Jasen

Varnostni svet zopet o Iraku
27. 06. 2001 00.00
Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto sejo o vprašanju politike do Iraka, pri čemer pa je postalo jasno, da do naslednjega tedna, ko se izteče enomesečna veljavnost programa nafta za hrano, verjetno ne bo dogovora o tem, kako naprej. Ruski veleposlanik Sergej Lavrov je med razpravo zavrnil britanski predlog resolucije o spremembah sankcijskega režima, ki ga podpirajo tudi ZDA, ter opozoril na ruski predlog resolucije, ki naj bi bil bolj sprejemljiv. VS že 1. junija ni mogel doseči dogovora o spremembi sankcijskega režima, zato je le za mesec dni podaljšal veljavnost programa nafta za hrano v upanju, da bo do izteka roka 3. julija mogoče najti rešitev.

Krka pridobila standard ISO 14001
13. 06. 2001 00.00
Krka je maja uspešno opravila certifikacijsko presojo sistema ravnanja z okoljem Slovenskega instituta za kakovost in meroslovje, s katerim je nadgradila sistem kakovosti. Standard ISO 14001, ki ga je prejela, prinaša novo kakovost na področje varovanja okolja. V Krki že desetletja skrbijo za ohranjanje narave in v te namene vlagajo vsako leto okoli šest do osem odstotkov sredstev, namenjenih za naložbe. Poleg teh pa posredno - prek strojev, ki so narejeni kot zaprti sistemi - vlagajo letno še 20 do 30 odstotkov investicijskih sredstev. V zadnjem desetletju so v varstvo okolja, predvsem področje čiščenja odpadnih vod, varstva zraka, ravnanje z odpadki, varstva pred hrupom, vložili 2,5 milijarde tolarjev, so sporočili iz Krke.

Göteborg mora biti prepričljiv
10. 06. 2001 00.00
Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Dosegli dogovor o nasledstvu
27. 05. 2001 00.00
Tako mednarodno pogajalski posrednik sir Arthur Watts kot predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Wolfgang Petritch, ki je bil tokrat navzoč pri pogajanjih, sta 25. maj, nekdanji dan mladosti, označila za zgodovinski. Arthur Watts je dejal: "To je prvi sporazum vseh petih držav po razpadu nekdanje skupne države. Gre za pomemben korak, ki vodi k izboljšanju medsebojnih odnosov."

Berlusconi v prednosti
11. 05. 2001 00.00
V Italiji se nasprotujoča politična bloka podajata v zadnje boje za glasove neodločenih volilcev, ki bodo odločili, kdo bo zmagal na nedeljskih splošnih volitvah, saj kar 25% volilcev še ne ve, za koga bo glasovalo. Zadnje dovoljene javnomnenjske raziskave so dale 4-odstotno prednost desno usmerjeni Naprej, Italija! na čelu z medijskim mogotcem Silviom Berlusconijem. Po šestletni vladavini levice, ki jo na letošnjih volitvah zastopa Francesco Rutelli in koalicija Oljka, vse kaže, da bo oblast prevzela desnica.

Rupel za jasen urnik širitve
07. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Nykopingu zavzel, naj Evropska unija v letošnjem letu sprejme jasen urnik za izvedbo širitve. Če tega Unija ne bo kmalu storila in bo čakalna doba za članstvo še daljša, bi se utegnilo javno mnenje v kandidatkah obrniti proti uniji in tistim, ki zagovarjajo vstop v Unijo, je opozoril šef diplomacije, ki se je udeležil razprave zunanjih ministrov petnajsterice s kolegi iz trinajstih prosilk za članstvo o prihodnjem razvoju EU.

Arafat o zaustavitvi napadov
25. 04. 2001 00.00
Izraelski premier Ariel Šaron je danes izjavil, da je palestinski predsednik Jaser Arafat sprejel ukrepe za preprečitev nadaljnjih napadov z območja Gaze na izraelske vojaške položaje in judovska naselja.

Največji industrijski sejem na svetu
23. 04. 2001 00.00
V nemškem Hannovru je danes odprl vrata največji industrijski sejem na svetu. Do sobote, 26. aprila, bo na njem razstavljalo 7000 razstavljavcev iz 65 držav. Ob odprtju sejma je nemški kancler Gerhard Schröder kljub popravljeni napovedi gospodarske rasti za Nemčijo na 2,25 odstotka za letos in na 2,5 odstotka v naslednjem letu nemško gospodarstvo posvaril pred pesimizmom. Schröder je pozval podjetja, naj sejem izkoristijo kot jasen znak zaupanja, saj nemško gospodarstvo nenazadnje tudi zaradi panog, ki se predstavljajo na sejmu, še vedno beleži solidno gospodarsko rast. Med drugim najmočneje zastopanima panoga na sejmu, strojegradnji in industriji, analitiki za letos napovedujejo pet do sedemodstotno rast. Prireditelji sejma pričakujejo, da si bo sejem do konca tedna ogledalo preko 250.000 obiskovalcev iz vsega sveta.

Državni udar v Burundiju spodletel
18. 04. 2001 00.00
Poskus strmoglavljenja burundijskega predsednika Pierrra Buyoye danes ni uspel, je za francosko tiskovno agencijo AFP sporočil visoki vojaški predstavnik Burundija. Burundijski državni radio je sprva poročal, da je bil državni udar uspešen in da so uporniki odstavili predsednika, ki "ubija lasten narod". Medtem se je izkazalo, da je skupini okoli 30 nižjih časnikov uspelo zasesti le zgradbo državnega radia, ki je zato prenehal z oddajanjem. Burundijska vojska je proti večeru že obkolila zgradbo radia in se pogaja z upornimi vojaki, naj se predajo, vendar razplet dogodkov za zdaj še ni jasen. Medtem je tudi State Department sporočil, da prevratnikom očitno ni uspelo izvesti državnega udara.

Razlike v DOS so normalne
09. 04. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je za osrednji dnevnik državne Televizije Srbija danes povedal, da je popolnoma normalno, da obstajajo razlike ne le med strankami, ki so združene v vladajoči Demokratični opoziciji Srbije (DOS), ampak tudi znotraj posameznih strank, članic te vladajoče koalicije.

Kmalu nove obtožbe
07. 04. 2001 00.00
Pooblaščenec haaškega sodišča za vojne zločine Hans Holthuis je jugoslovanskim oblastem včeraj vendarle predal zaporni nalog in obtožnico zoper Slobodana Miloševića, ki je od nedelje v priporu v osrednjem beograjskem zaporu. Nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku se bodo kmalu pridružili še nekateri najožji sodelavci in člani družine.

Hudi spopadi na Zahodnem bregu
03. 04. 2001 00.00
V sinočnjih ognjevitih spopadih med izraelskimi in palestinskimi silami na Zahodnem bregu je bil ubit izraelski vojak. V zadnjih 24 urah je bil tako ubit že drugi pripadnik izraelske vojske. Po incidentu je v Betlehemu prišlo do srditih spopadov, v katerih je izraelska vojska uporabila tudi tanke. Pri tem naj bi bilo ranjenih vsaj šest Palestincev, med njimi tudi štiri letna deklica.

Javnim linijskim prevoznikom prekipelo
27. 03. 2001 00.00
Predsedstvo sekcije za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in predsedstvo odbora za potniški promet pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) sta se na današnji skupni seji odločila, da zaradi pereče problematike na področju javnega linijskega prometa in predvsem ignorance vlade ter pristojnih ustanov zahtevata preložitev začetka postopka za registracijo voznih redov za prometno leto 2001/02. Postopek, ki se začne 3. aprila z obvezno predhodno izmenjavo predlogov voznih redov, naj se preloži za nedoločen čas oz. do razrešitve zahtev, ki se nanašajo na 50-odstotno vračilo trošarine za opravljanje javnih linijskih prevozov, so sporočili iz Združenja za promet in zveze pri GZS.

Greenspan razočaral borzne vlagatelje
21. 03. 2001 00.00
Odbor za odprti trg ameriške centralne finančne ustanove Zveznih rezerv (FOMC) je po pričakovanju znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med sabo posojajo denar, za pol odstotne točke na pet odstotkov, kakor tudi diskontno obrestno mero, po kateri Zvezne rezerve posojajo denar komercialnim bankam, in sicer prav tako za pol odstotka na 4,5 odstotka. Znižanje obrestnih mer za samo pol odstotne točke je razočaralo Wall Street, ki je stavil na večjo stimulacijo potrtemu potrošniškemu zaupanju. Medtem ko so se borzni indeksi po krepkem padanju prejšnji teden v pričakovanju sestanka FOMC začeli dvigovati, pa je po objavi odločitve FOMC spet zavladalo malodušje.

SLS+SKD sklicala sestanek
16. 03. 2001 00.00
Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki je po četrtkovi razrešitvi Marije Ribič z mesta direktorice Pošte Slovenije obravnaval nastale razmere v vladni koaliciji, bo zahteval čimprejšnji sklic sestanka predsednikov koalicijskih strank in poslanskih skupin . Na njem naj bi obravnavali razmere v načinu delovanja koalicije, je poudaril prvak SLS+SKD Franci But. Po njegovih besedah naj bi bil namen in cilj sestanka v tem, da najdejo jasen in bolj natančen dogovor, kako in na kakšen način kadrovska vprašanja reševati, da ne bi oteževala izvrševanja vsebinskih projektov programa vladne koalicije.

Pozivi po odstopu Kučme
10. 02. 2001 00.00
Ukrajinski predsednik Kučma je pod velikim pritiskom opozicijskih strank, ki so obljubile, da se bodo proti njemu zbrale v skupnem forumu. Stranke so v enem redkih enotnih nastopov izjavile, da bodo organizirale forum narodne rešitve, ki naj bi deloval za "Ukrajino brez Kučme". V preteklih dneh je tisoče ljudi korakalo v večjih mestih za večjo svobodo izražanja. Predsednik Kučma pa odgovarja, da njegovi nasprotniki "ogrožajo nacionalno varnost". Po besedah predsednika Kučme bi politični forum škodoval ukrajinski ekonomiji. Če bi se zahodni investitorji in resna tuja podjetja odločili, da ne sodelujejo v privatizaciji ukrajinskih podjetij, bo rezultat jasen, je izjavil Kučma.

Preložena razprava
25. 01. 2001 00.00
Plenarna razprava o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, ki bi se morala začeti danes v italijanskem senatu, je preložena na prihodnji teden. Tako so na predlog predstavnikov desne opozicije sklenili vodje strankarskih skupin v senatu.

Rupel povabil Piculo
18. 01. 2001 00.00
Z zunanjega ministrstva so nam sporočili, da je slovenski zunanji minister Rupel danes povabil svojega hrvaškega kolega Piculo na uradni obisk v Slovenijo. Ministra naj bi se pogovarjala o slovenskih predlogih za nadaljevanje pogajanj ter o stališčih Hrvaške do odprtih vprašanj med državama. Minister je ob tem izrazil pričakovanje, da bo do srečanja prišlo v februarju.

Plavšićevo pozvali na zaslišanje
30. 12. 2000 00.00
Haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je nekdanjo predsednico Republike srbske Biljano Plavšić uradno pozvalo, naj se 3. januarja 2001 zglasi na sodišču. Sodišče pri tem ni pojasnilo, ali Plavšićevo poziva kot pričo ali kot osumljenko, je poročala beograjska neodvisna agencija Beta. Agencija trdi, da so ji vest potrdili v krogih blizu vlade Republike srbske. Za zdaj ni znano, ali se je Plavšićeva odločila iti pred sodišče.

Večer umetnosti Cecilie Seghizzi
17. 12. 2000 00.00
Na sinočnem kulturnem večeru v goriškem kulturnem centru Lojze Bratuž je nastopila Cecilia Seghizzi, 92-letna Goričanka, hčerka znanega goriškega skladatelja in tudi sama glasbenica, ki pa se je v svojem življenju ljubiteljsko posvečala tudi slikarstvu. Zato je slovenski center za glasbeno vzgojo Emil Komel Ceciliji Seghizzi in njeni umetnosti posvetil večer v nizu koncertov Srečanja z glasbo.

Začel se je zagrebški vrh
24. 11. 2000 00.00
V hrvaški prestolnici se je danes s skoraj polurno zamudo začel vrh Evropske unije in držav zahodnega Balkana, ki se ga ob predsednikih vlad in držav ter zunanjih ministrih 15 članic unije in petih držav JV Evrope, vključenih v proces stabilizacije: Hrvaške, Makedonije, BiH, Albanije in ZRJ, udeležuje tudi Slovenija kot pridružena članica EU, ki jo zastopa zunanji minister Lojze Peterle.

Koncesije za opravljanje mobilne telefonije
31. 10. 2000 00.00
Poleg obeh slovenskih operaterjev sta svoji ponudbi oddala ameriški Western Wireless in avstrijski Mobilkom, ki na tujem poslovno tesno sodelujeta. Vendar to in Mobilkomov morebitni nakup Simobila, po mnenju urada za varstvo konkurence, še ne pomeni, da sta njuni ponudbi ta hip v nasprotju s slovensko protimonopolno zakonodajo. Razlog je sedanja Simobilova šibkost v primerjavi z Mobitelom, ki slovenski trg povsem obvladuje.

Kršitev volilne pravice
26. 10. 2000 00.00
Z ustavo zagotovljena volilna pravica slovenskih državljanov, ki živijo v tujini, je bila na letošnjih parlamentarnih volitvah velikokrat kršena. Tako je vsaj sklepati iz številnih pisem in pripomb, ki so jih dobili na Svetovnem slovenskem kongresu (SSK), je na novinarski konferenci poudaril predsednik slovenske konference SSK Danijel Starman.

ZRJ sprejeta v Pakt stabilnosti
26. 10. 2000 00.00
ZR Jugoslavija je na današnjem srečanju delovnega omizja Pakta stabilnosti za JV Evropo za človekove pravice in demokratizacijo v Bukarešti postala polnopravna članica pakta. Kot je poudaril koordinator pakta Bodo Hombach, je "pakt stabilnosti prva mednarodna organizacija, ki je svoja vrata odprla ZRJ". Hombach, ki je pooblaščencu jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice Goranu Svilanoviću simbolično izročil bakreni ključ, je še dejal, da je omenjeni korak posledica "političnih sprememb v Beogradu".

Nova oblast podpira ugotovitve Badinterjeve komisije
12. 10. 2000 00.00
Nova jugoslovanska oblast in zvezni predsednik Vojislav Koštunica v celoti priznavata ugotovitve Badinterjeve arbitražne komisije in menita, da imajo vse države, nastale na območju nekdanje SFRJ, enake nasledstvene pravice, sta danes v Zagrebu zagotovila predstavnika Demokratske opozicije Srbije (DOS), predsednik Socialdemokratske unije Žarko Korać in podpredsednik Nove demokracije Svetozar Krstić.

Kouchner zaskrbljen za prihodnost ZRJ
10. 10. 2000 00.00
Novi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je v pogovoru za francosko televizijo TF1 dejal, da jugoslovanska ustava ne dopušča neodvisnosti Kosova in Črne gore. Po besedah Koštunice se morajo "vsi, ki upajo in sanjajo o neodvisnosti, denimo albanski separatisti", zavedati, da je to nemogoče, ker resolucija 1244 VS ZN zagotavlja ozemeljsko celovitost ZRJ. "Kosovsko vprašanje je treba rešiti v okviru te resolucije in ne glede na želje nekaterih albanskih voditeljev, ki so usmerjeni separatistično," je opozoril Koštunica. Srbska tiskovna agencija Beta pa je poročala, da so v sporočilu iz Koštuničevega urada odločno zanikali včerajšnje trditve tiskovne predstavnice misije ZN na Kosovu (UNMIK), da je Koštunica civilnega upravitelja ZN na Kosovu Bernarda Kouchnerja povabil, naj obišče Beograd. "Predsednk ZRJ in njegovi sodelavci niso imeli nobenih pogovorov s predstavniki UNMIK in jih tudi nimajo v načrtu za bližnjo prihodnost," so sporočili. Vnovič so še opozorili, da si je Koštunica od vsega začetka prizadeval za dosledno uresničevanje resolucije VS ZN o Kosovu.

Babickega najprej obsodili, nato pa pomilostili
06. 10. 2000 00.00
Novinarja ruskega radia Svoboda, Andreja Babickega, ki se je domnevno zaradi lažne uporabe potnega lista znašel na zatožni klopi, so danes obsodili na denarno kazen v višini 8350 rubljev (300 dolarjev) in ga takoj zatem pomilostili. Zakon, ki ga je lani sprejela ruska duma, namreč predvideva pomilostitev za manjše prekrške. Babicki, sicer znan po svojem kritičnem poročanju o operaciji ruske vojske v Čečeniji, je sodni proces označil kot jasen znak, da je svoboda tiska v Rusiji ogrožena. Odvetnik Babickega pa je napovedal, da se bodo na sodniško odločitev pritožili, če bo potrebno, tudi pred evropskim sodiščem za človekove pravice.

Blair o vstopu novih članic v EU
06. 10. 2000 00.00
Britanski premier Tony Blair se je danes v Varšavi zavzel, naj Evropska unija v prvi polovici prihodnjega leta, ko bo EU predsedovala Švedska, sprejme jasen načrt o zgodnjem sklepu pristopnih pogajanj in sprejemu novih članic, pri tem pa izrazil željo, da bi prve nove članice v unijo vstopile do leta 2004. Blair je sicer opozoril, da "zagotovljenih mest" za vstop v unijo med prvimi ni. "Edina vstopnica so reforme," je opozoril.

Nove članice na evropskih volitvah 2004
04. 10. 2000 00.00
Evropski parlament se je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu zavzel za tak časovni potek širitvenega procesa, da bi prve nove članice lahko sodelovale na prihodnjih volitvah evropskih poslancev v letu 2004.

Odzivi mednarodne skupnosti na volitve v ZRJ
26. 09. 2000 00.00
Ameriška administracija se je doslej vzdržala daljših komentarjev na povolilno dogajanje v ZR Jugoslaviji, medtem pa sta oba domova ameriškega kongresa potrdila predlog zakona o finančni pomoči opozicijskim skupinam oziroma pomoč pri razvoju demokracije v Srbiji in Črni Gori, ki v letu 2000 znaša okrog 50 milijonov ameriških dolarjev.