Konferenca združeni

ZDA odsvetujejo udeležbo na konferenci ZN o rešitvi dveh držav
11. 06. 2025 21.22
Oblasti v ZDA državam sveta odsvetujejo udeležbo na konferenci o rešitvi dveh držav na Bližnjem vzhodu, ki jo prihodnji teden na sedežu ZN v New Yorku organizirata Francija in Savdska Arabija, je na podlagi v torek izdane depeše State Departmenta poročala agencija Reuters, ki jo povzemajo številni ameriški in drugi mediji.

Novinarji pobirajo stave, za koliko ur se bo zavleklo tokrat
23. 11. 2024 07.00
Namesto 1300 milijard bi bogate države državam v razvoju letno namenile le 250 milijard dolarjev za podnebne ukrepe. Okoljevarstvene organizacije so na nogah, to je nezadostno in sramotno. Zakaj dogovora po dveh tednih pogajanj na podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju še ni?

Pogovori na podnebni konferenci zastali, še preden so se zares začeli
11. 11. 2024 14.22
V azerbajdžanski prestolnici Baku se je začela podnebna konferenca COP29, a pogovori so zastali že prvi dan. Udeleženci se namreč kljub uvodnim pozivom k sodelovanju ne strinjajo glede dnevnega reda konference. Dokler ta ni potrjen, pa pogajalske skupine ne morejo začeti dela. Na začetku so sicer Združeni narodi opozorili, da so cilji pariškega podnebnega sporazuma zelo ogroženi in da bo letošnje leto podrlo nove temperaturne rekorde.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma
21. 04. 2024 11.36
"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Na pogovorih o prihodnosti planeta lobisti največjih onesnaževalcev
05. 12. 2023 08.16
Število delegatov na letošnji podnebni konferenci v Dubaju, ki so povezani s proizvajalci fosilnih goriv, se je od lani povečalo za štirikrat, opozarjajo aktivisti. Na pogovorih o prihodnosti planeta sodeluje več kot 2400 ljudi, zaposlenih v industriji premoga, nafte in plina.

Odgovor na to, kako zaščititi Sredozemsko morje, bodo iskali v Sloveniji
29. 11. 2023 07.52
Prihodnji teden bo Slovenija v Portorožu gostila zasedanje sredozemskih držav in drugič v zgodovini prevzela dveletno predsedovanje Konvenciji o varovanju morja in obal Sredozemlja, bolj znani pod imenom Barcelonska konvencija. Ta je edini mednarodni pravni okvir za varovanje Sredozemskega morja in njegove obale ter prva konvencija o varovanju regionalnega morja na svetu. Otvoritve dogodka se bo udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. "Imamo morje, ki pomeni vrata v cel svet, in marsikatera država nam to zavida," je poudarila Alenka Bratušek v funkciji ministrice za naravne vire in prostor. Kot rezultat bo nastala Portoroška konvencija.

Slovenci pometli s konkurenco: tehnično tako dovršene nimajo nikjer
09. 03. 2023 08.30
Slovenska biometrična osebna izkaznica je osvojila prestižno mednarodno priznanje, ki ji ga je podelila strokovna komisija priznanih mednarodnih strokovnjakov s področja varnostnih tiskovin in identifikacijskih dokumentov. Novo osebno izkaznico smo začeli izdajati 28. marca lani, do 6. marca letos pa je bilo izdanih že 408.421 novih osebnih izkaznic.

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?
18. 11. 2022 16.25
Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija
27. 10. 2022 13.54
Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija do konca stoletja, kaže ocena Združenih narodov (ZN). Trenutne zaveze držav ne zadostujejo za dosego ciljev pariškega podnebnega sporazuma, ugotavlja poročilo Programa ZN za okolje (Unep). Cilji podnebne nevtralnosti so brez pomena, če jih ne podpremo z dejanji, je dejal Guterres.

'Vodstvo posega po sredstvih izčrpavanja. Upajo, da se bodo novinarji podredili pritiskom'
26. 09. 2022 06.19
Novinarji na RTV Slovenija, združeni v koordinaciji novinarskih sindikatov zavoda, z zaostritvijo stavkovnih aktivnosti sporočajo, da s svojimi stavkovnimi zahtevami mislijo resno. Celodnevna opozorilna stavka traja 24 ur, v njenem okviru pa so potekali novinarska konferenca in zbor delavcev ter shod za javno RTV. A brez posegov tudi danes ne gre – v. d. urednika uredništva Igor Pirkovič je večkrat, brez vednosti dnevne urednice in v nasprotju z odločitvijo stavkajočih, z naslovnice spletne strani začasno odstranil prispevek o stavki. Zaposleni so prispevek vrnili na portal, tehnična služba pa je nato na zahtevo generalnega vodstva dnevni urednici onemogočila urejanje spletne strani.

Zahodna Afrika se tudi zaradi Ukrajine sooča z najhujšo lakoto v desetih letih
05. 04. 2022 12.37
Zahodno Afriko je prizadela najhujša prehranska kriza v zadnjem desetletju, saj je lačnih 27 milijonov ljudi. To število bi lahko, če ne bodo sprejeti nujni ukrepi, do junija letos naraslo na 38 milijonov, novo zgodovinsko raven, in se je že povečalo za več kot tretjino v primerjavi z lani.

Bliža se težko pričakovana podnebna konferenca v Glasgowu
18. 10. 2021 14.40
V Glasgowu se bodo na težko pričakovani podnebni konferenci COP26, ki so jo lani zaradi pandemije prestavili, zbrali predstavniki in odločevalci skoraj 200 svetovnih držav. Namen pa: podnebni pogovori za krepitev zavez boja proti podnebnim spremembam, ki so jih države določile v Pariškem podnebnem sporazumu.

Slovenija bo Afganistanu namenila dodatnih 300.000 evrov
13. 09. 2021 19.36
V Ženevi poteka mednarodna donatorska konferenca za Afganistan, ki se po talibanskem prevzemu oblasti pred slabim mesecem dni zdaj sooča s humanitarno krizo. Na konferenci se je zbralo 40 ministrov in tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, medtem ko je visoki komisar ZN za begunce Filippo Grandi prispel v Kabul. Minister za zunanje zadeve Anže Logar je ob tem napovedal, da bo Slovenija za takojšen odziv na slabšanje humanitarnih razmer v Afganistanu namenila dodatnih 300.000 evrov.

'Zahtevamo, da se za vedno prekine okoljski teror v Zalogu'
28. 06. 2021 09.50
Četrtna skupnost Polje in tamkajšnja civilna iniciativa sta sklicali novinarsko konferenco v zvezi s problematiko nepravilno skladiščenega komunalnega blata v ljubljanskem Zalogu in okolici. Nanjo so povabili tudi ljubljanskega župana Zorana Jankovića in direktorja podjetja ML Surovine Aljošo Alkhatiba, a se slednji na vabilo ni odzval. Po besedah krajanov jih to ne preseneča, saj so bili že ob prvem stiku z njimi "deležni številnih groženj, najprej po telefonu, nato pa še prek njihove odvetniške službe". S podjetja pa so nam medtem odgovorili, da se že dogovorajajo za izvoz odpadkov.

'Če ne želimo skupaj umirati v vojnah, se moramo naučiti živeti v miru'
26. 06. 2020 08.20
26. junija 1945 so predstavniki 50 držav v San Franciscu podpisali Ustanovno listino Združenih narodov. Organizacija je nastala na pogorišču Društva narodov, ki s svojim medlim in okrnjenim delovanjem ni uspelo preprečiti druge svetovne vojne. Med ustanovitelji OZN je bila tudi tedanja Jugoslavija, Slovenija pa je postala polnopravna članica 22. maja 1992. OZN sicer obeležuje več ustanovnih datumov, med njimi tudi 25. april 1945, ko je v San Franciscu začela konferenca ZN o mednarodni organizaciji ter 24. oktober 1945, ko je Ustanovna listina vstopila v veljavo.

Strah pred koronavirusom: odsvetovano poljubljanje, rokovanje, objemanje
03. 03. 2020 11.09
Zaradi novega koronavirusa se spreminjajo navade pozdravljanja po svetu. Da bi preprečevali okužbo, je odsvetovano rokovanje, objemanje in seveda tudi poljubljanje. Pa pozdrav z nosom ter športni pozdrav 'petka'. Namesto tega priporočajo pogled v oči, sklenjene roke ter trepljanje po rami.

Pahor: Slovenija ne potrebuje plebiscitarne enotnosti, temveč sodelovanje
23. 12. 2019 20.10
Enotnost na plebiscitu je bila odločilna za ustanovitev države in njeno enotno vojaško obrambo, je na osrednji državni proslavi pred dnevom samostojnosti in enotnosti dejal predsednik republike Borut Pahor. Takšne enotnosti po njegovih besedah Slovenija danes ne potrebuje, potrebuje pa več dialoga in sodelovanja.

V Sloveniji se zdravi vse več odvisnikov od konoplje
26. 06. 2019 15.42
Leta 2017 je zaradi drog po svetu umrlo več kot pol milijona ljudi. Število v zadnjih letih samo narašča, tudi v Evropi in Sloveniji. Pri nas strokovnjaki opažajo tudi vse več odvisnikov od konoplje, ki se vključujejo v zdravljenje. Medtem je proizvodnja kokaina dosegla novo rekordno raven.

Minister Erjavec srečal Angelino Jolie
29. 03. 2019 21.17
Obrambni minister Karl Erjavec se je na sedežu Združenih narodov v New Yorku udeležil ministrskega zasedanja o mirovnih operacijah ZN na temo uniformiranih zmogljivosti. Tam se je med drugim srečal z generalnim sekretarjem organizacije Antoniom Guterresom, imel pa je priložnost spoznati tudi posebno odposlanko ZN in igralko Angelino Jolie.

Pence: evropske države naj izstopijo iz iranskega jedrskega sporazuma
14. 02. 2019 15.44
Ameriški podpredsednik Mike Pence je na Poljskem, kjer poteka konferenca o Bližnjem vzhodu, pozval evropske partnerice, naj gredo po poti ZDA in izstopijo iz iranskega jedrskega sporazuma. Napovedal je nove okrepitve sankcij zoper iranski režim, izjave najvišjih predstavnikov EU pa kažejo na to, da obe strani glede implementacije sporazuma z Iranom vztrajata na nasprotnih bregovih.

Največja grožnja za dosego podnebnih ciljev pomanjkanje denarja
02. 12. 2018 11.17
V poljskih Katovicah poteka podnebna konferenca COP24, katere temeljni cilj je sprejetje t. i. knjige pravil za izvajanje pariškega podnebnega sporazuma od leta 2021. Strokovnjaki ocenjujejo, da bo ta cilj sicer težko doseči. Glavna razloga sta nezaupanje med razvitimi in nerazvitimi državami ter pomanjkanje denarja.

EU za zaščito čebel prepovedala uporabo treh pesticidov
27. 04. 2018 13.57
Predstavniki EU so s ciljem zaščite čebel sklenili prepovedati uporabo treh pesticidov iz skupine neonikotinoidov (klotianidin, imidakloprid in tiametoksam), za katere je zdaj veljala omejitev uporabe. Prepoved bo začela veljati do konca leta, še vedno pa jih bodo lahko uporabljali v rastlinjakih, kamor čebele po pričakovanjih ne zahajajo.

Združeni narodi: razmere so podobne hladni vojni
29. 03. 2018 06.21
Erjavec je v pogovoru z veleposlanikom Šeligom ponovno izrazil zaskrbljenost zaradi uporabe živčnega plina v Veliki Britaniji. Rusija obžaluje sprejetje slehernih ukrepov, ki vodijo stran od konstruktivnega razvoja meddržavnih odnosov. Vsem državam, ki so izgnale ruske diplomate, bo odgovorila z enakim ukrepom. Guterres pa je posvaril pred napetostmi kot v hladni vojni.

V Münchnu pozivi k močnejši vlogi EU v svetu: Kot edinim vegetarijancem nam bo v svetu mesojedcev zelo težko
17. 02. 2018 12.42
Evropski voditelji so na varnostni konferenci v Münchnu enotno pozvali k močnejši vlogi oziroma prisotnosti EU v svetu. ZDA namreč izgubljajo primat, medtem pa Kitajska širi svoj vpliv in predstavo o svetu, ki pa ni enaka predstavi, ki jo zagovarja Zahod. Po mnenju nemškega zunanjega ministra Gabriela je zato treba znova poiskati stik z Rusijo.

20. maj razglasili za svetovni dan čebel
20. 12. 2017 07.03
Združeni narodi so na slovensko pobudo 20. maj razglasili za svetovni dan čebel. S tem se zaključuje več kot triletni trud, ki pa je po besedah predsednika Čebelarske zveze Slovenije in glavnega pobudnika Boštjana Noča le prva etapa. Dan je namenjen predvsem zavedanju izjemnega pomena čebel za preživetje človeka.

Židan in Noč predsednika Pahorja seznanila z aktivnostmi za razglasitev svetovnega dneva čebel
16. 11. 2017 18.08
Kmetijski minister Dejan Židan in predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč sta predsednika države Boruta Pahor seznanila s potekom aktivnosti pobude Slovenije, da Združeni narodi 20. maj razglasijo za svetovni dan čebel. Pahor je ob tem sprejel tudi častno pokroviteljstvo in ponudil, da ob razglasitvi v predsedniški palači priredijo sprejem.

FOTO: ZN opozarjajo: 2017 je eno najtoplejših let v zgodovini meritev
06. 11. 2017 13.11
Že zdaj je jasno, da se bo letošnje leto uvrstilo med tri najtoplejša leta od začetka meritev. To je tudi že tretje zaporedno izjemno toplo leto, znaki podnebnih sprememb pa se le še stopnjujejo, opozarjajo Združeni narodi. Opozorilo so izdali ob začetku podnebne konference v nemškem Bonnu, na kateri bodo iskali načine, da bi omilili podnebne spremembe.

Rusi ne prepričajo mednarodne skupnosti. V varnostnem svetu ZN vre zaradi kemičnega napada
05. 04. 2017 07.12
Kemični napad na severu Sirije še vedno razburja. Številne članice varnostnega sveta ZN, ki so se sestale na nujni seji, so s prstom kazale na sirsko vlado in Rusijo. Ti sicer zanikata, da sta nad civiliste poslale kemično orožje. V luči napada je minila tudi bruseljska konferenca, na kateri so obljubili šest milijard dolarjev pomoči Siriji in regiji. Napad so ostro obsodili in ga označili za vojni zločin.

Evropski 'roadshow' Violete Bulc pritegnil tudi investitorje drugega tira
30. 03. 2017 08.10
Medtem ko se v Sloveniji krešejo mnenja, ali si bomo s projektom drugi tir nakopali še en predrag projekt, so se v Sofiji zbrali tisti, ki jih zanimajo vlaganja v transport. Evropska komisarka za promet je na svoji turneji v bolgarski prestolnici vabila vse zainteresirane, da izkoristijo nepovratna sredstva, ki so na voljo. Med zbranimi je bila tudi slovenska delegacija, ki pri gradnji drugega tira računa na četrt milijarde evropskih sredstev.

Nacionalna katastrofa v Somaliji: zaradi suše in lakote v krizi trije milijoni ljudi
28. 02. 2017 16.04
Medtem ko v Mogadišu poteka konferenca, na kateri Združeni narodi iščejo rešitve za hudo sušo v Somaliji, je predsednik Farmadžo na nekaterih območjih razglasil nacionalno katastrofo. Zaradi pomanjkanja hrane in vode se je v krizi znašlo okrog tri milijone ljudi.