Izobraževanje

Podatki iz Hrvaške: sedem okuženih mornarjev, na Osiješkem 10 novih primerov
14. 07. 2020 10.41
Na Hrvaškem so potrdili 52 novih primerov okužbe s koronavirusom, testirali so 1824 oseb. Umrl je moški. Okuženi so v povprečju stari 47,7 leta. Med zaostritve ukrepov spada vnovična obvezna nošnja mask v zaprtih prostorih.

Svet staršev predlaga spremljanje pouka preko videokonferenc
14. 07. 2020 09.37
V Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije so prepričani, da bi moral biti pouk na daljavo v novem šolskem letu skrajna možnost. A če bi se to zgodilo, je treba razmisliti o ustrezni organizaciji, pravijo. Učenci, ki ne bi bili v šoli, bi lahko pouk spremljali preko videokonference ali pa bi se polovica otrok zbrala kje drugje, npr. na podružnični šoli, predlagajo.

Na ameriški Floridi potrdili več okužb kot na višku pandemije v New Yorku
13. 07. 2020 06.56
V ZDA se je po podatkih univerze Johns Hopkins z novim koronavirusom okužilo že 3,3 milijona ljudi, umrlo pa jih je več kot 135.000. V zadnjih štirih dneh so v ZDA vsak dan potrdili približno 60.000 novih okužb, nov rekord pa je postavila Florida, kjer so potrdili 15.299 primerov. Medtem so v Južni Afriki za zajezitev virusa že drugič prepovedali prodajo alkohola.

Matura uspešna, letos 11 diamantnih maturantov
13. 07. 2020 07.23
Dijaki in vsi ostali, ki so splošno maturo opravljali v spomladanskem roku, so bili danes seznanjeni z doseženim uspehom. Od 7. ure lahko na spletu svoje rezultate pri posameznih predmetih pogledajo s pomočjo šifre. Po podatkih Državne izpitne komisije je letos 280 zlatih dijakov in dijakinj z vseh koncev Slovenije, 11 maturantov pa je diamantnih, kar pomeni, da so dosegli najvišje število točk.

RZS s posebno akcijo v teden rokometa
12. 07. 2020 15.03
Pod okriljem mednarodne rokometne zveze (IHF) letos prvič poteka Mednarodni teden rokometa, v katerem se bodo širom sveta zvrstile raznovrstne aktivnosti, ki bodo predstavljale priljubljeno igro z žogo. Dogodek bo potekal med 12. in 18. julijem. Začetek Mednarodnega tedna rokometa ni izbran naključno. Leta 1946 je namreč na ta dan v danski prestolnici Københavnu potekal kongres, na katerem je bil ustanovljen IHF.

Bela hiša želi jeseni za vsako ceno odpreti šolska vrata
10. 07. 2020 09.43
Razprava o tem, kdaj in kako začeti s šolskim poukom v ZDA, je bila težavna, še preden je vanjo posegel Donald Trump. Predsednik države pred jesenskimi volitvami potrebuje vtis čim bolj normalno delujoče države, polne učilnice pa so za to ključnega pomena. Zato morajo zdravstveni strokovnjaki napisati nova, "bolj praktična" pravila, kdaj je zbiranje mladih v učilnicah znova varno.

Je Hojs z obiski OKC-ja med protesti prekoračil pooblastila?
09. 07. 2020 19.33
Je Hojs še kot minister prekoračil pooblastila, ko je v zadnjih dveh mesecih kar dvakrat obiskal policijski operativno-komunikacijski center? Obakrat je to storil, ko so bili na ulicah protivladni protestniki, tako je lahko preko zaslonov spremljal dogajanje v prestolnici. Policistom ob obisku centra nisem narekoval, še manj ukazoval, kako naj obravnavajo protestnike, odgovarja Hojs, a hkrati ne zanika, da bi si protestniki zaslužili strožjo obravnavo.

Trump želi ponovno odpreti šole, v Kataloniji zaščitne maske tudi na prostem
08. 07. 2020 14.42
Ameriški predsednik Donald Trump je kljub rekordnemu število novih primerov v državi pozval k odprtju šol, pritrjuje pa mu tudi stroka, ki ob tem poudarja spoštovanje varnostnih priporočil. Na to temo je v Beli hiši organiziral tudi okroglo mizo, na kateri je sodelovala tudi prva dama Melania Trump. V Kataloniji so se medtem odločili za uvedbo precej strogega ukrepa, in sicer nošnjo mask tudi na prostem.

Kako bo potekalo šolanje jeseni?
08. 07. 2020 09.29
Počitnice so v polnem razmahu, šolarji uživajo proste dni, številni starši in strokovni delavci pa že razmišljajo, kako bo potekalo šolanje jeseni. Šolsko ministrstvo je v ta nemen že pripravilo štiri scenarije, najbolj verjetna pa sta drugi in tretji. A šolska ministrica poudarja, da bo vse odvisno od epidemiološke slike konec avgusta.

Petek dela v planiškem zavodu ne vidi kot politično obarvanega
06. 07. 2020 11.24
Franci Petek, nekdanji svetovni prvak v smučarskih skokih, je 1. julija postal vršilec dolžnosti direktorja Zavoda za šport Planica in je že opravil primopredajo s predhodnikom, ki ostaja na zavodu. Tega je od ustanovitve leta 2009 vodil Jelko Gros. Petek je v pogovoru za Dnevnik dejal, da svojega dela ne vidi kot političnega, ampak strokovnega.

Novi pogoji za pridobitev Zoisove štipendije so po mnenju nekaterih diskriminatorni
06. 07. 2020 06.00
Koronakriza je posegla tudi na področje pridobivanja Zoisovih štipendij. Vlagatelji bodo za leto 2020/2021 lahko uveljavljali izjemni dosežek, ki so ga dosegli v letih 2017/2018 in 2018/2019, kar je po mnenju nekaterih diskriminatorno, saj je večina tekmovanj organiziranih v 8. in 9. razredu OŠ, bodoči srednješolci pa lahko letos uveljavljajo izjemne dosežke iz 7. in 8. razreda.

Priložnost za mlade: 'Reševanje sveta je lahko služba'
04. 07. 2020 07.00
Skrb za človekove pravice, okolje, ranljive skupine, zdravje, enakopravnost ... Vse to je lahko služba, so prepričani v društvu PiNA. Zato mladim ponujajo priložnost za delo v nevladnem sektorju, in sicer 80-urno izobraževanje v več kot 40 nevladnih organizacijah po vsej Sloveniji. Tistega, ki se najbolje odreže, pa zaposlijo za eno leto.

Britanci odpravili karanteno za 'varne' države. Slovenije ni med njimi
03. 07. 2020 07.41
Britanska vlada je objavila seznam več deset držav, za katere od 10. junija ne bo več potrebna karantena ob vstopu v Anglijo. Na britanski vladni strani Slovenije med naštetimi varnimi državami ni. V Severni Koreji medtem trdijo, da so najuspešnejši v boju z zahrbtnim virusom, saj niso zabeležili niti ene okužbe. O porastu okužb medtem poročajo iz sosednje Južne Koreje in ZDA. V Teksasu je guverner uvedel obvezno nošenje zaščitnih mask.

Hagija Sofija bo morda kmalu znova mošeja
02. 07. 2020 16.22
Najvišje upravno sodišče v Turčiji, državni svet, bo v naslednjih dveh tednih odločilo, ali sme slovita Hagija Sofija v Istanbulu znova postati mošeja. Sodišče je v zvezi s tem danes opravilo obravnavo, ki je trajala vsega 17 minut. Glavni zagovornik, da naj sedanji muzej znova postane verski objekt, je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan.

Rumeni jopiči: 'domoljubi', ki so v resnici neonacisti?
01. 07. 2020 12.51
Pojav zamaskirancev v rumenih jopičih, ki so na Prešernov trg prišli izrazit svoje nasprotovanje antiproslavi, je sprožil številna ugibanja. Del javnosti je takoj začel opozarjati na njihove povezave z neonacističnimi gibanji, drugi so bili mnenja, da gre za spontan odziv državljanov, ki se jim zdi delo aktualne vlade dobro. Kot vse kaže, pa so imeli prav prvi – številni med njimi so namreč res povezani z neonacističnimi skupinami.

Študenti, če še niste oddali vloge za solidarnostni dodatek, pohitite
26. 06. 2020 10.17
Vsi višješolski in visokošolski študenti in študentke, ki so upravičeni do enkratnega solidarnostnega dodatka za študente in vloge še niso oddali, lahko to storijo še najkasneje do 30. junija 2020. Vlogo oddate tako, da izpolnite elektronski obrazec "Vloga za izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka študentom" na eUpravi.

Šolarji zaključili nenavadno šolsko leto, ki ga je zaznamovala epidemija
24. 06. 2020 07.33
Šolarji so še zadnjič v tem šolskem letu sedli v šolske klopi, prejeli so tudi zaključna spričevala. Po napornem šolskem letu, ki ga je letos zaznamovala epidemija covida-19, bodo za dobra dva meseca pozabili na šolo in se prepustili brezskrbnosti. Kljub manjši ponudbi so številne organizacije pripravile raznovrstne počitniške aktivnosti.

Šolska ministrica: 'Septembra nas nič ne sme presenetiti'
24. 06. 2020 06.13
Kakšen bo prvi šolski dan za tiste, ki bodo septembra prvič prestopili prag šole? Bo to prva generacija, ki ne bo imela takšnega spomina na prvi šolski dan, kot ga ima večina izmed nas? Kako bodo potekali pouk v šolah, vzgoja in varstvo v vrtcih septembra? Na kakšne scenarije so po prvi izkušnji s koronavirusom in učenju na daljavo pripravljene šole, glede na izjavo ministrice za šolstvo, da nas ta jesen ne sme več presenetiti. Hkrati pa zagotavlja, da smo na jesen dobro pripravljeni.

Črno človeško ribico lahko opazujemo v naravi samo v Beli krajini
22. 06. 2020 16.50
V Črnomlju so na novinarski konferenci, ki je potekala v Info centru na domačiji Zupančič, predstavili projekt Črna človeška ribica. Vsebine Info centra so predstavljene na osmih interpretacijskih točkah z naslovi: "Bela krajina, Zapisi v kamninah, Plitvi kras, Voda, Ekološke bombe, V večni temi ter Črni in beli močeril".

Dijaki jeseni nekaj časa v šoli, nekaj časa od doma?
22. 06. 2020 08.31
Na ministrstvu za izobraževanje razmišljajo o modelu, po katerem bi jeseni dijake razdelili v skupine, tako da bi nekateri imeli pouk v šoli, drugi pa bi se izobraževali od doma, nato pa naj bi se zamenjali. Za osnovnošolce naj bi pouk potekal normalno v šoli, seveda pa je vse odvisno od epidemiološke slike v državi. Odločitev o tem, na kakšen način se bo pouk dejansko septembra začel, bodo sprejeli zadnji teden avgusta.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje
22. 06. 2020 00.07
Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Predsednik in ministrica sta se zahvalila učencem, učiteljem in staršem: Izziv ostaja izvedba izobraževanja v jeseni
21. 06. 2020 13.22
Ob skorajšnjem zaključku šolskega leta sta se predsednik republike Borut Pahor in ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec prek video nagovora zahvalila učencem, učiteljem in staršem za uspešen zaključek šolskega leta, ki je bilo letos, kot sta poudarila, posebno. Izziv ostaja izvedba izobraževanja v jeseni, je dodala ministrica.

Muzej, ki razkriva preteklost slovenske policije, forenzike in Kotnikove 8
21. 06. 2020 07.29
Biti orožnik je bil zelo spoštovan poklic, zanj so obstajala stroga pravila. Predpisana je bila že hoja, kako mora stopati, v kateri roki držati sabljo, kakršenkoli odklon v spoštovanju je pomenil takojšnjo izključitev. V orožniške vrste so sprejemali samo moške, ki niso smeli biti poročeni ali imeti otrok. Ženske so lahko postale miličnice šele leta 1974. Vse to razkriva razstava Od orožnika do policista v Muzeju slovenske policije, ki se je ob stoti obletnici iz Tacna preselil v središče Ljubljane. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi, kako v praksi poteka iskanje prstnih odtisov in DNK-sledi.

Škorova izjava o splavu povzročila razburjenje na Hrvaškem: ženske v odziv kažejo sredince
20. 06. 2020 09.30
Predsednik hrvaške stranke Domovinsko gibanje Miroslav Škoro je razburil hrvaško javnost z nedavno izjavo, da bi se morala ženska, ki je zanosila po posilstvu, o splavu posvetovati z družino. Številne ženske, med njimi nekdanja predsednica Kolinda Grabar Kitarović, so v odziv na Škorove izjave objavile fotografije, na katerih kažejo sredinec.

Zvezdniki podali pobudo, da Juneteenth postane državni praznik
19. 06. 2020 20.51
Nekateri zvezdniki so preko svojih družabnih omrežij podali pobudo o novem ameriškem državnem prazniku. Juneteenth, ki slavi konec suženjstva v Združenih državah, je kot praznik priznan v zgolj nekaterih zveznih državah. Svojo željo po spremembi so izrazili Taylor Swift, Lupita Nyong'o, Usher ter ostali.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje
19. 06. 2020 06.00
Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

Seznam pomembnih investicij težek 7,7 milijarde evrov: 'Nekatere postopke bomo časovno prepolovili'
18. 06. 2020 14.02
Vlada je sprejela seznam pomembnih investicij, ki je težek kar 7,7 milijarde evrov. Na njem je 187 projektov, ki bodo po besedah ministra Vizjaka ohranili in ustvarili nova delovna mesta. Osnovni cilj seznama je pospešitev izvedbe projektov, ki stojijo zaradi birokratskih zapletov – Vizjak je tako napovedal, da bodo s seznamom nekatere birokratske postopke časovno celo prepolovili.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov
16. 06. 2020 06.00
Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?
15. 06. 2020 06.00
Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

'Vidi se, da vsi otroci doma niso imeli enakih pogojev'
14. 06. 2020 16.07
Šolarji, starši, učitelji in šole so bili ob začetku epidemije na pouk na daljavo večinoma nepripravljeni. Izkazalo se je, da vsi učenci nimajo enakih pogojev za delo od doma, tudi nekateri učitelji so se težko prilagodili na podajanje snovi s pomočjo novih tehnologij. Učitelji in starši ugotavljajo tudi, da bi bilo treba učne načrte prevetriti in iz njih izločiti balast. In kaj še so od te izkušnje odnesli?