KATAR

STO sprejela sporazum

15. 11. 2001 00.00

Udeleženci konference Svetovne trgovinske organizacije v katarski Dohi so se po dolgotrajnih pogajanjih sporazumeli, da bodo začeli z novim krogom pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine.

Tajvan postal član WTO

11. 11. 2001 00.00

Na zasedanju Svetovne trgovinske organizacije v Katarju so kot 144. članico v organizacijo sprejeli Tajvan.

Konferenca WTO v Dohi

10. 11. 2001 00.00

Države v razvoju so drugi dan konference Svetovne trgovinske organizacije v katarski Dohi nastopile proti začetku novega kroga pogajanj o svetovni trgovini.

Streli na ameriške vojake v Katarju

07. 11. 2001 00.00

Katarske varnostne sile so ubile domačina, ki je streljal na ameriško vojaško oporišče. Ranjeni naj bi bili tudi ameriški vojaki.

Revolucionarna televizija

13. 10. 2001 00.00

Od začetka napadov na Afganistan ves svet spremlja posnetke in izjave, ki jih medijskim hišam posreduje do pred kratkim nearabskemu delu sveta popolnoma neznana katarska televizijska hiša Al Džazira, ki smo jo izbrali za ime tedna.

Srečanjem islamskih držav

10. 10. 2001 00.00

V katarski prestolnici Doha se je začelo izredno zasedanje zunanjih ministrov 57 držav članic Organizacije islamske konference. Sprejeli naj bi skupno stališče o terorizmu po napadih v ZDA.

Priprave na povračilne ukrepe

24. 09. 2001 00.00

Ameriške enote in letala v okviru priprav na morebitni povračilni napad počasi obkrožajo Afganistan, kjer naj bi se skrival glavni osumljenec za teroristične napade na ZDA Osama bin Laden.

Za rešitev iraško-kuvajtskega spora

26. 03. 2001 00.00

Arabski zunanji ministri so včeraj, po dveh dneh vročičnih posredniških dogovarjanj o formuli za rešitev iraško-kuvajtskega konflikta, zaključili uradna srečanja brez končne rešitve. Jordanski zunanji minister Abdul-Illah Khatib je dejal, da se bodo intenzivna dogovarjanja nadaljevala. Khatib je dejal, da so ministri oblikovali predlogo resolucije, poleg tega pa tudi predlogo za končno poročilo, v katerem pa so izpustili omembo iraško-kuvajtskega konflilkta. Po besedah egipčanskega zunanjega ministra Amra Mousse je za slednje še čas. Če dogovora ne bo, bodo morali jutri na vrhunskem srečanju arabskih držav voditelji sami oblikovati rešitve. Predlog je oblikovalo pet držav - Alžirija, Egipt, Jordanija, Katar in Jemen. Po izjavi članov komiteja teh držav je bistven element ukinitev sankcij, ki so jih ZN naložili Iraku. Prav tako poudarja potrebo za spoštovanje teritorialne suverenosti obeh držav. Kuvajtski zunanji minister šejk Mohammed Sabah Al Salem Al Sabah, je povedal, da je njegova država odprta za kakršen koli arabski predlog, ki bo zagotovil vsaj minimalno varnost in zagotovil rešitev problema vojnih ujetnikov. Obe državi trdita, da ima nasprotna stran še vedno vojne ujetnike. Kljub temu, da je palestinske teme zasenčilo vprašanje iraško-kuvajtskih odnosov, pa so vendarle ostale visoko na spisku. Zgodnja verzija predloga končne izjave vrhunskega srečanja kaže, da bodo arabski voditelji popolnoma podprli Palestince in obsodili izraelsko agresijo. Voditelji bodo odločali o načrtu, da Islamska razvojna banka priskrbi 40 milijonov dolarjev mesečno v naslednjih šestih mesecih za palestinsko vlado. Sirija predlaga obnovitev ekonomskega bojkota Izraela in sicer s pomočjo oživitve urada Arabske lige za bojkot Izraela, ki so ga ustanovili leta 1950. Arabska javnost je nezadovoljna s propadlimi pogajanji in šestimi meseci izraelsko-palestinskimi spopadi, v katerih je umrlo več kot 430 ljudi. V Egiptu je včeraj na tisoče študentov demonstriralo proti Izraelu in pozvalo arabski vrh za skupno podporo Palestincem. Ministri so se sestali na pripravljalnem dvodnevnem srečanju za predvideni odločilni vrh , ki naj bi obnovil vsakoletna srečanja, ki so se končala leta 1990, ko je Irak zasedel Kuvajt. Včeraj se je srečanja udeležil tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je poudaril, da obstaja velik mednarodni interes za nadaljevanje diskusij. Annan se bo prav tako udeležil jutrišnjega vrha.

OPEC bo povečal proizvodnjo nafte

30. 10. 2000 00.00

Države izvoznice nafte naj bi skupno povečale dnevno proizvodnjo nafte za dva odstotka oziroma za dodatnih 500.000 sodčkov nafte na dan , da bi zaustavile rast cen nafte, ki imajo uničujoč vpliv na svetovno gospodarstvo, je sporočila Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC). OPEC je sicer od letošnjega marca naprej že trikrat povečal dnevno proizvodnjo nafte, da bi znižal ceno nafte, ki je letos dosegla največjo vrednost po krizi, ki jo je povzročila iraška okupacija Kuvajta.

Slovenija nima kaj izgubiti na EVRO 2000

09. 06. 2000 16.18

Slovenija je na evropskem nogometnem prvenstvu edina reprezentanca, za katero je mogoče reči, da nima kaj izgubiti, da pa lahko veliko dobi, piše Politika v športni rubriki, kjer predstavlja skupino C EVRO 2000, v kateri so poleg Slovenije še Jugoslavija, Španija in Norveška.

Povečanje proizvodnje nafte

30. 03. 2000 16.36

Devet od enajstih članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) se je včeraj po dvodnevnih pogovorih na Dunaju dogovorilo za povečanje proizvodnje nafte s 1. aprilom po nedavnem trikratnem povečanju cene nafte.

Nogometaši ZRJ aprila v Sloveniji

25. 11. 1999 18.47

Po uvrstitvi slovenske nogometne reprezentance na evropsko nogometno prvenstvo vodstvu Nogometne zveze Slovenije ni zmanjkalo dela, saj se zaveda, da more reprezentantom zagotoviti optimalne pogoje, da v Belgiji in na Nizozemskem potrdijo odlične rezultate iz kvalifikacij. Tako se NZS že dogovarja za prijateljske tekme in zimsko turnejo, na kateri naj bi bili prisotni prav vsi reprezentančni kandidati.

Napeto na Kavkazu

09. 11. 1999 19.21

Rusija se je odločila, da začasno prekine zračne povezave z več severnokavkaškimi mesti in približno desetimi muslimanskimi državami, da bi mednarodnim islamskim teroristom preprečila vstop v Rusijo, je danes, sklicujoč se rusko vlado, poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Obtožbe na račun Iraka

07. 11. 1999 20.42

Saudski zunanji minister Saud al-Fayal je ob začetku dvodnevnega vrha zunanjih ministrov držav Sveta za zalivsko sodelovanje obtožil Irak, da še vedno ne izpolnjuje zahtev mednarodne skupnosti, ki so pogoj za odpravo gospodarskih sankcij proti Iraku.

Indonezijski predsednik v Mjanmaru

07. 11. 1999 20.32

Novi indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid se je danes v mjanmarski prestolnici Yangon sešel z vodilnimi predstavniki tamkajšnje hunte, pri čemer pa se ni srečal z glavno opozicijsko voditeljico Aung San Suu Kyi.

Hillary Clinton v centru Soča

21. 06. 1999 17.29

Soproga ameriškega predsednika Hillary Clinton je v ločenem programu ob obisku predsednika Billa Clintona v Sloveniji obiskala Inštitut RS za rehabilitacijo, kjer si je ogledala predstavitev fizioterapevtskega zdravljenja pacientov z nevrološkimi obolenji in rehabilitacijske programe za invalide iz bosanske vojne. Ob prihodu na inštitut so jo sprejeli soproga predsednika Slovenije Štefka Kučan, generalni direktor inštituta Franc Hočevar in državni sekretar v ministrstvu za zdravstvo Janez Zajec. Prva dama ZDA se je najdlje zadržala pri desetmesečnem dojenčku s cerebralno paralizo, srečala pa se je tudi z 20 bosanskimi žrtvami protipehotnih min, ki se v sodelovanju s skladom za razminiranje in pomoč žrtvam protipehotnih min v BiH zdravijo v rehabilitacijskem centru Soča.

Frlec odpotoval v Saudovo Arabijo in Katar

16. 04. 1999 11.24

Slovenski zunanji minister Boris Frlec je danes odpotoval na uradni obisk v Saudovo Arabijo in Katar. Gre za prvi obisk slovenskega zunanjega ministra v teh državah.

Nemec Reiner Schuttler zmagovalec teniškega turnirja Katar Open

11. 01. 1999 09.03

Nemec Reiner Schuttler je presenetljivi zmagovalec teniškega turnirja Katar Open v Dohi (1.000.000 ameriških dolarjev). V finalu je premagal prvega nosilca Britanca Tima Henmana s 6:4, 5:7, 6:1.

Države Perzijskega zaliva za podaljšanje zmanjšanja proizvodnje nafte do konca 1999

09. 12. 1998 18.07

Države članice Sveta za zalivsko sodelovanje (CCG) so se danes, ob koncu vrha v Abu Dabiju, obvezale, da bodo dogovor o zmanjšanju proizvodnje nafte podaljšale še za šest mesecev oziroma do konca leta 1999.

Iran začel vojaške vaje v Perzijskem zalivu

04. 12. 1998 17.52

Iranska mornarica je v Perzijskem zalivu danes začela redne vojaške vaje, v katerih sodeluje 50.000 mož. Sporočilo vaje je prijateljstvo z arabskimi sosedami, članicami Sveta za zalivsko sodelovanje (GCC), je poročal teheranski radio.

Katarski emir odpotoval v BiH

01. 06. 1998 11.36

Katarski emir, šejk Hamad ben Halifa al-Tani, je v okviru turneje, ki ga bo vodila še v Francijo, Senegal in Mavretanijo, danes odpotoval na 24-urni obisk v Bosno in Hercegovino. Spremljajo ga nekateri visoki predstavniki. To je prvi obisk voditelja neke arabske države v BiH.

Začetek ministrskega srečanja Zalivskega sveta za sodelovanje

11. 02. 1998 13.36

Zunanji ministri članic Zalivskega sveta za sodelovanje so danes v Kuvajtu začeli izredno srečanje, posvečeno iraški krizi.

Cohen v Muenchnu

06. 02. 1998 10.43

Ameriški obrambni minister William Cohen je sinoči odpotoval v Muenchen, prvo postajo na turneji, ki ga bo vodila v Zaliv. William Cohen se bo v soboto in v nedeljo v Muenchnu udeležil konference o vprašanjih varnosti v Evropi in na njej govoril. Iz Muenchna bo ameriški obrambni minister v nedeljo odpotoval v Zaliv; turneja ga bo vodila v Kuvajt, Saudovo Arabijo, Oman, Združene arabske emirate, Katar in Bahrejn. Nek visok predstavnik Pentagona je sporočil, da naj bi se William Cohen z zalivskimi kolegi in tamkajšnji voditelji pogovarjal o iraški krizi in morebitnem vojaškem napadu ZDA na Irak.

Sporazum o prepovedi jedrskih poskusov podpisalo 149 držav

19. 12. 1997 09.17

Sporazum o popolni prepovedi izvajanja jedrskih poskusov je doslej podpisalo 149 držav, medtem ko so Japonska, Fidži, Mikronezija, Češka, Mongolija, Peru, Katar in Uzbekistan sporazum tudi že ratificirali.

Nova kakovostna lestvica nogometnih reprezentanc

19. 11. 1997 10.58

Po koncu kvalifikacij za svetovno nogometno prvenstvo v Franciji je Mednarodna nogometna zveza (FIFA) objavila najnovejšo kakovostno lestvico reprezentanc. Na prvem mestu je še naprej Brazilija, na drugo mesto se je prebila Nemčija, z drugega na tretje mesto pa je padla Španija. Slovenija je izgubila še štiri mesta, tako da je zdaj na 94. mestu. Največji napredek so zabeležile reprezentance Katarja, ZR Jugoslavije in Čila. ZR Jugoslavija se je pomaknila za 14. mest 22. mestu, Čile se je s 26. prebil na 17. mesto, Katar pa je napredoval za 27 mest, prebil se je na 69. mesto.