Luninega

'Trenutek za zgodovino': na Luni pristalo zasebno vesoljsko plovilo
02. 03. 2025 11.00
Pristajalni modul Blue Ghost podjetja Firefly Aerospace je v nedeljo pristal v bližini starodavne vulkanske kupole na Luninem severovzhodnem robu, ki je obrnjen proti Zemlji. Gre za šele drugi uspešen pristanek zasebnega vesoljskega plovila na Luni, sonda pa je s seboj prinesla opremo za raziskave vesoljske agencije Nasa.

Nostradamus napovedal medicinske dosežke, konec vojne, pa tudi več 'težav'
03. 01. 2025 06.13
Skrivnostne napovedi francoskega astrologa in jasnovidca Michela de Nostredama, ki mu pogosto pravimo kar Nostradamus, že stoletja navdušujejo ljudi. Številni verjamejo, da njegovih več kot 900 štirivrstičnic, ki jih je zapisal v delu Les Prophéties leta 1555, napoveduje pomembne svetovne dogodke.

Mojstrovina na nebu: polna luna skupaj z Luninim mrkom
18. 09. 2024 09.12
Polna luna je razsvetlila nebo po vsem svetu, spremljal pa jo eden redkih delnih Luninih mrkov. Ta se je začel ob 2.41 po srednjeevropskem poletnem času, ko je Luna začela prehajati v Zemljino polsenco, vrhunec mrka pa je nastopil ob 4.44. Mrk je bil viden s prostim očesom, najbolj jasno pa so ga videli v Združenem kraljestvu in ZDA.

V Sloveniji bo mogoče opazovati delni Lunin mrk
17. 09. 2024 16.11
Delni Lunin mrk se bo tokrat začel v sredo ob 2.41 po srednjeevropskem poletnem času, ko bo Luna začela prehajati v Zemljino polsenco, vrhunec mrka pa bo nastopil ob 4.44, je na spletni strani zapisal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna. Mrk bo viden s prostim očesom.

Na Zemljo prvič v zgodovini prispeli vzorci s 'temne strani' Lune
25. 06. 2024 10.07
Kitajski lunarni modul Chang'e-6 se je vrnil na Zemljo in s tem zaključil svojo zgodovinsko nalogo zbiranja vzorcev s "temne strani" (oddaljene strani) Lune. Državna televizijska postaja je sporočila, da je modul malo po 14. uri po lokalnem času uspešno pristal v regiji na severu Kitajske. S seboj naj bi misija na Zemljo prinesla dva kilograma luninega prahu in kamenja.

Vračanje Američanov na Luno zavrle tehnične težave
08. 01. 2024 18.17
Nova raketa podjetja United Launch Alliance je zgodaj zjutraj po uspešni izstrelitvi s Cape Canaverala na Floridi proti Luni ponesla pristajalni modul Peregrine podjetja Astrobotic, a je misija trenutno pod vprašajem zaradi tehničnih težav. Plovilo je namreč zaradi okvare utrpelo večjo izgubo pogonskega goriva.

Leto v vesolju: misije, ki spominjajo na znanstveno fantastiko
27. 12. 2023 15.18
Letošnje leto so obeležili tudi zmagoslavni trenutki v svetu znanosti in vesoljskih potovanj. Nekateri dogodki so bili celo tako zanimivi, kot bi prileteli naravnost iz znanstvenofantastičnega romana. Kot na primer trenutek, ko je raketa podjetja SpaceX eksplodirala ali pa ko je vesoljsko plovilo z asteroida Bennu pobralo kamenje in prah, ki bi dokazalo, da so bili temelji življenja na Zemlji zasejani iz vesolja. Ponovna prizadevanja ne prihajajo le od agencije NASA in ameriške vlade, temveč tudi iz držav, kot sta Indija in Kitajska. Veliko vlagajo tudi podjetja iz zasebnega sektorja po vsem svetu, kar je edinstvena značilnost vesoljske tekme 21. stoletja.

Vrhunec astronomskega dogajanja: meteorski dež za konec leta
14. 12. 2023 21.17
Ob koncu leta ljubitelje nočnega neba čaka posebna "poslastica" – meteorski dež Geminidov. Med 4. in 17. decembrom lahko na nebu zaznamo več utrinkov, vrhunec dogajanja pa je 14. decembra, ko lahko ob idealnih pogojih na nebu naštejemo okoli 100 utrinkov na uro.

Po dolgem času smo lahko opazovali delni Lunin mrk
29. 10. 2023 12.12
Minulo noč smo na nebu lahko opazovali zanimiv astronomski pojav: delni Lunin mrk. Ta je bil najbolj viden v Evropi, Afriki, večjem delu Azije in na zahodu Avstralije. Na nebu pa je bila polna luna videti, kot da je delno odščipnjena.

Na Luni se je pojavil nov krater, najverjetneje zaradi ruskega plovila
01. 09. 2023 12.23
Na Luni se je pojavil nov krater. Nasa predvideva, da je najverjetneje nastal ob ponesrečenem poskusu pristanka ruskega plovila Luna-25. To je strmoglavilo, tik preden se je dotaknilo Luninega površja. Pred tem je kazalo, da bo prvo, ki bo kadarkoli pristalo na južnem polu satelita. Nekaj dni zatem je pristanek uspel Indijcem.

Indijski rover na Luni potrdil prisotnost žvepla in več drugih elementov
30. 08. 2023 12.44
Po uspešnem poletu in pristanku na Zemljinem edinem naravnem satelitu indijski rover pridno zbira informacije z luninega površja. Na njenem južnem polu je zdaj potrdil prisotnost žvepla in nekaterih drugih elementov, so sporočili iz indijske vesoljske agencije Isro. Gre za prve meritve sestave materiala Luninega površja v bližini južnega pola, ki so jih opravili na kraju samem, so dodali.

Prve fotografije z juga Lune: 'Indija vstopa v zlato dobo'
24. 08. 2023 20.11
Prvi dan roverja Čandrajan 3, ki je iz Indije poletel na raziskovanje Luninega površja, gre po načrtih. Ta se je namreč že zapeljal po površju kamnitega satelita, pri tem pa tudi posnel prve fotografije južnega tečaja. Tam bo pohajkoval še naslednja dva tedna, ob tem pa poleg čudovitih prizorov zbiral tudi vzorce tal in izvajal kemične analize.

Ruska sonda Luna-25 dosegla lunino orbito
16. 08. 2023 18.53
Ruska lunarna sonda Luna-25, prva po letu 1976, je po navedbah ruske vesoljske agencije Roskosmos dosegla orbito Lune. Sonda naj bi obkrožila Luno na oddaljenosti približno 100 kilometrov od površja, nato pa prihodnji ponedeljek pristala na južnem polu Zemljinega naravnega satelita.

Rusija izstrelila prvo sondo za raziskovanje Lune po skoraj pol stoletja
11. 08. 2023 12.22
Rusija je uspešno izstrelila prvo sondo za raziskovanje Lune po skoraj pol stoletja. Sonda brez posadke bo v okviru misije Luna-25 po pričakovanjih kot prva dosegla Lunin južni pol. Tam bo prvenstveno iskala vodo in zbirala vzorce tal. Njen pristanek na Luni je predviden 21. avgusta.

Kitajci v luči odpravljenih covidnih ukrepov vstopajo v leto zajca
21. 01. 2023 11.25
Kitajci po vsem svetu bodo praznovali vstop v novo leto po lunarnem koledarju, ki bo v znamenju zajca in bo trajalo do 9. februarja 2024. Praznovanja letos ne bodo zaznamovali covidni ukrepi, saj je Peking na začetku minulega meseca odpravil politiko ničelne tolerance do novega koronavirusa. V luči tega pričakujejo povečano število potovanj.

Luna osamljena že pol stoletja. Človeštvo se tja ni več vrnilo
10. 12. 2022 11.56
Mineva pol stoletja, odkar je proti Luni poletela misija Apollo 17. To je bila šesta in tudi zadnja misija, ki je na Luno popeljala človeka. "Odhajamo, kot smo prišli. In če bo Bog dal, se bomo vrnili z mirom in upanjem za vse človeštvo," so le nekatere od slavnih besed, ki so zaznamovale zgodovino vesoljskih poletov. A Luna je od takrat samevala. Človeštvo se namreč na ta Zemljin satelit ni več vrnilo.

Sečoveljske soline: Tako visoke vode ne pomnimo v svoji 20-letni zgodovini
22. 11. 2022 13.56
Morska voda je poplavila velik del severnega Jadrana, zalilo je tudi slovensko obalo. "Tako visoke vode ne pomnimo v svoji dvajsetletni zgodovini," poročajo iz Krajinskega parka Sečoveljske soline. V Kopru so medtem izmerili peto najvišjo gladino morja od leta 1961.

Povratek na Luno s kapsulo brez posadke Orion
21. 11. 2022 15.39
Nasina kapsula Orion je dosegla Luno, se obrnila in preletela 128 kilometrov na poti do Lunine orbite. Kapsula s tremi testnimi lutkami je poletela že v sredo, s čimer so ZDA naredile velik korak bližje vrnitvi astronavtov na Lunino površino prvič po koncu programa Apollo pred 50 leti.

Kitajska pripravlja tri misije: na Luni odkrili morebiten nov vir energije
11. 09. 2022 19.16
Vesoljska tekma med Kitajsko in ZDA je vse bolj napeta. Nacionalni vesoljski upravi v Pekingu so namreč prižgali zeleno luč, da v naslednjih 10 letih na Luno izstreli tri nove mise. Tja bodo poleteli zaradi novoodkritega minerala, ki bi lahko v prihodnosti predstavljal nov vir energije.

Jutro prineslo popolni lunin mrk, pri nas vidna le prva faza
16. 05. 2022 08.26
To jutro smo bili priča popolnemu luninemu mrku, ki se je začel ob zori, a žal ne pri nas, saj je bila na našem nebu vidna le prva faza mrka, saj je bila Luna popolnoma zasenčena ravno takrat, ko je zašla in je vzšlo Sonce.

V ponedeljek zgodaj zjutraj popoln lunin mrk in krvava super Luna
15. 05. 2022 15.06
V ponedeljek zgodaj zjutraj bomo priča enemu najlepših prizorov, ki bo s prostim očesom viden tudi iz Slovenije. Na nebu si bomo lahko ogledali tako imenovano krvavo super Luno. To je edini letošnji lunin mrk, ki bo viden iz Slovenije.

Iz pornografije preko cepljenja v politiko
27. 02. 2022 07.00
Izkrivljanje resničnosti, laž in manipulacija so postali industrija, izpopolnjena v času epidemije ter preizkušena na cepilcih in proticepilcih, pred volitvami pa poligon za politiko, ideološke spopade in manipulacijo množic. Še pred nekaj leti smo v kontekstu lažnih novic govorili o fotomontažah, algoritmih, farmah trolov in lažnih profilih, zdaj pa so aktualne video manipulacije, 'hekanje' in kraja glasu, ko le še vrhunsko usposobljeni forenziki ločijo ponaredek od izvirnika. Kako torej – zlasti pred volitvami – sploh še ločiti resnico od laži, kako se zaščititi pred manipulacijami?

Pogled v nebo bo letos prinesel marsikaj zanimivega
04. 01. 2022 17.47
Letos bo pri nas na nebu sredi maja viden popolni Lunin mrk in oktobra delni Sončev mrk. Konec leta bo Luna zakrila Mars, zanimivi za opazovanje bodo tudi planeti. Na področju raziskovanja vesolja pa bosta med drugim pomembna novi vesoljski teleskop James Webb in poskus spremembe smeri potovanja asteroida, da ne bi trčil v Zemljo.

'Krvava' super luna navdušila opazovalce
26. 05. 2021 15.15
Na nebu bomo lahko opazovali neverjeten pojav "super lune". Luna bo videti večja, svetlejša in bolj rdeča kot običajno, saj bo v nekaterih delih sveta prišlo do sočasnega pojava super lune in luninega mrka. V Avstraliji so imeli opazovalci že možnost videti ta spektakularni pojav, zvečer pa ga bomo lahko opazovali tudi pri nas.

Majska 'krvava' super luna bo najbolj spektakularna v zadnjih letih
20. 05. 2021 09.40
Ta mesec bo polna luna videti večja, svetlejša in bolj rdeča kot običajno, saj bo 26. maja v nekaterih delih sveta prišlo do sočasnega pojava super lune in luninega mrka. Majska polna luna bo druga od dveh super lun leta 2021, prejšnja je bila aprila.

Kitajska sonda prenesla vzorce z Lune na modul v orbiti
06. 12. 2020 16.52
Kitajska sonda Chang'e-5, ki je pred dnevi zbrala vzorce z Luninega površja, se je uspešno priključila na servisni modul, ki kroži okoli Zemljinega naravnega satelita, ter vanj prenesla zbrani material, poročajo kitajski mediji. Gre za prvo tovrstno operacijo kitajske vesoljske agencije CNSA.

Kitajska sonda uspešno pristala na Luni, zbrala bo dva kilograma vzorcev površja
01. 12. 2020 17.15
Sonda Chang’e-5 je uspešno pristala na Luni, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. V naslednjih nekaj dneh bo zbrala okoli dva kilograma vzorcev z luninega površja - najmlajših doslej. Površje okoli vulkana Mons Rümker, kjer naj bi sonda pristala, ni starejše od 1,3 milijarde let. Lunini vzorci, ki so jih v preteklosti z Lune prinesle ameriške in sovjetske misije, pa so starejše od treh milijard let. Gre sicer za prvo takšno misijo po 44 letih.

Kitajska po vzorce kamnin na Luno uspešno izstrelila raketo
24. 11. 2020 07.03
Kitajska je v torek začela ambiciozno misijo, da bi prvič po več kot 40 letih z Lune prinesla kamnine in vzorce tal. Vesoljsko plovilo je brez človeške posadke, analize vzorcev pa bi lahko pripomogle k človekovemu razumevanju Lune in sončnega sistema. Če bo program uspešen, bi pot lahko utrl tudi misijam na Mars.

Kitajska pred novim podvigom: na Luno po kamnine in vzorce tal
23. 11. 2020 11.17
Kitajska se pripravlja na izstrelitev vesoljskega plovila brez človeške posadke, ki bo z Lune na Zemljo dostavilo kamnine in vzorce s tal z našega edinega naravnega satelita. Gre za prvi zemeljski poskus pridobivanja vzorcev z Luninega površja v zadnjih štirih desetletjih.

Delček vesolja na Zemlji: v Vitanju na voljo ogled luninega kamna
18. 08. 2020 20.17
Zadnje tedne pred začetkom šole pa mnogi izkoriščajo za družinske izlete, ki nas, tudi če ostanemo v Sloveniji, lahko popeljejo zelo daleč. Če zavijete v Vitanje, boste vsaj v duhu zapustili ne le Slovenijo, ampak kar Zemljo. V vedno bolj priljubljenem Noordungovem centru, posvečenem raziskovanju vesolja, boste to jesen lahko videli eksponat, kakršnega pri nas še ni bilo – predmet, ki ni s tega planeta.