Korona

Spremenjen protokol testiranja: od srede neposredno na test PCR samo še rizične skupine

18. 01. 2022 12.32

Ob strmem naraščanju koronavirusnih okužb je ministrstvo za zdravje spremenilo protokol za PCR-testiranje. To bo, razen za rizične skupine, od srede namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta, je povedal državni sekretar Franc Vindišar. Samoplačniški PCR-testi bodo tako morda možni le pri zasebnikih. Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik pa je napovedala iskanje pomoči v tujini.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni

18. 01. 2022 09.12

V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Učinkovitost četrtega odmerka cepiva je pri omikronu nizka

18. 01. 2022 11.06

Četrta doza cepiva proti koronavirusu ne zagotavlja veliko dodatne zaščite pred omikronom, je pokazala izraelska študija.

Meh: Tak ukrep, kot je v šolstvu, bi bil več kot dobrodošel tudi v gospodarstvu

18. 01. 2022 06.00

Število okuženih v državi še naprej narašča, nekateri ugibajo, da bi lahko že danes dosegli 10.000 dnevnih okužb. To pomeni, da drvimo proti samodejnemu zaprtju države, saj se lahko zgodi, da s takim številom okužb ne bo dovolj ljudi, ki bi lahko delali ali poučevali naše otroke. Tudi zato je vlada določila nove izjeme pri karanteni, še več jih bo v veljavo stopilo v sredo. Da bi takšne ukrepe, kot jih je vlada določila za šolstvo, potrebovali tudi v gospodarstvu, pa pravi predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh.

Bodo na Otoku marca covidni ukrepi postali le še priporočila?

17. 01. 2022 10.06

V Grčiji je začel veljati zakon o obveznem cepljenju za vse starejše od 60 let, tisti, ki niso cepljeni, pa bodo vsak mesec morali plačati 100 evrov. V Franciji pa so dokončno sprejeli zakon, ki uvaja potrdilo o cepljenju. Veljati naj bi začel okoli 20. januarja. Britanci pa bodo morda že marca covidne ukrepe zamenjali s priporočili, ''saj se mora država naučiti živeti z virusom.''

V injekcije dali fiziološko raztopino, pozabili pa na cepivo

17. 01. 2022 20.00

V Zdravstvenem domu (ZD) Šentjur se je med cepljenjem proti covidu-19 zgodila napaka. Nekaj ljudem so namreč vbrizgali le fiziološko raztopino, cepiva pa ne. V ZD-ju so dogodek potrdili, obvestili so pristojne inštitucije in tudi vse, ki so dobili tovrstno injekcijo. Pozvali so jih na ponovno cepljenje, vsi so se tudi odzvali, ob tem pa poudarjajo, da sama fiziološka raztopina ni nevarna za zdravje.

Testiranje PCR odslej v Stanežičah, naročenih okoli 1400 oseb

17. 01. 2022 10.26

Zdravstveni dom Ljubljana je lokacijo za odvzem brisa za testiranje PCR prestavil v Stanežiče. To se odslej nahaja na parkirišču P+R Stanežiče in ne več v garažni hiši Stožice, deluje pa po sistemu 'drive-in'. Dopoldne so okoliški prebivalci poročali o gneči, a se je ta do popoldneva umirila. Kot so pojasnili v ZD Ljubljana, je nastala zaradi velikega števila otrok, ki so bili pozitivni na testiranju v šolah. Do 12. ure je bilo sicer na PCR-test naročenih okoli 1400 oseb, število pa naj bi se čez dan še povečevalo.

Nove izjeme pri karanteni, učenci domov šele, ko je okuženih 30 odstotkov znotraj oddelka

17. 01. 2022 05.50

Karantene so trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka jih na teden izda tudi več kot 40 tisoč. Vlada je zato po posvetu z epidemiologi med nove izjeme pri karanteni uvrstila zaposlene v zdravstvu, sociali in šolstvu, pod pogojem, da se sedem dni od visoko tveganega stika vsakodnevno testirajo in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2. Ves razred ali skupina v vrtcu pa bo šla v karanteno šele, ko bo okuženih več kot 30 odstotkov učencev znotraj oddelka v 14 dneh. Spremembe bodo veljale od srede.

V nedeljo potrdili 4967 novih okužb

17. 01. 2022 09.39

V nedeljo so pristojni ob opravljenih 7901 testih PCR potrdili 4967 novih okužb. Glede na teden prej so se okužbe skoraj podvojile. Pred sedmimi dnevi so namreč potrdili 2515 okužb. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 62,9 odstotkov. V državi imamo trenutno 70.760 aktivnih primerov okužb.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija

17. 01. 2022 07.21

Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Število okužb znova visoko, bomo kmalu presegli 10.000 dnevnih okužb?

16. 01. 2022 09.43

Pristojni so v soboto potrdili 6012 okužb z novim koronavirusom. To je daleč največ okužb, potrjenih na katero koli soboto, v primerjavi s prejšnjo soboto pa se je njihovo število skoraj podvojilo. V bolnišnicah zdravijo 549 covidnih bolnikov, od tega jih 156 potrebuje intenzivno zdravljenje. V soboto je umrl en bolnik s covidom-19. Bomo že v torek presegli 10.000 dnevnih okužb?

Avstrija s podrobnostmi glede obveznega cepljenja in denarnih kazni

16. 01. 2022 15.23

Avstrijska vlada je predstavila končno obliko predloga zakona, s katerim namerava vpeljati obvezno cepljenje proti covidu-19 za vse starejše od 18 let v državi. V veljavo naj bi stopil v začetku februarja, s tem da bo do sredine marca prehodno obdobje brez kazni. Kasneje bodo necepljeni kaznovani z globo od 600 do 3600 evrov. Pobuda Covax je medtem dosegla pomemben mejnik – v njenem okviru so namreč razdelili že milijardo odmerkov cepiva proti covidu-19.

Ob Dnevih cepljenja cepili 41.200 ljudi, več kot 80 odstotkov s poživitvenim odmerkom

16. 01. 2022 14.35

V akciji Dnevi cepljenja, ki je potekala od četrtka do vključno sobote, se je po podatkih NIJZ proti covidu-19 cepilo 41.200 ljudi. Največ se jih je odločilo za poživitveni odmerek, kar 34.427. Medtem pa sta se s prvim odmerkom cepili 2102 osebi, za drugi odmerek se jih je odločilo 4671. Podatki še niso končni, saj imajo izvajalci cepljenja za vnos v sistem 48 ur časa.

Karantena za celoten razred učencev šele po potrditvi tretjine okuženih

16. 01. 2022 11.52

Epidemiologi NIJZ po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah predlagajo spremembo sistema karanten tako, da po visokotveganem stiku z okuženim v karanteno ne bo treba celotnemu šolskemu razredu ali skupini vrtčevskih otrok, ampak bi se to zgodilo šele, ko bi bilo v skupini 30 odstotkov okuženih. Med predlogi naj bi bila tudi izjema za napotitev v karanteno zaposlenih v kritični infrastrukturi. Skrajšanja trajanja karantene na pet dni epidemiologi ne predlagajo.

V Italiji aretirali medicinsko sestro, ki je lažno cepila večje število oseb

15. 01. 2022 21.33

Italijanska policija je v Palermu na Siciliji na skrivaj posnela medicinsko sestro, ki je v injekcijo najprej zajela cepilno tekočino, a jo je izbrizgala, še preden je osebe "cepila". Slednja naj bi namreč želela le potrdilo o cepljenju, ki je tako kot v številnih drugih državah tudi v Italiji obvezno za vstop na številna javna mesta, ni pa želela biti cepljena.

Nemčija zaostruje pogoje za vstop, v več evropskih državah novi protesti

15. 01. 2022 16.45

Nemške zdravstvene oblasti poročajo o rekordno visoki sedemdnevni pojavnosti okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev. Ta po današnjih podatkih Inštituta Roberta Kocha (RKI) znaša 497,1. Nemške oblasti ob tem zaostrujejo pogoje za vstop iz Avstrije in več zahodnobalkanskih držav. Medtem so v več evropskih državah so se danes na ulicah mest zbrali nasprotniki ukrepov za zajezitev novega koronavirusa in obveznega cepljenja proti covidu-19. Po več tisoč jih je prišlo na ulice Dunaja, Rima, protestniki pa so se zbrali tudi v Franciji in Nemčiji. V slednji so protestirali tudi proti teorijam zarot.

Trg izpraznjen, gospodarstveniki pozivajo k skrajšanju karanten in izolacij na pet dni

15. 01. 2022 20.03

Podrli smo še en neslavni rekord. Ob 14.360 PCR-testih so potrdili kar 7580 okužb z novim koronavirusom, kar je največ dnevno potrjenih okužb do zdaj. Različica omikron sicer dokaj hitro izzveni in večinoma ne povzroča resnejših zdravstvenih zapletov, jih pa zato pri organizaciji dela v šolah in bolnišnicah, saj odsotnost zaposlenih načenja delovni proces, tudi v podjetjih. Nekateri težave rešujejo z zmanjšanjem kadra, drugi bi ob povečanju okužb ukinjali določene aktivnosti. Gospodarska zbornica zato poziva vlado, naj vendarle skrajša izolacijo in karanteno na pet dni z negativnim testom.

Kakšen je izkupiček druge cepilne akcije? Prevladovalo zanimanje za poživitveni odmerek

15. 01. 2022 19.14

Cepilni dnevi se zaključujejo. In kakšen je tokratni izkupiček cepilne akcije? Po trenutnih podatkih so v ljubljanskem zdravstvenem domu v treh dneh cepili več kot 2500 ljudi, v Mariboru pa nekaj manj kot 2500. Številke niso slabe, niso pa presegle pričakovanj. Druge cepilne akcije se je namreč udeležilo precej manj ljudi kot prve. Najmanj obiska so imeli sicer prav na zadnji dan, kot pravijo na cepilnih mestih, pa gre to zagotovo pripisati lepemu vremenu. Najuspešnejši je bil medtem prvi dan akcije. Ljudje so večinoma prihajali po poživitveni odmerek, za prvega pa se je opogumila le peščica.

Po nesreči na Vrtači Policija opozarja na morebitne okužbe s koronavirusom

15. 01. 2022 19.23

Na gori Vrtača v Karavankah se je poškodoval slovenski državljan, pri katerem so kasneje ugotovili okužbo z novim koronavirusom. Kot so sporočili s kranjske policijske uprave, je poškodovani osebi na kraju pomagalo več ljudi, o katerih pa policisti nimajo zabeleženih podatkov. Policija jih zato poziva, naj upoštevajo navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje glede visokotveganih stikov in izpostavljenosti okužbi s koronavirusom, zaradi zbiranja podatkov pa naj pokličejo na interventno številko 113.

Ministrstvo: Pri odločitvi o cepljenju mora biti upoštevan glas delavcev

15. 01. 2022 09.30

Kot izhaja iz odgovorov ministrstva za zdravje, predlagana sprememba pravilnika o cepljenju, ki bi nastopila letos, ne predstavlja podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19 za določene skupine zaposlenih oz. za tiste na izpostavljenih delovnih mestih. Kot poudarjajo, mora biti pri odločitvi o potrebnosti cepljenja za določeno delovno mesto upoštevan tudi glas delavcev.

V petek potrdili 7580 okužb, največ doslej

15. 01. 2022 08.38

Petek je postregel z novim neslavnim rekordom v potrjenem številu okužb z novim koronavirusom. Potrdili so 7580 novih okužb, kar je največje število dnevnih okužb doslej. V bolnišnicah se zdravi 514 covidnih bolnikov, kar je deset manj kot dan prej. Število covidnih bolnikov, ki potrebujejo hospitalizacijo, sicer že dalj časa postopoma upada, najmlajši bolnik, ki potrebuje intenzivno zdravljenje, pa je star 14 let.

Od ponedeljka karantene ob vstopu v državo ne bo več možno predčasno prekiniti

14. 01. 2022 21.10

Vlada je na pobudo notranjega ministrstva sprejela spremembo Odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja bolezni covid-19. Ta določa, da oseba, ki je ob vstopu v Slovenijo napotena v karanteno na domu, le-te ne more več predčasno prekiniti z negativnim testom PCR.

Vlada o skrajšanju karanten: predlog naj bi stopil v veljavo sredi naslednjega tedna

14. 01. 2022 06.10

Vlada preigrava več scenarijev, na mizi je skrajšanje karantene s trenutnih sedmih na pet dni. Velika težava je namreč vse več zaposlenih v zdravstvu in šolstvu, ki so okuženi ali imajo odrejeno karanteno, zato sta oba sistema že na kolenih. Ministrstvo za zdravje naj bi predlog o tem pripravilo do ponedeljka, ko bo po besedah premierja Janše predvidoma tudi sprejet in uveljavljen sredi naslednjega tedna.

V manj kot mesecu dni naj bi napačno cepili tudi pet otrok, mlajših od 12 let

14. 01. 2022 19.49

Zdravniška zbornica preiskuje, zakaj je bilo 250 mladoletnih oseb cepljenih z vektorskimi cepivi, ki zanje niso registrirana. Zdravstveni inšpektorat še ugotavlja, da so cepilni centri v 20-ih primerih odkrili administrativne napake. Neuradno pa naj bi v Sloveniji napačno cepili tudi pet otrok v starostni skupini od pet do 11 let, in sicer s cepivom Moderne, čeprav je zanje odobreno le cepivo Pfizer.

Naval na testiranje: v NLZOH so na robu zmogljivosti, delajo tudi ponoči

14. 01. 2022 19.23

Zaradi razmer seveda niti naval na testiranje PCR ne pojenja, v četrtek so opravili krepko čez 13.000 testov. Najdlje na bris čakajo Ljubljančani, pred garažno hišo v Stožicah se je spet vila dolga kolona avtomobilov. Zato zdaj vstopno točko selijo na parkirišče v Stanežičah. A težav nimajo samo vstopne točke, v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, kot pravijo, podirajo rekorde, na dan testirajo skoraj 8000 brisov, številni zaposleni morajo delati tudi ponoči.

Vstopna točka za nekatere zdaj težje dostopna, PCR-testiranje možno tudi na drugih lokacijah

14. 01. 2022 17.44

ZD Ljubljana je lokacijo za odvzem brisa za PCR-testiranje prestavil na od središča prestolnice precej oddaljeno lokacijo v Stanežičah. Vstopna točka je tako postala težje dostopna za številne, sploh za osebe brez lastnega vozila. Zakaj v prestolnici, če na edini drive-in lokaciji nastaja gneča, ni več točk za odvzem PCR-brisa, kar bi porazdelilo pritisk na vstopnih točkah, tako pa bi te hkrati postale dostopnejše za občane?

V evropski strokovni reviji objavili raziskavo slovenskih epidemiologov

14. 01. 2022 18.05

Cepljenje proti covidu-19 pomembno zmanjšuje tveganje za hospitalizacijo zaradi covida, so ugotovili epidemiologi Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v najnovejši raziskavi, v kateri so ocenjevali učinkovitost cepljenja. Ugotovitve je na svoji spletni strani objavil tudi Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Upokojenci z nižjimi pokojninami in invalidi prejeli solidarnostni dodatek

14. 01. 2022 06.16

Upokojenci z nižjimi pokojninami in prejemniki invalidskih nadomestil so danes prejeli solidarnostni dodatek, ki ga predvideva deseti protikoronski zakon. Odvisen je od višine pokojnine oziroma nadomestila in znaša od 130 do 300 evrov.

Ponekod nadpovprečen odziv, večina pride po poživitveni odmerek

14. 01. 2022 15.18

Po Sloveniji je v četrtek potekal prvi dan druge akcije Dnevi cepljenja, s katero pristojni želijo dvigniti precepljenost prebivalstva proti covidu-19. Kot so sporočili z več cepilnih točk po državi, se je večina oseb na prvi dan akcije cepila s poživitvenim odmerkom cepiva. Odziv ljudi je bil ponekod nadpovprečen, drugod pa običajen.

Poziv za krajšo izolacijo in karanteno: 'Poslovni procesi so resno ogroženi'

14. 01. 2022 10.56

Gospodarstvo opozarja na vedno več motenih delovnih procesov zaradi visokega števila okužb z novim koronavirusom, zaradi česar je vse več zaposlenih v izolaciji in karanteni. Generalni direktor GZS Aleš Cantarutti je zato pristojne pozval, da proučijo možnost skrajšanja izolacije in karantene na pet dni z negativnim testom.