Guverner BS

Inflacija bo višja od napovedane

16. 05. 2002 00.00

Banka Slovenije je popravila novembrsko napoved višine letošnje inflacije. Ta naj bi konec leta dosegla 7 odstotkov in ne 5,8 odstotkov, kot so sprva načrtovali. Inflacija je že v prvih štirih mesecih letošnjega leta dosegla 4,6 odstotka.

Rop in Gaspari v Washingtonu

21. 04. 2002 00.00

Slovenski finančni minister Anton Rop in guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari sta na srečanju Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke v Washingtonu pozitivno ocenila zadnje poročilo o gospodarskih politikah Slovenije.

Prevzem Banke Koper

01. 03. 2002 00.00

Svet Banke Slovenije je včeraj obravnaval vlogo italijanske banke SanPaolo IMI za prevzem Banke Koper, na današnji novinarski konferenci pa bodo javnost seznanili s pomembnejšimi sklepi in stališči.

IMF zaključil obisk

18. 12. 2001 00.00

Predstavniki Mednarodnega denarnega sklada (IMF)so ob zaključku dvotedenskega obiska razvoj Slovenije ocenili precej bolje kot v minulih dveh letih. Opozorili pa so na prevelik primanjkljaj, previsoko inflacijo ter preveliko vlogo države v gospodarstvu.

Gaspari na srečanju ECB

06. 12. 2001 00.00

V Berlinu se danes začenja tretje letno srečanje Evropske centralne banke z najvišjimi predstavniki centralnih bank 12 držav kandidatk, ki se pogajajo o članstvu v EU. Sestanka se bosta udeležila tudi guverner BS Mitja Gaspari in viceguverner Andrej Rant.

BS za zmanjšanje inflacije

14. 06. 2001 00.00

Banka Slovenije je sprejela nekatere ukrepe, ki naj bi upočasnili rast inflacije. Med drugim bo izdala vrednostne papirje, ki jih bodo lahko kupile banke in s tem zmanjšala količino denarja v obtoku. S tem bi zmanjšali kreditiranje in potrošnjo, posledično pa tudi inflacijo, ki je dobila zaskrbljujočo razsežnost.

Sklenili spomladansko srečanje IMF in WB

30. 04. 2001 00.00

V Washingtonu se končuje spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (WB). Mednarodni finančni in monetarni odbor Mednarodnega denarnega sklada (IMFC) in razvojni odbor Svetovne banke sta v skupni izjavi ob koncu spomladanskih srečanjih izrazila zavezanost prizadevanjem za odpravo svetovne revščine oziroma pomoči najmanj razvitim državam.

BS z novim guvernerjem

02. 04. 2001 00.00

Banko Slovenije (BS) bo od danes vodil nov guverner. Franceta Arharja, ki je slovensko centralno banko vodil minulih deset let, bo na tem položaju za obdobje naslednjih šestih let nasledil nekdanji minister za finance Mitja Gaspari, ki ga je na predlog predsednika države Milana Kučana minuli torek potrdil državni zbor. Novi guverner se bo z Arharjem srečal ta teden, na sestanku pa se bosta dogovorila tudi o tem, kdaj bosta opravila primopredajo poslov.

O kandidatih za guvernerja BS

13. 03. 2001 00.00

Po včerajšnjih ločenih posvetovanjih predsednika republike Milana Kučana z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti o možnih kandidatih za guvernerja Banke Slovenije (BS) sta se o podpori kandidatom danes dokončno opredelili tudi DeSUS in SDS. Koalicijska DeSUS podpira nekdanjega finančnega ministra Mitjo Gasparija, ki ima ob izraženi podpori LDS, SNS in SMS med tremi kandidati največ možnosti za imenovanje, poslanska skupina SDS pa je predsedniku države danes sporočila, da Gasparijevega imenovanja ne podpira. Med možnimi kandidati za prvega moža osrednje slovenske banke sta sicer še dosedanji guverner France Arhar, ki ga podpirajo v SLS+SKD, ter finančni strokovnjak Boris Pleskovič, ki ga je v včerajšnjem pogovoru predlagala NSi.

Banka Slovenije s pobudo o ustavnosti

25. 10. 2000 00.00

Svet Banke Slovenije je na včerajšnji seji ugotovil, da na pismo vladi in državnemu zboru z dne 12. oktobra, v katerem opozarja na neskladja nekaterih določb zakona o nacionalni stanovanjski varčevalni shemi z zakonom o Banki Slovenije, ni prejel odgovora. Banka Slovenije bo zato v skladu s stališči sveta BS s prejšnje seje ter v skladu z določili zakona o ustavnem sodišču vložila pobudo za presojo ustavnosti nekaterih členov zakona o nacionalni stanovanjski varčevalni shemi, so sporočili iz Banke Slovenije. Dokler obstaja kolizija obeh zakonov, bo do presoje ustavnega sodišča Banka Slovenije delovala skladno s pooblastili, ki jih ima po veljavnem zakonu o Banki Slovenije.

V Portorožu o bančnih tveganjih

13. 10. 2000 00.00

Včeraj se je v Portorožu v organizaciji zveze ekonomistov začelo dvodnevno strokovno posvetovanje o bančništvu na temo Analiza bančnih tveganj. Bančniki so se seznanili z aktualnimi vprašanji uvajanja nove jamstvene sheme za vloge in davčnega položaja bank, z domačimi in tujimi težnjami glede razvoja računovodskih standardov ter predlaganimi spremembami mednarodnih standardov kapitalske ustreznosti bank. Gost srečanja je bil guverner Banke Slovenije (BS) France Arhar, ki je znova poudaril pomen tako cenovne kot finančne stabilnosti, ki sta na dolgi rok ključni za doseganje gospodarske rasti, bančnike pa je opomnil na prenizko stopnjo kapitalske ustreznosti.

BS ne spoštuje zakona?

12. 10. 2000 00.00

Guverner in svet Banke Slovenije (BS) sta s stališči in ukrepi v zvezi z Nacionalno stanovanjsko varčevalno shemo (NSVS) v BS pripeljala prav določeno politiko in to bolj kot katerikoli zakon, ki ga je sprejel državni zbor, čeprav sta večkrat izrecno poudarila, da nasprotujeta vmešavanju politike v Banko Slovenije, sta v sporočilu za javnost zapisala kandidata LDS na volitvah za poslanca DZ Pavle Gantar in Janez Kopač.

Zakon krši osnovne principe bančništva?

12. 10. 2000 00.00

Guverner Banke Slovenije (BS) France Arhar je v zvezi z zakonom o nacionalni varčevalni shemi na predsednika vlade Andreja Bajuka danes naslovil odprto pismo. V njem ga obvešča, da je svet BS na svoji redni seji 10. oktobra obravnaval informacijo v zvezi z zakonom o nacionalni stanovanjski varčevalni shemi. Pri tem se je osredotočil na posledice, ki jih bo ta zakon, skupaj s prvo varčevalno shemo iz leta 1999, imel na bančni sistem, za katerega stabilnost je BS odgovorna. Kot je Arhar v pismu poudaril, sta BS in njen svet zainteresirana za vse oblike dolgoročnega varčevanja, vendar jih je po njihovi presoji potrebno spodbujati na načine, ki jih poznajo tudi drugje. Kar se tiče instrumentov BS, pa morajo veljati za vse oblike varčevanja enaka pravila, torej tudi za varčevanje v okviru nacionalne varčevalne sheme, z drugimi besedami, država sama ne sme imeti prioritetnega položaja. Kot Arhar seznanja Bajuka, bo BS od bank dosledno zahtevala izvajanje

Deveta obletnica denarne osamosvojitve Slovenije

08. 10. 2000 00.00

Osmega oktobra 1991 je Slovenija razglasila denarno osamosvojitev in uvedla tolar kot slovenski denar. Devetletno obdobje je pokazalo, da tolar pridobiva zaupanje tako pri Slovencih kot tudi v tujini. Po besedah guvernerja Banke Slovenije (BS) Franceta Arharja je centralna banka z doseženim, ob vseh spremembah, ki so zvrstile v tem obdobju -privatizacija, sanacija bank, kot tudi kot tudi spremembe, ki jih je doživel svet, predvsem v zvezi z dodatno svobodo pri gibanju kapitala -, na splošno zadovoljna.

Arhar se še ne bo pridružil SLS+SKD

31. 07. 2000 16.39

Guverner Banke Slovenije (BS) France Arhar trenutno ne namerava prekiniti mandata, ki mu ga je podelil državni zbor, zato se zahvaljuje SLS+SKD Slovenski ljudski stranki za izkazano zaupanje v njihovem javnem povabilu, da naj se aktivno vključi v delo njihove stranke. Kljub simpatijam, ki jih ima do ''pomladne opcije'', guverner ne bo prekinil mandata, kar bi vsekakor zahtevala tovrstna strankarska dejavnost.

CD tri dni v znamenju kapitala

15. 05. 2000 21.44

V ljubljanskem Cankarjevem domu se bo jutri začel 8. finančni sejem <a href=http://www.infos.si/infos/k2000/kapital2000.html target=_new>Kapital 2000</a>, na katerem se bo v treh dneh predstavilo 60 ponudnikov finančnih storitev, predvsem bank, zavarovalnic in borzno posredniških hiš. Letošnji Kapital 2000 bo največ pozornosti namenil predstavitvi elektronskega poslovanja in pokojninski reformi. Sejma pa naj bi se udeležil tudi guverner Banke Slovenije (BS) France Arhar, ki naj bi se z guvernerji centralnih bank Hrvaške, BiH in Makedonije pogovarjal o aktualnih razmerah v Sloveniji in sodelovanju Slovenije v okviru pakta stabilnosti.

Guverner BS Arhar na zasedanju IMFC

13. 04. 2000 16.47

Guverner Banke Slovenije France Arhar in njegov namestnik Samo Nučič bosta jutri odpotovala v Washington na spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega in finančnega odbora - IMFC Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Odbor bo obravnaval že nekaj časa aktualno temo preobrazbe vloge IMF v globalni ekonomiji, ukrepe, s katerimi bi IMF zagotovil namensko porabo dodeljenih sredstev IMF oz. preprečil morebitno zlorabo, in druge aktualne zadeve.

Guverner Arhar v Kanadi

29. 03. 2000 13.45

Guverner Banke Slovenije (BS) France Arhar je danes odpotoval v Kanado, kjer bo na povabilo Kanadskega slovenskega kongresa iz Toronta na zasedanju ob 10-letnici obstoja omenjene organizacije spregovoril o vključevanju Slovenije v EU. V Torontu se bo sestal tudi s predstavniki nekaterih poslovnih bank in ministrom za ekonomski razvoj vlade Ontaria, medtem ko se bo v Ottawi srečal z guvernerjem kanadske centralne banke Gordonom Thiessenom in njegovimi sodelavci.

Podelitev za diplomska dela

08. 10. 1999 15.58

Guverner centralne banke France Arhar je na današnji slovesnosti dvaindvajsetim diplomantom podelil nagrade Banke Slovenije (BS) za diplomska dela s področij denarja in financ, pomembnih in zanimivih tako za banko kot za celotno ekonomijo.

Soglasje o prvi podružnici tuje banke v Sloveniji

23. 06. 1999 18.36

Banka Slovenije je v torek izdala soglasje za ustanovitev prve podružnice neke tuje banke v Sloveniji; gre za podružnico Kaerntner Sparkasse iz Celovca. Svet BS je v zvezi z ustanavljanjem podružnic, ki ga dopušča od februarja letos veljavni zakon o bančništvu, sprejel tudi model, ki ga uporablja sosednja Italija: bančno podružnico v Sloveniji je mogoče ustanoviti le ob predhodnem oblikovanju dotacijskega sklada, ki nadomešča delniški kapital.

Banka Slovenije dala soglasje za ustanovitev prve tuje bančne podružnice

23. 06. 1999 16.20

Banka Slovenije je v torek izdala soglasje za ustanovitev prve podružnice neke tuje banke v Sloveniji; gre za podružnico Kaerntner Sparkasse iz Celovca. Svet BS je v zvezi z ustanavljanjem podružnic, ki ga dopušča od februarja letos veljavni zakon o bančništvu, sprejel tudi model, ki ga uporablja sosednja Italija: bančno podružnico v Sloveniji je mogoče ustanoviti le ob predhodnem oblikovanju dotacijskega sklada, ki nadomešča delniški kapital.