Mozirskem

Najlepši predbožični izleti: Božična bajka Slovenije v Mozirskem gaju
09. 12. 2024 00.15Iščete idejo za čudovit predbožični izlet, a se vam zdi, da ste vse že videli? Obiščite Božično bajko Slovenije v Mozirskem gaju, ki je vsako leto drugačna.

Najtežja buča tokrat s 615 kilogrami, izmerili 'najdaljšo' bučo doslej
21. 09. 2024 21.34Na državnem tekmovanju za najtežjo bučo v Mozirskem gaju je zmagal Uroš Fifolt, njegova lepotica je tehtala kar 615 kilogramov, so na spletnem omrežju objavili organizatorji.

V Mozirskem gaju razstava eksotičnih živali in poletnega cvetja
15. 08. 2024 20.16Poročali smo o incidentu v Mariboru, ko je zelo strupena kača ugriznila direktorja tamkajšnjega vivarija, kar je mnoge kar razburilo. A živali za to nikakor ne bi smeli kriviti. Če boste do nedelje zavili v Mozirje, se lahko prepričate, da se denimo kač običajno ni treba prav nič bati. Društvo BioExo je pripravilo razstavo, na kateri ljudem kažejo, kakšne so kače, ki jih imajo poznavalci ponavadi doma in zakaj to nikogar ne ogroža. Stik s temi živalmi je namreč najboljše zdravilo proti strahovom in predsodkom.

Sanirajo cesto proti slapu Rinka, v Mozirju in Laškem težave odpravljene
22. 07. 2024 13.40V Solčavi so začeli sanacijo ceste proti slapu Rinka, ki je bila poškodovana med petkovim neurjem. Pohodna pot proti Okrešlju pa ostaja zaprta in jo je možno samo ročno sanirati, je povedala solčavska županja Katarina Prelesnik. V Mozirju in Laškem, kjer je neurje prav tako povzročilo škodo, so glavne težave odpravljene.

Polkaholiki v videospotu oddali Gašperja: Takšne poroke si ne želim
04. 06. 2024 18.45Gašper, Rene, Žiga in Matic, fantje iz skupine Polkaholiki so v svoje vrste tokrat sprejeli Janeza. A to ni njihov novi član, temveč glavni lik njihove nove pesmi, polke, za katero so ustvarili celo svojo koreografijo. Enega od članov so v videospotu celo pospremili pred oltar. Kdo se je poročil, kdo se bo v resničnem življenju prvi omožil, kdo je imel največ težav pri učenju plesnih gibov in zakaj so refren pesmi z oboževalci delili že pred izidom pesmi?

V Mozirskem gaju, o ujmi, ki je divjala lani, praktično ni več sledu
02. 05. 2024 19.57Kako je videti Mozirski gaj, ki so ga lani avgusta prizadele poplave? Živi in to tudi po zaslugi številnih prostovoljcev. Jana Ujčič je preverila, kako se zopet bohoti v spomladanski opravi in srečala ogromno ljudi, tudi prostovoljce, ki jim je bilo mar in so takrat pomagali. Kako se zato počutijo?

Živ spomin na umrle, s katerim pomagate tudi žalujočim otrokom
20. 04. 2024 15.47V Mozirskem gaju se rojeva prav poseben park – Park življenja. Svojci lahko v njem, ko jim umre ljubljena oseba, posadijo drevo in s tem živ spomin nanjo. Ta pa raste naprej prav tako kot spomini nanjo. Pri tem zeleni spomenik ne obremenjuje okolja, poleg simbolične pa ima projekt humanitarno noto. Izkupiček je namreč v največjem delu namenjen za pomoč žalujočim otrokom s hudo izkušnjo izgube.

Težave na terenu: skupine se organizirajo mimo sistema
12. 08. 2023 09.13Število ljudi, ki želijo na terenu pomagati pri odpravljanju posledic poplav, je izredno veliko. Pomembno je, da pomoč na teren prihaja organizirano in po dogovoru s predstavniki Civilne zaščite in občin, zato naj se posamezniki vpišejo v aplikacijo Poplave 2023. Prostovoljce, ki so se sami dogovorili za pomoč, pa štab Civilne zaščite Notranjske poziva, naj jim pošljejo pisno potrditev organizacije, s katero so dogovorjeni, kontaktne številke ter datum in uro. Po preverjanju podatkov bo civilna zaščita v najkrajšem mogočem času dodelila delovne naloge. S terena namreč prihajajo informacije, da se ljudje na lastno pest dogovorijo s prijatelji, društvi, krajevnimi skupnostmi in organizirajo skupine mimo sistema.

Korošci stopili skupaj, rokave zavihali tudi najmlajši
07. 08. 2023 08.59S Koroške se vrstijo prizori uničenja, ki ga je za seboj pustila deroča voda. Prevrnjeni avtomobili, prelomljene deske, podrta drevesa, polomljene veje. In kupi peska ter blata. Fotografije s terena so pretresljive. V regiji je zdaj v ospredju sanacija, vzpostavljanje cestnih povezav in vodooskrbe. Za delo so prijeli vsi, tudi najmlajši.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike
05. 08. 2023 06.06Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Normalizacija razmer v domovih za starejše, ponekod še brez pitne vode
05. 08. 2023 07.29Razmere v poplavljenih poslopjih domov starejših v Mengšu, Trzinu, Medvodah, Kranju, v Centru slepih in slabovidnih Škofja Loka, se normalizirajo. Nihče od stanovalk in stanovalcev ni bil poškodovan, odprte pa so tudi cestne povezave, ki omogočajo dostop zaposlenih do delovnih mest.

V Celju evakuirali več kot 4000 ljudi, v Laškem takšnega pretoka ne pomnijo
04. 08. 2023 08.28Iz Koroške in Savinjske prihajajo katastrofalni posnetki razmer. Voda odnaša hiše, ceste, mostove, ulice, poplavni val pa se še širi. Na določenih območjih so še vedno ujeti prebivalci, saj se reševalne službe ne morejo prebiti do odrezanih krajev. V Celju so evakuirali več kot 4000 prebivalcev. Iz Laškega poročajo o pretoku vode, kakršnega ne pomnijo. Civilna zaščita poziva, da se ob zvoku siren umaknite na varno, nikar ne rešujte predmetov, ampak v prvi vrsti poskrbite za svoje življenje in življenje svojih bližnjih. Razmere so izredne in ponekod kaotične tudi na Koroškem.

Zgodovinske poplave: številni še vedno odrezani od sveta, prihaja nov val
04. 08. 2023 10.46Velik del Slovenije so zajele katastrofalne poplave, interventne ekipe so primarno reševale življenja, a kljub temu so še vedno številni odrezani od sveta. Padavin, ki hranijo poplavni val, pa še ni konec. Sekundarno ciklonsko območje nad severno Italijo namreč zadržuje vremensko fronto nad našimi kraji, poroča portal Meteoinfo Slovenija. Nad severnim Jadranom se prožijo nove močnejše nevihte, ki jih nosi v smeri Slovenije. Vodotoki bodo v prihodnjih urah ponovno začeli močno naraščati. Ostanite doma in spremljajte hidrološke razmere v svoji okolici, upoštevajte navodila in priporočila pristojnih služb.

1,7 milijona lučk v Mozirskem gaju potroši manj elektrike kot kavni mlinček
20. 12. 2022 19.08Že sedmo leto zapored se je Mozirski gaj odel v čarobno podobo. V njem žari kar milijon sedemsto tisoč prazničnih lučk, ki pa so vse varčne in porabijo manj elektrike kot en kavni mlinček, pojasnjuje predsednik društva Mozirski gaj. Prav tako jih zaradi varčnosti ponoči ugašajo. Koliko kilometrov bi jih bilo, če bi jih položili v ravno vrsto, sicer nisem nikoli računal, pravi, a če jih ima Ljubljana za 50 kilometrov, jih imamo mi še več!

Mozirski gaj zasijal v 1,7 milijona prazničnih luči
18. 12. 2022 19.54Mozirski gaj se je znova odel v čarobno, tokrat že sedmo Božično bajko, kjer žari 1,7 milijona prazničnih lučk. In tudi letos Božična bajka nosi sporočilo upanja, ljubezni in pozitivizma, ki ga obiskovalci lahko začutijo v vsakem edinstveno urejenem tematskem vrtu. V Mozirskem gaju potrebujejo približno mesec dni, da vse lučke postavijo na svoje mesto, vsaka Božična bajka pa prinaša drugačne svetlobne zgodbe.

Parvani Violet z novo skladbo želi popeljati do raja
29. 09. 2022 19.02'Do raja' je naslov nove skladbe Veronike Steiner, ki ustvarja pod umetniškim imenom Parvani Violet. Pevka, avtorica in multiinštrumentalistka, ki z novim projektom stopa v vode R&B glasbe, je navdih za skladbo črpala iz Perzefone, grške boginje podzemlja in pomladi.

V Mozirskem gaju poleg buč tekmovale tudi orjakinje med lubenicami
24. 09. 2022 19.29Najtežja, najlepša in najdaljša, potrebuje skrbno nego in tudi veliko mero ljubezni, ni namreč vsaka buča buča velikanka. In v Mozirskem gaju so tudi letos pripravili tradicionalno tekmovanje za najtežjo bučo. Težkokategornice so s svojih njiv in vrtov pripeljali gojitelji iz vse Slovenije. Koliko je dosegla najtežja in koliko najdaljša, smo preverili v Mozirju, a ne le buče, v teži so tekmovale tudi orjakinje med lubenicami.

Največja razstava eksotičnih živali Bioexo na voljo do konca tedna
11. 08. 2022 18.53Od danes naprej v Mozirskem gaju poleg čudovitih cvetličnih gred cveti tudi največja razstava eksotičnih živali na prostem Bioexo, ki bo trajala vse do konca tedna. V petih šotorih so razstavljene živali, ki se jih večina ljudi na smrt boji, a gre to bolj na račun zasidranih predsodkov. Kače, kuščarji, pajki, želve in žuželke so namreč miroljubna bitja. Če uberemo pravi pristop in se prepustimo njihovemu tempu, lahko postanejo celo hišni ljubljenčki, zatrjujejo člani društva Bioexo.

Eksotične živali med cvetjem
10. 08. 2022 00.15Poletje je v polnem razmahu. Morda je vaš glavni dopust že za vami, sedaj pa se sprašujete, kam na zanimiv izlet, kjer bi si popestrili dan in ustvarili nove spomine? Predlagamo Mozirski gaj v času razstave eksotičnih živali!

V Mozirskem gaju se bohoti okoli 150.000 tulipanov in drugih rož
29. 04. 2022 17.38Prava paša za oči so tulipani, ki krasijo Mozirski gaj. Posadili so različne sorte in vsaka ima svoj čar. V parku cvetja že več kot štiri desetletja pripravljajo razstavo tulipanov, ki vsako leto znova jemlje dih. Mozirski gaj pa se lahko pohvali tudi s svojo sorto tulipana.

Mozirski gaj obiskovalce navdušuje s praznično okrasitvijo
28. 11. 2021 17.50V Mozirskem gaju so znova odprli vrata za obiskovalce, a tokrat ne zaradi tulipanov, pač pa zaradi lučk. Kar 1.700.000 so jih prižgali in tako park spremenili v božično pravljico, ki jo je polepšal še sneg. Okrasitev je razdeljena na več tematskih sklopov in ob pogledu na lučke zastaja dih.

Nov rekord: 'Bučo je treba tudi božati, da bi postala velika, težka in najlepša'
25. 09. 2021 20.16V Mozirskem gaju so postavili novi rekord – 719-kilogramsko bučo. Janko Lovše iz Velike Ševnice pri Trebnjem je svojo bučo skrbno negoval ter kljub slabi letini in vremenu pripeljal v Mozirje najtežjo bučo, ki jo je ta kraj videl. "Niso pomembna le gnojila, voda in zemlja, bučo je treba tudi božati, da bi postala velika, težka in najlepša," je povedal Janko.

V Mozirskem gaju zbrane najtežje slovenske buče
24. 09. 2021 19.09V Mozirskem gaju bodo že enajstič izbrali največje oz. najtežje slovenske buče. Dosedanji rekord je 794,5 kilograma. "Da zraste takšna velikanka, moraš vložiti ogromno truda, pa tudi ljubezni," pravi Branislav Maček iz Bresterniške grabe. Vsak dan jo moraš negovati in ji nuditi vse, kar potrebuje, predvsem pa veliko vode in hranila. Mačkova buča se je debelila 300 dni. Kako težka je, bodo vedeli, ko jo bodo v Mozirskem gaju stehtali.

V Mozirskem gaju na ogled številne lesne skulpture, cvetje in eksotične živali
13. 08. 2021 19.24V Mozirskem gaju vse cveti – poleg številnih trajnic se bohotijo cvetovi več kot 110.000 posajenih cvetlic. Na ogled so tudi številne nove lesene skulpture, na voljo je otroško igrišče, tako kot vsako poletje pa je tudi letos tam razstava eksotičnih živali – različnih kuščarjev, želv in kač. Največja meri sedem metrov in tehta 70 kilogramov. Razstavljavci pravijo, da bodo vsakomur, ki si to želi, pomagali premagati strah.

V Mozirski gaj prihajajo eksotične živali
11. 08. 2021 00.15Mozirski gaj skozi vse leto pripravlja različne atraktivne razstave, tokrat pa vas od 12. do 15. avgusta ponovno vabi na tradicionalno poletno razstavo eksotičnih živali in cvetja.

V Mozirskem gaju več kot 200.000 tulipanov in narcis
01. 05. 2021 21.23Mnogi so praznike izkoristili za oddih v naravi, tudi v Mozirskem gaju, ki je odet v milijone cvetov. Med njimi so še posebna paša za oči najrazličnejši tulipani in narcise, družbo pa jim dela še na tisoče mačeh in drugih cvetlic. Mozirski gaj se ponaša celo s svojo vrsto tulipana.

Sto ur dela, 2,5 kg volne in 212 občinskih grbov. Bo Slovenija dobila nov Guinnessov rekord?
07. 03. 2021 19.36Komaj dobro leto je od prejšnjega Guinnessovega rekorda, ko Slovenjgradčanka Jadranka Smiljić že načrtuje novega. Tokrat gre še za večji in organizacijsko zahtevnejši projekt, ki pa ni namenjen zgolj promociji kvačkanja, pač pa predvsem promociji naše lepe domovine. In kaj ima vedno nasmejana Korošica v načrtih?

Dobili smo najtežjo bučo v Sloveniji: tehtnica se je ustavila pri 713 kilogramih
26. 09. 2020 20.14V Mozirskem gaju so že desetič pripravili tekmovanje za najtežjo bučo. Gre za prave orjakinje, večina je namreč težjih od 200 kilogramov. Letošnja zmagovalka je celo porušila rekord Mozirskega gaja, pa še en rekord so postavili – v najtežji lubenici.

Bodo cene v turizmu prilagodili slovenskim gostom?
05. 05. 2020 19.20Mozirski gaj, Lipica in Ljubljanski grad že odpirajo svoja vrata, gostov se že veselijo tudi na Bledu, čeprav bodo letos pretežno odvisni od domačega obiska. Bodo slovenski gosti lahko nadomestili tuje, ki sicer predstavljajo kar 95 % celotnega obiska v gorenjskem biseru? Absolutno ne, odgovarjajo turistični delavci. Niti cen najverjetneje ne bodo spremenili in prilagodili domačim turistom.

Plaz očitkov nad Terčetom – mobing, izsiljevanje, grožnje, sum utaje davkov
23. 04. 2020 15.16Mitja Terče je po manj kot treh tednih ostal brez pogodbe z Zavodom RS za blagovne rezerve. Prekinil jo je gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je Terčeta kot zaupnika tudi pripeljal le tri tedne po tem, ko je sam odstopil kot direktor smučišča Golte. Tamkajšnji lastniki, najemniki, zaposleni in tudi lokalni prebivalci trdijo, da se je v letu in pol skregal z vsemi, grozil s tožbami, izsiljeval, izvajal mobing in odpuščal. Tako naj bi bilo tudi v ECE in Tušu. V Bosni pa je bil osumljen utaje davkov. Terče vse zanika in poudarja, da gre za blatenje njegovega imena.