Sedem

Oseminštiridesetletni radovednež pretental Naso

11. 06. 1998 09.06

Oseminštiridesetletni Jerry Whitridge, ki si je zaželel ogledati središče za upravljanje vesoljskih poletov ameriške Nacionalne uprave za aeronavtiko in vesolje (NASA), se je upravi predstavil za astronavta, sodelavca ameriške obveščevalne službe CIA in vojnega heroja. Zdi se neverjetno, a uradne osebe je prepričal, tako da so ga v času poleta vesoljskega raketoplana kot častnega gosta popeljale v najbolj skrivne dele centra. Vodstvo Nase ne more pojasniti, kdaj in zakaj so v nekem trenutku vendarle podvomili v istovetnost pomembnega gosta. Nekaj pa je zanesljivo: za poskus lažnega predstavljanja za zveznega uslužbenca grozi Jerryju Whitridgeju sedem let zapora in 500.000 dolarjev globe, je poročal Radio Glas Amerike.

Kučan bo svoj predlog kandidatov za ustavne sodnike poslal predvidoma junija

10. 06. 1998 13.18

Predsednik države Milan Kučan bo predvidoma še junija državnemu zboru poslal svoj predlog kandidatov za ustavne sodnike, pred tem pa se bo posvetoval še z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank. Kot je STA izvedela v uradu predsednika države, bo urad jutri predstavil prispele predloge za kandidate za ustavne sodnike, hkrati pa tudi sporočil datum srečanja predsednika države z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank.

Orkan na zahodu Indije: deset žrtev, 10.000 evakuiranih

09. 06. 1998 14.52

Indijsko zvezno državo Gujarat ob obali Arabskega morja je danes opustošil orkan, ki je zahteval najmanj deset življenj, kakih 10.000 ljudi pa so morali izseliti, so sporočile oblasti.

Kinoteka pripravila dve retrospektivi - Vittoria De Sice in Cannes 50 let

08. 06. 1998 16.53

V Slovenski kinoteki so pripravili dve novi retrospektivi: nocoj bo na sporedu prvi film slavnega italijanskega režiserja in začetnika neorealizma Vittoria De Sice, jutri pa se bo začela retrospektiva filmov s skupnim naslovom Cannes 50 let.

Razmere na slovenskih cestah

07. 06. 1998 09.31

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne, promet pa poteka tekoče tako na cestah v notranjosti države kot tudi na mejnih prehodih.

V koprsko luko priplula skupina vojaških ladij

04. 06. 1998 13.39

V slovenske morske vode je davi priplula skupina osmih vojaških ladij iz sestave Stalnih pomorskih sil zveze NATO v Sredozemlju.

Meščani vrnili policiji za 500.000 dolarjev bankovcev

03. 06. 1998 08.05

Neki japonski ropar, ki je iz avtombila ukradel papirnato vrečo s 70 milijoni jenov (500.000 ameriških dolarjev), je vse izgubil, ko mu je sredi ulice počila vreča. Raje kot da bi v svoje žepe pospravili sedem tisoč bankovcev, ki so za roparjem padali po ulici mesta Maihara, so mimoidoči vestno zbirali bankovce in vse vrnili policiji. Policija je sporočila, da ni manjkal niti en bankovec. Neka priča je obvestila policijo, ropar pa je nato priznal, da je vrečo ukradel iz avtomobila, ki je last nekega agenta z nepremičninami.

Spet o trgovskih sodelovanjih s tretjim rajhom

02. 06. 1998 10.02

Neimenovani visoki ameriški predstavnik je sinoči izjavil, da je med drugo svetovno vojno pet nevtralnih držav trgovalo s takratno nacistično Nemčijo in jo oskrbovalo z materiali za vojno industrijo. S tretjim rajhom naj bi sklenile posle za skupno 500 milijonov dolarjev in 300 milijonov dolarjev oplenjenega zlata, kar pomeni v sedanji vrednosti sedem milijard dolarjev. Švedska, ki je bila ena največjih trgovinskih partneric takratne Nemčije, ji je dobavljala železovo rudo in kroglične ležaje. Portugalska rudo in wolfram, ki je potreben za proizvodnjo jekla za orožje. S podobnim blagom so z nacistično Nemčijo trgovale tudi Španija, Turčija in Argentina.

Zaprli korejsko tovarno bakra

01. 06. 1998 08.53

Zaradi oslabljenega azijskega gospodarstva bodo zaprli ameriško tovarno bakra PMX Industries Inc., ki je v lasti Korejcev. Zaradi zaprtja bo delo izgubilo 186 delavcev, je povedal župan mesta Euclid v Ohiu, ki je bil zaradi novice presenečen. Omenjena družba je namreč poslovala dobro in presegla pričakovanja pri zaposlovanju delavcev. Letno je za plače delavcev namenila kar sedem milijonov dolarjev, bakrove zlitine pa je proizvajala 20 let. Tovarna bo obdržale le kakšen ducat delavcev, ki bodo skrbeli za čiščenje.

Mobilne telefone v Nemčiji uporabljajo predvsem v zasebne namene

01. 06. 1998 07.54

Mobilne telefone v Nemčiji uporabljajo predvsem v zasebne namene. Le tretjina lastnikov "handyjev" svoj telefon uporablja pretežno iz poklicnih razlogov, je razvidno iz raziskave, ki je bila opravljena po naročilu revije Stern. Sicer pa ima handy več kot sedem milijonov gospodinjstev v Nemčiji, več kot polovica pa jih je v zasebni lasti.

EU še brez soglasja do predloga reforme skupne kmetijske politike

26. 05. 1998 16.26

Dvodnevno zasedanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki se danes končuje v Bruslju, je pokazalo, da petnajsterica ostaja močno razdeljena glede predložene reforme skupne kmetijske politike, ki predvideva precejšnje zmanjšanje garantiranih cen za žitarice, mlečne izdelke in govedino.<br< Kot so pokazale prve analize posebnega unijinega kmetijskega odbora, ki združuje izvedence petnajsterice, reforme podpira sedem članic - Danska, Finska, Grčija, Italija, Nizozemska, Švedska in Velika Britanija. Zagovarjanje reform te države utemeljujejo z večanjem globalne konkurenčnosti in odprtosti evropskega kmetijstva. Nekatere izmed njih zaradi teh razlogov zagovarjajo nadaljnje poglabljanje reform oziroma še večje zmanjšanje garantiranih cen za nekatere kmetijske proizvode.

Pred ministrom za pravosodje prisegli državni tožilci in pomočnik državnega tožilca

26. 05. 1998 11.51

Pred ministrom za pravosodje Tomažem Marušičem je danes zapriseglo sedem novoimenovanih okrožnih državnih tožilcev in eden pomočnik okrožnega državnega tožilca. Minister Marušič je ob tej priložnosti zbranim državnim tožilcem dejal, da jih na področju utrjevanja države, pravnega reda in državljanske discipline čaka odgovorno delo, samo funkcijo državnega tožilca pa je minister označil kot častno in odgovorno dolžnost. Današnje zaprisege sta se udeležila tudi generalni državni tožilec Anton Drobnič in vodja skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Barbara Brezigar, ki je nedavno napredovala na mesto vrhovne državne tožilke.

Ruski poslovnež kupil četrtino izraelskega časopisa

25. 05. 1998 07.51

Ruski poslovnež Vladimir Gosinski je kupil 25-odstotni delež kapitala izraelskega časnika Maariv, za 85 milijonov dolarjev, je v nedeljo sporočila uprava časopisa. Gosinski, lastnik banke Most, televizijske postaje NTV in več drugih medijev v Rusiji, je prekosil ameriškega tekmeca Rona Lauderja, dediča kozmetičnega imperija mame Estee Lauder. Novica o transakciji je v nedeljo izzvala 16-odstotni dvig vrednosti delnic časopisa na telavivski borzi. Doslej je imela 89 odstotkov delnic drugega največjega izraelskega dnevnika najdružina Nimrodi, ki se že leta zagrizeno bori z najbolj branim časnikom Yediot Aharanot. Po več izgubarskih letih je Maariv lani prinesel prek sedem milijonov dolarjev dobička.

Stanje na cestah

24. 05. 1998 10.00

Ceste po državi so zaradi padavin predvsem na vzhodu države mokre in spolzke, ponekod pa že tudi v notranjosti.

Newyorška policija aretirala strelca, ki je ranil osem ljudi

22. 05. 1998 08.59

Newyorški policisti so že dan po zločinu aretirali 19-letnega Ramona Cabla, ki je s pištolo sredi Brooklyna streljal na svoje dekle in pri tem mimogrede obstrelil še sedem mimoidočih. Obtoženec je član ulične bande, ki je izgubil živce, ko mu je 15-letno dekle dejalo, da zapušča bando.

Minuli konec tedna slovenske ceste terjale eno življenje

18. 05. 1998 15.25

Minuli konec tedna se je na slovenskih cestah pripetilo enajst prometnih nesreč, v katerih je ena oseba izgubila življenje, devet jih je bilo huje, sedem pa težje ranjenih. Prometnim nesrečam so večinoma botrovali neprilagojena hitrost, nepravilna stran in smer vožnje, nepravilno prehitevanje v ovinkih in ob slabših vremenskih razmerah ter nepravilnosti voznikov na prehodih za pešce.

Evropski rekord Debevca

11. 05. 1998 08.08

Najboljši slovenski strelec Rajmond Debevec je na evropskem pokalu v Šentvidu na avstrijskem Koroškem dosegel prepričljivo zmago s samostrelom z novim evropskim rekordom 684 krogov. Avstrijec Thomas Lampl na drugem mestu je zadel kar devet krogov manj.

Italijan Zucchi zmagal v Novi Gorici

08. 05. 1998 17.58

Peto, 230 kilometrov dolgo etapo pete dirke po Sloveniji od Ribnice do Nove Gorice, je v ciljnem šprintu dobil kolesar italijanskega moštva Amore & Vita Simone Zucchi. Drugo mesto je zasedel Čeh Tomas Konecny, tretji pa je bil Slovenec Andrej Hauptman (Perutnina Ptuja & Radenska Rog). V skupni razvrstitvi do sprememb ni prišlo. Tako je v vodstvu še naprej Novomeščan Branko Filip (PP&RR), dve sekundi za njim zaostaja njegov klubski kolega Gorazd Štangelj, tretji Bolgar Pavel Šumanov pa zaostaja sedem sekund.

Prihodnji petek - Venerina pot v Škofji Loki

08. 05. 1998 17.08

V Škofji Loki so tamkajšnji predstavniki občine danes predstavili projekt Venerina pot, ki je domiselno oživljanje in nadaljevanje popotovanja viteza Ulricha Liechensteinskega iz 13. stoletja. V Sloveniji se v to akcijo že tretje leto vključuje sedem gradov v sedmih slovenskih mestih. V tej gorenjski občini bodo prireditve Venerine poti združene tudi s praznovanjem mestnega praznika, ki je 30.junija, na dan podpisa t.i. Freisinške listine, v kateri je Škofja Loka prvič omenjena.

V Italiji pod zemeljskim plazom umrlo najmanj 22 ljudi

06. 05. 1998 17.49

22 oseb je umrlo, 52 pa jih pogrešajo, potem ko je več vasi v deželi Campania na jugu Italije v noči na sredo poplavilo blato, ki so ga sprožile hude padavine, je sporočila civilna zaščita v Rimu. 1300 oseb je moralo zapustiti domove. Na kraj nesreče, manj kot sto kilometrov od Neaplja, je prihitelo 1600 vojakov, gasilcev, policistov in karabinjerjev.

BDP po prvi oceni lani znašal 9161 dolarjev na prebivalca

05. 05. 1998 15.00

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) je v lanskem letu po prvi oceni državnega urada za statistiko znašal 2907 milijard tolarjev, kar je nominalno za 13,9 odstotka več kot leta 1996. V tekočih cenah in po tekočem tečaju je lanski BDP dosegel 18,2 milijardi dolarjev oz. 9161 dolarjev na prebivalca. Višina lanskega BDP je zaradi relativne krepitve dolarja do drugih valut za 3,5 odstotka manjša kot leta 1996, na prebivalca pa je BDP manjši za 3,3 odstotka. Kot sporoča slovenski statistični urad, je lanski BDP preračunan v ekuje znašal 16,1 milijarde, kar je za sedem odstotkov več kot leta 1996, oziroma 8110 ekujev na prebivalca ali 7,2 odstotka več kot leta 1996.

Leto sprememb za ustavno sodišče

05. 05. 1998 14.57

Predsednik ustavnega sodišča Lovro Šturm je danes predsednika države Milana Kučana obvestil, da se petim ustavnim sodnikom konec oktobra izteče mandat, je STA izvedela na ustavnem sodišču. Predsednik ustavnega sodišča namreč predsednika republike o izteku mandata sodnika ustavnega sodišča obvesti najpozneje šest mesecev pred iztekom mandata. Za ustavno sodišče je to leto leto sprememb, saj se bo zamenjalo kar sedem od devetih ustavnih sodnikov - doslej sta se zamenjala že dva, do konca leta pa se jih bo še pet. V začetku leta je funkcijo ustavne sodnice zasedla dr. Miroslava Geč-Korošec, ki je zamenjala ustavnega sodnika dr. Janeza Šinkovca, izvoljenega še po določbah stare ustave za mandatno dobo osmih let. Prvega aprila je funkcijo ustavne sodnice nastopila tudi Dragica Wedam-Lukić, ki je zamenjala ustavnega sodnika Janeza Snoja, ki je zahteval predčasno razrešitev zaradi upokojitve.

Razmere na slovenskih cestah

02. 05. 1998 09.50

Ceste po državi so večinoma še mokre in spolzke. Cesta preko prelaza Vršič je zaprta. Promet v notranjosti poteka brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje. Za tovorna vozila nad sedem ton in pol skupne dovoljene mase velja omejitev prometa danes, 2. maja in jutri, 3. maja, od 6. do 22. ure.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti

01. 05. 1998 09.54

Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Razmere na slovenskih cestah

30. 04. 1998 08.24

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Cesta preko prelaza Vršič je zaprta. Promet v notranjosti poteka brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja, le na mejnem prehodu Dolga vas čakajo vozniki tovornih vozil eno uro za prestop meje. Za tovorna vozila nad sedem ton in pol skupne dovoljene mase velja omejitev prometa 1., 2. in 3. maja vsak dan od 6. do 22. ure.

Benetton povečal promet

29. 04. 1998 07.48

Koncern Benetton je lani po podatkih iz konsolidirane bilance ustvaril 3,637 bilijonov lir prometa, čisti dobiček pa je ob dejstvu, da je julija lani kupil 57-odstotni delež v družbi Benetton Sportsystem, znašal 290 milijard lir. Samo skupina Benetton pa je svoj promet povečala za sedem odstotkov in prvič presegla mejo treh bilijonovm lir. Na evropskem trgu je skupina zabeležila 13-odstotno rast prodaje, na ameriškem pa 11-odstotno. Za prav toliko pa je zmanjšal obseg prodaje na azijskem trgu.

Požar jih je rešil pred smrtno kaznijo

29. 04. 1998 07.36

V Kuala Lumpurju je osmim ljudem, obtoženih zaradi trgovine z mamili, uspelo, da so se izognili smrtni kazni, ker so njihovi dosjeji pred petimi leti zgoreli v požaru. Vrhovno sodišče je smrtno kazen spremenilo v dosmrtno ječo, vseh osem pa je priznalo krivdo. Sodišče je tudi odločilo, da prejme sedem od osmih obtoženih še deset udarcev s palico.

Sedem let po izbruhu ognjenik ponovno odprt za turiste

28. 04. 1998 07.35

Sedem let po izbruhu vulkana na gori Unzen na Japonskem, v katerem je umrlo 43 ljudi, so se ta konec tedna na vrh ponovno lahko povzpeli turisti. Po ugotovitvah tamkajšnjega observatorija ognjenik sedaj miruje, razbeljeno kamenje pa je zadnjič bruhal maja leta 1996. 1359 metrov visok vrh Fugen, ki je eden izmed treh vrhov gore Unzen, se je po skoraj 200 letih ponovno obudil 17. novembra leta 1990. Sedem mesecev pozneje je na predmestje Shimabare začelo padati vroče kamenje, pri čemer je umrlo 43 ljudi, skoraj 2300 pa jih je ostalo brez domov. V observatoriju opozarjajo, da je ognjenik, četudi trenutno miruje, še vedno aktiven.

Vsak šesti mlad Američan ima poškodovan sluh

28. 04. 1998 07.33

Vsak šesti Američan med šestim in devetnajstim letom ne sliši dobro. Razlogi za to so med drugim izpostavljanje sluha hrupu v mladosti, jemanje določenih zdravil in nekatere bolezni, so ugotovili preiskovalci Centra za nadzor in preprečevanje bolezni v Atlanti na podlagi ankete, opravljene pri 6166 otrocih in mladostnikih v ZDA. Večina anketiranih otrok in mladostnikov zaradi izpostavljenosti trušču ne sliši visokih frekvenc, kot je zvonjenje telefona. Kar sedem odstotkov otrok ima težave pri zaznavanju srednjevisokih in nizkih frekvenc, kar pomeni, da ne razumejo izgovorjene besede.

Stanje na cestah

27. 04. 1998 09.42

Ceste po državi so suhe in prevozne brez posebnosti, promet na cestah v notranjosti države pa je tekoč.