Poznamo

Selektor Sekulić: 'Ni bilo dvoma, ali bo Luka igral za reprezentanco'

06. 05. 2025 06.00

Luka Dončić je po hitrem zaključku končnice za Los Angeles Lakerse z zasebnim letalom pristal na brniškem letališču, kjer so ga že na letališki stezi čakali avtomobili in ga odpeljali z letališča. Tam ga je sicer čakalo tudi nekaj njegovih najzvestejših navijačev, ki so zaman upali na avtogram ali fotografijo. Bodo pa prav gotovo zanj navijali na Eurobasketu, če bo tam res zaigral.

Žiranta Mali šef Slovenije: mala mal'ca

05. 05. 2025 06.00

Letos bosta jedi pokušala Mojca Mihovec in Jorg Zupan, priljubljena in nagrajena slovenska chefa, ki ju poznamo že iz preteklih sezon. A za razliko od preteklih sezon jedi ne bosta samo ocenjevala, temveč bosta otrokom pomagala dopolniti njihov osnovni recept. Dodali bodo potrebne ogljikove hidrate, beljakovine, vlaknine, zelenine, rumenine, vitamine in se naučili preprostih postopkov in divjih idej za dvig jedi na višjo raven: višjo raven zdravja, preprosto pripravo, čudovit videz in blazen efekt.

Na festivalih kot je Spring Break v študentskih letih žurala tudi Hamo in Tokac

04. 05. 2025 15.02

V hrvaški Istri na Spring Breaku že četrti dan žura na tisoče slovenskih študentov. Naša Tjaša jih tokrat ni obiskala med večernim odlomom, pač pa med popoldanskim akustičnim koncertom in počitkom med borovci.

Ko nosimo nekaj, kar ni naše

03. 05. 2025 16.29

Strahovi, ki nimajo "zgodbe". Odnosi, ki se vedno znova končajo na enak način. Občutki, da nismo v "pravem" življenju. Telo, ki je v napetosti, čeprav se zdi, da vse poteka dobro. Telo ve, tudi ko mi ne vemo. Dih, tonus mišic, pozicija ramen, trepet v glasu – vse to so vhodi v zgodbo, ki je morda nismo nikoli slišali. Medgeneracijska travma se največkrat prenese od staršev na otroke in se redko pokaže kot "velika drama". Pogosteje je to subtilen občutek, da nismo dovolj, da si ne zaslužimo ljubezni, da moramo biti tiho, da ne zaupamo ljudem. Takšen krog lahko presekamo – najprej s tem, da se zavedamo, da obstaja.

Kdo so 'starši kosilnice' in kaj so pasti permisivne vzgoje?

02. 05. 2025 20.18

Spreminjajoče se družbene razmere vplivajo tudi na starševstvo in vzgojo otrok. Vse bolj razširjena je permisivna vzgoja, za katero je značilno, da je v središču pozornosti otrok s svojimi željami in potrebami, manj pa je pravil in pričakovanj. A psihologi poudarjajo, da je postavljanje mej med odraščanjem nujno potrebno, v nobenem primeru pa ne smemo te naloge prepustiti otroku.

Lautaro: Primerjava Messija in Yamala? Zame je Leo neprimerljiv

02. 05. 2025 18.46

Kapetan milanskega Interja Lautaro Martinez je po prvi polfinalni tekmi Lige prvakov v Barceloni (3:3) dejal, da je navdušen nad Yamalom, a ob tem dodal, da ni primerjave med Lionelom Messijem in najstniško senzacijo Barcelone, ki je navdušila proti italijanskim prvakom.

'Pogosto so starši, ki prepovedo uporabo telefona, v družbi označeni kot čudni'

01. 05. 2025 18.41

Če smo nekoč za glavne dejavnike vzgoje naštevali družino, šolo in okolje, dandanes igrajo pri vzgoji precej veliko vlogo tudi splet in družbeni mediji, predvsem če upoštevamo dejstvo, da veliko otrok svoj prosti čas preživlja ob pametnih telefonih, tablicah in računalnikih. Internet in družbeni mediji so "živa" stvar, so čisto svoj ekosistem, ki se nenehno spreminja in z njim tudi družba. Prekomerna uporaba telefona in vpliv družbenih omrežij na otroke zahtevata premislek in aktivno vlogo staršev. Čeprav strokovnjaki popolne prepovedi ne priporočajo, pa svetujejo določitev jasnih pravil glede rabe pametnih telefonov.

Fantje brez kompasa: o vzgoji, moškosferi in nasilju

30. 04. 2025 12.03

Ko se starši umaknejo, šola izgubi avtoriteto, splet pa ponudi hitre odgovore in lahke "rešitve", slednje hitro zapolni praznino pri vzgoji mladih. Fantje brez jasnih vzorov postanejo lahka tarča spletnih gurujev, moškosfere in incel skupnosti. Kje se je zalomilo? Kako oblikovati okolje, kjer bodo fantje odraščali v zrele, empatične in odgovorne moške, ne pa v ujetnike lastnih frustracij in sovraštva do sveta?

'Saj že itak vse vesta ali pa ju ne zanima zares, kaj se z mano dogaja'

29. 04. 2025 13.29

Razumevanje otrok in mladostnikov ter njihovega sveta zahteva več kot le dobro voljo staršev. Ključno je aktivno poslušanje, opazovanje sprememb v vedenju in prepoznavanje čustev. Katere veščine bi morali starši razvijati?

Kaj policist v prostem času sme? Po policistovi klofuti otroku

28. 04. 2025 19.13

Bi morali zoper policista, ki naj bi skupini mladoletnikov zaradi zvonjenja na vrata grozil, jih lovil, ozmerjal, enemu od otrok pa naj bi primazal tudi klofuto - disciplinsko ukrepati? Če policija tega ne bo storila, bo možem v modrem poslala sporočilo, da lahko svojo značko izrabljajo za zasebne namene, so prepričani pravniki in strokovnjaki. Kaj pa policist v prostem času sploh sme in česa ne?

Indira Ekić: Prvi udarec sem dobila v vrtcu zato, ker sem bila iz Bosne

28. 04. 2025 11.19

"Bosanka, vi smrdite" in silovit udarec v trebuh je prva izkušnja medvrstniškega verbalnega in fizičnega nasilja, ki ga je vplivnica in podjetnica Indira Ekić doživela že v vrtcu. Ta izkušnja in nadaljnje fizične zlorabe vrstnikov v osnovni šoli so jo tako zaznamovale, da je pred dvema letoma poiskala strokovno pomoč in odšla na psihoterapijo.

Zvezde, ki jih je ustvaril POP TV

26. 04. 2025 07.00

POP TV letos praznuje 30 let in ob tem se z veseljem spominjamo vsega, kar smo v treh desetletjih ustvarili in doživeli. Veliko znanih slovenskih obrazov je takšnih, da jih poznamo že kar nekaj časa, za veliko njih pa se niti ne spomnimo, kje smo jih prvič videli. In kar nekaj takšnih je, ki so svojo kariero, takšno ali drugačno, začeli na POP TV.

Kamikazete navdušile s plesno-akrobatsko predstavo Lumina

25. 04. 2025 17.10

Deklet iz akrobatske skupine Kamikazete se spomnimo kot finalistk oddaje Slovenija ima talent 2024, kjer so izvajale številne vrtoglave trike, tudi tiste, pri katerih so bile pripete le na svoje lase. Takrat jim je žirant Lado Bizovičar predlagal, naj te veščine prenesejo v gledališče. Rečeno, storjeno. Nastala je Lumina, predstava, ki združuje sodobno cirkuško umetnost, ples in gledališče. Zgodba pa o ženski moči in njenem boju za svobodo.

Koliko hrane vržejo v smeti v ljubljanskem hotelu, na celjski osnovni šoli in v splošnih bolnišnicah?

25. 04. 2025 06.00

V ljubljanskem hotelu, celjski šoli in splošnih bolnišnicah smo preverili, koliko hrane vržejo v smeti. V Austria Trend Hotel Ljubljana med 300 in 400 kilogramov mesečno, na OŠ Lava 100 do 150 tedensko, v bolnišnicah pa različno; denimo v UKC Maribor do tone na dan, v Trbovljah toliko v enem mesecu. Kje končajo odpadki javnih bolnišnic, šol in podjetij?

Mali šef Slovenije: mala mal'ca za male kuharje!

24. 04. 2025 08.13

Koncept najbolj priljubljene kuharske oddaje za otroke – Mali šef Slovenije – smo nadgradili in ustvarili moderen kuharski šov za otroke! Poimenovali smo ga Mali šef Slovenije: mala mal'ca!

Ali raje dopustujemo doma ali v tujini?

23. 04. 2025 19.37

Številke pravijo, da Slovenci radi izbiramo domače kraje, predvsem Obalo in Gorenjsko, vse pogosteje pa odkrivamo tudi skrite bisere naše države.

Dončić: To je to. S takšno obrambo nam bo težko kdo kos

23. 04. 2025 06.55

Luka Dončić je odlično vodil svoje Lakerse k prvi zmagi v končnici. Opozorilo z uvodnega dvoboja končnice proti ekipi Minnesota Timberwolves je "leglo" na pravo mesto in Jezerniki so imeli na drugi tekmi vse pod nadzorom. Kakopak, saj je bil 26-letni Ljubljančan na "višini naloge" in je s skoraj trojnim dvojčkom, do njega mu je zmanjkala ena sama podaja, zasluženo vnovič potrdil vlogo prvega moža tekme. Jezerniki so Anthonyju Edwardsu in druščini dopustili vsega 85 doseženih točk.

Poteza Edwardsa, ki je razburila Dončića, a ta kljub vsemu še naprej piše zgodovino

20. 04. 2025 07.39

Kljub temu, da so Los Angeles Lakers izgubili na prvi temi končnice proti moštvu Minnesote, je slovenski zvezdnik Luka Dončić znova blestel s svojo predstavo. Na koncu je bila njegova statistika sledeča: 37 točk (7/12 za 2, 5/10 za 3, 8/9 prosti meti) in 8 skokov, ena asistenca in dve ukradeni žogi. Slovenec je pri teh številkah izenačil drugo mesto Georgea Mikana po številu točk ob debiju v končnici v dresu Lakersov. Na prvem mestu je Shaquille O'Neal, ki je leta 1997 dosegel 46 točk.

Yan Baray znova združil moči s skupino Paul Grem

19. 04. 2025 14.40

Producent in glasbenik Yan Baray že dlje časa sodeluje z glasbeno skupino Paul Grem. Skupaj so se podpisali tudi pod novo pesmijo z naslovom Maj. Country balada govori o občutkih krivde in obvladovanju, vsak od njih ima nekoliko drugačen način spopadanja s tem, vsem pa je skupno, da si na koncu želijo maj.

Intro(spekcija) Kontradikshn z lastno kriptovaluto

19. 04. 2025 08.00

Album Intro so Kontradikshn ustvarjali dobro leto, sicer pa gre za tretjo ploščo, ki jo ponuja "nucklear rock" zasedba, na kateri se čuti občuten napredek, saj ponuja pesmi v slovenščini. Fantje pa so poskrbeli tudi za edinstveno noviteto, kriptovaluto NuclearPulse. Več o albumu in vseh novitetah so nam odkrili v intervjuju.

Kraljevi pomočnik, ki se je pritožil nad Meghan, dobil službo pri Williamu

18. 04. 2025 13.58

Nekdanji kraljevi pomočnik, ki je bil zadolžen za princa Harryja, princa Williama in njuni ženi, je dobil pomembno novo službo v organizaciji starejšega od bratov. Kot so potrdili v izjavi za javnost, je Jason Knauf postal izvršni direktor The Earthshot Prize, nasledil pa bo dosedanjo direktorico, ki odhaja. Gre za istega pomočnika, ki je Meghan Markle leta 2018 obtožil nadlegovanja.

Arteta kipel od ponosa: Težko je razumeti, kako zahtevno je gostovati tu

17. 04. 2025 09.48

Nogometaši Arsenala so s prepričljivo predstavo na gostovanju pri madridskem Realu pokazali, da visoka domača zmaga prejšnji teden (3:0) ni bila naključna. Topničarji so se s skupnim izidom 5:1 šele tretjič v zgodovini in prvič po 16 letih prebili v polfinale, kjer jih čaka PSG. Trener Mikel Arteta je kipel od ponosa in izrazil prepričanje, da njegovi varovanci še niso rekli zadnje.

Riera pred povratno tekmo s Fiorentino: Celje lahko samo pridobi

17. 04. 2025 06.00

Nogometaši Celja z nestrpnostjo pričakujejo večerni povratni četrtfinalni obračun v Konferenčni ligi, ko bodo od 18.45 gostovali v Firencah pri tamkajšnji Fiorentini. Ta je težje od pričakovanj prišla do minimalne prednosti na prvi tekmi v Celju (1:2) in bo tako pred domačimi navijači iskala pot do uvrstitve v polfinale omenjenega tekmovanja. V celjskem taboru pričakovano niso vnaprej izobesili bele zastave, saj želijo z vnovično pogumno predstavo pokvariti načrte favoriziranemu tekmecu.

Kdo je postavni Turek, Cagatay Ulusoy?

15. 04. 2025 10.06

Na VOYO lahko spremljamo novo turško serijo, v kateri igra postavni Cagatay Ulusoy. 34-letnika poznamo že iz serije Dekle z imenom Feriha, ki je gledalce navduševala leta 2019. Kdo je Cagatay in kaj vse je že dosegel v življenju?

Zgodovina, oživljena z umetno inteligenco: 130 let od potresa v Ljubljani

14. 04. 2025 20.11

Tresla se je zemlja, rodilo se je mesto. Tako bi lahko opisali rušilni potres, ki je Ljubljano močno prizadel točno 130 leti. A prenova je potem prinesla napredek in mesto, kot ga poznamo danes. 130 let pozneje pa potres še vedno kroji prihodnost. Narodna univerzitetna knjižnica je namreč obletnico izkoristila za to, da pokaže, kako nam lahko umetna inteligenca pomaga začutiti zgodovino. Na spletni strani oživijo stare fotografije in zgodbe.

Mladi borec z redko boleznijo, ki mu je prisluhnil tudi Beckham

13. 04. 2025 07.19

To ni zgodba o zbiranju pomoči, ampak zgodba o življenju in enakosti. Jane Velkovski se je rodil z redko boleznijo. O svojem svetu pa govori v jeziku, ki ga razumemo vsi. 16-letnik, ki se mu oči zasvetijo ob besedi nogomet, a mu je bolezen odvzela zmožnost hoje, se že od devetega leta bori za svoje pravice in pravice ostalih v njegovih čevljih. Nogomet je, kot pripoveduje, igra, ki je narejena za vse – del nje so lahko vsi, ne glede na omejitve, vsak k tej umetnosti prispeva malo drugače. In če se na nogometnem igrišču to da, je njegov vsakdanjik in vsakdanjik ostalih oseb z gibalno oviranostjo še vedno prepogosto posejan z ovirami. Kot so odsotnost klančin, dvigal, neprilagojenost šol in enakih možnosti. Danes dijak šolskega centra BIC in strasten navijač Rdečih vragov je na svoji poti borca za bolnike z redkimi boleznimi srečal svoje idole. Med njimi tudi legendo zelenic Davida Beckhama, s katerim se je celo fotografiral. Jane od vas ne potrebuje denarja. Želi si le, da bi vsak po svoje prispeval k svetu, ki bo ponujal enake možnosti za vse.

Brez obeh nog ni upravičen do osebnega pomočnika

08. 04. 2025 18.49

Pred dnevi smo objavili zgodbo 65-letnega invalida Branka Štelcerja, ki nima osebne asistence, čeprav je brez obeh nog. Podobna je tudi zgodba 50-letnega Tomija Černezela iz Maribora. Zaradi sladkorne bolezni so mu amputirali obe nogi. Ker živi sam, je v veliki meri odvisen od pomoči dobrih ljudi. Kako je mogoče, da ni upravičen do osebnega pomočnika?

'Moj novi projekt je edinstven, saj je prvi takšen v zgodovini Slovenije'

08. 04. 2025 06.00

Violončelist Bernardo Brizani pravi, da ga je klasična glasba vedno navduševala zaradi svoje globine, kompleksnosti in možnosti, da skozi njo izrazi svoja čustva na zelo bogat in natančen način. Navdihujeta ga njena brezčasnost in zmožnost, da jo vedno znova interpretira na različne načine. Nedavno je izdal prvenec, ki ga je poimenoval Občutki mojega srca/Feelings of My Heart in odraža tako njegovo umetniško potovanje kot tudi pomembno vlogo, ki jo je imela njegova družina v kulturnem življenju.

Med otroki največ stresa povzroča šola: tudi zaradi pričakovanj staršev?

07. 04. 2025 21.51

Če odrasli naivno verjamemo, da je otroški svet neobremenjen, sproščen in brez stresa, se motimo. Poleg stresa, ki ga povzroča nasilje, je tu še stres zaradi priljubljenosti in stres zaradi šole. Kakšna bo ocena, bodo svoje znanje znali pokazati in kako bodo ocene vplivale na njihovo prihodnost? Prav šola povzroča največ stresa, so povedali na Gimnaziji Ledina. Pa je stres večji prav zaradi pričakovanj staršev?

Zapravljamo popoplavne milijone za varnost ljudi ali za lasten zaslužek?

07. 04. 2025 06.00

Dobro leto in pol po rušilnih poplavah. Kaj je bilo narejenega, zakaj se postopki vlečejo, hiše rušijo počasi, vodotoki pa betonirajo? Za popoplavno obnovo smo iz državne blagajne plačali več kot milijardo evrov. Samo za vodotoke preko 230 milijonov. Smo zato bolj varni pred novimi poplavami? Zapravljamo popoplavne milijone za varnost ljudi ali za lasten zaslužek? Kakšni so interesi v ozadju, kdo ima največje koristi? Predvsem pa: bomo še vedno ignorirali opozorila strokovnjakov?