Rak

Pri nas le 77 fizioterapevtov na 100.000 prebivalcev, pacientov pa vedno več

08. 09. 2022 13.32

Fizioterapija je za marsikaterega pacienta edino upanje za okrevanje in vrnitev v normalno življenje, a kaj ko se tudi na fizioterapevtsko obravnavo mora čakati, včasih tudi leto in še dlje. Zato ni čudno, da si mnogi pomagajo s samoplačniško obravnavo, a tudi tu je potrebna previdnost, saj ni vsak terapevt strokovno usposobljen. V Sloveniji je trenutno 1600 fizioterapevtov, potrebovali pa bi jih najmanj dvakrat več, torej 3200.

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'

05. 09. 2022 12.43

V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'

04. 09. 2022 09.04

V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Jane Fonda je sporočila, da je zbolela za rakom

03. 09. 2022 12.09

Igralka Jane Fonda je s svojimi oboževalci delila, da je zbolela za rakom in je že začela zdravljenje s kemoterapijami. 84-letnica, ki je bila nagrajena tudi z oskarjem, je na družbenem omrežju Instagram razkrila, da je pred kratkim prejela diagnozo ne-Hodgkinovega limfoma oziroma raka limfatičnega sistema, vendar je kljub temu optimistična, saj gre za bolezen, ki je ozdravljiva in ima nižjo smrtnost kot ostale vrste raka.

Pojavnost krvnih bolezni iz leta v leto narašča

31. 08. 2022 06.00

September je mesec krvnih bolezni, njihova pojavnost pa je vse pogostejša. Vsako leto se z diagnozo krvnega raka soočijo tudi bolniki, ki nimajo bratov ali sester, od katerih bi lahko prejeli krvotvorne matične celice. A tudi po uspešnem zdravljenju se številni bolniki le s težavo vrnejo v aktivno življenje. Kako pogumno se ljudje spopadajo z boleznijo in kako jim lahko vsak od nas pomaga na poti do ozdravitve?

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'

21. 08. 2022 16.49

Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

Ker niso igrali po njihovih notah, so jim navijači zažgali avtomobile

13. 08. 2022 08.41

Zgodilo se je v Argentini. Ekipa Club Atletico Aldovisi, ki nastopa v prvi ligi, je utrpela deveti poraz v sezoni in se bo krčevito borila za obstanek v druščini. Zaseda predzadnje mesto v konkurenci 28 klubov, osvojila pa je trinajst točk. Vse lepo in prav. A zadnjega spodrsljaja jim nikakor niso "odpustili" goreči navijači, bolje rečeno huligani, ki so po gostujočem porazu pri ekipi Godoy Cruz v Mendoza pravico vzeli v svoje roke in po tekmi zažgali nekaj avtomobilov svojih "ljubljencev". "Navijaška skupina Barrasbravas je rak argentinskega nogometa. Ko gre ekipi dobro, ji stoji ob strani, ko pridejo porazi, pa so prvi, ki vržejo kamen. In ne samo to," so slikoviti v opisu novega navijaškega huliganizma argentinski mediji.

Kako je živeti z rakom na dojki in kaj bolnicam daje moč?

13. 08. 2022 07.00

Po tem, ko je odjeknila novica, da se je poslovila priljubljena igralka in pevka Olivia Newton John, po tem, ko je že tretjič zbolela za rakom dojke, smo tudi pri nas preverili, kako pogosto se ta rak ponovi in razširi, kako uspešno je zdravljenje. Za Vizito je spregovorila Nataša Medvedić, ki je prvič zbolela pred devetim leti, zdaj pa se je bolezen ponovila že tretjič. Kako je živeti po takšni diagnozi in kaj ji daje upanje ter moč?

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja

09. 08. 2022 07.32

Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Z imunoterapijo do zgodovinskega odkritja v onkologiji

08. 08. 2022 18.52

Veliko upanja prinaša novica, da so v študiji z 12 bolniki z rakom danke to bolezen pri vseh povsem premagali. In to brez kemoterapije in operacije, le z imunoterapijo. Kaj pa pravzaprav je imunoterapija, je to revolucionarno odkritje? Ne gre za zgodovinsko odkritje, lahko pa se veselimo, razlaga prof. dr. Janja Ocvirk, predstojnica sektorja internistične onkologije na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Z imunoterapijo uspešno zdravimo tudi v Sloveniji, pravi Ocvirkova, in premalokrat opozarjamo, da je na hodnikih in v ambulantah Onkološkega inštituta v zadnjih letih mnogo več obetov ter resnično veliko sprememb, saj je diagnoza rak še vedno za vsakega posameznika velik šok.

Zvezdniki in fobije: ko slavni obrazi pogledajo strahu v oči

06. 08. 2022 08.00

"Zvezdniki so takšni kot mi" je več kot le pregovor. Je dejstvo. Tako kot vsi ostali posamezniki na tem svetu se namreč tudi oni spopadajo s strahovi. Nekateri med njimi se tekom življenja tako odločijo, da se bodo z njimi tudi soočili iz oči v oči, pa naj bo to strah pred letenjem, žvečilnim gumijem ali pa deli človeškega telesa.

Načrti ministrstva: Bodo omejili zdravnike pri izdajanju napotnic?

05. 08. 2022 10.33

Predstavniki Ministrstva za zdravje na čelu z ministrom Danijelom Bešičem Loredanom so predstavili stanje v zdravstvu. Kot so povedali, se v Sloveniji srečujemo z neskončnimi čakalnimi vrsti, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov. Prav tako so se vrste podaljšale zaradi epidemije, zaradi česar je brez obravnave ostalo ogromno pacientov. "Najprej bi morali urediti podatkovno znanost, ki bo omogočala posodbljene in verodostojne podatke, nato pa poskrbeti, da bo storitev kjer koli v Sloveniji narejena kakovostno in bo dostopna vsem," je dejal Bešič Loredan.

Ker nima sorojenca, za dečka z levkemijo darovalca iščejo v svetovni bazi

04. 08. 2022 06.00

Slovenski deček je tik pred četrtim rojstnim dnem zbolel za hudo obliko levkemije. Za njim sta že dva meseca terapij, a ker otrok nima sorojenca, od katerega bi lahko prejel matične celice, strokovnjaki ustreznega darovalca iščejo v svetovni bazi. Vanjo se lahko z vzorcem sline v le nekaj minutah vpiše vsakdo.

Pse sprehajajte zjutraj ali zvečer, izogibajte se vročemu asfaltu

20. 07. 2022 10.58

Med poletnimi meseci morajo lastniki še posebej poskrbeti za hišne ljubljenčke, saj so lahko vpliv vročine ter žuželke in zajedavci zanje nevarni. Živali ne smejo puščati v zaprtem avtomobilu, nuditi jim morajo dovolj vode. Vročina in fizična aktivnost na vročini sta nevarni predvsem za kratkogobčne pasme, kot so na primer različne vrste buldogov, shih tzuji, mopsi in pekinezerji.

Šok v Dortmundu: Velika okrepitev Borussie izvedela, da ima raka mod

19. 07. 2022 10.57

Novopečeni nogometni napadalec Borussie Dortmund Sebastien Haller je izvedel, da ima tumor na modih. Ker se je nogometaš po ponedeljkovem treningu počutil slabo, so opravili podrobnejše zdravniške preglede, ki so razkrili, da ima 28-letnik raka mod, so sporočili iz nemškega prvoligaša.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država

14. 07. 2022 21.52

Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Ideologija pred zdravjem bolnikov?

12. 07. 2022 06.00

Ima ideologija res lahko prednost pred zdravjem bolnikov, je vprašanje, ki se postavlja, potem ko je Levica odrekla podporo interventnemu zakonu Ministrstva za zdravje. Interventni zakon je med drugim napovedal vojno tudi najbolj boleči točki slovenskega zdravstva - čakalnim vrstam. Skupno na zdravstvene storitve - pregled ali operacijo - čaka nedopustno dolgo 90.000 bolnikov, oziroma 5000 ljudi več kot pred epidemijo. So v koalicijski partnerici po dveh mesecih na to pozabili oziroma dali pred čakajočimi bolniki prednost strankarski ideologiji? Da gre pri neodobravanju financiranja koncesionarjev, ki bi skrajševali čakalne vrste, za absurd, opozarja ugledni kirurg Erik Brecelj. Ta je nasprotovanje Levice označil za 'populizem čez trupla bolnikov'.

Anita Ogulin o bolezni: Pokonci me drži tudi to, da še nisem storila vsega, kar želim

29. 06. 2022 15.15

Humanitarka, ki je svoje življenje posvetila reševanju stisk ljudi, se v zadnjih mesecih spopada s težko boleznijo. "Moja prva misel, ko sem izvedela za diagnozo, je bila, kako je pravzaprav krivično, da sem po vsem, kar sem resnično predala tej družbi, zbolela," je dejala Anita Ogulin v svojem prvem odkritem pogovoru o bolezni, ki pa ji ni vzela moči in želje, da čim prej okreva in nadaljuje svoje poslanstvo.

Britanska voditeljica, borka proti raku, umrla v 41. letu starosti

29. 06. 2022 14.31

Deborah James, britanska borka proti raku, blogerka in televizijska voditeljica, je v 41. letu starosti izgubila bitko z dolgoletno boleznijo.

Z imunoterapijo pozdravili kar 14 pacientov s tumorjem

22. 06. 2022 19.08

V svetu medicine odmeva novica o majhni, a izjemno uspešni študiji zdravljenja bolnikov z rakom, pri kateri ima eno glavnih vlog v New Yorku živeča onkologinja slovenskega rodu Andreja Čerček. Skupaj s kolegom iz svetovno znanega centra za zdravljenje raka sta pri 14 bolnikih z rektalnim rakom standardno agresivno zdravljenje nadomestila z zgodnjo imunoterapijo. Rezultati so bili zgodovinski. Pri vseh bolnikih je tumor izginil.

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen

22. 06. 2022 00.15

Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

Bomo v Sloveniji izboljšali presejalne programe za odkrivanje raka?

21. 06. 2022 19.45

Bomo v Sloveniji izboljšali presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka in jim priključili nove? Najprej naj bi posodobili program Dora in na preiskave za zgodnje odkrivanje raka dojk vabili še več žensk. Študije pa kažejo, da bi bilo smiselno uvesti tudi programa za odkrivanje raka na pljučih in prostati.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal

18. 06. 2022 17.02

Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Na mejnih prehodih gneča in čakalne dobe

18. 06. 2022 12.22

Tretji junijski konec tedna je promet na cestah iz notranjosti države v smeri proti Primorski zgoščen. Zastoji so nastajali tudi pred mejnimi prehodi. Zastoj je nastal tudi na gorenjski avtocesti pred predorom Karavanke.

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone

18. 06. 2022 07.37

Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Pevec Toby Keith razkril diagnozo raka želodca

14. 06. 2022 07.00

Country pevec Toby Keith je svojim oboževalcem sporočil, da se zdravi zaradi raka želodca. Zvezdnik je na družbenem omrežju Instagram objavil zapis, v katerem je razkril, da je jeseni 2021 prejel diagnozo raka želodca, preteklih šest mescev pa je preživel na zdravljenje s kemoterapijami, obsevanji in preživel operacijo.

Veliko upanje: eksperimentalna imunoterapija odpravila raka danke

10. 06. 2022 09.59

12 bolnikov z rakom danke je v ZDA sodelovalo v testiranjih eksperimentalne imunoterapije, rezultati pa strokovno javnost navdajajo z velikim upanjem, saj so rakave tvorbe po uporabi terapije "dostarlimab" izginile, bolezen pa se za zdaj še ni vrnila. Znanstveniki so jasni – potrebujemo še veliko več testiranj, da bi lahko z gotovostjo rekli, kako učinkovita je terapija, so pa rezultati spodbudni.

Začetek zbiranja sredstev za Junake tretjega nadstropja

08. 06. 2022 18.41

Rak je huda bolezen, ki žal lahko doleti vsakega človeka, najbolj boleče pa je, ko doleti otroke. V razvitem svetu je otroški rak drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih, starih od pet do 14 let in pri nas zaradi tega vsako leto umre od 10 do 15 otrok. Za rakom oboleli otroci so junaki tako kot njihovi starši, ki poleg moralne potrebujejo tudi denarno podporo. Zato se v sodelovanju z Ustanovo za pomoč otrokom z rakom pričenja vseslovenska humanitarna akcija zbiranja sredstev za Junake tretjega nadstropja, torej za otroke, obolele za rakom.

Trikratni zmagovalec Toura zbolel za levkemijo

06. 06. 2022 17.28

Nekdanji ameriški kolesar Greg LeMond je razkril, da se zdravi zaradi levkemije. Na svoji spletni strani je trikratni zmagovalec dirke po Franciji zapisal, da so mu odkrili bolezen, a kot optimistično pravi, je dolgoročna prognoza kar ugodna.

Alicia Witt se je v času smrti staršev zdravila s kemoterapijami

04. 06. 2022 07.00

Igralka Alicia Witt je s svojimi sledilci delila novice o bitki z rakom dva meseca za tem, ko je zaključila s kemoterapijami. Na družbenem omrežju je delila videoposnetke udarca na gong, ko je zaključila s še zadnjo terapijo in fotografijo, na kateri drži certifikat, ki prav tako potrjuje, da je zaključila zdravljenje. Zvezdnici sta januarja umrla oba starša, razlog za njuno smrt pa je bila podhladitev.