Janez

Vlada bo vsekakor pomagala prizadetim območjem
16. 04. 1998 11.46
S potresom prizadeto območje sta včeraj obiskala premier Janez Drnovšek in podpredsednik vlade Marjan Podobnik; prvi je bil v Zgornjem Posočju, drugi pa na Gorenjskem.

Delegacija Sindikata tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije Slovenije pri predsedniku državnega zbora
15. 04. 1998 16.29
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik in predsednik odbora DZ za gospodarstvo Jože Zagožen sta danes sprejela delegacijo Sindikata tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije Slovenije. Gostje so ju seznanili z "izjemno kritičnim materialnim in socialnim stanjem v obeh panogah" in opozorili, da brez ukrepov vlade in državnega zbora ne vidijo rešitev za omenjeni panogi, ki zaposlujeta 39.000 delavk in delavcev.

Janez Podobnik v Sarjevu predal tovor humanitarne pomoči za BiH
14. 04. 1998 16.42
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je na ploščadi pred sarajevsko železniško postajo slovesno predal tovor slovenske človekoljubne pomoči Bosni in Hercegovini (BiH). Sanitetni material in zdravila v vrednosti 98 milijonov tolarjev so namenjena bolnišnicam na celotnem območju BiH.

Delovanje slovenskih društev v BiH zasluži posebno podporo
14. 04. 1998 08.59
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je včeraj v pogovoru za STA ob izteku prvega dne obiska Sarajeva povzel vsebino posameznih srečanj ter v zvezi s problematiko Slovencev v Bosni in Hercegovini (BiH) poudaril, da bi morala "slovenska država s posebno pozornostjo podpreti delovanje slovenskih društev v tej državi ter pri tem upoštevati težko socialno, materialno in tudi zdravstveno stanje njihovih članov."

Papež daruje velikonočno mašo
12. 04. 1998 12.27
Papež Janez Pavel II. je na Petrovem trgu v Vatikanu začel velikonočno mašo. Kljub mrzlemu vremenu se je pred cerkvijo Sv. Petra zbralo več deset tisoč vernikov in turistov. Po bogoslužju bo papež prebral tradicionalno sporočilo miru in vernikom v tridesetih jezikih zaželel srečno veliko noč, nato pa bo iz lože bazilike sv. Petra okrog 12. ure podelil blagoslov Urbi et Orbi (mestu Rimu in svetu). Z velikonočno mašo se kristjani spominjajo Kristusovega vstajenja.

Papež na veliko noč pozval k miru v svetu
12. 04. 1998 09.25
Papež Janez Pavel II. je v današnji velikonočni poslanici pozval k miru na svetu. Na Petrovem trgu v Vatikanu se je pred več kot 150.000 verniki spomnil žrtev vojn, pokolov in etničnih konfliktov v Afriki in Evropi, posebno pa je opozoril na spore na Bližnjem vzhodu oz. Izraelu. Duh velikonočne poslanice bi moral voditi odgovorne na Bližnjem vzhodu in predvsem v Jeruzalemu, "kjer mir ogrožajo nevarne politične opcije", je dejal papež in pozval k dialogu, ki naj bi rešil nacionalne in mednarodne napetosti. Papež je ob koncu maše vernikom v tridesetih jezikih zaželel srečno veliko noč, nato pa v 57 jezikih podelil blagoslov Urbi et Orbi (mestu Rimu in svetu). Zaradi obnovitvenih del na fasadi cerkve je papež velikonočno poslanico letos izrekel izpred bazilike Sv. Petra. Slovesnost je prenašalo 65 televizijskih hiš iz vsega sveta, ogledala pa si jo je več kot milijarda ljudi.

Nadaljevanje velikonočnih slovesnosti v Rimu
11. 04. 1998 10.25
Papež Janez Pavel II. bo drevi v okviru velikosobotne vigilije krstil devet vernikov iz različnih delov sveta, starih med 14 in 49 let. Sicer pa na vigiliji v bazliki Svetega Petra pričakujejo več tisoč vernikov. V predverju bazilike bodo prižgali velikonočni ogenj, ki ga bo nato papež v spremstvu kardinalov in škofov prenesel v zatemnjeno cerkev. Medtem pa so že skoraj končane priprave za jutrišnjo papeževo velikonočno mašo, ki naj bi kljub spremenljivemu vremenu potekala na prostem, na trgu Svetega Petra, ki je tudi letos okrašen s cvetjem iz Nizozemske. Po maši bo papež podelil svoj blagoslov urbi et orbi (mestu in svetu).

Janša: Mali udar čez noč
10. 04. 1998 17.47
Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

V DZ ustanovili Skupino prijateljstva s Poljsko
10. 04. 1998 17.45
Poleg obstoječih skupin prijateljstva z Veliko Britanijo, Češko, Dansko, Zvezno republiko Nemčijo, Zvezno republiko Jugoslavijo, Kanado, Madžarsko, Avstrijo, Združenimi državami Amerike, Hrvaško in Italijo so v slovenskem državnem zboru ustanovili tudi Skupino prijateljstva s Poljsko. V skupini je enajst članov, njen predsednik pa je Janez Kramberger, so sporočili iz DZ.

Križev pot v Rimu
10. 04. 1998 09.53
Papež Janez Pavel II. bo zvečer pri koloseju vodil tradicionalni križev pot, s katerim se bo spominjal poti Kristusovega trpljenja. 77-letni papež Janez Pavel II. bo križ nosil na začetku in na koncu poti s 14 postajami. Papež Janez Pavel II. je danes kot vedno na veliki petek v baziliki Svetega Petra spovedal 16 vernikov. Med verniki je bilo deset Italijanov, dva Španca, Poljakinja, Američana in ženska iz Burkine Faso. Papež je dejal, da številne nepravičnosti v mnogih delih sveta še podaljšujejo Kristusovo trpljenje. "Pri tem imam v mislih kraje, kjer ljudi žalijo in ponižujejo, pretepajo in jih izkoriščajo. Kristus še vedno trpi in umira v vsakem človeku, v katerem vladata sovraštvo in nasilje, sebičnost in ravnodušnost."

Vlada dosegla dogovor s Fidesom
09. 04. 1998 18.19
Vlada je danes potrdila informacijo o pogovorih med pogajalsko skupino vlade in sindikatom Fides. Gre za dogovor med ministrstvom za zdravstvo, Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), zdravniškimi združenji in bolnišnicami o izvedbi in predlogu aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Dogovor, ki bo podpisan 15. aprila letos, sta novinarjem po seji vlade predstavila minister za zdravstvo Marjan Jereb in državni sekretar Janez Zajc.

Predsednik predsedstva BiH Izetbegović prispel na uradni obisk
09. 04. 1998 17.46
Na povabilo predsednika države Milana Kučana je na dvodnevni povratni uradni obisk v Slovenijo prispel predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v spremstvu zunanjega ministra BiH Jadranka Prlića. Po sprejemu z vojaškimi častmi pred predsedniško palačo bosta imela predsednika Kučan in Izetbegović pogovor na štiri oči, nato pa bo gosta sprejel premier Janez Drnovšek. Predsednik predsedstva BiH se bo na gradu Brdo pri Kranju drevi srečal tudi s predstavniki bošnjaške skupnosti v Sloveniji. Jutri bosta imela predsednika in delegaciji uradne pogovore, zatem je predvidena izjava za javnost, predsednika pa naj bi pripravila tudi posebno skupno izjavo. Zunanji minister BiH Prlić se bo jutri ločeno srečal z vodjo slovenske diplomacije Borisom Frlecem. Predsednik predsedstva BiH bo ob koncu uradnega dela obiska v Ljubljani odpotoval na zasebni obisk na slovensko Obalo.

Predsednik predsedstva BiH Izetbegović jutri na obisku v Sloveniji
08. 04. 1998 07.57
Na povabilo predsednika države Milana Kučana bo jutri na dvodnevni povratni uradni obisk v Slovenijo prispel predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v spremstvu zunanjega ministra BiH Jadranka Prlića.

Premier Drnovšek: Ustavna obtožba je povsem neutemeljena
07. 04. 1998 18.33
Predsednik vlade Janez Drnovšek je po današnji vložitvi predloga poslanske skupine Socialdemokratske stranke Slovenije za njegovo obtožbo pred Ustavnim sodiščem zaradi sklenitve tajnega varnostnega sporazuma z Izraelom v letu 1995 na novinarski konferenci zavrnil ustavno obtožbo kot povsem neutemeljeno ter poudaril, da ni "niti najmanjših indikatorjev", ki bi jo opravičevali.

Poslanska skupina SDS predlaga ustavno obtožbo zoper predsednika vlade
07. 04. 1998 12.52
Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes v državni zbor vložila predlog ustavne obtožbe proti predsedniku vlade Janezu Drnovšku v zvezi s spornim slovensko-izraelskim sporazumom, podpisanim leta 1995. Opozicijska stranka se zavzema za to, da državni zbor s posebnim sklepom predlaga ustavnemu sodišču, naj ta ugotovi, da je predsednik vlade pri opravljanju svoje funkcije v več členih kršil ustavo, zakon o vladi in zakon o zunanjih zadevah, ter naj v skladu s takšno ugotovitvijo sprejme odločitev, da Janezu Drnovšku prenehala funkcija predsednika vlade. Ustavno obtožbo predsednika vlade je na novinarski konferenci podrobneje pojasnil predsednik SDS Janez Janša in napovedal, da bo poslanska skupina svoj predlog še dodatno obrazložila v parlamentarni razpravi na to temo

Time objavil prvi od šestih seznamov najvplivnejših oseb stoletja
06. 04. 1998 11.18
Ronald Reagan, Lenin, Winston Churchill in Mahatma Gandhi so na seznamu najvplivnejših voditeljev 20. stoletja, ki ga danes objavlja ameriška revija Time. Seznam je prvi od šestih, na katerih so imena 100 najpomembnejših svetovnih osebnosti z različnih področij. Revija Time bo ime osebe, ki je po njeni oceni najvplivnejša v tem stoletju, objavila decembra 1999.

Janez Šumrada - Vitez reda akademskih palm
03. 04. 1998 17.20
Predavatelj na Univerzi v Mariboru prof. dr. Janez Šumrada je sinoči prejel najvišje odlikovanje republike Francije za dosežke na področju znanosti, izobraževanja in kulture Vitez reda akademskih palm. Odlikovanje mu je izročila francoska veleposlanica v Sloveniji Francoise Bourelleau v navzočnosti slovenskega veleposlanika v Franciji Jožeta Kuniča, rektorja mariborske univerza Ludvika Toplaka in drugih gostov, so sporočili z mariborske univerze. Šumrada je bil izbran za to visoko odlikovanje na predlog francoskega ministra za šolstvo Clouauda Allegreja. Šumrada je eden od treh dobitnikov tega priznanja v Sloveniji.

Kip meseca aprila - delo Janeza Zorka
02. 04. 1998 17.48
V kiparski galeriji Latobia bodo v torek, 7. aprila, predstavili kip meseca aprila, in sicer je direktorica Centra Brdo pri Kranju Danica Purg izbirala med deli Janeza Zorka v njegovem francoskem ateljeju. V Latobii bodo ob tej priložnosti razstavili Zorkov kip Srečanje iz belgijskega marmorja ter njegove male plastike iz kamna in lesa. Razstava bo šesta predstavitev Janeza Zorka v Sloveniji. Janez Zorko, rojen leta 1939 v Podgorju nad Sevnico, od leta 1964 živi v Parizu, kjer se je šolal na Visoki šoli za risanje, grafiko, kiparstvo in modelarstvo. Med letoma 1974 in 1986 je predaval estetiko na oddelku lepih umetnosti in umetniških znanosti na pariški univerzi Pantheon-Sorbonne. Od leta 1969 ima na Montparnassu svoj atelje. Zorko je svoja dela predstavil na 28 samostojnih razstavah, 136 skupinskih razstavah in treh simpozijih, v Franciji je postavil 6 javnih monumentalnih del, prejel pa je tudi pet nagrad.

Papež o bližnjevzhodnem mirovnem procesu
02. 04. 1998 17.37
Papež Janez Pavel II. je v Vatikanu danes ločeno sprejel libanonskega in egiptovskega zunanjega ministra Fareza Bueza in Amra Muso. Sogovornikoma je izrazil zaskrbljenost nad težavami, v katere je zašel bližnjevzhodni mirovni proces, so sporočili uradni vatikanski viri. Tako Sveti sedež kot voditelja libanonske in egiptovske diplomacije so izrazili prepričanje, da si je treba po najboljših močeh prizadevati za rešitev in okrepitev mirovnega procesa, in poudarili, da je treba pri iskanju rešitve spoštovati odločitve mednarodne skupnosti, so še sporočili iz Vatikana.

Kviaz potrdil sestavo pridružitvenega parlamentarnega odbora
02. 04. 1998 11.42
Komisija državnega zbora za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (Kviaz) je na predlog parlamentarnega odbora za mednarodne odnose oblikovala odlok o ustanovitvi, nalogah in sestavi slovenskega dela Pridružitvenega parlamentarnega odbora, ki naj bi ga po potrditvi v državnem zboru vodila Darja Lavtižar-Bebler, prvi podpredsednik pa naj bi bil Janez Karmberger.

Kubanski zunanji minister v Vatikanu
27. 03. 1998 17.07
Kubanskega zunanjega ministra Roberta Robaino je danes v Vatikanu sprejel papež Janez Pavel II., pozneje pa se je vodja kubanske diplomacije s sodelavci srečal še z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Angelom Sodanom. Sveti oče in minister Robaina sta med srečanjem govorila o pomembnejših človekoljubnih ukrepih, ki jih je sprejela kubanska vlada. Dogovorila sta se za nadaljevanje bilateralnega sodelovanja ter izrazila zadovoljstvo ob rezultatih, doseženih med papeževim zgodovinskim obiskom konec januarja na Kubi, je povedal tiskovni predstavnik Svetega sedeža Joaquin Navarro-Valls.

Jelko Kacin je vedel za podpis operativno-tehničnega dokumenta
27. 03. 1998 17.04
O spornem obveščevalno-varnostnem sporazumu med Slovenijo in Izraelom je spregovoril tudi Jelko Kacin, v času njegovega podpisa obrambni minister in zdaj poslanec državnega zbora. Za sporazum je očitno vedel, saj je, kot je povedal na današnji novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije (LDS), direktorju obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Marjanu Miklavčiču odobril službeno pot v Izrael, kjer naj bi se sporazum podpisal. Kacin pa je zatrdil, da je bil ves čas govor o operativno-tehničnem aktu o sodelovanju med obveščevalnima službama, sporni "nesrečni naslov" akta oziroma omemba vlade v njem se je pojavil šele v usklajenem aktu, ki pa je bil tudi podpisan. Zgodba o sodelovanju obveščevalnih služb Slovenije in Izraela ima po Kacinovih besedah dolgo zgodovino in sega v čas, ko je obrambno ministrstvo vodil Janez Janša, torej predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki je danes na čelu gonje proti sporazumu. Janša je kot obrambni minister v začetku 90-ih let za potrebe slovenske vojske nabavil orožje na Daljnem vzhodu, ki ga brez podpore Izraela ne bi dobil. Ker je Izrael torej podprl slovenska prizadevanja za osamosvojitev, je Janša Kacina, takrat ministra za informiranje, pooblastil, da skuša pomagati pri poglabljanju stikov med Slovenijo in Izraelom ter opravi pogovore v Izraelu.

Janez Podobnik sprejel predsednika poljske vlade
26. 03. 1998 08.31
Predsednik slovenskega državnega zbora Janez Podobnik je sprejel predsednika poljske vlade Jerzyja Buzeka, ki je na uradnem obisku v Sloveniji. Srečanja se je udeležil tudi podpredsednik slovenskega državnega zbora Miroslav Luci, so sporočili iz državnega zbora.

Slovenija in Poljska potrjujeta dobre odnose
26. 03. 1998 08.30
Odnosi med Slovenijo in Poljsko so izjemno dobri; prijateljski državi, ki imata podobne interese, sta v zadnjih letih vzpostavili odlično sodelovanje, ki je tudi formalno dobro podloženo, saj sta Ljubljana in Varšava podpisali že vse najpomembnejše dvostranske sporazume. Poljski premier Jerzy Buzek, ki je na prvem uradnem obisku v Sloveniji, in njegov gostitelj, premier Janez Drnovšek, sta na novinarski konferenci še napovedala, da bosta državi sodelovali tudi pri vključevanju v Evropsko unijo in zvezo NATO.

Poljski premier Buzek prispel na uradni obisk v Slovenijo
25. 03. 1998 18.33
Poljski premier Jerzy Buzek je zvečer prispel na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo. Na brniškem letališču ga je z vojaškimi častmi sprejel gostitelj, predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. Premiera bosta imela na letališču krajši pogovor, vnovič pa se bosta srečala jutri, ko bosta Buzeka sprejela tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik državnega zbora Janez Podobnik. Drnovšek in Buzek bosta na pogovorih pregledala stanje dvostranskih odnosov ter se dotaknila skupnih zunanjepolitičnih prioritet, predvsem vključevanja obeh držav v evroatlantske integracije, ki predstavljajo podlago za gradnjo strateškega partnerstva med državama.

Vatikan potrdil konkordat s Poljsko
25. 03. 1998 17.56
Po večletnih nesoglasjih je Vatikan potrdil konkordat s Poljsko. Poljski premier Jerzy Buzek in predstavnik Svetega sedeža, kardinal Angelo Sodano, sta danes s tem v zvezi v Vatikanu izmenjala ratifikacijsko listino. Slavnostnega dogodka se je udeležil tudi papež Janez Pavel II. Konkordat ureja odnose med katoliško cerkvijo in poljsko državo. Pogajanja glede konkordata so trajala več let in na Poljskem povzročila hude konflikte. Konkordat po Buzekovih besedah ne bo okrnil pravic ostalih religij na Poljskem.

Janez Podobnik sprejel turškega veleposlanika
25. 03. 1998 17.17
Turški veleposlanik Halil Akinci je med današnjim srečanjem s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom le temu prenesel uradno povabilo predsednika turškega parlamenta, naj obišče Turčijo, ter željo turškega parlamenta po okrepitvi medparlamentarnega sodelovanja med državama, so sporočili iz državnega zbora. Gost je ob tej priložnosti tudi predstavil turški predlog za selektivni pregled 33 dvostranskih sporazumov, ki jih je Slovenija nasledila po razpadu nekdanje države. Turčija predlaga postopno razreševanje glede na prednostne naloge; najprej potrebne in najlažje, med katerimi je po mnenju turškega veleposlanika najnujnejši konzularni sporazum.

Peko pred izvedbo prestrukturiranja obveznosti
25. 03. 1998 08.37
Lanska izguba v družbi Peko je znašala pol milijarde tolarjev, kar je tretjino manj kot v letu poprej, je za STA povedal direktor družbe Janez Bedina. Peko je bil pred časom s sklepom vlade uvrščen med podjetja, ki se bodo sanirala s programom prestrukturiranja Slovenske razvojne družbe.

Janez Podobnik na srečanju predsednika evropskega parlamenta s predsedniki parlamentov pridruženih članic
23. 03. 1998 10.31
V Bukarešti poteka 5. srečanje predsednikov evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles Gil-Delgada s predsedniki parlamentov vseh pridruženih držav iz Vzhodne in Srednje Evrope. Na njem sodeluje tudi predsednik slovenskega parlamenta Janez Podobnik.

Papežev obisk v Nigeriji
22. 03. 1998 11.29
Papež Janez Pavel II je pozval nigerijskega vojaškega vodjo generala Sani Abacha, s prošnjo "za blaginjo" za politične zapornike in spoštovanje človekovih pravic. Tisoče ljudi se je zbralo v soboto zvečer, da bi prenočilo in pričakalo prihod papeža Janeza Pavla II v jugovzhodni Nigeriji.