OKUŽBE

Pri treh mladoletnikih potrdili ošpice
08. 03. 2024 11.36
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjih dneh prejeli prijavo o treh primerih ošpic pri mladoletnih osebah. Zbolela sta dva osnovnošolska otroka ter dijak srednje šole, ki proti bolezni niso bili zaščiteni s cepljenjem. Po dosedanjih podatkih primeri med seboj epidemiološko niso povezani. Precepljenost z drugim odmerkom cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je v Sloveniji v šolskem letu 2022/2023 sicer padla pod 90 odstotkov.

V Evropi občuten porast sifilisa, gonoreje in klamidije
07. 03. 2024 14.28
Leta 2022 se je v Evropi povečalo število primerov spolno prenosljivih okužb, zlasti sifilisa, gonoreje in klamidije, je razvidno iz poročila Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Agencija EU je v luči porasta poudarila potrebo po večji ozaveščenosti ter krepitvi preventive ter učinkovitosti zdravljenja.

ZD Ljubljana s presejalnim programom za zmanjšanje možnosti nastanka raka na želodcu
05. 03. 2024 13.26
Ob slovenskem tednu boja proti raku je ZD Ljubljana pozval povabljene paciente, stare od 30 do 34 let, k udeležbi v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu. Zdravljenje v primeru okužbe s Helicobacter pylori lahko namreč v do 89 odstotkih zmanjša možnost nastanka raka.

Okužbe s HPV letno povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in 40 moških
04. 03. 2024 07.32
Okužbe s HPV so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Pred okužbo pa se lahko zaščitimo s cepljenjem. Okužbe na leto povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in več kot 40 moških v Sloveniji. S tem pa se začenja tudi 41. teden boja proti raku.

Vse več zlorab bančnih aplikacij: bodite pazljivi pri nameščanju programske opreme
26. 02. 2024 14.11
V zadnjem času v bankah in hranilnicah opažajo porast števila napadov na mobilne telefone z namenom zlorab mobilnih bančnih aplikacij. Prek mobilnih bank je bilo namreč opravljeno nakazilo finančnih sredstev oškodovancev na druge bančne račune, od tam naprej pa je denar potoval v kripto menjalnico.

Britanka, ki se je poročila z borcem ISIS, mora ostati v Siriji
23. 02. 2024 12.06
Danes 24-letna Shahima Begum iz Londona je leta 2015 odpotovala v Sirijo. Leta 2019 so jo našli v begunskem taborišču, britanske oblasti pa so ji zaradi nacionalne varnosti odvzele državljanstvo. Po vrsti pravnih bitk je komisija odločila, da je bil odvzem upravičen, Begumova pa se je nad odločitvijo pritožila. Zgodba je zdaj dobila epilog, sodišče je odločilo, da zavrača njeno pritožbo in da je bil odvzem britanskega državljanstva zakonit.

Madonna skupaj s plesalcem med nastopom padla
20. 02. 2024 13.09
Madonna se trenutno mudi na svoji turneji Celebration Tour, v sklopu katere je obiskala tudi Seattle. Tam se ji je na odru pripetil manjši spodrsljaj, ko je skupaj s plesalcem med nastopom padla. Padec so posneli in kasneje delili obiskovalci koncerta, ki so pohvalili hitro reakcijo kraljice popa.

Italija dvignila stopnjo pripravljenosti zaradi virusa denga
14. 02. 2024 16.47
Italijansko ministrstvo za zdravje je dvignilo stopnjo pripravljenosti zaradi globalnega porasta števila okužb z virusom denga. Ob tem je pristanišča in letališča pozvalo, naj povečajo pozornost pri blagu, ki prihaja iz držav z visokim tveganjem za okužbe z virusom.

Letos potrdili 107 primerov oslovskega kašlja, lani v vsem letu 120
12. 02. 2024 16.33
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so letos prejeli 107 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani pa skupaj 122. Podatki kažejo na večjo pojavnost oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, so sporočili in opozorili, da je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih.

Porast respiratornih okužb tudi med otroki: kdo je najbolj ogrožen?
10. 02. 2024 07.00
Respiratorne okužbe, ki hromijo urgence in internistične oddelke po državi, se niso izognile niti najmlajšim. Največ okužb zgornjih in spodnjih dihal, torej gripe, covida, RSV-ja, pa tudi oslovskega kašlja, je med predšolskimi otroki, predvsem tistimi, ki so letos prvo leto v vrtcu. Zato pediatri opozarjajo, naj se ne zadržujejo v zaprtih prostorih, naj ostanejo doma, če imajo sorojenca, mlajšega od enega leta, priporočajo pa tudi jemanje vitamina D.

Porast respiratornih obolenj hromi urgence po državi
07. 02. 2024 20.52
Ogromen porast respiratornih obolenj tako med odraslimi kot otroki hromi urgence po državi. Tako je na ljubljanski internistični prvi pomoči in celjski urgenci še vedno razglašen rumeni alarm, kapacitete internističnih oddelkov v obeh bolnišnicah so zapolnjene, zato bolnike zdravijo tudi na hodnikih. V Zdravstvenem domu Ljubljana pa po šivih poka pediatrična nujna medicinska pomoč, zato starše pozivajo, naj se otroci ne zadržujejo v prenatrpanih zaprtih prostorih.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37
V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

Oslovski kašelj: v lanskem letu 120 primerov, januarja letos pa že 76
02. 02. 2024 11.21
Zgolj v prvem mesecu letošnjega leta smo zabeležili 76 primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa jih je bilo 120. Kljub temu je to še vedno manj kot denimo leta 2018, ko smo zabeležili 213 primerov. Razlog za povišanje primerov v zadnjih dveh letih bi lahko bilo tudi dejstvo, da je bilo v času pandemije covida-19 število primerov zaradi "omejitve kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal" nižje. V UKC Ljubljana so bili sicer v zadnjem mesecu hospitalizirani trije otroci z oslovskim kašljem, med njimi dva dojenčka.

Oslovski kašelj terjal življenja štirih dojenčkov
31. 01. 2024 15.25
Zaradi oslovskega kašlja so v Beogradu od lanske jeseni umrli štirje dojenčki, eden je še vedno v smrtni nevarnosti. V srbski prestolnici so od junija zabeležili skoraj 600 primerov okužb, decembra pa so razglasili tudi epidemijo oslovskega kašlja.

Nemci in Britanci turiste svarijo pred potovanjem na Hrvaško
29. 01. 2024 15.10
Nemški inštitut za globalno zdravje Heidelberg je pri najmanj 23 pacientih, ki so oktobra prebivali v kampih v hrvaški Istri, diagnosticiral nalezljivo črevesno bolezen kriptosporidiozo, so sporočili z inštituta. V Nemčiji in Veliki Britaniji se zato že pojavljajo opozorila pred potovanjem na Hrvaško zaradi morebitne nevarnosti okužbe.

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?
28. 01. 2024 16.31
Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Madonna odločno zavrača obtožbe oboževalcev zaradi poznega začetka koncerta
26. 01. 2024 09.56
Madonna se bo "odločno branila" proti tožbi, ki sta jo vložila oboževalca, potem ko je več kot dve uri zamudila na nastop, so povedali njeni predstavniki. Pevko sicer tožita oboževalca, ki sta se decembra udeležila njenega koncerta v New Yorku, v tožbi pa navajata, da je zvezdnica zamujala, s tem pa obiskovalcem povzročila številne nevšečnosti.

Pogodba za dograditev infekcijske klinike UKC Ljubljana podpisana
22. 01. 2024 16.33
Ministrstvo za zdravje, Urad Republike Slovenije za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, podjetje Kolektor Koling in UKC Ljubljana so podpisali pogodbo za dograditev Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. V objektu so predvideni prostori za urgenco z diagnostiko in terapijo, specialistične ambulante in 24-urni hospital, oddelek intenzivne in polintenzivne terapije, otroški oddelek, oddelek za zelo nalezljive bolezni ter operacijska dvorana, ki bo hkrati služila tudi kot razbremenitev centralnega operacijskega bloka. Gre za prvo fazo s pogodbeno vrednostjo 95,5 milijona evrov z vključenim DDV.

Divje teorije o madežih na Trumpovi dlani: vir dejal, da ne gre za sifilis
21. 01. 2024 15.34
Kaj se dogaja z zdravjem nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa? Vprašanje, ki je završalo po tem, ko se je milijarder v javnosti pojavil s skrivnostnimi madeži na dlani. Teorije o nastanku rdečih pik so kar deževale, številni so se spraševali celo, ali ima nekdanji predsednik morda sifilis. Še bolj zanimivo pa je bilo, da Trump ugibanj ni komentiral. A anonimni vir je zdaj pojasnil izvor rdečih znamenj. Ta pa je precej vsakdanji in nič kaj dramatičen.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.26
6.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

'Prehlad pri babici ali teti lahko za dojenčka pomeni nekaj dni v bolnišnici'
19. 01. 2024 14.28
Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn je podal izjavo za medije glede izrazitega porasta števila bolnih otrok zaradi okužb dihal. Opozoril je, da se v UKC Ljubljana v zadnjih tednih tako na pediatrični kot na infekcijski kliniki soočajo s povečanim navalom otrok – dojenčkov in predšolskih otrok – z okužbami dihal, ki so v veliki meri povzročene z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in gripo. Okužba, ki pri odraslem povzroči izcedek iz nosu ali zamašen nos, je za dojenčka ali novorojenčka lahko razlog, da pride v bolnišnico, je opozoril.

V porastu gripa in okužbe dihal: NIJZ svetuje cepljenje
15. 01. 2024 14.37
Gripa in akutne okužbe dihal so med prebivalstvom v porastu, pojavljajo se v vseh zdravstvenih regijah. Cepljenje proti gripi je zato za vse, ki se želijo zaščititi, še vedno smiselno, pravijo na NIJZ. V letošnji sezoni se je sicer proti gripi cepilo 115.722 prebivalcev Slovenije.

Zdravniki pozivajo: Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila
08. 01. 2024 18.30
Veliko število virusnih okužb še dodatno polni že sicer oblegane čakalnice pri zdravnikih. S tem se okužbe še hitreje širijo, na zdravnika pa čakate še dlje, ali pa ga morate poklicati dvakrat, in sicer ko zbolite in ko je bolezni konec. In to pač morate, ker je prav ostati doma in potrebujete le potrdilo za delodajalca. Kako bi ta kaos po čakalnicah preprečili? Kako bi ustavljali širjenje okužb? Kako bi dali zdravnikom čas, da se ukvarjajo s pacienti, ki res rabijo pomoč? Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila, kar smo poznali v času covida, pozivajo vlado.

200 let slavi brajica, pisava za slepe, ki svet odkrivajo z dotikom
04. 01. 2024 20.05
Danes praznujemo praznik, ki slavi enakost ljudi, pa tudi človeško sposobnost, da premagamo vse ovire, ki nam jih življenje postavi na pot. Danes namreč slavi brajica, pisava za slepe. Letos mineva točno 200 let, odkar so jo razvili in od takrat odprli pot v svet tistim, ki ne vidijo z očmi, a znajo svet odkrivati z dotikom.

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov
04. 01. 2024 18.09
Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

V UKC Maribor obravnavali moškega, ki mu je raketa poškodovala roko
02. 01. 2024 09.43
V najdaljši noči v letu so na mariborski urgenci obravnavali hudo poškodbo zaradi pirotehnike. Več podrobnosti o dogodku niso posredovali, je pa zdaj Policija sporočila, da gre za moškega, ki je pri izstreljevanju pirotehnike – raket – utrpel poškodbo roke. Na ljubljanski urgenci medtem v tej noči ni bilo poškodovanih s pirotehničnimi sredstvi.

Več se jih je napilo 'na mrtvo', zdravniki reševali tudi 14-letnika
01. 01. 2024 10.44
V zadnjih 12 urah je bilo na interventni številki 113 zabeleženih 890 klicev, so na novoletno jutro sporočili iz Policije. Med 311 interventnimi dogodki je bilo devet takšnih, ki so terjali nujno ukrepanje. Kljub številnim dogodkom na prostem pa hujših kršitev niso beležili. So pa imeli veliko dela dežurni zdravniki. V Ljubljani so morali ukrepati zaradi več zastrupitev s prepovedanimi substancami in alkoholom, med bolniki je bil tudi 14-letnik. V enem izmed lokalov so obravnavali več primerov zastrupitve z alkoholom. Med poškodovanci pa jih je bilo tudi sedem poškodovanih v pretepu.

Izolska bolnišnica do preklica prepoveduje obiske na oddelku za interno medicino
22. 12. 2023 13.28
Splošna bolnišnica Izola zaradi povečanega števila respiratornih okužb do preklica prepoveduje obiske na oddelku za interno medicino. V izogib prepovedi obiskov tudi na ostalih oddelkih bolnišnica vse bolnike in obiskovalce prosi, da hospitaliziranega bolnika obišče le ena zdrava odrasla oseba, obisk pa naj traja največ 30 minut.

Hitro širjenje nove različice covida: WHO jo bo skrbno nadzoroval
20. 12. 2023 17.32
Svetovna zdravstvena organizacija je novo podrazličico covida-19 JN.1, ki izhaja iz omikrona, uvrstila na seznam sevov, ki jih je treba podrobneje spremljati. Gre namreč za eno bolj nalezljivih različic, ki se hitro širi v več državah po svetu, vključno z Indijo, Kitajsko in ZDA.

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi
19. 12. 2023 19.04
Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.