Inflacija

V Šrilanki na gorivo v vrsti čaka že 10 dni: 'Ne preostane mi nič drugega'

16. 07. 2022 20.07

Dolge vrste vozil, ki se vijejo pred bencinskimi črpalkami, so v Šrilanki postale nekaj popolnoma običajnega. Država je zapadla v veliko gospodarsko krizo, vozniki pa na gorivo čakajo tudi po več dni. 43-letni voznik minibusa tako v vrsti za gorivo čaka že 10 dni. "Težko je, a ne preostane mi nič drugega. Vem, da na črpalki ne bom mogel natočiti niti polnega rezervoarja," je dejal.

Gospodarska rast na Hrvaškem bo zaradi prevzema evra višja

15. 07. 2022 15.57

Agencija Standard & Poor's je v četrtek zvišala dolgoročno in kratkoročno bonitetno oceno Hrvaške s stabilnimi obeti. Agencija namreč ocenjuje, da bo imela Hrvaška korist od vstopa v območje evra, napovedujejo, da bo njihova letna gospodarska rast za en odstotek višja od predvidene, torej triinpolodstotna. Pričakujejo tudi nadaljevanje stabilne rasti gospodarstva. V kontrastu s tem pa napovedujejo za več kot pet odstotkov višjo letno inflacijo.

Gospodinjstva pod vse večjim pritiskom inflacije

15. 07. 2022 12.25

Rast domače potrošnje je spomladi ostala visoka. Na potrošnjo gospodinjstev so ugodno vplivali sprostitev epidemičnih ukrepov, unovčevanje bonov in rekordno visoka zaposlenost. Kupna moč gospodinjstev je sicer pod vedno večjim vplivom naraščajočih cen, zlasti energentov in hrane, v najnovejši izdaji Ekonomskega ogledala ugotavlja Umar.

Golob o ukrepih proti draginji: podvojitev prehrambenih blagovnih rezerv

14. 07. 2022 17.08

Premier Robert Golob si pri sprejemanju ukrepov proti draginji želi politično enotnost. "Ponujam roko opoziciji in koaliciji, da se o ključnih vprašanjih za zimo pogovarjamo skupaj," je dejal in med drugim napovedal podvojitev strateških prehrambenih blagovnih rezerv. Vlada je razglasila tudi prvo stopnjo ogroženosti pri proizvodnji elektrike.

Komisija napoved gospodarske rasti za območje evra rahlo znižala

14. 07. 2022 13.12

Evropska komisija je napoved gospodarske rasti celotne EU za letos ohranila pri 2,7 odstotka, kolikor je napovedala že maja. Za območje evra jo je medtem znižala z 2,7 na 2,6 odstotka. Za leto 2023 je napoved oklestila na 1,5 oz. 1,4 odstotka. Inflacija v območju z evrom (7,6 odstotka) in EU (8,3 odstotka) bo medtem letos rekordno visoka.

Bruselj Sloveniji napoved rasti BDP za letos zvišal, za 2023 znižal

14. 07. 2022 11.19

Evropska komisija Sloveniji za letos napoveduje 5,4-odstotno gospodarsko rast, kar je 1,7 odstotne točke več, kot je napovedala maja. V letu 2023 pa pričakuje enoodstotno rast slovenskega BDP, kar je 2,1 odstotne točke manj kot v spomladanski napovedi. Inflacija bo letos dosegla 7,6, prihodnje leto pa 4,9 odstotka, napoveduje Bruselj.

Vlada s 1. septembrom za leto dni določila najvišje cene elektrike

14. 07. 2022 07.44

Vlada je po pričakovanjih obravnavala ukrepe za blažitev rasti cen energije. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je napovedal ciljane ukrepe, med katerimi naj bi bila regulacija maloprodajnih cen. Od 1. septembra je določena najvišja cena elektrike za gospodinjske in male poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami. Vlada ob tem ohranja 50-odstotno znižano trošarino za elektriko, s septembrom pa bo za 50 odstotkov znižana tudi višina prispevka za obnovljive vire energij. "Vlada bo v prihodnje še bolj ciljno naslovila to področje prav tako pa tudi področje zemeljskega plina," je dejal infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Vse višje cene hrane: cena kruha ponekod tudi dvakrat višja

13. 07. 2022 19.45

Ne le, ko točimo gorivo na črpalkah ali ko plačujemo položnice za plin ali elektriko. Slovenci draginjo že nekaj časa vse bolj občutimo tudi, ko polnimo nakupovalne vozičke s hrano. Ta se je v zadnjem letu v povprečju povečala kar za desetino, določeni osnovni prehrambeni izdelki celo več. Za kilogram kruha, ki je denimo še pred tremi leti stal približno dva evra, danes odštejemo tri, ponekod celo štiri evre. Pa sta za to res kriva ukrajinska kriza in pomanjkanje surovin?

IMF: Obeti za svetovno gospodarsko rast so se znatno poslabšali

13. 07. 2022 18.29

Obeti za svetovno gospodarsko rast so se po opozorilih Mednarodnega denarnega sklada znatno poslabšali. Vojna v Ukrajini in visoka inflacija po besedah direktorice IMF Kristaline Georgieve povečujeta tveganje za širitev lakote in revščine.

Gospodarske razmere v polletju ugodne, obeti za naprej manj spodbudni

12. 07. 2022 15.54

Posledice ruskega napada na Ukrajino so za Slovenijo za zdaj še omejene, ugotavlja Banka Slovenije. Nadaljuje se tako visoka raven gospodarske aktivnosti in v drugem četrtletju bi po ocenah gospodarska rast lahko ostala na ravni iz prvega trimesečja. Obeti za nadaljevanje leta so manj spodbudni.

Kdo bo zdržal dlje? Putin ali Zelenski (in Zahod)?

11. 07. 2022 12.11

Vojna v Ukrajini se vleče veliko dlje, kot je večina pričakovala. Ukrajina se še naprej zanaša na svoje zahodne zaveznike, Vladimir Putin pa upa, da bo strl ukrajinski pogum in podporo Zahoda. Kdo bo po trenutnih ocenah analitikov zdržal dlje?

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'

10. 07. 2022 13.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'

10. 07. 2022 07.15

Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Evro strmoglavil, Američani se veselijo poceni evropskih počitnic

08. 07. 2022 10.13

Potem ko sta dolar in evro – zaradi padca slednjega – prvič po približno dveh desetletjih na skoraj enaki vrednosti, to pomeni, da so potovanja na staro celino za Američane trenutno neobičajno poceni. Številni se tako že veselijo cenejših evropskih počitnic. A kar je dobro za ameriške turiste, je slabo za številna evropska podjetja, ki jim močnejši dolar predstavlja težavo.

Ali vlada podcenjuje možno krizo, ki nam grozi jeseni?

08. 07. 2022 06.08

Vlada se ne zaveda razsežnosti krize, ki nam grozi jeseni. Še pred poletnimi počitnicami bi morala sprejeti interventni zakon za boj proti draginji, inflaciji ter pomoč gospodarstvu, so bili ostri na tiskovni konferenci opozicijske Nove Slovenije. Vlado pozivajo, naj čim prej pripravi ukrepe za pomoč ranljivim skupinam prebivalcev, ki naj bodo naravnani tudi na srednji razred, ter boj z inflacijo. V stranki menijo, da bi vse te cilje lahko dosegli z znižanjem davka na dodano vrednost. Kaj pravijo na kritiko vlade v največji vladajoči stranki Gibanje Svoboda, je za 24UR ZVEČER povedal vodja poslanske skupine Borut Sajovic, odgovarjal je vodja poslanske skupine Nove Slovenije Janez Cigler Kralj.

Bolj hladni bazeni in manj žemljic. Minister: To so luksuzni problemi

07. 07. 2022 16.09

Nemški gospodarski minister Robert Habeck je bil gost znanega nemškega televizijskega voditelja Marcusa Lanza. Ta je kar takoj začel z vprašanji – korona, inflacija, hladna stanovanja, kaj nas čaka jeseni. Odgovori pa Nemcev – in še koga – najbrž niso navdušili, saj je minister nakazal na jesen, polno izzivov in višjih cen.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?

07. 07. 2022 11.16

Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Cene nafte malo nad mejo 100 dolarjev

06. 07. 2022 10.03

Cene nafte so se po precejšnjih torkovih padcih v azijskem trgovanju stabilizirale. Cena zahodnoteksaške lahke nafte se je gibala celo pod mejo 100 dolarjev (97,49 evra) za 159-litrski sod, trenutno pa je nekoliko nad to mejo. Med glavnimi razlogi za previdno vedenje vlagateljev je strah pred morebitno recesijo v prihodnjih četrtletjih.

Vrednost evra v primerjavi z dolarjem najnižja po letu 2002

05. 07. 2022 12.42

Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem potonila in dosegla najnižjo vrednost po letu 2002. Vse več kazalnikov kaže na povečano možnost recesije v območju evra.

Vlada javnim uslužbencem ponuja enkratne draginjske dodatke, sindikati ogorčeni

04. 07. 2022 06.36

Namesto uskladitve vrednosti plačnih razredov je vlada na pogajanjih s sindikati javnega sektorja za javne uslužbence do 24. plačnega razreda ponudila enkratne draginjske dodatke. Sindkati so nad ponudbo ogorčeni, če vlada ne bo pristopila k reševanju obljubljenega, napovedujejo zaostrovanje sindikalnih aktivnosti.

Boštjančič napovedal široko davčno refomo

04. 07. 2022 14.18

Priporočila OECD so koristna, poročilo pa je treba brati v celoti, ne le posameznih delov, je ob predstavitvi Ekonomskega pregleda za Slovenijo 2022 dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Izvedbo strukturnih reform podpira, pri čemer meni, da so potrebni ukrepi na vseh področjih. Med drugim je napovedal široko davčno reformo, s katero bi naslovili priporočilo OECD, da bi bilo treba zmanjšati davčno obremenitev dela in da je še prostor za povečanje obdavčitve potrošnje in premoženja ter "še marsikaj drugega".

V Bosni in Hercegovini najhujša draginja v regiji, v Srbiji osnovna živila najcenejša

02. 07. 2022 20.21

Hrvaška ni več ugodna destinacija, Nemce opozarja eden od bavarskih spletnih portalov. Ne samo nastanitve, ki so dražje celo za četrtino, poskočile so tudi cene v gostinskih lokalih – pivo ponekod za več kot polovico. Razen Nemcev se nihče ne pritožuje, pravi lastnica restavracije v Splitu. Z najvišjo inflacijo na Balkanu se trenutno spopadajo v Bosni in Hercegovini, najcenejša osnovna živila pa kupujejo v Srbiji. Predvsem zaradi ukrepov tamkajšnje vlade.

Rekordna letna inflacija v območju evra

01. 07. 2022 11.21

Inflacija v evrskem območju je dosegla novo rekordno raven. Junija je po prvi oceni evropskega statističnega urada Eurostat v medletni primerjavi dosegla 8,6 odstotka, kar je 0,5 odstotne točke več kot maja. Daleč največji razlog za visoko inflacijo so cene energije.

Inflacija na letni ravni več kot 10-odstotna. Kaj se je najbolj podražilo?

30. 06. 2022 10.42

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin junija na letni ravni v povprečju zvišale za 10,4 odstotka. Največ so k inflaciji prispevale podražitve naftnih derivatov, hrane in električne energije. Na mesečni ravni je bila inflacija 2,7-odstotna, zvišali so jo dražja elektrika, počitniški paketi in hrana, je objavil državni statistični urad. Predsednik vlade Robert Golob je bil ob objavi podatkov kritičen do prejšnje vlade, ker da je v njenem času prišlo do umetnega zniževanja inflacije.

Hrvati (pre)dragi celo za Nemce, cene na obali razburjajo goste

27. 06. 2022 14.14

Dva sendviča s puranjimi prsmi, trije rogljički, dva kapučina ter male steklenice kokakole, mineralne vode in jabolčnega soka. Cena: 517 kun oziroma 69 evrov. Toliko so plačali trije gostje v kavarni v Opatiji. Cenika ni bilo na mizi, če bi videli cene, bi vstali in odšli, so se pritožili. Da so cene na Hrvaškem poletele v višave, bralce opozarja tudi nemški portal, ki obenem ugotavlja, da toliko navdušenja nad počitnicami na Hrvaškem kot letos pri Nemcih še ni bilo.

100 let po Leninu: Rusija ni plačala zunanjega dolga

27. 06. 2022 09.56

V nedeljo je zapadel rok za plačilo zunanjega dolga Ruske federacije, ki ga ta ni poravnala v tuji valuti. Gre za 100 milijonov dolarjev obresti na obveznice, ki jih Rusija dolguje tujim posojilodajalcem. Gre sicer za neobičajno situacijo, saj Rusija denar ima, vendar obresti zaradi sankcij in zamrznitve računov na zahodu ne more plačati. Ruski finančni minister je navedbe o ruskem bankrotu tako označil za "farso".

Svet rekordno investira v čisto energijo, a še vedno premalo za boj s podnebno krizo

26. 06. 2022 08.33

Obseg investicij v čisto energijo bo letos rekorden, vendar še prenizek, da bi zadoščal za soočanje s podnebno krizo, potem ko se povečuje uporaba premoga, je opozorila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Agencija je posvarila tudi pred višjimi stroški, ki bi lahko preprečili določena vlaganja.

Spopad z visokimi cenami: Črna gora omejila maržo na nekatera živila

25. 06. 2022 08.22

Črnogorska vlada je omejila najvišjo trgovsko maržo za pšenično moko, olje, sladkor in sol. Ta bo v veleprodaji znašala največ pet odstotkov, v maloprodaji pa sedem. Z visokimi cenami se spopadajo tudi v Bosni in Hercegovini, kjer pa še niso sprejeli ukrepov za blažitev posledic inflacije.

Avstrija ukinja obvezno cepljenje proti covidu

23. 06. 2022 16.04

V Avstriji bo ukinjeno obvezno cepljenje proti covidu, je na Dunaju sporočil avstrijski minister za zdravje. Zakon naj bi že prej miroval, po besedah ministra pa "se zaradi obveznega cepljenja nihče ne cepi".

Zaradi vse višjih cen turisti krajšajo dopust na Hrvaškem

22. 06. 2022 10.48

Letošnji dopust na Hrvaškem bo turiste bolj udaril po denarnici kot v preteklih letih. Nezaželen spremljevalec je namreč inflacija, zaradi česar večina pred prihodom na Jadran dobro preračuna, koliko jih bo dopust letos stal. Restavracije namreč že tiskajo nove cenike, turisti pa se odločajo za krajši dopust. Za prenočišče v obdobju najvišje sezone bo štiričlanska družina v hotelih s tremi zvezdicami za teden dni v Poreču odštela od 3000 do 4500 evrov, v Opatiji pa med 3700 in 5200 evrov.