Ne

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra
14. 11. 1997 00.00
Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu
14. 11. 1997 00.00
<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.

Generalni sekretar zveze NATO jutri v Švici
13. 11. 1997 00.00
Generalni sekretar zveze NATO <b>Javier Solana</b> bo jutri pripotoval na uradni in delovni obisk v Švico. To bo prvi obisk kakšnega generalnega sekretarja zveze NATO v nevtralni Švici, ki ni članica ne zveze NATO ne Združenih narodov niti Evropske unije. Med obiskom v Bernu se bo Solana srečal s švicarskim zunanjim ministrom Flaviom Cottijem, obrambnim ministrom Adolfom Ogijem, vrhovnim poveljnikom oboroženih sil Arthirjem Lienerjem ter s predstavniki parlamentarne komisije za varnostno politiko. Zaradi posebnega statusa Švice naj bi bilo srečanje po ocenah opazovalcev zgodovinskega pomena; v njem vidijo predvsem začetek procesa približevanja te države zvezi NATO.

Če bo Husein še naprej kljuboval, bodo sprejete nove sankcije
13. 11. 1997 00.00
Britanski zunanji minister Robert Cook je danes zatrdil, da se je Varnostni svet ZN odločil, da bo sprejel nove sankcije proti Iraku, če mu bo iraški voditelj <b>Sadam Husein</b> še naprej kljuboval. Cook je v odzivu na sinoči sprejeto resolucijo VS o poostritvi sankcij proti Bagdadu še poudaril, da Sadam <i>ne sme dvomiti v enotnost in odločenost Varnostnega sveta.

Clinton pozdravil zaostritev ukrepov zoper Irak
13. 11. 1997 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je pozdravil včerajšnjo soglasno sprejetje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) o zaostritvi ukrepov zoper Irak. Vendar pa Clinton ni omenjal uporabe sile, če Irak ne bi preklical izgona ameriških inšpektorjev Posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Kot ves čas od izbruha krize, se je Clinton tudi tokrat izognil razhajanjem med ZDA in nekaterimi partnerkami v ZN. Rusija je dopustila možnost dodatnih pritiskov, če se Irak ne bi uklonil ZN, a je odločno zavrnila kakršnokoli uporabo sile. Resolucijo Varnostnega sveta sta pozdravila tudi japonski premier Rjutaro Hašimoto in francoski predsednk Jacques Chirac.

NBA dogajanja
12. 11. 1997 00.00
Košarkarji Atlante nadaljujejo z uspešnimi nastopi v profesionalni ligi NBA. Na tekmi s Seattlom (89:87) so tudi po sedmem letošnjem nastopu še vedno nepremagani. Vse od leta 1969, ko je Atlanta vstopila v ligo NBA, Hawksi še niso imeli tako dobrega začetka. Nikakor pa do prave forme ne uspejo priti prvaki iz Chicaga. Na gostovanju v Clevelandu so Bullsi izgubili z neverjetnimi 21 točkami razlike. S takšno razliko niso bili poraženi že dve leti. Že ob polčasu je bila razlika 52:38, v drugem delu pa je potek igre v svoje roke vzel Shawn Kemp in takorekoč dotolkel nasprotnike. Ponovno je razočaral prvi zvezdnik NBA lige Michael Jordan, ki je dosegel le 15 točk. Še vedno brez poraza so tudi Lakersi iz Los Angelesa. Tokrat so v gosteh premagali Dallas Maverickse s 118:96. V Minnesoti so San Antonio Spursi slavili tesno s 93:92 in zabeležili šesto letošnjo zmago.

Atomium v prenovljeni podobi
12. 11. 1997 00.00
V okviru priprav na leto 2000, ko bo Bruselj evropska kulturna prestolnica, se mestne oblasti pripravljajo na obnovo najznamenitejšega simbola belgijske prestolnice, Atomiuma.Tega je od postavitve leta 1958 čas že pošteno načel. Železno strukturo, katere najvišja točka sega 102 metra nad zemljo in nudi razgled nad celim mestom, je treba pripraviti na novo tisočletje, pravijo mestne oblasti. Belgija in Bruselj naj bi v prenovo strukture namenila več kot 30 milijonov mark. Za ta denar naj Atomiuma, ne bi zgolj očistili in popravili, temveč po nekaterih načrtih tudi nekoliko spremenili.

Od decembra med Parizom in Brusljem samo uro in pol vožnje z vlakom
12. 11. 1997 00.00
V okviru priprav na 14. december, ko bo med Brusljem in Parizom začel voziti nov hitri vlak, ki bo prestolnici zbližal na uro in pol vožnje, belgijske železnice že ves teden izvajajo hitrostne in varnostne poskuse. Med poskusi na progi med mestom Halle in francosko mejo so dosegli rekordno hitrost do sedaj zabeleženo na belgijskih železniških progah - 354 kilometrov na uro. Vendar pa med komercialnimi vožnjami ne bodo skušali doseči novih rekordov. Zgornja meja hitrosti bo 300 kilometrov na uro, tako kot pri ostalih hitrih vlakih.

Potreben bo še drugi krog volitev za predsednika republike
12. 11. 1997 00.00
Torkova raziskava Delove agencije Stik kaže, da če bi bile volitve jutri, bi bil potreben še drugi krog, da bi Slovenija dobila novega predsednika republike. V drugem krogu bi Milan Kučan s 54,2 proti 17 odstotkom glasov premagal Janeza Podobnika, ki bi se v prvem krogu uvrstil na drugo mesto. Volilna udeležba bi bila 73,1-odstotna, 14 odstotkov volilcev se o udeležbi še ni odločilo, 12,6 odstotka jih ne bi šlo na volitve in le 0,3 odstotka jih ni hotelo razkriti, ali bodo volili ali ne. V anketi je sodelovalo 759 telefonskih naročnikov.

Ameriški strokovnjaki ne morejo sodelovati pri razoroževanju Iraka
11. 11. 1997 00.00
Irak je ponovno preprečil ameriškim strokovnjakom, da bi sodelovali pri delu posebne komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Komisija je zato odpovedala inšpekcije. Po njegovih besedah strokovnjaki ne morejo delati v takšnih razmerah. Rusija nasprotuje temu, da bi bil Varnostni svet ZN krinka za uporabo sile proti Iraku, je danes dejal tiskovni predstavnik ruskega predsednika Borisa Jelcina, ki se mudi na obisku v mestu Harbin na severovzhodu Kitajske.

Mladi Indijci ne bodo nosili jeansa?
11. 11. 1997 00.00
Eden vodilnih članov indijske stranke Bharatiya Džanata po imenu Murli Manhar Joshi je te dni pozval mlade Indijce v hindujskem mestu Benares, naj ne nosijo oblačil iz jeansa, češ da je to obleka ameriških kavbojev. Nošenje jeansa ni v skladu z indijskimi navadami, zato bi se mu morali mladi Indijci odreči, je pojasnil predstavnik opozicijske stranke, ki vodi kampanjo proti globalizaciji zahodne kulture. Po Joshijevem mnenju se mnogi oblačijo v jeans, da bi šli vštric z modo; izrazil je tudi zaskrbljenost, da bi se utegnili kmalu tako oblačiti tudi v parlamentu.

Irak ne bo dovolil preletov ameriških letal
07. 11. 1997 00.00
Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je na današnji novinarski konferenci izjavil, da so preleti ameriških izvidniških letal vrste U2 nad iraškim ozemljem v okviru operacije Združenih narodov popolnoma nesprejemljivi. Po njegovem mnenju jih je moč uporabiti za pripravo ameriških napadov na Irak. Letala vrste U2 so uporabili prav pred vsako ameriško vojaško operacijo v Iraku, je dodal Aziz- območja, ki so jih Američani napadli junija 1993 in septembra 1996, so poprej preletela tovrstna letala.

Mesečna plača - 150 rol tolatenega papirja
05. 11. 1997 00.00
Delavci tovarne ur v ruskem mestu Penza, ki se je znašla v denarnih težavah, so prejeli dodatek k plači, ki so ga domov nosili kar tri dni. Nikakor ne kaže trditi, da so se s tem počutili bistveno bogatejše, saj so jim dodatek izplačali v toaletnem papirju. Vsak delavec je prejel približno 150 rol toaletnega papirja, poroča časnik Izvestija. Da so jih lahko prinesli domov, so v povprečju potrebovali kar tri dni. Zdaj pa imajo težave, ker papirja ne morejo spraviti v promet. Eden od delavcev je hotel z njim plačati najemnino, vendar so občinski uradniki njegovo ponudbo zavrnili.

Če ne bo genetske tehnologije, bodo cene živil višje
04. 11. 1997 00.00
Cene prehrambenih izdelkov se bodo znatno zvišale, če bo genetska tehnologija prepovedana, je v pogovoru za avstrijski časnik Kurier ocenil izvršni direktor vodilnega svetovnega proizvajalca hrane Nestle Peter Braneck-Letmathe. Avstrija je med državami, ki najbolj oklevajo glede uvedbe genetsko spremenjenih živil. Avstrija je septembra kljub zahtevam iz Bruslja odločno zavrnila uvoz genetsko spremenjene koruze in je pripravljena o zadevi razpravljati pred evropskim sodiščem.

EU in nezaposlenost
04. 11. 1997 00.00
V Bruslju se bodo jutri sešli ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance, ki bodo po predvidevanjih pripravili podlago za bližajoči se izredni novembrski vrh EU o zaposlovanju. Ministri se bodo seznanili s poročilom strokovnjakov unije o uresničevanju ambicioznih načtrov za boj proti 18-milijonski brezposelnosti, ki jih je predlagala Evropska komisija. Dan kasneje, v četrtek, bodo o isti temi v Bruslju razpravljali še ministri EU za socialne zadeve. Načrt zaradi zelo ambicioznega in konkretno zastavljenega cilja (12 milijonov novih delovnih mest) med petnajsterico ni naletel na odobravanje. Poleg tega, da nekatere članice menijo, naj oblikovanje nacionalnih zaposlovalnih politik ostane v domeni nacionalnih vlad, so nekatere članice opozorile pred negativnimi posledicami morebitnega neuspešnega doseganja zastavljenih ciljev na širšo javnost v EU. Več članic je Evropsko komisijo obsodilo, da je zastavila visok cilj, ne da bi imela zagotovila, da bo ta dejansko uresničen.

V Kii ne stavkajo več
03. 11. 1997 00.00
Delavci južnokorejskega avtomobilskega koncerna Kia so se po 13-dnevni stavki danes vrnili na delo. Več kot 15.000 delavcev tretjega največjega proizvajalca avtomobilov v državi je z delom prekinilo, potem ko je vlada napovedala načrt za podržavljenje podjetja Kia Motors.

NATO in Madžarska uspešno sklenila pogajanja
30. 10. 1997 00.00
S petim krogom so se sinoči v Bruslju uspešno končala pogajanja o članstvu Madžarske v Severnoatlantski zvezi.Severnoatlantska zveza je z Madžarsko kot s prvo izmed treh držav, ki so bile julija v Madridu povabljene v zavezništvo, pogajanja začela v prvi polovici septembra. Pogajanja s Poljsko in Češko so se začela po teden dni kasneje, sklenila pa naj bi se v kratkem. Viri blizu zavezništva omenjajo možnost, da v primeru slednjih morda sklepni krog ne bo potreben ter da bosta državi o strinjanju s finančnimi postavkami zavezništvo obvestili pisno.

Bo Rusija Jugoslaviji še dobavljala plin?
15. 10. 1997 00.00
Tik pred zimo se v Zvezni republiki Jugoslaviji bojijo za tradicionalno dobave plina iz Rusije. Srbija in Črna gora imata namreč do ruskega koncerna Gasprom dolg v višini 190 milijonov dolarjev. Jugoslovanske poslovne banke naj bi že poravnale del dolga v višini 30 milijonov dolarjev. Jugoslovansko-ruski sporazum o dobavi plina se izteče konec leta. V preteklih tednih je ruska vlada Jugoslaviji večkrat zagrozila s popolno zaustavitvijo dobave plina, če ne bo poravnala vsaj dela dolgov. Da se to ne bi zgodilo, je v Moskvo pred dnevi odpotovala visoka jugoslovanska vladna delegacija, ki si prizadeva pri ruski vladi in Gaspromu doseči nemoteno dobavo plina v prihajajočih zimskih mesecih.

Študenstka vlada zahteva nov zakon o visokem šolstvu
15. 10. 1997 00.00
Predstavniki študentske vlade so se na zadnjem sestanku, ki sta ga sklicala rektorja Univerz v Ljubljani in Mariboru, Alojz Kralj in Ludvik Toplak, zavzeli, da se spremembe zakona o visokem šolstvu oblikujejo zunaj parlamentarnih klopi. Zahtevali so, da se oblikuje moderen zakon o visokem šolstvu, ki ne bo omogočal le vse večjega števila študentov, ampak tudi kakovostnejši študij in večjo svobodo študentov pri delovanju znotraj univerze. Študentska vlada pričakuje, da bodo spremembe zakona o visokem šolstvu med drugim uzakonile tudi možnost izvolitve prorektorja za študentske zadeve iz študentskih vrst in izvolitev predstavnikov študentov v senat.

Lukašenko odpovedal obisk v Moskvi
02. 10. 1997 00.00
Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je danes odpovedal svoj obisk v dveh ruskih regijah ob meji z Belorusijo, češ da je Kremelj tik pred zdajci obisk preprečil. Iz Moskve naj bi v Minsk ponoči namreč sporočili, da Lukašenko ne more pristati na letališčih v Lipetsku in Jaroslavu, mestih, ki ju je nameraval obiskati. Ruski predsednik Boris Jelcin pa je v zvezi z dogodkom izjavil, da ruske regije same, brez posvetovanja s Kremljem, na obisk ne smejo vabiti tujih šefov držav ali vlad.

Francija zavrača vstop v vojaško strukturo NATO
01. 10. 1997 00.00
Francija se v tem trenutku ne more vključiti v vojaško strukturo zveze NATO, saj še ni bil dosežen dovoljšen napredek na področju evropeizacije poveljevanja, je izjavil francoski obrambni minister Alain Richard, ki se udeležuje neformalnega srečanja obrambnih ministrov članic zveze NATO v Maastrichtu.

Slovencem na delu v Nemčiji ne bodo podaljšali delovnih dovoljenj
01. 10. 1997 00.00
Nemška vlada je nedavno odločila, da s 30. septembrom letos ne bo več odobravala delovnih dovoljenj delavcem podjetij iz držav, ki niso članice Evropske unije. V Sloveniji bo ukrep najbolj prizadel približno 50 domačih podjetij, ki so imela sredi letošnjega poletja v Nemčiji zaposlenih 1100 delavcev, od tega 80 odstotkov na področju gradbeništva. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je konec julija letos od nemškega zveznega ministra za delo in socialne zadeve prejelo obvestilo, da je zaustavljeno nadaljnje odobravanje delovršnih pogodb, ki terminsko presegajo datum 30. september 1997, s katerim se zaključuje tekoče obdobje za koriščenje kontingenta delovnih dovoljenj.

Banka Slovenije ne bo spreminjala začrtanih ciljev denarne politike
01. 10. 1997 00.00
Svet Banke je ocenil uresničevanje ciljev denarne politike v tekočem letu. Ugotovil je, da je denarni agregat M-3 od izhodiščnega obdobja do trimesečja junij - avgust 1997 porasel za 13,8 odstotka, s čimer se gibanje ohranja znotraj ciljnega pasu. V prvih osmih mesecih leta je bila monetizacija kapitalskih tokov iz tujine (pretežno preko menjalnic in deviznega trga) prevladujoči vir izdajanja denarja v bančnem sistemu. Neto finančni pritok iz plačilne bilance (januar-julij) je znašal 5,1 odstotka bruto domačega proizvoda, v primerjavi s 3,9 odstotka v letu 1996, je zapisano v današnjem sporočilu Banke Slovenije o sklepih in stališčih, ki jih je sprejel svet Banke Slovenije na včerajšnji seji.

Razprava o proračunu brez predstavnikov vlade
24. 09. 1997 00.00
Parlamentarna komisija za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacije naj bi na današnji seji obravnavala predlog letošnjega proračuna. Ker se seje ni udeležil noben predstavnik vlade, ki bi predstavil predlagani proračun, zlasti pa postavke namenjene za delo ustanov, ki se ukvarjajo z lastninskim preoblikovanjem, so poslanci iz vrst opozicije po krajši razpravi predlagali, da bi uvodno obravnavo proračuna prestavili na prihodnjo sejo. Komisija predloga ni sprejela, ker je pet poslancev glasovalo za takšen predlog, pet pa je temu nasprotovalo. To pomeni, da se uvodna razprava o proračunu na komisiji ne bo ponovila, člani omenjene komisije pa bodo ponovno obravnavali predlagan proračun šele v drugem krogu razprav, ko bodo parlamentarna telesa razpravljala o amandmajih na proračun.

Bob Dylan bo pel papežu
23. 09. 1997 00.00
Znani ameriški pevec židovskega rodu Bob Dylan bo v soboto nastopil na koncertu ob 23. italijanskem evharističnem kongresu v Bologni, ki se ga bo udeležil tudi papež Janez Pavel II. Poleg Dylana bodo na koncertu nastopili tudi slepi italijanski pevec Andrea Boticelli ter pevca Lucio Dalla in Adriano Celentano. Pričakujejo, da bo na koncert prišlo več kot 300.000 ljudi, v glavnem mladih, preko televizije pa jih bosta pozdravila tudi italijanski predsednik Oscar Luigi Sclafaro in premier Romano Prodi. V Vatikanu so sporočili, da papež ne bo le poslušal koncerta, temveč bo tudi komentiral pesmi.

Hamburški župan ne bo več opravljal dosedanje funkcije
22. 09. 1997 00.00
Hamburški župan Henning Voscherau je po današnjem neuspehu vladajoče socialnodemokratske stranke (SPD) na volitvah v mestno skupščino izrazil obžalovanje in razočaranje nad izidi glasovanja ter dejal, da ne namerava več opravljati dosedanje funkcije. SPD je na današnjih volitvah sicer ohranila večino v skupščini, vendar je zabeležila doslej najslabši rezultat po vojni, medtem ko so krščanski demokrati CDU v primerjavi z volitvami pred štirimi leti nekaj točk pridobili.

Za boljše sodelovanje med Slovenijoo, Italijo in Hrvaško
22. 09. 1997 00.00
Ob koncu mednarodnega posvetu Jadran v Evropi, ki je potekal na Brionih, so udeleženci poudarili, da bi morale hrvaške, slovenske in italijanske državne ustanove, pristojne za ribolov, več sodelovati ne dvostranski in večstranski ravni, da bi rešili skupne težave v zvezi z ribolovom na Jadranu. Rezultati skupnih pogovorov bi morali biti podlaga za sprejemanje odločitev o količini ulova v Jadranu, so ugotovili udeleženci. Posebno so poudarili pomen skupnega znanstvenega projekta Medits, ki ga financira EU, v okviru katerega spremljajo trideset gospodarsko pomembnih ribjih vrst. Razpravljali so tudi o delu državnih ustanov, pristojnih za morski ribolov, ter izmenjavi predpisov s področja ribolova, katerega namen je učinkovitejši nadzor na morju in preprečevanja ribolova na črno.

Glavni računalnik na Miru zopet v okvari
22. 09. 1997 00.00
Predstavnica tiskovnega središča v Centru za upravljanje poletov (CUP) Vera Medvedkova je sporočila, da je davi ob 3.30 po srednjeevropskem času odpovedal glavni računalnik na ruski orbitalni znanstveni postaji Mir. Zaradi okvare se ustavljajo obračalni motorji postaje. Napako bodo skušali odpraviti še danes, dodaja predstavnica CUP. Gre za tretjo zaporedno okvaro računalnika na Miru ta mesec oziroma peto v zadnjih dveh mesecih. Zaradi odključitve obračalnih motorjev ne morejo zadrževati sončnih celic postaje v prisojni legi, je sporočila zasebna ruska televizijska hiša NTV.

Kitajska ne bo odprla vrat demokratizaciji zahodnega tipa
11. 09. 1997 00.00
Tiskovni predstavnik kitajske Komunistične partije, ki bo jutri začela svoj 15. kongres, je danes izjavil, da partija na kongresu nikakor ne namerava odpreti vrat >>demokratizaciji zahodnega tipa.<< Generalni sekretar partije Jiang Zemin in premier Li Peng sta nedavno sicer napovedala, da bodo na kongresu govorili o političnih reformah, tiskovni predstavnik pa je zatrdil, da niso mišljene reforme na način Zahoda. Nikoli ne bomo ponavljali za zahodnimi državami, je dodal.

Izetbegović ponovno izbran za predsednika Stranke demokratske akcije
08. 09. 1997 00.00
Vodjo bosanskih Muslimanov Alijo Izetbegovića so pozno sinoči ob koncu drugega kongresa stranke v Sarajevu vnovič izbrali za predsednika Stranke demokratske akcije (SDA). Izetbegovića so na njegovo vztrajanje izbrali na tajnih volitvah, na katerih pa sicer ni imel protikandidata. Vsi potencialni kandidati so namreč izjavili,da se ne morejo meriti z njim.