Korona

Čakanje na rezultat PCR-testa: laboratoriji vzorce obdelajo v 48 urah

21. 01. 2022 12.37

Se je čas do prejema rezultata brisa ob povečanem številu PCR-testiranj še dodano podaljšal? Od srede dalje je rok za obdelavo vzorcev v skladu s spremenjenim protokolom 48 ur in tega se v NZLOH držijo, zatrjujejo. A pomembno je vedeti, da začne ta rok začne takrat, ko vzorci prispejo v laboratorij, ne pa ob odvzemu na testirnem mestu.

Okužbe s koronavirusom v Afriki znatno upadajo

21. 01. 2022 10.40

V Afriki prvič, odkar je širjenje različice omikron doseglo vrhunec, število novih primerov okužb s koronavirusom pada, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. 56-dnevni izbruh so opisali kot doslej najkrajšega v Afriki.

Po karantenah krajše tudi izolacije? Z deset na sedem dni

20. 01. 2022 20.28

Izolacija za okužene se bo po vsej verjetnosti z 10 skrajšala na sedem dni, napoveduje vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Stroka namreč ugotavlja, da je pri omikronu potek bolezni hitrejši. Po enem tednu bodo izolacijo lahko zaključili okuženi brez simptomov, sedmi dan bodo morali opraviti hitri antigenski test. Svetovalna skupina je predlog že predstavila vladi, ta naj bi ga potrdila najpozneje v začetku prihodnjega tedna. Skrajšanje izolacije bi olajšalo kadrovske stiske številnih podjetij, šol in zdravstvenih ustanov, ki zaradi okužb med zaposlenimi ne zmorejo več opravljati dela. V domovih za starejše so tako na pomoč priskočili prostovoljci Rdečega križa.

Avstrijski poslanci podprli obvezno cepljenje proti covidu-19

20. 01. 2022 06.18

Avstrijski parlament je prižgal zeleno luč predlogu zakona, s katerim namerava vlada s februarjem za vse odrasle uvesti obvezno cepljenje proti covidu-19. Podprli so ga z veliko večino, 137 poslancev je glasovalo za, le 33 proti, 13 pa se jih je vzdržalo. Gre za najstrožji evropski cepilni protokol – izjema bodo le nosečnice in tisti, ki se ne morejo cepiti iz zdravstvenih razlogov. Pred glasovanjem se je v parlamentarnih klopeh vnela burna razprava, na Dunaju pa so se zbrali tudi protestniki. Parlament je nocoj sprejel tudi strožje kazni za kršitelje ukrepov, inšpektorji bodo lahko podjetje zaprli tudi za ves teden.

Pomanjkanje PCR-testov na nekaterih testirnih mestih, v Kamniku več oseb ostalo brez brisa

20. 01. 2022 16.52

Analiza sredinih PCR-testov je pokazala novo veliko dnevno število okužb z novim koronavirusom. A številke bi bile lahko še višje, če ne bi na nekaterih testirnih mestih zmanjkalo testov za PCR-testiranje. To se je na primer zgodilo v ZD Kamnik, kjer so v preteklih dneh opravili med 200 in 300 PCR-testiranj, a jim je Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo včeraj nenapovedano dostavil le dobro tretjino siceršnje količine testov. Zaradi tega so morali na točki za testiranje več deset naročenih pacientov odsloviti brez izvedbe testa. Ob tem tudi v ZD Ljubljana potrjujejo, da so nekateri odjemalci brisov ljudi zaradi pomanjkanja PCR-testov napotili na njihovo vstopno točko.

NLZOH del vzorcev za PCR-testiranje od srede pošilja v tujino

20. 01. 2022 17.42

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano od srede del vzorcev za PCR-testiranje zaradi velikih obremenitev pošilja v Nemčijo podjetju Eurofins. Podjetje vzorce obdela v roku 48 ur, kar je skladno s spremenjenim protokolom PCR-testiranja, ki je v veljavi od srede. V tujino se trenutno izvaža med 3000 in 4000 vzorcev dnevno. V torek so medtem v laboratorije prejeli največje število brisov, 10.890.

Na zemljevidu ECDC ostaja skoraj vsa Evropa temnordeča

20. 01. 2022 15.43

Na danes posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) ostaja skoraj vsa Evropa obarvana temnordeče, tudi Slovenija. Z rdečo barvo, kar pomeni nekoliko boljše epidemiološke razmere, so obarvani samo še deli Romunije, Poljske in Madžarske.

Avstrijska vlada bi k cepljenju nagovarjala z loterijo in 500 evri

20. 01. 2022 15.11

Avstrijska vlada se je med čakanjem na odločitev parlamenta glede (ne)podpore uvedbi obveznega cepljenja proti covidu za vse odrasle odločila, da bo narod poskušala motivirati na drugačen način – s covidnimi loterijskimi srečkami. Prebivalci bodo za vsak prejet odmerek cepiva dobili eno srečko. Vreča z nagradami bo globoka kar milijardo evrov, dobitna bo vsaka deseta izdana srečka. Dobitniku bo prinesla bon za 500 evrov, ki ga bo lahko porabil v avstrijskih trgovinah, turizmu ali pri storitvenih, kulturnih in športnih dejavnostih.

Velik razpon cen za samoplačniški test PCR, naročite se pravočasno

20. 01. 2022 13.08

Če potrebujete samoplačniški test PCR, imejte v mislih, da se lahko čas do prejema izvida zaradi preobremenjenosti laboratorijev podaljša. Kot pravijo na Ministrstvu za zdravje, ključna izvajalca, IMI in NLZOH, po svojih najboljših močeh še naprej izvajata samoplačniške teste, katerih cene pa se zelo razlikujejo.

V sredo potrdili 10.288 novih okužb

20. 01. 2022 09.40

Pristojni so v sredo ob 17.271 testih PCR potrdili 10.288 novih okužb, 1998 manj kot dan prej. Delež pozitivnih testov je tako znašal 59,6 odstotka (dan prej 63,2 odstotka). V državi je po oceni NIJZ trenutno 90.710 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah se zdravi 580 covidnih bolnikov, 150 na intenzivni negi. Umrlo je sedem bolnikov s covidom-19.

'Omikron vseeno nevaren, ker lahko vodi v poslabšanje kroničnih bolezni'

20. 01. 2022 06.00

Čeprav zdaj že lahko rečemo, da je različica omikron manj nevarna, kar zadeva okužbe spodnjih dihal in s tem potrebe po kisiku ter hospitalizacije zaradi tega, smo vsekakor daleč od tega, da bi lahko brezskrbno gledali v prihajajoče dneve in tedne, opozarja Mateja Logar. "Vemo, da je okuženih 12.000 ljudi, med njimi pa je vsekakor tudi nekaj takih, pri katerih se lahko ob okužbi poslabša osnovna bolezen ali kronično stanje, kar ravno tako predstavlja velik problem za bolnišnice," je vodja svetovalne skupine za covid-19 pojasnila v oddaji 24UR ZVEČER.

Madžari prebolevnikov več ne bodo enačili s cepljenimi

19. 01. 2022 16.37

Za razliko od prejšnjih valov je tokrat v Evropi manj zapiranja družbe. Vseeno pa za necepljene veljajo številne omejitve, ponekod se odločajo za uvedbo obveznega cepljenja. V nekaterih državah cepljenje uvajajo za tiste, ki jih covid-19 najbolj ogroža, drugod pa za izpostavljene poklicne skupine. Prva, ki namerava v Evropi uvesti obvezno cepljene za vse odrasle, je Avstrija. V Italiji in Grčiji se morajo cepiti starejši, v Franciji so dostop do številnih storitev omogočili le cepljenim in prebolelim, Madžari pa prebolevnikov ne nameravajo več enačiti s cepljenimi.

Nizozemci lahko grejo k dekletu v Rdečo četrt, ne smejo pa v muzej

19. 01. 2022 20.22

Vladne omejitve so razjezile kulturne delavce na Nizozemskem. Ne zdi se jim namreč pošteno, da morajo njihovi prostori ostati zaprti, medtem ko je vlada odpravila omejitve za trgovine in t. i. kontaktne poklice, kamor sodijo brivci, kozmetični saloni ter celo ponujanje spolnih uslug. Muzeji in koncertne dvorane so se tako v znak protesta zaradi vladnih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa začasno spremenili v kozmetične salone in telovadnice.

Zaradi zastojev ministrstvo pozvalo k uvedbi vsaj dveh testnih točk v Ljubljani

19. 01. 2022 15.26

Prometno-informacijski center je zgodaj popoldne poročal, da je na cesti Ljubljana–Medvode, med Šentvidom in Stanežičami, v smeri proti Medvodam, nastal daljši zastoj. Na gorenjski avtocesti, v predoru Šentvid, pa je bil zaprt izvoz na Celovško cesto. Pri preusmerjanju prometa je pomagala Policija. Zastoji so nastajali tudi na izvozu Brod ter na cestah skozi Šentvid in Vižmarje. Opzorilo so zdaj sicer že umaknili, promet je tam zdaj sproščen. Ministrstvo za zdravje pa je zaradi tega na ZD Ljubljana naslovilo pobudo o organizaciji vsaj dveh točk za jemanje brisov za PCR-testiranje na koronavirus.

Predlog MZ: O obveznem cepljenju za nekatere zaposlene naj odloča NIJZ

19. 01. 2022 19.33

Ministrstvo za zdravje je objavilo predlog pravilnika o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2022. Kot gre razbrati iz predloga, bi NIJZ na osnovi ocene tveganja in epidemiološke indikacije lahko opredelil skupine ljudi, ki bi jih v primeru nujnih razmer cepili proti covidu-19.

Vrh zasedenosti bolnišničnih kapacitet bo po napovedih dosežen sredi februarja

19. 01. 2022 19.34

V bolnišnicah, ki se zaradi okužb trenutno soočajo predvsem s hudim izpadom kadra, se zdravi 566 bolnikov, 151 jih je v enotah intenzivne terapije. Visoko število pozitivnih primerov naj bi se v bolnišnicah poznalo z zamikom, po napovedih bo vrh tam dosežen v sredini februarja, število zasedenih intenzivnih postelj pa naj ne bi preseglo 200.

Anglija bo sprostila del ukrepov. WHO: Pandemije ni konec

19. 01. 2022 08.00

Vodja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je svetovne voditelje opozoril, da pandemije covida-19 "še ni konec". V Franciji so zabeležili 465.000 okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej. V Nemčiji je dnevno število na novo okuženih prvič preseglo 100.000. Britanski premier Boris Johnson je medtem napovedal, da bodo s prihodnjim tednom ukinili vse ukrepe, ki so jih uvedli za boj proti različici omikron. Kot ustrezno dokazilo za delo, prostočasne aktivnosti ali nakupovanje, naj bi v Avstriji začeli veljati tudi hitri antigenski testi za samotestiranje.

Je še možno opraviti samoplačniški PCR-test?

19. 01. 2022 13.23

Kako do PCR-testa, če ga potrebujete za potovanje oziroma prehod meje, a niste okuženi? Do sedaj je bilo namreč možno opraviti test samoplačniško, a od danes je spremenjen protokol PCR-testiranja, kar pomeni, da so kapacitete za testiranje v javnem sistemu trenutno namenjene le potrjevanju okužb. Kako je z zasebniki, ki so vzorce pošiljali v državne laboratorije?

V veljavi dodatne izjeme od karantene in spremenjen protokol PCR-testiranja

19. 01. 2022 06.24

Veljati so začele spremembe pravil glede karantene po tveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom, ki uvajajo dodatne izjeme od karantene v zdravstvu, šolstvu in socialnem varstvu. Zaradi naraščanja števila okužb pa bo PCR-testiranje – razen za rizične skupine – namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta.

Šolajočim mesečno pripada 20 testov, komu se po visokorizičnem stiku ni treba vsak dan testirati?

19. 01. 2022 16.25

Dijakom, študentom in udeležencem izobraževanja odraslih po novem pripada 20 testov za samotestiranje mesečno. Na ministrstvu za izobraževanje zagotavljajo, da bodo naredili vse, da bodo šole in vrtci ostali odprti. Odslej velja nov odlok, ki po visoko tveganem stiku v vzgojno-izobraževalnih zavodih predvideva vsakodnevno testiranje v obdobju sedmih dni. A odlok predvideva tudi nekaj izjem, katere so to?

Podjetja se trenutnim razmeram prilagajajo

19. 01. 2022 12.33

V podjetjih pozdravljajo spremembe pravil karantene, ki so začele veljati, saj bo ob zaostreni epidemiološki sliki z njimi lažje omogočati nemoten proces dela. Okužbe s covidom-19, karantene in uveljavljanje višje sile se sicer vrstijo, a so razmere, ki se jim sproti prilagajajo, za zdaj večinoma še obvladljive.

V UKC Ljubljana okuženih 338 zaposlenih, zaprtih vse več šol

19. 01. 2022 14.21

V torek je bilo potrjenih več kot 12.200 okužb, porast okužb pa organizacijske težave prestavlja tudi v šolstvu in zdravstvu. V UKC Ljubljana je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 odrejenih karanten. Zaprtih je tudi vse več šol, precej jih ima v karanteni vsaj polovico oddelkov. Da bi omogočili čim bolj normalno delovanje, so pristojni sicer uvedli nove izjeme od napotitve v karanteno, a se stanje, glede na naraščanje števila okuženih, verjetno še ne bo kmalu umirilo.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

V torek potrdili 12.286 novih okužb

19. 01. 2022 08.10

Pristojni so v torek ob 19.438 PCR-testih potrdili 12.286 novih okužb. V državi je trenutno aktivnih 84.262 aktivnih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 63,2 odstotka. Državni sekretar Franc Vindišar je ob porastu številk dejal, da bo število okužb predvidoma naraščalo še nekaj časa in doseglo vrh konec januarja. Stanje v bolnišnicah pa je kljub okužbam stabilno. Bolnišnico nego potrebuje devet ljudi manj kot dan prej.

V torek naj bi potrdili več kot 11.000 okužb z novim koronavirusom

18. 01. 2022 22.30

Po naših informacijah naj bi v torek potrdili več kot 11.000 okužb z novim koronavirusom. Izdanih je bilo 10.359 TAN-kod, tako da bo številka najverjetneje še višja. Kljub skoku okužb, kot ga še nismo videli, pa se število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, na srečo ne povečuje tako hitro.

So maske tipa FFP2 res učinkovitejše?

18. 01. 2022 19.55

Od srede se bodo morali zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu in šolstvu po visokotveganem stiku sedem dni testirati ali samotestirati vsak dan in uporabljati zaščitno masko FFP2. Tisti, ki ne delajo v zdravstvu, mask tipa FFP2 ne potrebujejo, za splošno populacijo zadostujejo kirurške maske, so prepričani strokovnjaki. Res pa je, da maske tipa FFP2 zdržijo dlje – če jih znamo pravilno uporabljati.

Cepljenje z mRNK-cepivi ne predstavlja tveganja za nosečnice

18. 01. 2022 19.31

Cepiva proti covidu-19, izdelana na podlagi tehnologije mRNK, med nosečnostjo ne predstavljajo tveganja za bodoče matere in nerojene otroke, je sporočila Evropska agencija za zdravila (EMA). V Evropski uniji sta trenutno za uporabo odobreni cepivi proizvajalcev Pfizer/BioNTech in Moderne, ki temeljita na tehnologiji mRNK. Raziskave po cepljenju niso pokazale znakov večjega tveganja za zaplete pri nosečnosti, kot sta denimo splav ali prezgodnji porod.

V Šentjurju namesto s Pfizerjem 36 ljudi cepili s fiziološko raztopino

18. 01. 2022 12.26

Po novici o napaki, ki se je pripetila pri cepljenju proti covidu-19 v ZD Šentjur, je direktorica ZD Melita Tasić Ilić sporočila, da se je dogodek zgodil 14. januarja, saj so tisti dan cepili s cepivom Pfizer. Od 8. ure zjutraj do 20. ure zvečer so cepili 126 oseb, od tega so 36 osebam vbrizgali fiziološko raztopino. Vse so nemudoma obvestili, jih pozvali na ponovno cepljenje in se jim tudi opravičili. Beovićeva je zagotovila, da fiziološka raztopina nima prav nobenega negativnega učinka in ''da so to stvari, ki se zgodijo.'' Poudarila je, da je možen razlog za napako izčrpanost zdravstvenega kadra. Zdravstveni inšpektorat je že uvedel inšpekcijski nadzor v ZD Šentjur.

V ponedeljek potrdili največ novih okužb do zdaj – 8681

18. 01. 2022 09.46

V ponedeljek so bili v Sloveniji opravljeni 13.803 PCR-testi, od tega jih je bilo pozitivnih kar 8681. To je največje število dnevno potrjenih primerov v Sloveniji do zdaj. Delež pozitivnih testov je bil 62,9-odstoten. Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. "Omikron je za večino ljudi kot prehlad, zlasti za tiste, ki so koronavirus že preboleli ali pa so bili cepljeni," je med drugim še povedala.

V Hongkongu bodo zaradi covida-19 usmrtili 2000 hrčkov in malih sesalcev

18. 01. 2022 17.31

Oblasti v Hongkongu nameravajo zaradi izbruha covida-19 v trgovini za male živali preventivno usmrtiti več hrčkov in drugih malih sesalcev. Ker se je z delta različico okužil eden od zaposlenih v trgovini, so pristojni testirali še na stotine živali. Čeprav je bilo pozitivnih le 11 hrčkov, jih bodo zaradi strategije ničelne tolerance usmrtili okoli 2000.