Ludwig Adamovich

Natascha Kampusch v smrtni nevarnosti?
10. 08. 2009 08.37
Detektivi Natascho Kampusch pozivajo, naj končno pove, kaj se je dogajalo. Po njihovih ocenah je namreč dekle v ''akutni smrtni nevarnosti''. Razlog za skrb je domnevni Priklopilov sodelavec.

Najboljša rešitev za Slovence?
02. 07. 2006 16.52
Doseženi dogovor o dvojezičnih tablah na avstrijskem Koroškem je po mnenju Fischerja najboljša rešitev.

Po robu volji sodišča
30. 12. 2005 15.38
Haider ne namerava izpolniti odločbe ustavnega sodišča, ki je naložilo postavitev dvojezičnih napisov.

Avstrija ne kaže interesa
23. 11. 2005 11.34
Svet koroških Slovencev je sprejel resolucijo, v kateri ugotavlja, da Avstrija nima interesa za ureditev dvojezičnosti.

Adamovich in Haider sta se rokovala
10. 04. 2002 00.00
Prvič po objavi razsodbe avstrijskega ustavnega sodišča o dvojezični topografiji sta se sinoči v Beljaku srečala predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich in deželni glavar avstrijske Koroške Joerg Haider ter se celo rokovala.

Adamovich ponovno o dvojezični topografiji
09. 04. 2002 00.00
Predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich je včeraj zvečer začel niz predavanj z naslovom Spor zaradi krajevnih napisov - kriza ali priložnost.

FPÖ ponovno napadala Kučana
17. 01. 2002 00.00
Deželni glavar avstrijske Koroške Jörg Haider in predsednik koroške svobodnjaške stranke (FPÖ) Martin Strutz sta prepričana, da je razsodba avstrijskega ustavnega sodišča o dvojezičnih napisih dolgo pripravljena odločitev, v katero je vpleten tudi slovenski predsednik Milan Kučan.

Haiderjev odziv
07. 01. 2002 00.00
Na odločitev avstrijskega ustavnega sodišča, da ne bo uvedlo postopka za razrešitev predsednika ustavnega sodišča Ludwiga Adamovicha, se je odzval deželni glavar avstrijske Koroške Jörg Haider. Odločitev je lahko razlog za "začetek celovite reforme ustavnega sodišča", sodnikom pa je očital tudi "izogibanje odgovornosti".

Postopka zoper Adamovicha ne bo
07. 01. 2002 00.00
Avstrijsko ustavno sodišče je sprejelo odločitev, da ne bo sprožilo postopka za odstavitev predsednika ustavnega sodišča Ludwiga Adamovicha.

Zaprto zasedanje o razrešitvi Ludwiga Adamovicha
06. 01. 2002 00.00
Avstrijsko ustavno sodišče danes nadaljuje zaprto zasedanje, na katerem razpravlja, ali naj na podlagi obtožb koroškega deželnega glavarja Joerga Haidera v zvezi s sporom o dvojezičnih krajevnih tablah uvede postopek za razrešitev predsednika ustavnega sodišča Ludwiga Adamovicha.

Predsednik avstrijskega ustavnega sodišča v Sloveniji
10. 07. 2000 18.41
Na povabilo predsednika državnega sveta Toneta Hrovata je sinoči na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich. Gost se je danes najprej srečal s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom, nato pa je imel predavanje na temo Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Za Adamowicha je ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem
10. 07. 2000 17.31
Napetost med parlamentom in ustavnim sodiščem je naravna in nujna v vsaki državi z ustavnim sodiščem, ki nadzoruje spoštovanje ustave v zakonskih aktih, je zatrdil predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich na svojem predavanju z naslovom Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Pripravili so ga državni svet, vlada ter Zveza društev pravnikov Slovenije. Za Adamowicha je bolj ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.