Iraku

Napad 'zelo' verjeten
15. 03. 2003 00.00
Britanski zunanji minister Jack Straw je dejal, da je vojna v Iraku <em>"zelo verjetna"</em>, vendar ne <em>"neizogibna"</em>. Iraški predsednik še ima čas za izpolnitev zahtev o razorožitvi, toda čas teče, je še izjavil Straw. Iraške oblasti pa so v Irak povabile vodji inšpekcij, Hansa Blixa in Mohameda El Baradeja.

BoBni NE BomBe
15. 03. 2003 00.00
Na ljubljanskem Prešernovem trgu je potekala glasbeno-cirkuška predstava z naslovom BoBni NE BomBe, s katero so nastopajoči izrazili svoje nestrinjanje z grozečo vojno v Iraku ter vključitvijo Slovenije v zvezo Nato.

Drnovšek: Pričakujem pozitiven izid referendumov
13. 03. 2003 00.00
O atentatu na Zorana Đinđića, o tem, kaj za Slovenijo pomeni vstop v Evropsko unijo in Nato, pa o odnosih z Združenimi državami ter o tem, kako bi morebiten začetek ameriške intervencije v času obeh referendumov vplival na odločitev volivcev, se je s predsednikom države Janezom Drnovškom pogovarjal Vladimir Vodušek.

Grizold sprejel hrvaško kolegico
14. 03. 2003 00.00
Hrvaška ministrica za obrambo Željka Antunović je med obiskom v Sloveniji zaželela slovenskemu kolegu Antonu Grizoldu uspeh na referendumu o Natu in Evropski uniji. Tudi Hrvaški namreč koristi, če je njena soseda pod okriljem stabilnih varnostno-političnih organizacij, meni Antunovićeva.

Kitajska predlaga umik resolucije
14. 03. 2003 00.00
Predsednik ZDA Bush in premiera Velike Britanije in Španije, Blair in Aznar, se bodo konec tedna sestali na portugalskih Azorskih otokih, kjer naj bi še zadnjič preučili, kako prepričati druge članice Varnostnega sveta ZN, naj podprejo novo resolucijo, ki bi omogočila napad na Irak. Nemčija in Španija pa sta svoje državljane pozvali, naj nemudoma zapustijo Irak.

Rop prvič jasno o tranzitu orožja
14. 03. 2003 00.00
Kot je danes za francosko tiskovno agencijo AFP izjavil slovenski premier Anton Rop, Slovenija ne bo mogla odobriti ameriške zahteve za tranzit ameriške vojaške opreme na poti proti Turčiji brez odločitve Varnostnega sveta ZN.

ZDA zahtevajo odprtje zračnega prostora
14. 03. 2003 00.00
Ameriški predsednik je od turške vlade uradno zahteval, naj za primer napada na Irak <em>"nujno"</em> odpre zračni prostor. Medtem ko so dodatne ameriške vojaške ladje na poti v Perzijski zaliv, pa je uradna Ankara sporočila, da se bodo o ameriški zahtevi odločili po vzpostavitvi nove vlade. Turški premier Erdogan je danes že predložil seznam ministrov 22-članskega kabineta.

Slovenija ni neposredno ogrožena
12. 03. 2003 00.00
Svet za nacionalno varnost se je seznanil s poročilom o razmerah v Iraku in mednarodnih prizadevanjih za razorožitev Iraka ter uničenje njihovega orožja za množično uničevanje. Sprejel je oceno, da Slovenija zaradi razmer v Iraku trenutno ni neposredno ogrožena.

Poziv za zaustavitev izraelskega nasilja
14. 03. 2003 00.00
Izraelska vojska je z oklepniki vdrla v begunsko taborišče Dženin na Zahodnem bregu in pri tem ubila najmanj deset Palestincev. Palestinski predstavniki pozivajo mednarodno skupnost, naj Izraelu prepreči izkoriščanje iraške krize za napade na palestinske cilje.

Morovič: Akcija Živi ščit uspela
12. 03. 2003 00.00
Slovenski mirovnik Andrej Morovič je na novinarski konferenci po vrnitvi s tritedenskega bivanja v Bagdadu zatrdil, da je mednarodna akcija Živi ščit v Iraku uspela. Predstavil je tudi vrsto zapletov z organizacijo aktivnosti, pomanjkanje komunikacije in zmešnjav, ki so mirovnike spremljale v Iraku.

Berlusconijeva žena zagovarja mirovnike
13. 03. 2003 00.00
Soproga italijanskega premiera, Veronica Lario Berlusconi, se je postavila na stran mirovnikov, ki nasprotujejo napadu na Irak. Obenem je razkrila, da se s Silviom Berlusconijem, ki podpira politiko ZDA do Iraka, ne strinja niti njun 14-letni sin Luigi.

V vojno brez glasovanja?
13. 03. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je izjavil, da v Varnostnem svetu ZN morda ne bo glasovanja o drugi resoluciji, ki bi omogočala napad na Irak. Kot je pojasnil, so odprte še vse možnosti, tudi ta, da o resoluciji sploh ne bi glasovali.

Ukrepi proti dvigu cen naftnih derivatov
13. 03. 2003 00.00
Vlada je na današnji seji sprejela novo uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, s katero je podaljšala obračunsko obdobje s 14 na 28 dni. S spremembo naj bi preprečili prevelikih skokov cen naftnih derivatov v Sloveniji, če bi prišlo do vojne v Iraku. Naftni trgovci v Sloveniji so se na sprejem uredbe odzvali negativno.

Podpora Natu se povišuje
12. 03. 2003 00.00
Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da se podpora za vstop v zvezo Nato zvišuje. Tako raziskavi Dela Stik kot podjetja Gral ITEO kažeta, da bi zdaj za vstop v zvezo Nato glasovala dobra polovica vprašanih. Zvišuje pa se tudi že tako visoka podpora vstopu v Evropsko unijo.

Šest pogojev za Bagdad
12. 03. 2003 00.00
Velika Britanija je predstavila šest pogojev, ki jih mora Irak izpolniti, če se želi izogniti vojni. Britanske oblasti med drugim od Sadama Huseina zahtevajo, da na iraški televiziji izjavi, da nima orožja za množično uničevanje.

Nasprotniki Nata za območja miru
13. 03. 2003 00.00
Sociologa Rastko Močnik in Tanja Rener ter urednica založbe /*cf. Zoja Skušek so državljane in občinske svetnike pozvali, v občinah po Sloveniji ustanovijo območja miru. Tako naj bi občinski sveti sprejeli odlok, s katerim bi bilo na območju občine med drugim prepovedano nameščanje ali zadrževanje ter prevoz vojaških enot in orožja.

Nadškof Rode: Podpiram vstop v EU in Nato
12. 03. 2003 00.00
Poleg nekdanjega predsednika države Milana Kučana je tudi katoliški nadškof in slovenski metropolit Franc Rode je podpisal izjavo Slovenskega panevropskega gibanja z naslovom Zgodovinska priložnost, s katero je podprl vstop Slovenije v EU in v vojaško zvezo Nato.

Glasovanje o Iraku preloženo
11. 03. 2003 00.00
Ameriški in britanski diplomati v Varnostnem svetu ZN niso uspeli pridobiti zadostne podpore za sprejem predloga nove resolucije, ki bi Iraku napovedala vojno, zato so glasovanje o njej preložili. Kitajski predsednik Zemin je ocenil, da nova resolucija ni potrebna, grozita pa ji tudi ruski in francoski veto.

11 mrtvih v nesreči helikopterja
12. 03. 2003 00.00
Med vadbo v bližini oporišča Fort Drum na severovzhodu ameriške zvezne države New York je v torek strmoglavil helikopter ameriške vojske UH-60 black hawk, pri čemer je umrlo enajst od trinajstih vojakov, ki so bili na krovu.

Robertson prepričeval prepričane
10. 03. 2003 00.00
Na obisku v Sloveniji se je mudil generalni sekretar zveze George Robertson. Na Brdu pri Kranju se je sestal s premierom Antonom Ropom, kjer je dejal, da je za Slovence boljša vključitev kot osamitev. V nagovoru poslancem DZ pa je Robertson poudaril, da je skupnost Nato najboljši način za soočenje z varnostnimi izzivi 21. stoletja.

Erdogan novi turški premier
11. 03. 2003 00.00
Turški predsednik Sezer je po odstopu premiera Gula na njegovo mesto imenoval vodjo vladajoče turške Stranke za pravico in razvoj Erdogana, ki se bo po prevzemu položaja najprej prisiljen soočiti s problemom namestitve ameriških vojakov v Turčiji.

Ameriška vojska postavlja oporišča
11. 03. 2003 00.00
Na severu Iraka, kjer živijo Kurdi, so položaje zavzele manjše enote ameriških vojakov, ki se pripravljajo na vojno proti Iraku.

OPEC brez kriznega načrta
11. 03. 2003 00.00
Članice Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) bodo kljub grožnji vojne v Iraku pustile količine načrpane nafte nespremenjene, po besedah alžirskega naftnega ministra Chakiba Khelila pa so se izrekle tudi proti formalnemu kriznemu načrtu za zvišanje načrpanih količin.

Američani razdeljeni glede vojne
11. 03. 2003 00.00
Ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu kljub številnim prizadevanjem in pojasnjevanjem še vedno ni uspelo preseči razdeljenosti ameriške javnosti glede upravičenosti vojne z Irakom, čeprav je opaziti rast podpore vojni tudi brez odobritve Združenih narodov.

Francija in Rusija napovedali veto
10. 03. 2003 00.00
Francija in Rusija, stalni članici Varnostnega sveta, sta pripravljeni z vetom ustaviti sprejemanje ameriško-špansko-britanske resolucije. ZDA, ki so prepričane, da bodo pridobile podporo za napad na Irak, pa opozarjajo uradni Pariz, da bi uporaba veta imela resne posledice za meddržavne odnose.

Soočenje Clinton - Dole ni navdušilo
10. 03. 2003 00.00
Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in njegov nasprotnik na predsedniških volitvah leta 1996 Bob Dole sta se v nedeljo pomerila v prvi od 10 napovedanih soočenj v okviru oddaje "60 minut" na televiziji CBS in razpravljala o davčnih olajšavah v času vojne.

Nikkei najnižje v zadnjih 20 letih
10. 03. 2003 00.00
Indeks Nikkei je dosegel najnižjo vrednost v zadnjih dvajsetih letih. Na slabo trgovanje na tokijski borzi je vplivala predvsem vedno večja grožnja vojne v Iraku in šibak dolar.

Pritisk na neopredeljene države
09. 03. 2003 00.00
Turška vojska pospešeno namešča oklepnike in drugo opremo ob meji z Irakom, poleg tega pa ameriška vojska proti jugovzhodu Turčije prevaža konvoje vojaške opreme. Medtem si ameriška diplomacija še naprej prizadeva dobiti zadostno podporo za napad na Irak. Francija, ki nasprotuje predlogu nove resolucije, pa vse odločneje nastopa proti vojni.

ZDA zahtevajo odstranitev reaktorja
09. 03. 2003 00.00
Direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej je prepričan, da Severna Koreja predstavlja večjo nevarnost za svetovni mir kot Irak. ZDA pa so zahtevale odstranitev jedrske naprave v Yongbyonu kot pogoj za začetek uradnih pogovorov o severnokorejskem jedrskem programu.

Jimmy Carter kritičen do Busheve politike
09. 03. 2003 00.00
Nekdanji ameriški predsednik in dobitnik Nobelove nagrade za mir leta 2002 Jimmy Carter, je v pismu ostro kritiziral zunanjo politiko predsednika Georgea Busha, predvsem njegovo odločenost, da gre v vojno proti Iraku tudi brez soglasja mednarodne skupnosti.