Poslanci

DZ bo ponovno odločal o preimenovanju primorskega državnega praznika

23. 04. 2019 13.01

Državni svet je z 21 glasovi za in devetimi proti izglasoval veto na spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih. DZ bo tako ponovno odločal o predlogu, da se praznik vrnitve Primorske k matični domovini preimenuje v praznik priključitve Primorske k matični domovini. Da bi bil zakon potrjen, bo tokrat potrebna absolutna poslanska večina.

Tri bolnišnice lani niso dosegle sanacijskih ciljev

23. 04. 2019 19.36

Številne bolnišnice so lansko leto zaključile v rdečih številkah. Na skupni seji odbora za zdravstvo in parlamentarne komisije za nadzor javnih financ so se tako zvrstili pozivi ministru, naj pripravi ukrepe "za uspešno, učinkovito in transparentno poslovanje javnih zdravstvenih zavodov".

Toplak: Mariborsko upravno sodišče krši ustavo in človekove pravice državljanov

21. 04. 2019 02.01

Je oddelek Upravnega sodišča v Mariboru najbolj problematičen v državi? To se sprašuje profesor ustavnega prava Jurij Toplak po zadnjem primeru, ko je Ustavno sodišče okrcalo mariborski oddelek, ker ni želel vsebinsko presojati, ali sta članica in predsednica sodnega sveta pri imenovanju ene sodnic delovali pristransko. Kot opozarja sogovornik, so že pred dvema letoma tri sodnice tega sodišča naredile toliko kršitev kot vseh 800 sodnikov v državi skupaj.

Bi Slovenija zmogla s samo tremi poslanci Državnega zbora?

20. 04. 2019 07.00

V Evropski uniji, če ne upoštevamo brexita, živi okoli 508 milijonov prebivalcev. Številčnejši sta le še Kitajska s slabo milijardo in pol ter Indija z 1,4 milijarde prebivalcev. V preračunu vsak od 751 evropskih poslancev zastopa 676.431 prebivalcev Unije.

Lahko tudi sodniki napredujejo hitreje, če imajo zveze in poznanstva?

19. 04. 2019 19.12

Ali tudi sodniki lahko hitreje napredujejo, če imajo zveze in poznanstva? Imenovanje višje sodnice v Mariboru bi lahko bil eden prvih razkritih primerov takšnega pristranskega imenovanja. Ustavno sodišče je namreč okrcalo upravno sodišče, ker ni želelo presojati, ali sta članica in predsednica Sodnega sveta pri imenovanju delovali pristransko. Predsednica je sicer pred dvema dnevoma odstopila.

V Ilirski Bistrici ni izrednih razmer zaradi migrantov, kot trdi Bogovič

19. 04. 2019 13.00

"V Ilirski Bistrici ljudje opozarjajo na izredne razmere glede zelo povečanih nezakonitih prestopov zunanje meje EU zadnje dni s strani migrantov, ljudje se že bojijo za svoje premoženje in družino." Tako v nagovoru evropskim poslancem Franc Bogovič, vnovični kandidat za evropskega poslanca na skupni listi SDS-a in SLS-a.

Dejstva: Dober milijon evrov za mandat evropskega poslanca

18. 04. 2019 13.00

Nosilka liste Nove Slovenije na evropskih volitvah Ljudmila Novak je prvega aprila na RTV Maribor v povezavi s plačami poslancev v Evropskem parlamentu povedala: "Drugi problem, ki ga imamo v Sloveniji, je antipropaganda, da kakšne plače imajo evropski poslanci. Ta plača, ki jo zdaj dobivajo slovenski evroposlanci, je za slovenske razmere velika. Za Nemce bodo rekli, da to ni."

Peterle se je od tretjega mandata poslovil z orglicami: Evropo moramo držati skupaj

18. 04. 2019 14.40

Evropski poslanci so zbrani še na zadnjem plenarnem zasedanju mandata, ki se bo iztekel z majskimi evropskimi volitvami. Evropski poslanec Lojze Peterle, ki zaključuje svoj tretji evropski mandat, je ob tem zbrane posvaril, da nosijo skupno odgovornost, da "ohranijo EU", nato pa na orglice zaigral še evropsko himno.

Zahteva za oceno ustavnosti proračunskih dokumentov že na ustavnem sodišču

16. 04. 2019 13.49

Nova Slovenija in SDS sta na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti proračunskih dokumentov. Sprejeti rebalans proračuna namreč po njihovem mnenju krši fiskalno pravilo, saj predvideva za 270 milijonov evrov previsoko povečanje izdatkov.

Odvetniška zbornica Slovenije za ustavnega sodnika predlaga Roka Čeferina

16. 04. 2019 06.00

Upravni odbor Odvetniške zbornice Slovenije kot kandidata za sodnika Ustavnega sodišča predlaga Roka Čeferina. Ta je kot odvetnik zaposlen v Odvetniški družbi Čeferin, od leta 2015 pa študentom novinarstva na Fakulteti za družbene vede predava o mejah svobode novinarskega poročanja. Čeferin nam je informacijo potrdil, vsebinske izjave pa se mu ne zdi primerno dajati, dokler postopek ne bo uraden.

Težave s sestavo koalicije ob tesni zmagi socialdemokratov

15. 04. 2019 18.36

Na parlamentarnih volitvah na Finskem so tesno zmagali socialni demokrati pred skrajno desno stranko Pravi Finci. Zmagovalci volitev bodo imeli v parlamentu 40 sedežev, drugouvrščeni nacionalisti pa kar 39.

Tokrat nam lahko obljubljajo zgolj nadaljevanje fragmentacije

16. 03. 2019 07.00

Državljanke in državljani držav članic Evropske unije (EU) bodo v zadnjem tednu maja izbrali in v Evropski parlament (EP) poslali svoje predstavnike, ki bodo v tej nadnacionalni zakonodajni instituciji zastopali interese več kot 500 milijonov ljudi.

Britanski poslanci: Pri izročitvi Assangea prednost Švedski

13. 04. 2019 19.02

Britanski poslanci so vlado pozvali, naj da pri obravnavi ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea prednost izročitvi Švedski, če bodo tam znova odprli preiskavo domnevnega posilstva. V Londonu se sicer osredotočajo na obravnavo izročitve ZDA.

Je v ozadju upora družinskih zdravnikov privatizacija osnovnega zdravstva?

12. 04. 2019 18.36

V javnosti dviguje prah elektronsko pismo predsednika sindikata zdravnikov družinske medicine Praktik.um Igorja Muževiča, ki ga je objavila Mladina in v katerem naj bi članom razkril, da lahko z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi dosežejo, da zdravstveni domovi z njimi kot zasebniki sklenejo pogodbo za opravljanje zdravstvenih storitev. Zdravstveni minister Šabeder upa, da pri pogovorih in iskanju rešitev nihče ne drži fige v žepu. Muževič pa zagotavlja: "Te odpovedi niso moj ali naš skriti načrt privatizacije zdravstva."

Nujna seja parlamentarnega odbora za zadeve EU

12. 04. 2019 19.04

Izredne seje parlamentarnega odbora EU se je udeležilo vseh 8 evro poslancev. Tema je povzetek dela v preteklem mandatu. Nekateri so se borili proti gensko spremenjenim organizmom, sadili najstarejšo vinsko trto v Strasbourgu, spet drugi so se borili proti različnim prostotrgovinskim sporazumom. Je to dovolj, da bi volivci razumeli, da je pomembno, kdo nas zastopa v Evropskem parlamentu?

Preložitev brexita - da, a pod strogimi pogoji

10. 04. 2019 08.08

Voditelji držav članic EU v Bruslju razpravljajo o vnovični preložitvi brexita. Medtem ko je Mayeva uradno zaprosila za krajše podaljšanje 50. člena, naj bi evropski voditelji ponudili daljšo preložitev, domnevno do enega leta. A brez določenih pogojev za London podaljšanja po napovedih ne bo. Mayeva trenutno čaka na odločitev, a vse kaže, da državnike čakajo še dolga pogajanja.

Tonin: Večina slovenskih politikov in novinarjev je na listi SOA za prisluhe

10. 04. 2019 08.50

Predsednik KNOVS Matej Tonin je o hrvaških prisluhih in pritiskih po seji komisije povedal, da prisluškovanje, tudi med zavezniki, v današnji informacijski dobi ni presenetljivo, tuji obveščevalci pa da so pri nas zelo dejavni. KNOVS bo tudi obudil preiskavo slovenske agentke na arbitraži Simone Drenik, poslanka Jerca Korče pa je potrdila, da imajo dokaze o poskusu vplivanja Hrvaške na POP TV.

Enotna koalicija, ženske postavljajo manj vprašanj, največji uporniki v SD

08. 04. 2019 16.31

Kot kažejo podatki Parlametra, je osmi sklic DZ mlajši in manj izobražen od sedmega sklica. Kot ugotavljajo, imamo v Sloveniji trenutno izredno enotno koalicijo. Najbolj uporniška stranka je SD, sej pa se najpogosteje udeležujejo poslanci LMŠ. Ženske zastavijo manj poslanskih vprašanj kot njihovi moški kolegi, manjkrat si vzamejo besedo, njihovi govori pa so krajši.

'Če gremo danes, bomo odšli z dvignjeno glavo, nikomur nič dolžni'

06. 04. 2019 08.59

Predsednik LMŠ Marjan Šarec je v nagovoru na kongresu stranke v Trbovljah izpostavil njihovo rast in suverenost, ki po njegovih navedbah deluje z novimi vzorci razmišljanja. "Zanašamo se samo na trdo delo, voljo, energijo in zanos ter na vedenje, da ne vemo vsega," je dejal, a obenem ocenil, da so v danih razmerah optimalni in se še izboljšujejo.

Varnostniki hrvaškega poslanca odnesli iz dvorane

06. 04. 2019 07.00

Zasedanje hrvaškega sabora se je sprevrglo v incident. Po več opozorilih so varnostniki iz dvorane odnesli enega od poslancev, njegov strankarski kolega pa je izgubil živce, zmerjal varnostnike in jim zagrozil, da od tod ne bodo odšli živi. Predsednik sabora je incident najostreje obsodil, sindikat varnostnikov v parlamentu pa zdaj zahteva dodatek za dvigovanje težkih bremen.

Bodo slovenske matere po novem manj časa na porodniški?

05. 04. 2019 20.46

Evropski poslanci so sprejeli direktivo, ki od očetov zahteva, da morajo biti z otroki doma vsaj dva meseca. Slovenski očetje bi tako dobili mesec več plačanega dopusta, kot ga imajo zdaj, vprašanje pa je, kaj to pomeni za mame. Na pristojnem ministrstvu zagotavljajo, da ne bodo prikrajšane, čeprav za zdaj še ne vedo, kako bodo novi evropski zahtevi prilagodili naš sistem.

Šabeder podpisal uredbo o uvozu 90 zdravnikov iz držav, ki niso članice EU

04. 04. 2019 06.52

Od 1. junija naj bi zdravniki delali le še toliko, kot določa tako imenovana modra knjiga, je napovedal Fides, to pa je v povprečju veliko manj kot doslej. O tem, kaj to pomeni za bolnike, največji zdravniški sindikalist Kuštrin odgovarja: boljše, da jih pregledajo manj, kot pa da te zdravnike izgubimo. Zdravstveni minister Aleš Šabeder pa pojasjuje, kaj mu v tako kratkem času sploh lahko uspe.

Britanski poslanci z glasom razlike podprli vnovično preložitev brexita

04. 04. 2019 07.50

Spodnji dom britanskega parlamenta je s tesno večino podprl predlog zakona, po katerem bi premierka Theresa May zaprosila Evropsko unijo za vnovično preložitev brexita, parlament pa bi odločal o dolžini podaljšanja roka za izstop iz EU. Da bi zakon začel veljati, ga mora podpreti še lordska zbornica, preložitev brexita pa mora odobriti EU.

Juncker: Preložitve brexita brez potrditve ločitvenega sporazuma ne bo

03. 04. 2019 15.45

12. aprila je skrajni rok za potrditev ločitvenega sporazuma, v nasprotnem primeru preložitve brexita, za katero bo po napovedih (znova) zaprosila britanska premierka, ne bo, je jasen predsednik Evropske komisije Juncker. Tudi on meni, da je scenarij brexita brez dogovora čez zgolj devet dni, vse verjetnejši.

Odstopil predsednik Državne revizijske komisije: Breme je postalo pretežko

03. 04. 2019 08.53

S položaja predsednika Državne revizijske komisije je odstopil Borut Smrdel. Kot je navedel v odstopni izjavi, se je za to odločil, ker je "breme vodenja komisije postalo pretežko". Kot je še dodal, je ob nastopu funkcije menil, da mu strokovno znanje in poštenje zadostujeta, danes pa vidi, da so mu manjkale še izkušnje. "Danes te izkušnje imam, kar iskreno obžalujem," je zaključil Smrdel.

Velika Britanija bo zaprosila za nadaljnjo preložitev brexita

02. 04. 2019 14.09

Britanska premierka Theresa May je po izredni seji vlade povedala, da je najboljša rešitev izstop iz EU z dogovorom, zaradi česar bo Velika Britanija zaprosila za nadaljnjo preložitev brexita, trenutno predvidenega za 12. april. Poslancem želi dati več časa za potrditev izstopnega sporazuma z EU, ki so ga sicer že trikrat zavrnili. Napovedala je tudi pripravljenost na sodelovanje z opozicijo.

Se nam 12. aprila obeta brexit brez dogovora?

02. 04. 2019 07.28

Britanski poslanci so v poznih večernih urah znova zavrnili vse alternativne možnosti glede brexita, že pretekli teden pa so že tretjič zavrnili ločitveni sporazum, ki ga je Mayeva dosegla z Brusljem. Sedaj se zastavlja vprašanje, kako naprej – o nadaljnjih korakih naj bi razpravljali na seji kabineta.

Na jugu Velike Britanije več sto ljudi signaliziralo SOS

02. 04. 2019 08.32

Več kot 400 ljudi se je zbralo na jugu Velike Britanije in nato s pomočjo ogledal signaliziralo mednarodni Morsejev znak za stisko. Britanski poslanci pa so v poznih večernih urah znova zavrnili vse alternativne možnosti glede brexita.

V britanskem parlamentu na mizi štiri možnosti glede brexita

01. 04. 2019 08.26

Britanski poslanci so znova razpravljali o možnostih izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije, o katerih so že začeli tudi glasovati. Med štirimi možnostmi so obstanek v enotnem trgu, carinska unija z EU in referendum o izstopnem dogovoru.

Strokovnjaki: Poletni čas je slabši, saj ne sledi naravnemu ritmu

31. 03. 2019 07.00

Če bomo leta 2021 ukinili premikanje ure, bo v Sloveniji obveljal stalni zimski čas. To je po mnenju znanstvenikov boljša izbira, saj bi poletni čas lahko imel zelo negativne posledice na zdravje. Vplival naj bi predvsem na šolarje in študente, ki se učijo in morajo naučeno tudi predelati, zaradi premalo spanja pa bodo za to prikrajšani.