Mitja Gaspari

Nova mariborska finančna afera?

14. 04. 2001 00.00

Okrog 200 mariborskih varčevalcev se te dni sprašuje, ali je na obzorju nova finančna afera v slogu

BS z novim guvernerjem

02. 04. 2001 00.00

Banko Slovenije (BS) bo od danes vodil nov guverner. Franceta Arharja, ki je slovensko centralno banko vodil minulih deset let, bo na tem položaju za obdobje naslednjih šestih let nasledil nekdanji minister za finance Mitja Gaspari, ki ga je na predlog predsednika države Milana Kučana minuli torek potrdil državni zbor. Novi guverner se bo z Arharjem srečal ta teden, na sestanku pa se bosta dogovorila tudi o tem, kdaj bosta opravila primopredajo poslov.

Arhar ob odhodu kritično

29. 03. 2001 00.00

Guverner Banke Slovenije v odhajanju France Arhar je imel v sredo še zadnjo novinarsko konferenco kot guverner Banke Slovenije. Arhar, ki je bil znan po tem, da je interese družbe vedno postavljal pred interese posameznikov, je poudaril, kako pomembno je, da centralna banka tudi v prihodnje ostane neodvisna. Opozoril pa je tudi na veliko odgovornost, ki jo ima poleg guvernerja tudi vlada, ki mora zagotoviti nadaljno denarno in gospodarsko stabilnost. Ob tem je opozoril na previsoko stopnjo inflacije, ki jo bo mogoče znižati le ob sodelovanju vseh treh politik - denarne, dohodkovne in fiskalne.

Slovenija in Slovaška zadržani?

19. 02. 2001 00.00

Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

De Juan končal obisk

03. 02. 2001 00.00

Svoj obisk v Sloveniji je končal priznani finančni strokovnjak Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Aristobulo de Juan. Z ministrom za finance Antonom Ropom in pristojnimi delovnimi skupinami, v katerih so tudi predstavniki Nove ljubljanske banke (NLB) in Nove kreditne banke Maribor (NKBM) ter Banke Slovenije, se je pogovarjal o privatizaciji obeh državnih bank, v okviru tridnevnega obiska pa se je včeraj sestal tudi s premierom Janezom Drnovškom. De Juan je na današnji novinarski konferenci dejal, da mora Slovenija čim hitreje privatizirati državni banki, s čimer bo dosegla večjo moč in konkurenčnost bančnega sistema, obenem pa bo s prodajo zmanjšala javni dolg.

Svet LDS potrdil kandidatno listo

12. 09. 2000 00.00

Svet Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je na popoldanski za javnost zaprti seji z veliko večino glasov potrdil predlog kandidatne liste za letošnje državnozborske volitve, ki ga je stranka predstavila na sobotni volilni konvenciji v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Končan kongres LDS

09. 09. 2000 00.00

S potrditvijo volilnega programa se je v Cankarjevem domu sklenil dvodnevni kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), ki mu je ob 16. uri sledila volilna konvencija, na kateri so se prvič predstavili kandidatke in kandidati LDS za oktobrske parlamentarne volitve. Osnovno izhodišče volilnega programa LDS je, da je konec tranzicije, prehodnega obdobja, tekme z drugimi državami kandidatkami za vstop v EU, ter da je potrebna nova razvojna strategija. Ključna politična cilja LDS ostajata vključujoča družba in odprta država, ključni elementi za dosego teh ciljev pa so znanje, informacijska infrastruktura in solidarnost. LDS bo na letošnjih volitvah volivke in volivce nagovorila s sporočilom "Slovenija gre naprej!". Na volilni konvenciji LDS so se predstavili vsi kandidati in kandidatke stranke za letošnje parlamentarne volitve. Poleg predsednika stranke Janeza Drnovška kandidirajo skoraj vsi dosedanji poslanci stranke in večina nekdanjih ministrov. Poleg Mirka Bandlja, Slavka Gabra, Boruta Šukljeta, Dimitrija Rupla, Pavla Gantarja, Jožefa Školča, Igorja Bavčarja in Toneta Ropa je prvič na kandidatni listi LDS tudi Mitja Gaspari, in sicer kot nestrankarski kandidat. Med kandidati LDS za poslance je novinec tudi generalni sekretar stranke Gregor Golobič. Kot omenjeno, kandidirajo vsi dosedanji poslanci LDS, razen Jožefa Zimška, pa tudi neodvisni poslanec Ciril Pucko.

Ivanušič in Gaspari izvršila primopredajo poslov

21. 06. 2000 18.50

Novi finančni minister Zvonko Ivanušič in nekdanji finančni minister Mitja Gaspari sta danes opravila primopredajo poslov. V pogovoru je Gaspari svojemu nasledniku predal posle, opozoril pa ga je tudi na težave, ki se lahko pojavijo na javno finančnem področju, so sporočili z ministrstva za finance.

Nejevolja bivših ministrov

12. 06. 2000 20.11

Po sredini izvolitvi nove vlade Andreja Bajuka so se danes na ministrstvih in vladnih uradih končale še zadnje primopredaje; izjema je le primompredaja na finančnem ministrstvu, ki jo bosta stari in novi minister lahko opravila čez kakšen teden, ko se bo Mitja Gaspari vrnil s poti po tujini. Nejevolja LDSovih ministrov, ki so ob primopredajah prejeli vprašalnike o svojem minulem delu, pa se še ni polegla.

Slovenija podprla novega predsednika EBRD

22. 05. 2000 20.09

Slovenija je izrazila podporo novoizvoljenemu predsedniku Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) Jeanu Lemierru in se zahvalila prejšnjemu za vodenje te finančne institucije. Slovenska delegacija, ki jo je na devetem letnem zasedanju EBRD v latvijski prestolnici vodil v.d. ministra za finance Mitja Gaspari, je v treh dneh zasedanja uradni del programa združila tudi s pogovori z različnimi investitorji. Sklepni dan zasedanja pa se je udeležila plenarnega zasedanja odbora guvernerjev EBRD.

Gaspari nadaljuje obisk v New Yorku

16. 03. 2000 09.39

Slovenski finančni minister Mitja Gaspari je včeraj delovni obisk ZDA nadaljeval v New Yorku, kjer se je na sedežu LBS banke srečal s predstavniki slovenske poslovne skupnosti, danes pa se bo pogovarjal z vodilnimi osebami finančnih ustanov, kot so Chase Manhattan Bank, Citibank, Morgan Stanley, Merril Lynch in J.P. Morgan. Obisk bo sklenil v petek po pogovoru s predstavniki komunikacijskega podjetja AT&T in investicijsko-svetovalnega podjetja Morgan Stanley Dean Witter.

Gaspari predstavil poročilo Fiasa

16. 03. 2000 09.37

Minister za finance Mitja Gaspari je v New Yorku na sedežu LBS banke tamkajšnji slovenski poslovni skupnosti predstavil poročilo Fiasa, skupnega svetovalnega oddelka Svetovne banke in Mednarodne finančne korporacije, ki je izdelal analizo pogojev za vlaganja tujih podjetij v Slovenijo, v katero je vključil predloge za odpravo administrativnih in drugih ovir. Ministrstvo za finance je analizo naročilo lansko jesen, izdelano pa je bilo letos februarja. Po Gasparijevih besedah je potrebna večja razpršenost tujih naložb v Sloveniji, pri čemer je ameriški kapital dobrodošel, saj bi do sodelovanja prišlo iz čistih ekonomskih razlogov, brez političnih implikacij. Za privabljanje tujega kapitala pa bo potrebno odpraviti ovire, ki jih poročilo Fiasa podrobno opredeljuje.

Pomoč IMF Sloveniji

15. 03. 2000 15.14

Slovenski finančni minister Mitja Gaspari je včeraj nadaljeval delovni obisk v ZDA, med katerim se je srečal s predstavniki Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (SB). Ena od poglavitnih tem pogovorov na sedežu IMF je bil slovenski predlog ustanovitve izobraževalnega centra za področje javnih financ, kjer bi šolali strokovnjake iz držav Jugovzhodne Evrope, na sedežu SB pa so govorili o poročilu FIAS-a. Gaspari je danes odpotoval v New York, kjer se bo na sedežu LBS Bank na Manhattanu srečal s predstavniki slovenskih podjetij, ki poslujejo v ZDA ter ločeno s predstavniki ameriških finančnih ustanov, med drugim Chase Bank, City Bank, Morgan Stanley, J.P. Morgan in komunikacijskega podjetja AT&T.

Minister Gaspari za odškodnino

14. 03. 2000 20.22

Finančni minister Mitja Gaspari se mudi na obisku v Združenih državah. V pogovorih z namestnikom ameriškega finančnega ministra se je zavzel, da bi tudi slovenski prisilni delavci v času nacizma dobili del odškodnine. Gre za 10 milijard mark, ki so jih zbrala nekatera nemška podjetja in nemška vlada.

Gaspari odgovoril na interpelacijo

17. 01. 2000 20.53

Finančni minister Mitja Gaspari je odgovoril na vsebino interpelacije, ki so jo sredi decembra proti njemu vložili krščanski demokrati in socialdemokrati, ki Gaspariju očitajo nezakonito, nenamensko in negospodarsko vodenje javnih financ ter nepravilnosti pri postopku privatizacije bank in lastninjenu zavarovalnic.

Minister Gaspari odgovoril na interpelacijo

14. 01. 2000 15.58

Minister za finance Mitja Gaspari je danes predsedniku DZ Janezu Podobniku poslal odgovor na pred mesecem dni vloženo interpelacijo zoper njega, je STA izvedela v ministrovem kabinetu.

Slovenski menedžerji o politikih

23. 12. 1999 21.59

Slovenski menedžerji so Marjana Podobnika uvrstili med tiste politike, ki naj bi naredili največ škode gospodarstvu. Več kot dvesto najboljših menedžerjev je namreč ocenilo delo politikov in njihov vpliv na razvoj Slovenije.

Ocenjevanje koristnosti politikov

23. 12. 1999 14.47

Pri ocenjevanju koristnosti politikov za gospodarstvo so slovenski direktorji prisodili predsedniku vlade Janezu Drnovšku največ glasov (35 odstotkov), politik, ki je deloval v škodo gospodarstvu pa je, kot je ocenilo 200 anketiranih menedžerjev, Marjan Podobnik, ki je dobil 12 odstotkov glasov, kažejo rezultati ankete Gospodarskega vestnika.

Zasedala Mogetova komisija

21. 12. 1999 21.17

Parlamentarna komisija, ki raziskuje vpletenost funkcionarjev v trgovino z orožjem na mariborskem letališču in v skladišču Ložnica, se je danes odločila, da bo v zvezi z ložniškim orožjem zaslišala tudi nekdanjega pripadnika obveščevalno varnostne službe Damjana Režka. Režek bo pred komisijo pričal januarja, ko bo imenovana Mogetova komisija zaslišala še osem prič.

Gaspari mora odgovoriti do srede januarja

16. 12. 1999 18.05

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je ministru za finance Mitji Gaspariju včeraj poslal 17 strani dolgo interpelacijo o njegovem delu in odgovornosti, ki jo je 14. decembra vložilo 25 poslancev SDS in SKD. V skladu s poslovnikom mora minister Gaspari svoj odgovor na očitke iz interpelacije poslati najkasneje v 30 dneh, tj. do 14. januarja 2000.

Gaspari o interpelaciji

15. 12. 1999 08.38

Minister za finance Mitja Gaspari je v zvezi z interpelacije, ki jo je zoper njega vložilo 25 poslancev SDS in SKD, dejal, da je ta poteza politično motivirana in da bo čim prej pripravil kakovostne odgovore nanjo. Gaspari je zanikal nezakonitosti in pomanjkanje nadzora ter poljudnost proračunske politike. Kot je pojasnil, bodo to potrdili dokumenti, in sicer tako, kar zadeva očitane nezakonitostih v t.i. temeljnih razvojnih programih kot tudi nepravilnosti na ministrstvu za šolstvo in šport. Ob tem je Gaspari menil, da ''v obeh primerih to sodi tja, kamor mora soditi - v resorna ministrstva''.

Gaspari na Švedskem

22. 11. 1999 14.54

Finančni minister Mitja Gaspari je danes na povabilo švedskega ministra za finance Bosse Ringholma odpotoval na tridnevni delovni obisk na Švedsko.

Nisem minister zaradi plače

23. 10. 1999 18.07

Napoved interpelacije Slovenskih krščanskih demokratov zaradi nereda v javnih financah finančnega ministra Mitjo Gasparija ne skrbi. ''V finančnem ministrstvu smo vedno zagovarjali finančni red, finančno disciplino in upoštevali vse zakonske norme. Pri tem bomo vztrajali tudi v prihodnje,'' je v pogovoru za Dnevnikovo prilogo Zelena pika povedal finančni minister Mitja Gaspari.

Pozitivna ocena predloga zakona o plačilnem prometu

15. 10. 1999 18.42

Svet Agencije za plačilni promet je razpravljal o predlogu zakona o plačilnem prometu in ga ocenil pozitivno. Delovno gradivo zakona o plačilnem prometu predvideva dve novi organizacijski obliki, in sicer Upravo za javna plačila in Agencijo za javnopravne storitve.

Predlog proračuna pripravljen za obravnavo v DZ

13. 10. 1999 16.25

Vlada je imela pri usklajevanju državnega proračuna za leto 2000 zelo ozek manevrski prostor. Potem ko ji je pozno ponoči predlog le uspelo uskladiti, je bilo med ministri opaziti nekaj razočaranja, vendar pa je prevladalo prepričanje, da ima celovitost državnih financ prednost pred željenimi individualnimi programi, je na novinarski konferenci povedal minister za finance Mitja Gaspari. Predlog proračuna za prihodnje leto predvideva prihodke v višini 1020,8 milijarde tolarjev, poraba pa naj bi znašala 1059,9 milijarde tolarjev. Proračunski primanjkljaj bi tako znašal 39,1 milijarde tolarjev oz. 0,99 odstotka bruto domačega proizvoda.

Vladi uspelo uskladiti proračun

13. 10. 1999 10.57

Vlada je pozno ponoči sprejela predlog državnega proračuna za leto 2000 in ga bo poslala v obravnavo v državni zbor. Po vladnem predlogu naj bi se prihodnje leto v državno blagajno nateklo 1020,8 milijarde tolarjev, poraba pa naj bi znašala 1059,9 milijarde tolarjev. Proračunski primanjkljaj bi tako znašal 39,1 milijarde tolarjev oziroma 0,99 odstotka bruto domačega proizvoda.

Ministri znova o proračunu za prihodnje leto

12. 10. 1999 18.57

Vlada se je popoldne sestala na Brdu pri Kranju, kjer nadaljuje usklajevanje državnega proračuna za leto 2000. Potem ko so se ministri prejšnji teden seznanili s predlogom proračuna in predstavili svoje zahteve, naj bi jim danes ministrstvo za finance predstavilo novo različico proračunskih številk in morda že tudi predlog linearnega znižanja razdelitve denarja po resorjih.

Usklajevanje proračuna se bo nadaljevalo v torek

09. 10. 1999 19.54

Vlada je danes na Brdu pri Kranju nadaljevala z usklajevanjem državnega proračuna za leto 2000, ki ga je začela v sredo. Dogovora ministri tudi danes niso dosegli, pogovori pa se bodo nadaljevali v torek. Do takrat naj bi ministrstvo za finance pripravilo novo različico proračunskih številk in morda tudi predlog linearnega znižanja razdelitve denarja po resorjih, ne glede na področje ali program.

Usklajevanje proračuna

09. 10. 1999 08.54

Vlada se bo z usklajevanjem državnega proračuna za leto 2000, ki se je začelo v sredo in se je včeraj popoldne nadaljevalo na gradu Brdo pri Kranju, ukvarjala tudi jutri, je poročala Televizija Slovenija. Premier Janez Drnovšek, podpredsednik vlade Marjan Podobnik in minister za finance Mitja Gaspari se o zahtevah proračunskih porabnikov sinoči še ločeno pogovarjajo z vsakim od ministrov posebej.

Mateša jutri v Sloveniji

07. 10. 1999 15.36

Na prvi uradni obisk v Slovenijo bo jutri pripotoval predsednik hrvaške vlade Zlatko Mateša. Z gostiteljem, slovenskim premierom Janezom Drnovškom, bosta ob tej priložnosti na gradu Brdo pri Kranju podpisala pogodbo med Slovenijo in Hrvaško o ureditvi premoženjskopravnih razmerij in ocenila dosedanje delo ekspertnih skupin pri reševanju odprtih dvostranskih vprašanj. Hrvaški premier se bo popoldne v Ljubljani srečal tudi s predsednikom države Milanom Kučanom in predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom.