Inflacija

NSi za posvetovalni referendum o sprejemu svojega dohodninskega zakona
06. 10. 2022 11.34
Stranka NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu svojega predloga zakona o spremembah Zakona o dohodnini, kar pomeni, da se bo podaljšal postopek odločanja o njenem predlogu dohodninskih sprememb. S svojo različico novele zakona bi NSi zvišala olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje DZ, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele Zakona o dohodnini. Vlada nasprotno meni, da predlog NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost, zato poslancem predlaga, naj ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo. Minister za finance Klemen Boštjančič je potezo opozicije komentiral: "Gre samo za nagajanje vladi."

DZ sprejel 86-milijonski paket pomoči gospodarstvu
06. 10. 2022 11.00
Poslanci so s 75 glasovi za in enim proti, sprejeli novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. Z novelo se širi krog upravičencev do pomoči ter višata znesek pomoči in delež upravičenih stroškov, ki jih bodo podjetja dobila povrnjena.

Banka Slovenije opozarja finančni sistem na povečana tveganja
04. 10. 2022 13.26
Slovenski finančni sistem je po oceni Banke Slovenije stabilen. "Ob pričakovanem poslabšanju gospodarskih razmer in vztrajanju inflacije na visoki ravni pa so sistemska tveganja za finančno stabilnost povečana," je dejala viceguvernerka Banke Slovenije Tina Žumer.

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?
01. 10. 2022 11.00
Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

Na letni ravni 10-odstotna inflacija, najbolj se je podražila hrana
30. 09. 2022 10.44
Cene na letni ravni so bile septembra za 10 odstotkov višje, na mesečni pa za 0,9 odstotka nižje. K letni inflaciji so največ prispevale višje cene prehrambnih izdelkov. Hrana in brezalkoholne pijače so se v enem letu podražile za 14,4 odstotkov. Na mesečno deflacijo je najbolj vplivala 24,5-odstotna pocenitev električne energije, kar je posledica vladne regulacije cen.

Nemčija: 10-odstotna inflacija in 'dvojni šus' za izhod iz energetske krize
29. 09. 2022 16.21
Nemčija je septembra na letni ravni zabeležila rekordno 10-odstotno inflacijo, kaže prva ocena nemškega državnega statističnega urada Destatis. Avgusta je bila rast cen življenjskih potrebščin v tej državi 7,9-odstotna, septembrski pospešek pa je v prvi vrsti posledica zvišanja cen energije. Nemški kancler Olaf Scholz je medtem napovedal sveženj ukrepov za zaščito gospodinjstev in podjetij pred posledicami skokov cen energije, med njimi kapico na cene plina. "Nemška vlada bo naredila vse, da pride do padca cen," je obljubil Scholz in dodal, da kontroverzne dajatve za plin ne bo. Za ukrepe bodo namenili 150–200 milijard evrov.

Christine Lagarde: Vztrajali bomo pri višanju obrestnih mer
28. 09. 2022 16.25
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde je ponovila odločenost ECB, da ukrepa in zajezi rekordno inflacijo. "Naredili bomo, kar bo treba. To pomeni zvišanje obrestnih mer na naslednjih nekaj zasedanjih Sveta ECB," je dejala.

Kitajski juan rekordno nizko, britanski trgi izgubili milijarde dolarjev
28. 09. 2022 09.31
Odkar so podatki od leta 2011 na voljo, je juan, s katerim mednarodno trgujejo, padel na najnižjo raven. Tudi kitajska domača valuta je dosegla najšibkejšo točko po svetovni finančni krizi leta 2008. Medtem pa vrednost dolarja v primerjavi z drugimi glavnimi valutami še naprej raste, potem ko je ameriška centralna banka v začetku tega meseca znova zvišala obrestne mere.

Nekdaj najbogatejša francoska kolonija v primežu humanitarne katastrofe
27. 09. 2022 10.57
Nasilje oboroženih tolp ter gospodarska in politična kriza so Haiti pahnile v humanitarno katastrofo, opozarjajo Združeni narodi. Tedni in meseci nasilnih spopadov so se v začetku septembra še okrepili, potem ko je vlada sporočila, da ne bo več subvencionirala goriva. Na ulicah prestolnice vladajo izredne razmere, številnim prebivalcem pa grozi lakota.

Golob: Za boj z energetsko krizo v 2023 skoraj pet milijard evrov
26. 09. 2022 13.58
Vlada po letošnji pomoči gospodinjstvom in gospodarstvu za blažitev posledic energetske draginje za leto 2023 predvideva ukrepe v vrednosti skoraj pet milijard evrov, je v odgovoru na poslansko vprašanje v DZ zagotovil premier Robert Golob. Pred regulacijo cen za gospodarstvo je po njegovih besedah treba spremeniti več stvari na evropski ravni.

'Nemško gospodarstvo drsi v recesijo'
26. 09. 2022 10.47
V Nemčiji se krepi pesimizem glede prihodnjih mesecev. Inštitut Ifo opozarja, da nemško gospodarstvo drvi v recesijo. OECD pa napoveduje, da bo Nemčija vstopila v recesijo leta 2023. OECD je tudi sklestila napoved svetovne gospodarske rasti za leto 2023.

Karel III. – umetniški kralj brez imperija
25. 09. 2022 07.00
Kraljičina smrt je simbol konca nekega obdobja v Veliki Britaniji in po obdobju žalovanja ljudi čaka soočenje z resničnostjo, ki pa bo za marsikoga precej grenko. Državo, njene prebivalce, njeno vlado in tudi novega kralja čaka zelo zahtevno obdobje – cene energije gredo v nebo, ljudje šele zdaj resnično čutijo posledice Brexita, inflacija je najvišja v zadnjih 40 letih.

Sto let po pohodu na Rim prihaja Giorgia, zvezda italijanske skrajne desnice
24. 09. 2022 09.40
100 let po Mussolinijevem pohodu na Rim se na italijanskih nedeljskih parlamentarnih volitvah sodeč po javnomnenjskih raziskavah zmaga nasmiha desni koaliciji s stranko Bratje Italije na čelu, ki ima svoje korenine v neofašizmu. Naša zahodna soseda bo najverjetneje dobila tudi prvo predsednico vlade – zvezdo italijanske desnice Giorgio Meloni. Ta obljublja nižje davke, zatiranje nezakonitih migracij in vrnitev k tradicionalnim družinskim vrednotam. Če ji bo uspelo prevzeti vajeti države, jo čakajo številni izzivi, vključno z naraščajočimi stroški energije, zadušljivo goro dolgov, grozečo recesijo in vojno v Ukrajini, ob tem pa še vodenje vlade z vse prej kot poslušnima koalicijskima partnerjema.

Zakaj je trgovinska zbornica predlagala zaustavitev primerjalnika cen?
22. 09. 2022 19.12
Ob tem, ko se vse draži, mnogi vsak evro obrnejo dvakrat, preden ga zapravijo. Številni bodo privarčevali tako, da stare, znošene bunde ali čevlje ne bodo zamenjali z novimi, pri hrani, ki se prav tako draži, pa je privarčevati nekoliko težje. A ni nemogoče, zagotavljajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Štiričlanska družina lahko namreč na letni ravni privarčuje do 1400 evrov. Tudi vlada je potrošnikom priskočila na pomoč s primerjalnikom cen, ki omogoča primerjavo živilskih izdelkov med največjimi trgovci v Sloveniji. A zakaj so iz trgovinske zbornice sedaj ministrstvo pozvali, naj ta projekt začasno ustavi?

Ameriška centralna banka v novo občutno zvišanje ključne obrestne mere
21. 09. 2022 20.17
Ameriška centralna banka Federal Reserve (FED) je v boju zoper naraščajočo inflacijo in v skladu s pričakovanji še tretjič zapored ključno obrestno mero zvišala za 0,75 odstotne točke. Ta je sedaj na ravni od 3,00 do 3,25 odstotka.

Rabljeni telefoni v 2023 prinašajo milijonske dobičke - Kaj lahko imate od tega vi?
21. 09. 2022 08.41
Nekateri trdijo, da bo nakup rabljenega telefona kmalu nekaj tako običajnega, kot je nakup rabljenega avtomobila. Ta trditev je iz dneva v dan bolj resnična, saj prodaja rabljenih telefonov v zadnjih letih rekordno narašča. Kaj to pomeni za vas?

Bodo Britanci prišli na uvodni sestanek 'Evropske politične skupnosti'?
20. 09. 2022 15.15
V uradu britanske premierke Liz Truss razmišljajo, ali se bodo udeležili prvega sestanka novega "evropskega političnega kluba nacij". Gre za idejo, ki jo je predlagal francoski predsednik Emmanuel Macron. Skupnost naj bi postala "nov prostor za sodelovanje," kjer bodo voditelji držav lahko razpravljali o varnosti, energiji in transportu. Vključevala naj bi tudi države, ki niso v EU. Trussova uradnega odgovora o prisostvovanju na uvodnemu sestanku še ni podala.

Centralna banka ZDA se pripravlja na novo zvišanje ključne obrestne mere
20. 09. 2022 06.13
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) se pripravlja, da na zasedanju ponovno zviša ključno obrestno mero, morda celo za eno odstotno točko.

Bazeni tudi z do sedemkrat višjimi stroški, ponekod že dražijo storitve
18. 09. 2022 08.58
Bazenski kompleksi po Evropi se zaradi stroškov energentov, ki letijo v nebo, srečujejo s hudimi izzivi, v Franciji, na primer, so že zaprli 30 javnih bazenov. Kaj pa pri nas? Javnemu zavodu Šport Ljubljana so se stroški ogrevanja v zadnjem letu dvignili za 130, plina za 119, elektrike za 440 odstotkov. Posledično so se dvignile cene na njihovih objektih. V Vodnem mestu Atlantis visokih stroškov energentov ne morejo več pokrivati s prihodki iz prodaje vstopnic in so že sprejeli vrsto ukrepov, kot je večerno pokrivanje bazenov. Situacija je zelo zaskrbljujoča, opozarjajo v zdraviliščih, v Sava turizmu pa: v skrbeh je celotna turistična panoga.

Stavka francoskih kontrolorjev prizadela na stotine letov po Evropi
16. 09. 2022 16.17
Zaradi stavke francoskih kontrolorjev zračnega prometa je bilo tako v Franciji kot drugod po Evropi odpovedanih na stotine letov, na tisoče potnikov pa je moralo spremeniti svoje načrte.

Umar napoved gospodarske rasti za 2023 znižal na 1,4 odstotka
15. 09. 2022 13.48
Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je kljub energetski krizi zvišal napoved gospodarske rasti. Sloveniji za letos po novem napoveduje petodstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), potem ko je v pomladanski napovedi pričakoval 4,2-odstotno rast. Za leto 2023 je napoved poslabšal za 1,6 odstotne točke na 1,4 odstotka.

Air France za petek odpovedal več kot polovico letov
14. 09. 2022 13.44
Francoski letalski prevoznik Air France je zaradi stavke francoskih kontrolorjev zračnega prometa za ta petek odpovedal več kot polovico letov na kratke in srednje razdalje, so sporočili iz letalske družbe. Ob tem ne izključujejo možnosti zamud in dodatnih odpovedi letov preostalih petkovih letov.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'
12. 09. 2022 09.53
Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Obrestno mero že drugič zvišali, a to verjetno ne bo zadnjič
09. 09. 2022 09.57
Svet Evropske centralne banke (ECB) je ob visoki inflaciji ključne obrestne mere v območju z evrom zvišal za 0,75 odstotne točke, potem ko jih je že julija za 0,50 odstotne točke. Guverner Banke Slovenije in član Sveta ECB Boštjan Vasle pričakuje nadaljnje dvige, kako visoki bodo, pa bo odvisno od srednjeročnih inflacijskih obetov, pravi.

Svet ECB obrestne mere dvignil za 0,75 odstotne točke
08. 09. 2022 14.25
Svet Evropske centralne banke je drugič zapored dvignil glavne obrestne mere v območju z evrom. Po julijskem dvigu za 0,5 odstotne točke jih je zvišal za rekordnih 0,75 odstotne točke. Dodatne dvige napoveduje tudi za naprej, predsednica ECB Christine Lagarde pa si želi odločnih korakov, saj da je raven obrestnih mer še daleč od primerne.

Hrvaška med drugim omejila cene celega piščanca, svinjine in mletega mesa
08. 09. 2022 15.03
Hrvaška vlada je sprejela paket ukrepov za blažitev rasti cen, vreden 21 milijard kun (2,79 milijarde evrov). Za pol leta je omejila cene elektrike, plina in drv za ogrevanje ter znižala in omejila cene nekaterih živilskih izdelkov, med njimi so svinjski vrat s kostmi, moka, olje, cel piščanec in mleto mešano meso.

100 dni dela: Golobova vlada predstavila svoje dosežke
08. 09. 2022 10.37
Vladna ekipa se je ob 100 dneh vlade sprehodila čez dosedanje delo. Prepričani so, da predvolilne napovedi uresničujejo z zavzemanjem za krepitev socialne države, javnega zdravstva, s pomočjo prebivalstvu in gospodarstvu v negotovih razmerah. Predsedniki treh koalicijskih strank so zagotovili, da bodo z delom in soočanjem z izzivi nadaljevali. Vlada je s spoštljivostjo v dialogu pokazala, da se da spremeniti politično kulturo, je dejal premier Robert Golob in spoštljivost izpostavil kot ključen dosežek dosedanjega mandata.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen
06. 09. 2022 07.53
Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Inflacija, dragi energenti in nestrinjanje z vlado na ulice pognali 70 tisoč Čehov
04. 09. 2022 09.58
V središču Prage se je v soboto zbralo več deset tisoč ljudi, ki so protestirali proti vladi premierja Petra Fiale, češ da več pozornosti posveča vojni v Ukrajini kot lastnim državljanom. Pod sloganom Najprej Češka so protestniki izpostavljali zlasti vse višjo inflacijo in cene energentov.

'Predsednik se je vrnil v Šrilanko, ker se nima kam skriti'
03. 09. 2022 11.45
Nekdanji šrilanški predsednik Gotabaya Rajapaksa, ki je po julijskih množičnih protestih pobegnil v tujino, se je vrnil v Šrilanko. Rajapaksa je na Tajskem bival z začasnim vizumom, v domovino pa je priletel prek Singapurja. Na letališču naj bi ga pričakali nekateri šrilanški ministri. Vodja protestnikov je ob tem povedal: "Ljudje so prišli na ulice zaradi domnevne korupcije proti njegovi vladi. Proti njemu nimamo nobenih osebnih zamer." Drugi protestniki pa pravijo, da bodo nasprotovali vsakemu poskusu, da bi se Rajapaksa vrnil v politiko. "Gotabaya se je vrnil, ker ga nobena država ni pripravljena sprejeti in se nima kam skriti," je povedal Joseph Stalin, vodja sindikata učiteljev, ki je pomagal mobilizirati demonstrante.