italijanski kolegici Giorgii Meloni ob prihodu na vrh Evropske politične skupnosti (EPS) v Tirani priredil nenavaden sprejem. Ko je izstopila iz avtomobila, je pred njo v dežju pokleknil na rdeči preprogi in sklenil roke, je videti na videoposnetku, ki je postal viralen.

V napadih na Gazo več kot 400 mrtvih, kljub obsodbam Izrael napoveduje nove
18. 03. 2025 06.27
Izraelska vojska je ponoči izvedla obsežne napade po celotni Gazi, pri čemer je po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubila najmanj 400 ljudi. Izraelski zunanji minister je sporočil, da so napade izvedli, ker Hamas ni pristal na novo predlagana določila dogovora. Napovedal je tudi, da ni šlo za enkraten napad, pač pa bodo z napadi nadaljevali v prihodnjih dneh. Iz sveta se vrstijo obsodbe izraelskih napadov. Tudi slovensko zunanje ministrstvo je Izrael pozvalo, naj nemudoma ustavi vse vojaške operacije in s tem omogoči vrnitev vseh talcev iz palestinske enklave.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'
22. 12. 2024 18.59
V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov
23. 06. 2024 15.31
Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

'Slovenija je postala aktivna soustvarjalka evropske prihodnosti'
30. 04. 2024 20.48
Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo bodo v barvah evropske zastave zažarele prepoznavne stavbe in javni prostori po vsej Sloveniji. Ob obletnici pa se tako iz naše države kot iz tujine vrstijo sporočila. "Slovenija je v dveh desetletjih članstva v EU zrasla in se razvijala, krepila svoje mednarodne vezi ter postala aktivna soustvarjalka evropske prihodnosti," je dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. "Širitev je temeljni kamen naše strateške suverenosti," pa je ob obletnici največje širitve EU spomnil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Osrednja državna proslava ob obletnici vstopa pa bo sledila 9. maja v Novi Gorici.

Francija si želi trajne prekinitve ognja med Izraelom in Hamasom
22. 11. 2023 18.25
Svetovni voditelji odobravajo napovedano začasno humanitarno premirje in izpustitev talcev na območju Gaze. "Vsak dan, ko so te matere in otroci talci teroristov, je en dan preveč," je dejala predsednica Evropske komisije. "Gre za pomemben korak, ki mu mora slediti vrnitev vseh talcev," je dejal premier Golob. Poudaril je še, da mora biti zaščita civilistov, bolnišnic in šol zagotovljena tudi po humanitarni prekinitvi spopadov. Fajonova pa je poudarila zavezanost rešitvi dveh držav, ki naj vodi v trajen mir.

Fajonova vnovič izvoljena za podpredsednico, Löfven pa za predsednika PES
10. 11. 2023 22.38
Zunanja ministrica Tanja Fajon je bila danes na kongresu Stranke evropskih socialistov (PES) v Malagi ponovno izvoljena za podpredsednico stranke. Poudarila je, da evropska skupnost bolj kot kadarkoli prej potrebuje močno socialdemokratsko zavezništvo. Za predsednika stranke je bil znova izvoljen nekdanji švedski premier Stefan Löfven.

Golob ocenil, da bo škoda po ujmah presegla pol milijarde evrov
05. 08. 2023 12.05
"Slovenija se sooča z najhujšo naravno ujmo v novejši zgodovini," je po seji sveta za nacionalno varnost dejal predsednik vlade Robert Golob in dodal, da sta prizadeti kar dve tretjini Slovenije. "Izkazali smo voljo in odločitev, da bomo delovali enotno, da bi čim prej pomagali državljanom. Trgovine s hrano in tehnično opremo bodo, kjer bo možno, odprte tudi v nedeljo," je napovedal Golob. Poveljnik civilne zaščite Srečo Šestan je po izredni seji vlade potrdil, da bodo izdali odredbo za odprtje nekaterih trgovin.

Za Berlusconijem žaluje tudi Putin
12. 06. 2023 14.17
Ob smrti Silvia Berlusconija v Rim prihajajo besede sožalja, tudi iz Moskve, ruski predsednik Vladimir Putin je namreč izgubil enega zadnjih političnih prijateljev v Evropi. "Odšel je veliki bojevnik," je zapisal Viktor Orban, Janez Janša pa, da je bil Berlusconi vedno dober prijatelj Slovenije. Nekdanji slovenski predsednik je medtem pohvalil Berlusconijevo avtentičnost in smisel za humor. S sledilci je delil tudi zabavno prigodo z nekdanjim italijanskim premierjem. Sožalja se vrstijo tudi iz nogometnega sveta.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral
25. 09. 2022 07.00
"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

Sodišče EU zavrnilo tožbi Poljske in Madžarske, Varšava: Gre za napad na poljsko suverenost
16. 02. 2022 10.04
Sodišče Evropske unije je v Luksemburgu zavrnilo tožbi Madžarske in Poljske proti zakonodaji Unije o pogojevanju evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava. Sodišče je izrek sodbe prvič prenašalo po spletu. Medtem ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen odločitev sodišča pozdravila, pa iz Budimpešte prihajajo kritike, da je bila odločitev politična.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve
01. 09. 2021 08.59
S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Pahor pozval k odgovorni izvedbi predsedovanja Svetu EU
31. 05. 2021 16.11
Predsednik republike Borut Pahor je na posvetu slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju pozval h krepitvi proevropskih idej in predvsem k temu, da predsedovanje Svetu EU "opravimo z zrelostjo, sodelovanjem in odgovornostjo".

Orban o vladavini prava enako kot Janša: Gre za dvojna merila in izsiljevanje
18. 11. 2020 11.32
Madžarski premier Viktor Orban je zatrdil, da je namen svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19 izsiljevanje držav, ki nasprotujejo migracijam. Madžarska je proti svežnju vložila veto, ker nasprotuje pogojevanju črpanja evropskih sredstev z vladavino prava.

Razumeti Kitajsko
30. 05. 2020 13.35
Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

Svet pomahal turbulentnemu letu: Greta, črna luknja, razprtije in 'najdražje zdravilo'
01. 01. 2020 07.00
Od podnebnih protestov do fotografije črne luknje, debate o etičnih vprašanjih, povezanih z genskim urejanjem. Leto 2019 je v veliki meri zaznamovala znanost, ob debati o "novodobnih orožjih" ni zaostajala niti tehnologija, še enkrat več pa je za veliko škandalov poskrbela politika. Videli smo vse - od politikov, ki se za nobeno ceno ne bi odpovedali stolčku, do tistih, ki radi grozijo na mednarodnem odru. Tudi 2019 pa je pustilo odprta nekatera družbena vprašanja. Od tistih, ki se nanašajo na migracije, do vprašanja rasnih odnosov.

'Ko obstajata politična volja in javno zaupanje, lahko vsaka država zgradi učinkovit sistem'
16. 11. 2019 15.20
Sveta si brez informacijske tehnologije že lep čas ne moremo več predstavljati. Njena prisotnost na vseh področjih življenja je nepovratno preobrazila družbo, s tem tlakovala pot za napredek, a hkrati ustvarila nove izzive in tveganja za skupnost in posameznika. Estonska praksa učinkovitega uveljavljanja IKT tehnologij dokazuje, da lahko tudi majhne države prednjačijo pri uveljavljanju inovacij ter omogočijo razvoj gospodarstva.

'Ne smemo igrati bolnika in si hoditi po kurjih očesih'
06. 10. 2019 07.55
"Mi v svetu ne moremo igrati nobene resne vloge, če nismo enotni. Lahko imamo armado, ampak kje in za kaj se bo borila? Naša najmočnejša moč je lahko politična enotnost do ključnih svetovnih problemov. Evropska zveza ima podlago, da bi zastopala neka pravila vladanja in sodelovanja v globaliziranem svetu," o vlogi in moči povezave razmišlja naš sogovornik Lojze Peterle.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'
17. 09. 2019 06.00
Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Verhofstadt: Brez reform nas bosta nacionalizem in populizem uničila
18. 05. 2019 08.48
Guy Verhofstadt, vodja liberalne politične skupine ALDE v evropskem parlamentu, je goreč zagovornik ideje o federalizaciji Evrope ter ustanovitvi evropske vojske. Tesnejše povezovanje vidi kot protiutež rastočemu nacionalizmu in populizmu.

Kdo nam vlada v Evropi?
05. 05. 2019 09.52
Bolj kot to, komu od političnih akterjev in akterk bo uspelo strah mobilizirati do te mere, da se bodo njihovi privrženci 26. maja na volitve odpravili in tam za njih tudi volili, bi nas moralo skrbeti, kaj pomeni takšno stanje in vzdušje proti-demokracije, v kateri smo se znašli danes.

Tipologija političnih sil v Evropi
13. 04. 2019 16.40
Politična in druge sektorske elite demokracijo razumejo kot statični sistem, ki ga je treba ubraniti pred spremembami, ki jih nosijo kritična obdobja v zgodovini. Eno takih je zagotovo kriza, ki se ji v različnih časovnih točkah pripisujejo različni pridevniki (vojaška, solidarnostna, gospodarska, begunska, moralna kriza itd.), in v katero se je ujela celotna Evropa.

Je Nato preteklost in evropska vojska prihodnost?
27. 01. 2019 07.00
Francoski predsednik je pred kratkim iskal zaveznike v oblikovanju evropske vojske, a strokovnjaki so bili bolj previdni. Za njih je oblikovanje takšne vojske napaka, politična provokacija in zgolj sanjarjenje, a le nekaj mesecev pozneje sta Emmanuel Macron in Angela Merkel stopila še korak bliže k oblikovanju evropskih obrambnih sil.

Moskva: vmešavanje ZDA vodi v prelivanje krvi
24. 01. 2019 18.01
Potem ko so številne države že podprle samooklicanega začasnega venezuelskega predsednika Juana Guaidója, Maduro pa je nato izgubil živce in ameriškim diplomatom ukazal odhod iz države, je vrh venezuelske vojske potrdil lojalnost sedanjemu predsedniku. Mednarodna skupnost je medtem razdeljena. Podporo Guaidóju je izrazila še Velika Britanija, Rusija pa je obsodila opozicijo in poudarila, da je edini legitimni voditelj Maduro.

'Naivno je bilo pričakovati, da bo razsodba implementirana brez dialoga'
27. 09. 2018 15.52
Štirje slovenski evropski poslanci so predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja v pismu pozvali, naj od Hrvaške zahteva spoštovanje in implementacijo arbitražne sodbe.

Kriza v Venezueli se poglablja: do konca leta bo inflacija dosegla milijon odstotkov
25. 07. 2018 15.51
Ko je Mednarodni denarni sklad v začetku leta napovedal, da bo hiperinflacija presegla 13.000 odstotkov, so mnogi domnevali, da bi bilo stanje težko slabše. A zgodilo se je prav to. Nove napovedi kažejo, da bo do konca leta hiperinflacija dosegla kar milijon odstotkov. IMF situacijo primerja s stanjem v Nemčiji po prvi svetovni vojni.

VIDEO: Cerar: Janez Janša in SDS skušata med ljudmi vzbujati strah
16. 09. 2017 08.35
Miro Cerar je v posebnem intervjuju za našo televizijo dejal, da Slovenija Hrvatom ne bo popuščala in da ni izključena niti tožba. Glede tožbe v zvezi s teranom je dejal, da se ta tožba ne bo in ne sme maščevati Sloveniji. Je pa spregovoril tudi o Janezu Janši in SDS, drugem tiru in o funkciji predsednika republike.

Umrl je nekdanji nemški kancler Helmut Kohl
16. 06. 2017 17.24
Umrl je nekdanji nemški kancler Helmut Kohl, ki velja za velikana sodobne evropske zgodovine, očeta ponovne združitve Nemčije in arhitekta evropske integracije. Bil je tudi eden izmed najzaslužnejših, da sta Nemčija in Evropska skupnost kmalu po razglasitvi samostojnosti priznali Slovenijo.

Jedrska energija ima svoje mesto v gospodarskih velesilah. Kako (ne)potrebna je v resnici?
25. 04. 2017 06.34
Mineva 31 let od nesreče v Černobilu, ki velja za eno najhujših katastrof v zgodovini jedrske energije. Mnenja o (ne)pogrešljivosti tovrstne energije se tako zakrešejo vsaj vsakega 26. aprila. V Evropi je trenutno 184 jedrskih elektrarn, nekatere države jih zapirajo, druge gradijo. Tako kot vsaka stvar ima tudi jedrska energija svoje prednosti in slabosti.

Cerar pozval k strpnosti: 'Ta vlada ni in nikoli ne bo podpirala nestrpnosti, hujskanja ali sovraštva'
25. 02. 2016 13.31
Premier Miro Cerar je dejal, da je razočaran nad hujskaštvom, ki se zadnje dni pojavlja v Sloveniji. Kot je dejal, je še posebej slabo, da to hujskaštvo spodujajo različni politični akterji. Kako pomembno je, da ne zapademo pod demagogijo sejalcev strahu, da pokažemo humanitarnost in solidarnost, pa poudarja komisarka Bulčeva.