Jožef Štefan

Projekt Squash: v Sloveniji bodo razvijali kvantno tehnologijo

22. 10. 2024 19.24

Slovenija napoveduje, da jo bo čez nekaj let ves svet poznal kot državo, kjer se razvijajo najnovejše kvantne tehnologije. In ne, to ni napovednik za kak znanstvenofantastični film. Na Inštitutu Jožef Štefan so predstavili konkreten projekt. Projekt Squash namerava k nam privabiti znanstvenike z vsega sveta, da bodo tu premikali meje znanosti.

Reaktor in zajtrk Nasinih astronavtov

13. 03. 2024 19.23

Zakaj je jedrska energija pomembna, je Slovenija pri tem samozadostna in koliko je sevanje pravzaprav nevarno? O vsem tem so govorili na Inštitutu Jožef Stefan, kjer so nas s pomočjo zanimivega eksperimenta podučili o radioaktivnosti, nas popeljali okoli reaktorja, obenem pa smo pokusili tudi zajtrk, ki ga bodo morda jedli Nasini astronavti.

Se kdaj sprašujete, kako visok bo vaš otrok, ko odraste?

18. 06. 2023 20.20

Zdaj lahko starši ugibanja preverite z modelom napovedovanja končne višine otrok in mladostnikov, ki so ga razvili strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan in Fakultete za šport. Model umetne inteligence uporablja obsežne podatke o višini otrok, ki jih že desetletja v šolah zbirajo za športnovzgojni karton. Na voljo je tudi pediatrom in šolskim zdravnikom.

Znanstveniki Inštituta Jožef Stefan del oglasa znamke Adidas

28. 01. 2023 19.46

Kako so znanstveniki Inštituta Jožef Stefan postali del oglasa za športne copate Adidas? Z obsežno raziskavo so med drugim potrdili obstoj številnih statistično pomembnih razlik stopal med regijami in spoloma, s tem pa postavili nove standarde za izdelavo obutve. Njihove izsledke je pri izdelavi novega ženskega športnega čevlja uporabil tudi nemški športni velikan Adidas. Raziskovalci verjamejo, da bo temu sledilo še več čevljarskih podjetij.

V prvem krogu izvoljenih 165 županov, 47 dvobojev v drugem krogu

21. 11. 2022 06.28

V prvem krogu županskih volitev so od 212 občin župane izvolili v 165 občinah, kažejo trenutni delni in neuradni izidi. Pred štirimi leti se je to zgodilo v 156 občinah. Župane za prihodnja štiri leta so v nedeljo dobili tudi v šestih mestnih občinah. V 51 občinah pa novi župani v letošnji volilni tekmi niso imeli protikandidata.

Znana večina županov, ponekod bo pestro tudi v drugem krogu

20. 11. 2022 18.18

Volivci so župana in ostale občinske predstavnike – poleg v 12 mestnih občinah – volili tudi v ostalih 200 slovenskih občinah. Ponekod so bili rezultati že odločeni, saj se je za županski stolček potegoval le posamezen kandidat, drugod pa je bila tekma bolj napeta. V nekaterih občinah bo o novem županu odločal drugi krog lokalnih volitev, ki bo na sporedu četrtega decembra.

V Gradaščici poginile ribe: 'Voda je smrdela, vonj je bil jedek'

13. 07. 2022 07.59

Pristojni so bili v torek obveščeni, da so v potoku Gradaščica v Ljubljani poginile ribe. Po dosedanjih ugotovitvah se je zamašil jašek kanalizacijskega sistema, zaradi česar so se v reko iztekale fekalije. Ribiči Ribiške družine Barje, ki so ribe pobirali iz reke, so prepričani, da pogina rib ni povzročila odpadna fekalna voda, ampak kemikalije. "Voda je strašansko smrdela, vonj je bil jedek, človeka je silil na kašelj," so opisali. Zgroženi so nad onesnaženjem, saj je zaradi njega pomrlo kar šest vrst rib. Kaj to pomeni v številu, za zdaj ne morejo oceniti, saj je mnogo poginulih rib odplavilo v Ljubljanico.

Raziskovalec Jan Malec na TikToku širi znanje o jedrski fiziki

17. 06. 2022 18.44

Družbena omrežja že dolgo niso več samo kraj, kjer objavljamo svoje fotografije, utrinke iz življenja in se povezujemo z ljudmi s celega sveta. Informacije o zdravstvu, znanosti in svetu na spletnih platformah z zabavnimi videi že leta širijo tudi številni svetovni znanstveniki – med njimi je tudi Jan Malec, raziskovalec Instituta Jožef Štefan.

Bančna konferenca: Odgovor na izzive je povezovanje

16. 06. 2022 14.36

Na bančni konferenci z naslovom Kako najti ravnovesje med zanesljivim – inovativnim – odzivnim na krize, ki jo pripravlja Združenje bank Slovenije, so poudarili, da je odgovor na izzive povezovanje. "Čas je za sistemski družbeni pogovor, kakšno Slovenijo in EU želimo," je dejal predsednik nadzornega sveta ZBS Blaž Brodnjak.

'Umetnost se na preizkušnje in krize vselej odzove z energijo konstruktivnosti'

07. 02. 2022 21.14

Državna proslava na predvečer kulturnega praznika v Cankarjevem domu, na kateri so podelili letošnje Prešernove nagrade, je izpostavila dosežke, ki jih je upravni odbor Prešernovega sklada izbral z različnih področij slovenske ustvarjalnosti. Predsednik odbora Jožef Muhovič je v nagovoru izpostavil konstruktiven odziv umetnosti v vsakršni krizi.

'S protesti proti politiki ne bomo rešili zdravstvenega problema'

27. 10. 2021 19.36

V torek smo odkrili več kot tri tisoč okužb, čeprav je cepljenih več kot milijon ljudi. Lani na ta dan ni bil cepljen še nihče, ker cepiva še nismo poznali, pa smo imeli 2611 okužb. Na ulicah slišimo vprašanje, kako je torej mogoče, da je toliko okuženih. Ker je virus mutiral in ker je različica delta toliko bolj nalezljiva. Ljudje na protestih se tudi norčujejo, kako je v bolnišnicah toliko ljudi, ko pa je več kot 53 odstotkov prebivalstva cepljenega. V bolnišnicah, v katerih je 526 ljudi, je cepljenih le 158. Na intenzivnih enotah pa je med 135 bolniki cepljenih le 32. Kaj se torej spreminja? V populaciji imamo zelo nalezljivo različico in že v tem trenutku so številke v intenzivnih enotah in bolnišnicah višje kot lani.

'Verjetno bi bila drugačna zgodba, če bi se nam lani januarja zgodil Bergamo'

26. 10. 2021 19.27

Epidemiološke razmere v državi so skrb vzbujajoče. V ponedeljek so v slovenskih laboratorijih ob 6068 PCR-testih odkrili 2292 okužb, umrlo je še deset covidnih bolnikov. Še huje je v Podravju, ki je po precepljenosti med najslabšimi v državi, število okuženih pa je v zadnjem tednu tako zelo naraslo, da je praktično vsaka druga oseba, ki pride na odvzemno mesto mariborskega zdravstvenega doma, pozitivna. Še vsaj 100 bolnikov od dnevno potrjenih okužb lahko po napovedih Inštituta pričakujemo na navadnih bolniških posteljah. 15 oseb bo vsak dan po izračunih bitko s covidom izgubilo. Kako se na povečan pritisk bolnikov pripravljajo v bolnišnicah?

Ministrstvo s prošnjo cepilnim centrom, naj cepijo tudi ta konec tedna

17. 09. 2021 09.39

V Sloveniji so v četrtek ob 6528 PCR-testih potrdili 1143 novih okužb, delež pozitivnih testov je bil 17,5-odstoten. Umrlo je šest covidnih bolnikov, je na vladni novinarski konferenci sporočil zdravstveni minister Janez Poklukar. Največ pozitivnih je v starostni skupini od pet do 14 let. Vlada je medtem sporočila, da je s prvim odmerkov cepiva proti covidu-19 cepljenih že 60 odstotkov odraslih. Ministrstvo za zdravje je cepilne centre prosilo, naj svoja vrata odprejo tudi ta konec tedna – vsaj v soboto, po možnosti pa tudi v nedeljo.

764 novih okužb in 50,1-odstoten porast v enem tednu

01. 09. 2021 10.06

Po uradnih podatkih je bilo v torek v Sloveniji potrjenih 764 okužb z novim koronavirusom. Pristojni so opravili 3788 PCR-testov. Prav tako se je povečalo število hospitaliziranih, in sicer na 159, na intenzivni negi se jih zdravi 37, kar je šest več kot dan pred tem. Umrl ni nihče.

IJS: Prevladujočo vlogo pri razvoju epidemije imajo uvožene okužbe, a naraščajo tudi lokalne

21. 07. 2021 15.56

Epidemija še vedno narašča, ugotavlja Institut Jožef Stefan (IJS) tudi v najnovejši projekciji širjenja novega koronavirusa. Smo v obdobju, ko imajo dominantno vlogo pri razvoju epidemije uvožene okužbe, vendar v njihovi senci verjetno že narašča lokalno okuževanje, pravijo.

Bomo v restavracijah in barih lahko sedeli dlje in v večjih skupinah?

16. 06. 2021 10.07

Epidemije je konec, a neživljenjski pogoji dela ostajajo, pravijo na OZS, vlado in stroko pa pozivajo, da odpravita neživljenjske pogoje dela in jim omogočita normalno in rentabilno poslovanje. Ne le podjetniki, tudi potrošniki se sprašujejo, ali bo konec epidemije prinesel boljše pogoje za obiskovanje restavracij in barov. Kot nam je pojasnila vodja strokovne skupine Mateja Logar, bodo vladi predlagali sprostitev omejitve štirih oseb za mizo, v igri pa je tudi odprava omejitve obratovalnega časa do 22. ure.

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19

06. 04. 2021 19.17

Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

Napoved IJS: Slovenija bo prihodnji teden prešla v oranžno fazo

05. 02. 2021 18.04

Na Inštitutu Jožef Stefan (IJS) napovedujejo, da se bo v sredo sedemdnevno povprečje okuženih na dan spustilo pod tisoč, kar pomeni, da bi na državni ravni prešli v oranžno epidemično fazo. Ta med drugim predvideva odprtje šol za preostale razrede osnovnih šol in zaključne letnike srednjih šol ter odprtje občinskih mej.

Od čistilke Fate do legendarnega Vesa: Kukulele

09. 12. 2020 07.00

Le kdo se ne spomni priljubljene čistilke Fate in njenega znamenitega "kukulele'', legendarnega vratarja Vesa in poslovne direktorice Velepičke? To so le trije nepozabni televizijski liki, ki smo jih vzljubili v zadnjih 25 letih.

100 najbogatejših Slovencev: vrednost njihovega premoženja kar 5,8 milijarde evrov

19. 11. 2020 11.11

V času, ko se v glavnem pogovarjamo o hudi gospodarski krizi in naraščanju brezposelnosti, ki sta posledica epidemije covida-19, se zdi skorajda pregrešno govoriti o slovenskih milijonarjih. Kaj pravi letošnja Managerjeva lestvica najbogatejših Slovencev? Kdo je na čelu, kdo je novinec in komu kriza ni prišla do živega?

V domovih za starejše skupno okuženih 2325 stanovalcev

19. 11. 2020 09.34

V sredo je bilo ob opravljenih 6806 testiranjih potrjenih 2064 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil tako 30,33-odstoten, kar je več kot dan pred tem. Umrlo je 45 obolelih s covidom-19. Nekoliko se je zmanjšalo število covidnih pacientov v bolnišnicah, manj je tudi bolnikov na intenzivnih oddelkih. Število okuženih stanovalcev v domovih za starejše pa se je včeraj povečalo za 187 - skupno jih je tako okuženih 2325. Največji porast okužb so zabeležili v novogoriškem domu.

IJS: Če bodo ukrepi (delno) prijeli, sledi upad hospitaliziranih po 4. novembru

29. 10. 2020 17.17

Če bodo ukrepi s 16. oktobra le delno prijeli, ukrepi z 20. oktobra pa polno (kar je optimistična predpostavka), bo 4. novembra v bolnišnicah 793 obolelih s covidom-19, temu bo sledil počasen upad, napoveduje projekcija Instituta Jožef Štefan. Do zdaj se je v jesenskem valu epidemije po njihovih podatkih okužil vsak 17. prebivalec, trenutno pa je kužen vsak 25.

Po požaru na Viču: je obvestilo veljalo za celotno Ljubljano ali zgolj za bližnjo okolico?

11. 09. 2020 15.54

Tudi po drugem požaru na avtoodpadu na ljubljanskem Viču so se pojavile težave pri obveščanju javnosti. Iz opozorila, naj zaprejo okna in ostanejo v zaprtih prostorih, ki so ga posredovali medijem, smo namreč razbrali, da le-to velja za celotno Ljubljano. Ljubljanski Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo pa sedaj pravi, da je opozorilo veljalo zgolj za območje v bližini požara.

IJS: Reprodukcijsko število je bistveno višje kot ena, kar je slabo

11. 09. 2020 15.27

Na Institutu Jožef Stefan v novi napovedi razvoja epidemije covida-19 ocenjujejo, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 16 dni, tako reprodukcijsko kot efektivno reprodukcijsko število sta bistveno večji od ena, kar je slabo. Število dnevnih pozitivnih primerov okužb se bo gibalo od 20 do sto, povprečje bo počasi naraščalo.

Slovo sežigalnicam? Iz tone embalaže lahko proizvedemo 500 litrov dizelskega goriva

09. 12. 2019 20.16

V Sloveniji bi težavam z odpadki kmalu lahko pomahali v slovo. Na Institutu Jožef Štefan so izpopolnili sicer v Sloveniji razvito napravo, ki navadne odpadke spremeni v nafto. Naprava predela vse od plenic do plastenk, doba vračanja investicije je naravnost smešna, povrne se v dveh letih, odgovarjajo na inštitutu. Prvo so sicer že postavili v Kanadi, prihodnje leto pa jo bodo do jeseni zagnali tudi pri nas.

Zdravilo našli v strupu

20. 10. 2018 18.34

Slovenski znanstveniki so dosegli nov uspeh. Večdesetletno iskanje učinkovitega zdravila za vensko trombozo je končano. Na inštitutu Jožef Štefan so znanstveniki pod vodstvom Igorja Križaja izolirali molekulo, ki preprečuje nastajanje krvnih strdkov. Še bolj presenetljiva je novica, da so zdravilo odkrili naravnost iz strupa modrasa.

Znanje strokovnjakov na Institutu Jožef Štefan podaljšuje delovanje satelita v orbiti Marsa

13. 12. 2017 07.11

Pri delovanju starejših satelitov je optimalna poraba električne energije še kako pomembna, saj z leti baterije postajajo vse slabše. Tako se čas v orbiti Marsa izteka Esinemu satelitu Mars Express, da pa bi iz njega tudi v zadnjih letih izstisnili še največ, so na pomoč priskočili strokovnjaki z Instituta Jožef Štefan. Podobne modele na podlagi tehnologij strojnega učenja sicer lahko uporabijo tudi v medicini.

Umetna inteligenca za zaznavanje učnih težav otrok

01. 06. 2017 17.58

Sistem Metis uporablja algoritme umetne inteligence in strojnega učenja za napovedovanje, kateri učenci bodo verjetno imeli učne težave na koncu semestra. Poleg tega je uporabnikom na voljo tudi orodje za dodatno pomoč učencem pri odpravljanju težav.

Prvi laboratorij v Evropi, v katerem bodo keramiko obdelovali pri sobni temperaturi

28. 03. 2017 18.11

Inštitut Jožef Štefan že drugo leto podeljuje sredstva svojim najboljšim mlajšim raziskovalcem na začetku njihove kariere. Tokrat so prepričali trije doktorji znanosti, in sicer Hana Uršič, Mojca Otoničar in Marko Vrabelj. Po ameriškem in japonskem vzoru bodo postavili prvi laboratorij v Evropi, kjer bodo keramiko, ki se sicer peče pri okoli 1000 stopinjah Celzija, obdelovali pri sobni temperaturi.

'Tudi če imajo otroci kaj živega srebra v sebi, se bo to samo izločilo'

09. 02. 2016 18.39

Na Institutu Jožef Stefan so ugotovili, da je živega srebra v travni ruši na dvorišču vrtca Najdihojca, na katerem so se celo leto igrali otroci, celo več, kot je izmerila Biotehniška fakulteta. Ne le 12 miligramov na kilogram prsti - vrednosti so bile celo do 50 miligramov, so potrdili.