Regije

V Afriki ugrabili in usmrtili dva španska novinarja in Irca
28. 04. 2021 08.49
Španska novinarja in Irca, ki so jih v ponedeljek ugrabili na vzhodu Burkina Fasa, so umorili. Evropejci so bili del patrulje proti krivolovu, ki je padla v zasedo napadalcev v bližini rezervata Pama. Ugrabljen je bil tudi lokalni vojak, vendar njegov status ni znan. Še vedno tudi ni znano, kdo je izvedel napad.

Kaj, če sploh kaj, ima premier s skrivnostnim diplomatskim non-paperjem?
26. 04. 2021 20.30
Kakšno je stališče uradne Ljubljane glede idej o dokončnem razpadu Jugoslavije? To sta glavni vprašanji, o katerih so na predlog opozicijske SD razpravljali na skupni seji parlamentarnih odborov za zunanjo politiko in EU. Predlagatelji so na sejo povabili tudi Janšo, da bi poslancem predstavil svoja stališča, vendar ga ni bilo v DZ.

Logar in švedska ministrica Linde izmenjala poglede o aktualnih temah
26. 04. 2021 16.50
Minister Anže Logar na uradnem obisku gosti Ann Linde, ministrico za zunanje zadeve Kraljevine Švedske, ki trenutno predseduje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Minister in ministrica sta pregledala dvostranske odnose in sodelovanje med državama, ki se jima zdijo konstruktivni. Pozornost sta namenila tudi ključnim prioritetam prihajajočega slovenskega predsedovanja Evropski uniji in glavnim izzivom švedskega predsedovanja omenjeni organizaciji.

Raziskava o doživljanju epidemije med študenti: večina poroča o depresiji in anksioznosti
26. 04. 2021 16.37
V času pandemije covida-19 smo izpostavljeni številnim stresnim dogodkom, ki lahko vplivajo na naše duševno zdravje. Tako tuje kot domače raziskave nakazujejo, da se je duševno zdravje v tem času poslabšalo. Raziskave pa dokaj konsistentno kažejo tudi, da so mladi tisti, ki so med bolj prizadetimi, navajajo na NIJZ. Tudi na inštitutu so namreč opravili raziskavo o doživljanju epidemije in med študenti zabeležili visoke ravni anksioznosti, večina pa jih je poročala tudi o simptomih depresije.

Sonce na Obalo privabilo množico: gostinci in hotelirji pozdravljajo odprtje regij
24. 04. 2021 20.13
V petek je padla prepoved prehajanja med regijami, zato so gostinci po vsej državi lahko odprli terase lokalov. Sonce in temperature okoli 20 stopinj so na Obalo privabile goste z vseh koncev države. Že dopoldne je na avtocesti nastala več kot 20 kilometrov dolga kolona. In ne samo na cestah, z gnečo je bil dan zaznamovan tudi pred restavracijami in na promenadah slovenske Obale. V Portorožu je bilo treba na kepico sladoleda čakati tudi do pol ure, najti prosto parkirno mesto pa je bila misija nemogoče.

'Vzpone sva jemala bolj lahkotno, nisva hitela od vrha do vrha'
24. 04. 2021 17.28
Zakonca Drab ne povezuje zgolj zakonska vez, ampak tudi neustavljiva ljubezen do gora. Eden izmed njunih ciljev je bil osvojiti najvišje vrhove Evrope. To jima je tudi uspelo, kar sta zaokrožila s planinskim vodnikom Najvišji vrhovi evropskih držav. Vodnik ni samo navodilo za pot, ampak sta se avtorja v njem spomnila posebnih srečanj z domačini in opisala druge dogodivščine. Ena od zanimivosti je, da jima je bilo najtežje priti prav na najnižji vrh – vatikanski grič.

Poklukar prosi prebivalce: Zdržite še malo
24. 04. 2021 15.06
Minister za zdravje Janez Poklukar pred prvomajskimi prazniki prosi prebivalce, naj še malo zdržijo. "Upoštevajmo samozaščitne ukrepe, pazimo na svoje bližnje, cepimo se, ko smo poklicani," je pozval v izjavi za javnost. Tudi Zdravniška zbornica Slovenije ob začetku prazničnega tedna prebivalcem priporoča, naj ob sproščanju ukrepov še naprej upoštevajo ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom.

Hrvaška obalna mesta samevajo, turistična pristojbina pa dvakrat višja
23. 04. 2021 19.57
Zaradi slabih razmer bodo v štirih hrvaških županijah nekoliko zaostrili ukrepe. V mnogih, tudi obalnih, pa jih bodo sprostili. Tudi v Primorsko-goranski županiji, torej Kvarnerju, kjer beležijo največ novih okužb. Tam se s ponedeljkom spet odpirajo nenujne trgovine in gostinski lokali. V Dubrovniku so zaželi cepiti turistične delavce, ki jih slabe epidemiološke razmere po lanski katastrofalni seveda skrbijo. Ministrstvo za turizem je sprožilo več kampanj o varnem počitnikovanju na Jadranu, a je rezervacij, tudi v predsezoni, malo. Ker so mnoge občine čez noč občutno zvišale turistične pristojbine, se mnogi hotelirji in lastniki drugih turističnih nastanitev bojijo, da bo turistov še manj.

Delnice Mercatorja prenesene na Fortenovo: Odpuščanj ne načrtujejo
23. 04. 2021 11.30
Delnice Mercatorja, ki so bile v lasti finančno nasedlega koncerna Agrokor, so bile po številnih zapletih prenesene na skupino Fortenova, ki je nastala na pogorišču Agrokorja, so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz največjega slovenskega trgovca. S prenosom delnic se tako končuje večletna zgodba o lastniški usodi Mercatorja po insolventnosti Agrokorja. Ureditve lastništva je vesel minister Zdravko Počivalšek, ki meni, da je razrešitev izrednega člana uprave Mercatorja nujen pogoj, da ne pride do finančnega izčrpavanja družbe.

Znova dovoljeno prehajanje med regijami, na shodih po novem le do 10 ljudi
23. 04. 2021 06.07
Od danes je po vladnem odloku dovoljeno prehajanje med vsemi statističnimi regijami. Znova je dovoljeno zbiranje le do 10 ljudi, tudi na shodih, čeprav je bilo po odločitvi Ustavnega sodišča število oseb omejeno na 100.

Rusija vojakom ob ukrajinski meji naročila, naj se vrnejo v baze
22. 04. 2021 15.18
Po tednih napetosti zaradi povečanja števila ruskih vojakov blizu ukrajinske meje je ruski obrambni minister Sergej Šojgu odredil, naj se nekatere enote na tem območju vrnejo v svoje baze. Dodal je, da so bili cilji "hitrih pregledov" doseženi ter da so vojaške enote pokazale svojo sposobnost, da zagotovijo verodostojno obrambo države. Operacijo morajo zaključiti do 1. maja.

Bilbao ne bo gostil tekem na nogometnem EP
22. 04. 2021 09.21
Evropska nogometna zveza (Uefa) je z liste gostiteljskih mest za evropsko prvenstvo poleti umaknila španski Bilbao, so sporočile regionalne baskovske oblasti in to odločitev označile kot "enostransko".

V Avstriji samotestiranje 'vstopnica' za pouk, v Italiji test le po rizičnem stiku
22. 04. 2021 06.00
Če so še nedavno v Sloveniji optimistično napovedovali ukrep samotestiranja v šolah, se je zapletlo že pred samim začetkom, posledično pa je testiranje prestavljeno za nedoločen čas. V sosednji Avstriji tovrstnih težav nimajo. Hitri test je vstopnica za pouk, ukrepu pa večina staršev ne nasprotuje. V Italiji, kjer vlada prilagaja ukrepe glede na epidemiološke razmere v posamezni regiji, samotestiranje v praksi ne poteka. Je pa nenehno spreminjanje ukrepov že pustilo posledice na učencih, ki upajo, da se bo življenje kmalu vrnilo v običajne tirnice.

Povsod odprte terase lokalov, dovoljene javne prireditve in prehajanje med regijami
21. 04. 2021 06.36
Vlada je na seji sklenila, da se v devetih statističnih regijah, kot je določeno za oranžno fazo sproščanja ukrepov, s soboto dovoljuje opravljanje gostinske dejavnosti priprave jedi in pijač ter strežbe na terasah in vrtovih gostinskih obratov. V treh statističnih regijah se določa izjeme na način, kot je določeno za rumeno fazo sproščanja ukrepov in se sprošča tudi opravljanje gostinske dejavnosti znotraj gostinskih obratov.

Grlić Radman in Logar zanikala obstoj slovenskega non-paperja
21. 04. 2021 09.36
Zunanji ministri Slovenije, Hrvaške in Italije so na Brdu pri Kranju podpisali skupno izjavo o tristranskem sodelovanju v severnem Jadranskem morju. Dokument je po Logarjevih besedah temelj za okrepitev sodelovanja na področjih, ki so ključnega pomena za vse tri države. Beseda je tekla tudi o domnevnem slovenskem non-paperju o zahodnem Balkanu. Grlić Radman je dejal, da Hrvaška pozna le dokument, ki ga je o BiH pripravila sama, Logar pa je obstoj Janševega non-paperja zanikal.

Prazniki pred vrati: tuje države vabijo, slovenski turizem pa dušijo omejitve
20. 04. 2021 16.41
Med prvomajskimi prazniki so se družine in posamezniki radi odpravili tudi na izlete ali počitnice po Sloveniji, ki ji naravnih lepot in zanimivosti ne manjka. Zato je ta čas za domače ponudnike turističnih nastanitev in storitev predstavljal pomemben del letnega prihodka. Tuje države, med njimi tudi Hrvaška, že vabijo tuje turiste s posebnimi ponudbami, medtem ko je v Sloveniji turizem še vedno zaustavljen. Čeprav je poletna sezona skoraj pred vrati, še vedno ni jasno, kdaj bodo slovenski turistični ponudniki lahko sprejemali domače in tuje goste.

'Non-paper nevarna igra, ki lahko sproži katastrofalen plaz'
19. 04. 2021 13.30
Svet makedonskih veleposlanikov se je odzval na domnevni slovenski non-paper o Zahodnem Balkanu in ga obsodil. Veleposlaniki so ob tem opozorili, da etnocentrizem, nacionalizem ter novo zarisovanje meja lahko vodi v prelivanje krvi z globokimi posledicami za celotno jugovzhodno Evropo. Medtem pa slovenski zunanji minister Anže Logar poudarja, da razprava o domnevnem dokumentu ne koristi ne BiH in še manj Sloveniji.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'
17. 04. 2021 11.13
146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

Čeferin: Državljanov ne smeš imeti za bedake, ki ničesar ne razumejo in samo ležijo na kavču
16. 04. 2021 10.55
Aleksander Čeferin zaseda eno najvplivnejših športno-političnih funkcij na svetu, ki bdi nad dobrih 30 milijard evrov vrednim trgom evropskega nogometa. Nogomet med krizo ni izgubil le nekaj 100 milijonov evrov, izgubil je tudi generacije otrok – bodočih profesionalnih in rekreativnih nogometašev, opozarja Čeferin, ki vztraja, da letošnje evropsko nogometno prvenstvo ne sme potekati brez navijačev. Čeferin je neposreden sogovornik in zato tarča kritik, češ da se vpleta v politiko, spodkopava oblast, si gradi politično kariero. Ugotavlja, da je epidemija na površje marsikje naplavila le najslabše – represijo, besedno nasilje, poniževanje, in poudari, da "državljanov ne smeš imeti za bedake, ki ničesar ne razumejo in samo ležijo na kavču." O slabostih, ki jih prinese funkcija, pa navrže italijanski rek: "Hotel si imeti bicikel, zdaj pa poganjaj."

Biden in Suga potrdila ameriško-japonsko zavezništvo
17. 04. 2021 11.03
Ameriški predsednik Joe Biden je v petek v Beli hiši sprejel prvega tujega voditelja, odkar je 20. januarja prevzel položaj. Ta čast je doletela japonskega premierja Jošihida Sugo, s katerim sta potrdila "železno" zavezništvo med državama in za njuno skupno varnost. Na vrhu agende je bila vse bolj odločna Kitajska.

'Zavračam nevarne zamisli o spremembi meja na Zahodnem Balkanu'
16. 04. 2021 11.25
O stanju na Balkanu in t.i. non paperju je spregovoril predsednik Borut Pahor. In dejal, da zavrača nevarne zamisli o spremembi meja in ostaja zagovornik celovite BiH. Medtem poslanska skupina LMŠ zaradi non paperja zahteva sklic nujne seje Knovs. Prvi odzivi prihajajo tudi iz Nemčije in Avstrije, kjer poudarjajo ohranjanje meja na Balkanu. Iz BiH pa letijo pozivi na predstavnike EU, v katerih opozarjajo, da bi delitev države nedvomno pripeljala do spopadov, ki bi se potem razširili na celotno regijo.

Diplomatski viri v EU: Spreminjanje meja na Balkanu bi odprlo Pandorino skrinjico
15. 04. 2021 15.22
V Bruslju še naprej zatrjujejo, da neuradnega dokumenta o mejah na Zahodnem Balkanu, ki naj bi ga premier Janša posredoval predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu, niso videli. So pa visoki diplomatski viri v EU izpostavili, da spreminjanje meja v regiji "ni dobra ideja, saj bi to odprlo Pandorino skrinjico". Premikanje meja na Zahodnem Balkanu bi bilo izjemno nevarno, opozarja tudi Tanja Fajon. Medtem se je predsedujoči predsedstvu BiH Milorad Dodik na srečanju s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem v Beogradu znoval zavzel za mirno razdružitev BiH. Oba sta poudarila, da ne vesta za domnevni neuradni dokument slovenskega premierja Janeza Janše o Zahodnem Balkanu.

Mladi za podnebno pravičnost o strategiji za izstop iz premoga: Bogati naj za prehod plačajo več
15. 04. 2021 14.12
Gibanje Mladi za podnebno pravičnost so ob koncu javne obravnave osnutka strategije za izstop iz premoga k dokumentu vložili vrsto pripomb. Strategija se jim zdi z vidika reševanja podnebne krize razmeroma zadovoljiva, a opozarjajo, da je na socialnem in zdravstvenem področju nesprejemljiva.

V sredo potrdili 891 okužb z novim koronavirusom
15. 04. 2021 09.47
V sredo so potrdili 891 okužb z novim koronavirusom. Kot pravi vlada, izboljšanje epidemiološke situacije kaže na uspešno velikonočno zaprtje države. Medtem pa se po državi najbolj širi angleška različica virusa, ki bo kmalu popolnoma izrinila prejšnjo. V bolnišnicah je trenutno 624 covidnih bolnikov, 150 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je sedem bolnikov.

Objavili skriti dokument, ZDA nasprotujejo razkosanju BiH
15. 04. 2021 08.52
Znana je vsebina neuradnega diplomatskega dokumenta, za katere se ugiba, da je nastajal v kabinetu predsednika vlade Janeza Janše. Navedbe v dokumentu potrjujejo predhodna poročanja o tem, da govori o redefiniranju meja na Balkan, med drugim o razkosanju Bosne in Hercegovine, združitvi Kosova z Albanijo ter združitvi Republike Srbske in Srbije. ZDA pa so glede BiH poudarile zavezanost k spoštovanju teritorialne celovitosti države in določilom daytonskega mirovnega sporazuma.

V osmih regijah se v ponedeljek lahko odprejo terase gostinskih lokalov
14. 04. 2021 07.47
S ponedeljkom bo v goriški, gorenjski, obalno-kraški, pomurski, posavski, podravski, koroški in zasavski regiji spet dovoljena strežba na terasah in vrtovih, in sicer od 7. do 19. ure. Prišlo je tudi do spremembe pri dostavi hrane, ki je sedaj brez časovne omejitve. Vlada je sicer podaljšala večino koronskih omejitev, dopolnila pa je seznam cepiv, ki se upoštevajo kot izjema pri prehajanju meja. Po novem se upoštevata tudi cepivi Sputnik V in Johnson & Johnson.

Logar zagotovil, da se strategija do Zahodnega Balkana ni spremenila
14. 04. 2021 14.11
Zunanji minister Anže Logar je na seji odbora DZ za zunanjo politiko zagotovil, da se strategija Slovenije do Zahodnega Balkana ni spremenila. Dogajanje v odnosih med Slovenijo in BiH v zadnjih dneh po njegovih besedah ne koristi nikomur. V SD so prepričani, da je omenjenih dokumentov več, zato pričakujejo tudi pojasnila predsednika vlade Janeza Janše. Medtem je hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman po delovnem srečanju s kolegico iz BiH Bisero Turković novinarjem dejal, da ni nobenih dokazov o obstoju "fantomskega" non paperja Slovenije, ki naj bi govoril o razdružitvi BiH. Izrazil je brezpogojno podporo Hrvaške stabilnosti in ozemeljski celovitosti BiH.

Zamenjava trupel na Kitajskem: moški z downovim sindromom ugrabljen in umorjen
14. 04. 2021 16.57
Družina v kitajski provinci Guangdong je leta 2017 želela zaobiti prepoved tradicionalnega pokopa in v ta namen najela moškega, naj jim priskrbi 'nadomestno truplo', ki je bilo nato upepeljeno namesto njihovega svojca. Najeti kriminalec je ugrabil in umoril moškega z downovim sindromom. Vse skupaj se je odvilo že leta 2017, a je pozornost širše javnosti vzbudilo šele v preteklem tednu, ko je za medije spregovorila družina žrtve.

Energetska zbornica: Z izstopom iz premoga se bo povečala energetska odvisnost od uvoza
13. 04. 2021 17.24
Upravni odbor Energetske zbornice Slovenije je obravnaval osnutek nacionalne strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, ki predlaga, da se v Sloveniji rabo in izkopavanje premoga opusti do leta 2033. Opozorili so, da se bo z izstopom iz premoga povečala odvisnost od uvoza električne energije.

Prvi večer konca policijske ure. Kakšno vzdušje je vladalo na ulicah?
13. 04. 2021 15.59
Vlada je ukrep, ki je predpisoval omejitev gibanja v nočnem času, dokončno odpravila po 174 dneh. Ukrepa, ki je bil sprejet v duhu preprečevanja širjenja novega koronavirusa, so se Slovenke in Slovenci – kot so ugotovili policisti – precej dosledno držali. Medtem so se v teh skoraj šestih mesecih epidemiologi spraševali o učinkovitosti policijske ure. Sedaj, ko je ukrep odpravljen, smo se v večernih urah podali na ulice in preverili vzdušje.