Prehod

Golob: Najprej smo poskrbeli za ljudi, sedaj bomo za gospodarstvo

09. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je obeležila svoj 100. dan delovanja. Premier je skupaj z ministri in predsednikoma vladajočih strank Tanjo Fajon in Lukom Mesecem predstavil delo vlade v teh prvih 100 dneh. Govoril je o spremembi politične kulture, regulaciji cen hrane, izpolnjevanju obljub in o tem, ali se bo odpravil na Poljsko in v Nemčijo.

Svet ECB obrestne mere dvignil za 0,75 odstotne točke

08. 09. 2022 14.25

Svet Evropske centralne banke je drugič zapored dvignil glavne obrestne mere v območju z evrom. Po julijskem dvigu za 0,5 odstotne točke jih je zvišal za rekordnih 0,75 odstotne točke. Dodatne dvige napoveduje tudi za naprej, predsednica ECB Christine Lagarde pa si želi odločnih korakov, saj da je raven obrestnih mer še daleč od primerne.

Hrvaška med drugim omejila cene celega piščanca, svinjine in mletega mesa

08. 09. 2022 15.03

Hrvaška vlada je sprejela paket ukrepov za blažitev rasti cen, vreden 21 milijard kun (2,79 milijarde evrov). Za pol leta je omejila cene elektrike, plina in drv za ogrevanje ter znižala in omejila cene nekaterih živilskih izdelkov, med njimi so svinjski vrat s kostmi, moka, olje, cel piščanec in mleto mešano meso.

Tuchla odnesel poraz z zagrebškim Dinamom

07. 09. 2022 13.14

Thomas Tuchel ni več trener angleškega nogometnega velikana Chelseaja, so potrdili Londončani. Za 49-letnega nemškega nogometnega strokovnjaka je bil usoden torkov poraz zasedbe s Stamford Bridgea proti zagrebškemu Dinamu z 0:1 v Zagrebu v skupinskem delu Lige prvakov.

Prehod na nov sistem: 'Ethereum se bo začel obnašati kot Wall Street'

05. 09. 2022 16.20

Druga največja svetovna kriptovaluta Ethereum je tik pred pomembno preobrazbo svojih tehnologij, s katero naj bi zmanjšala emisije ogljika za več kot 99 odstotkov. To bodo pri Ethereumu storili z nadgradnjo njihovega modela blokovne verige, ki za svoje delovanje porablja veliko energije, na okolju bolj prijaznega. Zaradi t. i. združitve se je vrednost njihove valute podvojila, a nad spremembami niso navdušeni vsi – rudarjem bi lahko škodovala.

Predsedniške volitve sovpadajo z Ljubljanskim maratonom. Prestaviti ga ne nameravajo

31. 08. 2022 13.47

Državna volilna komisija je prejela obvestilo organizatorjev Ljubljanskega maratona, da bo maraton potekal isti dan kot volitve predsednika republike, torej 23. oktobra. Ker mora biti v času glasovanja zagotovljen neoviran dostop do volišč, so organizatorje pozvali, naj razmislijo o možnosti prestavitve termina maratona. Organizatorji so odgovorili, da o novem terminu ne razmišljajo. Prepričani so, da lahko vsi skupaj najdejo rešitve, s katerimi bodo volivcem omogočili neoviran dostop do volišč, tekačem pa varno udeležbo na najbolj množičnem tekaškem dogodku pri nas.

Bo več deset tisoč Hrvatov ostalo brez plina?

31. 08. 2022 10.17

Približno 50.000 gospodinjstvom po vsej Hrvaški dobavitelji plina odpovedujejo ali pa dražijo storitve. Odjemalce pošiljajo k javni mestni plinarni Zagreb, ki pa novih uporabnikov ne more več sprejeti. Da rešitve še ni, je na redni novinarski konferenci potrdil tudi zagrebški župan. Visoke cene bodo udarile tudi po standardu bivanja. Študenti tako na primer ne bodo mogli več sami izbirati temperature ogrevanja, ker bo omejena na 22 ali 23 stopinj Celzija.

'V boju za lastno življenje ne moreš biti utrujen'

29. 08. 2022 17.41

Ukrajinski predsenik Volodimir Zelenski je na panelu voditeljev v okviru letošnjega BSF izpostavil, da Rusija bije vojno proti življenju Ukrajincev in njihovi kulturi, ki jo Rusija želi popolnoma izbrisati. "Ruski propagandisti in uradniki sploh ne skrivajo, da želijo uničiti vse, kar je ukrajinskega," je poudaril. In opozoril, da se, če doseže zmago, Rusija ne bo nikoli ustavila.

'Dolgoročno tako nizkih cen električne energije ne bo več'

27. 08. 2022 18.56

Dr. Marko Topič v svetu fotovoltaike že lep čas uživa status tehnološkega 'superzvezdnika'. Ob vodenju Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na Fakulteti za elektrotehniko je tudi predsednik evropske tehnološke in inovacijske platforme za fotovoltaiko, nosilec 15 evropskih raziskovalnih projektov, 12 svetovnih bilateralnih projektov in prejemnik številnih nagrad. Bogati zbirki nagrad in priznanj je dodal še eno – evropsko Becquerelovo nagrado za izjemne prispevke v fotovoltaiki.

Romuna v tovornjaku prevažala 62 tujcev

25. 08. 2022 13.08

Murskosoboški policisti so pri kontroli prometa ustavili tovornjak in v njem med pregledom odkrili 62 tujcev, ki sta jih romunska voznika prevažala nezakonito. Vsi tujci so zaprosili za mednarodno zaščito.

'Draga moja, kupili smo te. Nikoli se ne boš vrnila'

23. 08. 2022 15.35

V Iraku so pravice žensk v zadnjih desetletjih močno nazadovale. Po tem, ko so ZDA strmoglavile režim Sadama Huseina, sta nasilje in razpad družbenega tkiva, ki sta sledila invaziji, nesorazmerno močneje prizadela ženske in dekleta. V kaosu, ki so ga povzročili šibke institucije, vse večja korupcija in vse večji vpliv oboroženih skupin, se je razmahnila trgovina s spolnimi uslugami. Al Jazeera že več kot leto dni raziskuje trgovino z ljudmi v Iraku, vse pogostejši pojav, ki ga spodbujajo socialno-ekonomski dejavniki in omogoča zapletena mreža skorumpiranih uradnikov in oboroženih skupin. Žrtve trgovine z ljudmi so v Iraku običajno dekleta in ženske iz neprivilegiranih okolij, ki bežijo pred zlorabo v družini ali otroško poroko, trgovci pa pogosto izkoriščajo družbeno skrb za čast, da bi ranljive ženske sramotili in jih prisilili v trgovino s spolnimi storitvami. Tudi Noor in Shadad sta bili žrtvi trgovine z ljudmi. Opisali sta svojo zgodbo.

Mogočna lipa zaprla mejni prehod Rogatec

23. 08. 2022 09.48

Mejni prehod Rogatec je bil v ponedeljek popoldne nekaj časa zaprt, razlog pa vse prej kot običajen. Kriva je bila starejša, mogočna lipa, ki je klonila pod bremenom let in vremenskih pojavov ter padla na cestišče, so sporočili s celjske policijske uprave. Na srečo v tistem trenutku nihče ni prečkal mejnega prehoda, so dodali.

V petek 1681 novoodkritih okužb s koronavirusom

20. 08. 2022 10.33

V petek so v Sloveniji ob 651 PCR-testih in 5414 hitrih antigenskih testih potrdili 1681 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 18.794 aktivnih primerov okužbe, kar je 82 več kot dan prej.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov

18. 08. 2022 16.38

Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

NIJZ pripravil smernice za jesen: v šolah brez mask, samotestiranje na domu

18. 08. 2022 17.13

Vodja posvetovalne skupine za spremljanje novega koronavirusa Mario Fafangel, člana skupine Tatjana Lejko Zupanc in Alojz Ihan ter državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu Tadej Ostrc so na novinarski konferenci spregovorili o pripravah na omejevanje okužb v jesensko-zimski sezoni. V posvetovalni skupini so v ta namen pripravili strokovna priporočila, ki zajemajo dve fazi. Prehod iz prve v drugo fazo bo odvisen od zasedenosti intenzivnih postelj.

Evropa varčuje: zatemnitev izložb, ugašanje luči, temni spomeniki in subvencije

18. 08. 2022 13.32

Države članice EU so se zavezale, da bodo do marca porabo plina zmanjšale za 15 odstotkov. Uredba članicam omogoča, da ukrepe, kako bodo uresničile ta cilj, določijo same. Zagotovo bodo izbrale različne pristope, saj deleži po EU niso enaki. Med predlogi članic so tudi zapiranje vrat v trgovinah, zatemnitev izložb v nočnem času, izolacija domov in priročnik z nasveti za varčevanje z energijo.

Ker poti na Googlu ni, na mejnem prehodu tudi ni gneče

18. 08. 2022 06.00

V običajni turistični gneči na cestah številni turisti iščejo krajše, manj obremenjene poti in mejne prehode, zato je v slovenski Istri med nekaterimi domačini zavladalo začudenje, da letos pri njih skorajda ni prometa, ki so ga bili vajeni. Nekje sredi junija pa so nato odkrili, da so jih na Googlovi ponudbi možnih poti na sosednjo Hrvaško in iz nje zaobšli. Nekateri domačini so ob tem prepričani, da to ne more biti v skladu s turistično strategijo, ki si jo je zastavila občina Koper. Ta si je kot enega od ciljev zadala tudi promocijo kraškega roba.

V Nemčiji nov davek za zemeljski plin. Kaj čaka Slovence?

16. 08. 2022 17.56

Nemci bodo plačevali nov davek za zemeljski plin, ki bo gospodinjstva povprečno lahko stal tudi več sto evrov letno. Ukrep, ki bo začel veljati oktobra, naj bi pomagal uvoznikom, ki se zaradi zmanjšane dobave ruskega plina spopadajo z dodatnimi stroški. Slovenija podobne dajatve ne bo uvedla, je zagotovil premier Golob. Bo pa že v četrtek vlada sprejela nove ukrepe za blažitev energetske draginje.

Britansko mesto, ki se je zavezalo veganstvu: 'To je prvi korak na dolgi poti'

14. 08. 2022 10.18

Haywards Heath, mesto v Zahodnem Sussexu, spodbuja 34.000 prebivalcev, naj s svojih krožnikov umaknejo živalske izdelke in tako pomagajo v boju proti podnebni krizi. Mestni svet je podpisal tako imenovano "Plant based Treaty", pogodbo, ki predstavlja dodatek Pariškemu sporazumu o podnebnih spremembah. Cilj pogodbe je prepričati svetovne voditelje, da bi družbe postopoma prešle s prehrane, ki vključuje živalske proizvode, na prehrano brez njih, vegansko. Praktični ukrepi se bodo v mestu začeli z okoljskimi nagradami za šole in podjetja, ki zmanjšujejo količino zavržene hrane in spodbujajo vegansko prehrano, mestni svet pa bo šolam zagotovil gradivo, ki bo naslednjo generacijo navdihnilo k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.

CineStar TV Premiere 1: Poletne filmske uspešnice, za katere komaj čakamo, da si jih ogledamo!

05. 08. 2022 00.15

Medtem ko večina dneve preživlja v opojnem pričakovanju, da se odpravijo na počitnice, so programi CineStar TV s svojo najavo filmskih televizijskih premier zagotovili, da bo poletje še boj vznemirljivo!

Varnejši prehod do Mariborskega otoka: most do kopališča bodo popravili

05. 08. 2022 14.13

Po številnih izrazih ogorčenja javnosti zaradi zasilno urejene ograje in pohodne površine na mostu na Mariborski otok, kjer se nahaja edino javno letno kopališče v Mariboru, je občina prejela še inšpekcijsko odločbo, da mora nemudoma urediti zadevo. Z občine so sporočili, da bodo takoj postopali in zagotovili obiskovalcem varnejši prehod.

Oskrba in prenos plina do Slovenije potekata nemoteno

05. 08. 2022 12.53

Oskrba s plinom v Sloveniji vse od razglasitve stopnje zgodnjega opozarjanja poteka nemoteno, prav tako poteka nemoteno prenos plina do Slovenije, zagotavlja agencija za energijo. Kot dodaja, po trenutnih informacijah ne kaže, da bi bilo treba razglasiti višjo stopnjo krize ali konec stopnje zgodnjega opozarjanja.

Na edino kopališče v štajerski prestolnici vodi nedokončan, nevaren most

03. 08. 2022 19.49

Žičnata ograja, pripeta s plastičnimi vezicami, na tleh pa neenakomerno položene deske, na katerih se lahko ob že majhni nepozornosti spotaknete. Dobrodošli na poti do edinega mestnega kopališča v štajerski prestolnici. Tako namreč danes izgleda most, ki čez Dravo vodi do Mariborskega otoka. Mariborska občina je z obnovo začela na začetku leta, izbrani izvajalec, podjetje Senmed, bi moral obnovo končati junija, torej pred kopalno sezono. Ker ga ni, so most, pa čeprav pred njim še vedno stoji tabla z napisom gradbišče, odprli. A kdo bo odgovarjal, če se komu kaj zgodi?

Vložili obtožnico zoper peterico odpuščenih policistov

03. 08. 2022 10.01

Okrožno državno tožilstvo v Mariboru je vložilo obtožnico zoper peterico policistov, ki so leta 2020 izgubili službo zaradi očitka, da so tujcem nezakonito omogočili bivanje v schengenskem območju. Tožilstvo jim očita storitev kaznivih dejanj prepovedanega prehajanja državne meje, pomoči pri tem dejanju in jemanja podkupnine v sostorilstvu.

Lukašenko: Srbija ne more sedeti na več stolih

02. 08. 2022 19.03

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je dejal, da Srbija ne bo mogla sedeti na več stolih hkrati in da mora, ko gre za svojo zunanjo politiko, izbrati, na čigavi strani bo. Srbija za pomoč pri konfliktni situaciji na Kosovu ni zaprosila Rusije, pa je sporočila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.

Družina ali domovina? 5000 evrov za prepovedan beg pred vojno

02. 08. 2022 11.40

Iz Ukrajine, ki jo že več mesecev pretresajo krvavi spopadi, moški ne smejo. Prečkanje meje je med 18. in 60. letom starosti že od prvega dne vojne prepovedano za vse, razen redkih izjem. Država pač potrebuje za boj sposobne moške, ki bodo na fronti tudi umirali, če bo to potrebno. Toda nekateri ne želijo umreti za domovino, želijo živeti skupaj s svojo družino, četudi to pomeni, da si bodo nov dom ustvarili v neki tuji državi. Iščejo vse možne načine, da bi se izognili rekrutiranju ali pa celo zapustili Ukrajino – zakonito skozi luknje v zakonu ali pa nezakonito čez drn in strn. Cena pobega v svobodo: tisoč ali več tisoč evrov.

Nekdanjo poslanko ujeli s ponarejenim potrdilom PCT

02. 08. 2022 10.21

Nekdanja poslanka Slovenske demokratske stranke (SDS) Lidija Ivanuša je po poročanju portala Necenzurirano.si ena od ovadenih, ki so jih pri prehodu državne meje ujeli s ponarejenim covidnim potrdilom.

Nižja potrošnja: klima na najmanj 27, ogrevanje na le 19 stopinj Celzija

02. 08. 2022 09.54

Španska vlada je sprejela niz nujnih ukrepov, katerih namen je zmanjšati potrošnjo energije ob zaostrujoči se energetski krizi v Evropi, ki jo je še poglobila ruska invazija na Ukrajino. V skladu z novimi ukrepi bodo tako med drugim regulirane najvišje in najnižje temperature v javnih prostorih.

Kosovski Srbi odstranjujejo barikade na severu Kosova

01. 08. 2022 06.11

Na Kosovu je bila s 1. avgustom predvidena prepoved vstopa na ozemlje osebam s srbskimi osebnimi izkaznicami. Namesto tega so v sklepu zapisali, da bodo začeli začeli izdajati posebne vstopno-izstopne dokumente, ki bodo veljali tri mesece. Prepovedali so tudi registrske oznake, ki jih za kraje na Kosovu izdaja Srbija. Prebivalci so zato na več lokacijah postavili barikade, kosovska policija pa je zaprla nekatere mejne prehode. A v nedeljo pozno zvečer je kosovska vlada sporočila, da so se zaradi napetosti odločili uveljavitev novih pravil na meji preložiti. Kosovski Srbi so dopoldne tako začeli odstranjevati blokade z vseh glavnih in stranskih prometnic na severu Kosova.

Na Finsko se vračajo Rusi, a država razmišlja o ukinitvi turističnih vizumov

30. 07. 2022 12.15

Finska vlada se sooča z vse večjim javnim in političnim pritiskom, da odpravi vrzel v sankcijah Zahoda. Čeprav imajo namreč Rusi prepoved potovanja v Evropsko unijo, pa se lahko na Finsko čez mejo vseeno odpravijo z avtobusom ali avtomobilom. Sredi julija je Rusija omilila številne covidne ukrepe, ki so se nanašali tudi na prehajanje meja. S tem pa so v to sosednjo skandinavsko državo znova začeli prihajati ruski turisti, a njihov dotok bo morda ta skandinavska država že kmalu zaprla. Kremelj je ob tem opozoril, da odziv Moskve ne bo pozitiven, če bo ruskim turistom onemogočila vstop v državo.