Srbija

Novo množično grobišče v Srbiji
18. 09. 2001 00.00
Srbski preiskovalci so v nekem grobišču na obrobju Beograda odkrili najmanj 269 trupel.

Beograd zavrača Ruplovo ponudbo
15. 09. 2001 00.00
Jugoslovanske oblasti zavračajo ponudbo ministra Rupla, ki je med obiskom Podgorice ponudil pomoč Slovenije Črni gori in Srbiji pri njunem prizadevanju, da rešita medsebojne odnose.

Minister Rupel v Črni gori
13. 09. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel se mudi na prvem delovnem obisku v Črni gori, kjer je s sogovorniki razpravljal o nadaljevanju krepitve sodelovanja med državama.

Poskus atentata na Vukasinovića
08. 09. 2001 00.00
Neznanci so sinoči podpredsedniku Gibanja za demokratično Srbijo Slobodanu Vuksanoviću zažgali avtomobil. Pri tem ni bil nihče ranjen.

Mimo (ne)strpnosti postsocialističnih medijev
08. 09. 2001 00.00
Radio Študent je pripravil delavnico na temo Strpnost v medijih v postsocialistični tranziciji. V prostorih in etru radia se v luči strpnosti in solidarnosti družijo in ustvarjajo program ljudje iz radijskih postaj z območja nekdanje Jugoslavije.

Plavšićeva v Beogradu
06. 09. 2001 00.00
Biljana Plavšić je iz Haaga, po manjših zapletih, le pripotovala v Beograd, kjer se je sestala tudi z nekdanjim premierjem Republike srbske Miloradom Dodikom.

Eksplozija na jugu Srbije
04. 09. 2001 00.00
V eksploziji, ki je odjeknila v bližini Bujanovca na jugu Srbije, sta bila v noči na torek ranjena dva policista, poškodovano pa je bilo tudi njuno vozilo.

Carla del Ponte v Beogradu
03. 09. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča Carla del Ponte je prispela v Beograd, kjer se bo srečala z vladnimi predstavniki.

DOS o krizi v vladi
29. 08. 2001 00.00
Večina vodij srbske vladajoče koalicije Demokratične opozicije Srbije je izrazila zadovoljstvo nad načinom pogovora na sinočnjem sestanku vodstva DOS o krizi v srbski vladi.

Srbski lov na morilce
25. 08. 2001 00.00
Srbski notranji minister Mihajlović je za dokaze o morilcih političnih in javnih oseb v Srbiji obljubil denarno nagrado v vrednosti 300.000 nemških mark.

Vlada ZRJ o ustavnih spremembah
23. 08. 2001 00.00
Jugoslovanska vlada je ponovno razpravljala o platformi o ustavnih spremembah ter predlagala, da se dokument dopolni tako, da bo predvidena tudi federacija.

DOS o avtonomiji Vojvodine
22. 08. 2001 00.00
Vodstvo vladajoče koalicije DOS je sklenilo, da bo v najkrajšem možnem času pripravilo novo srbsko ustavo, ki bo omogočala večjo avtonomnost Vojvodine.

Podpisali koalicijski sporazum
14. 07. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in predstavniki DOS ter "Skupaj za Jugoslavijo" so dosegli dogovor o formiranju nove zvezne vlade in podpisali načrt koalicijskega sporazuma. V začetku naslednjega tedna bo Koštunica imenoval novega mandatarja vlade, ki bo skoraj zagotovo iz Socialistične narodne partije (SNP). SNP bo mandatarja določila na seji glavnega odbora stranke v začetku naslednjega tedna.

Jugoslovansko gospodarstvo v oceni SB
10. 07. 2001 00.00
Svetovna banka (SB) je v svoji študiji o perspektivah jugoslovanskega gospodarstva ocenila, da bo ZRJ potrebovala za okrevanje najmanj 10 let in da bo raven 80 odstotkov bruto domačega proizvoda, ki ga je dosegla leta 1989, dosegla šele leta 2010. Srbski minister za finance Božidar Djelić pa meni, da lahko Srbija s svojim programom reform naredi največji uspeh v primerjavi z vsemi drugimi državami v tranziciji, je zapisal časnik Večernje novosti. Zanj je Djelić med drugim tudi povedal, da lahko gospodarstvo ZRJ okreva dvakrat hitreje kot meni SB, in to ob popolni socialni stabilnosti. Ocena WB o okrevanju gospodarstva ZRJ temelji na samo štirih odstotkih gospodarske rasti na leto in na pričakovanem prilivu tuje finančne pomoči po približno dve milijardi dolarjev letno, v prihodnjih 10 letih. Analitiki 

V Salzburgu o dvostranskih odnosih
02. 07. 2001 00.00
Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

Drnovšek v Salzburgu
02. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v Salzburgu udeležuje tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma, je imel danes več dvostranskih srečanj. Med drugim se je sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem, krajši pogovor pa je imel tudi s Clausom Schwabom, enim od ustanoviteljev in predsednikov Svetovnega gospodarskega foruma, ki prireja srečanje v Salzburgu.

Odzivi na Miloševićevo izročitev
29. 06. 2001 00.00
Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Koštunica o Makedoniji in Kosovu
14. 06. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je na redni mesečni novinarski konferenci spregovoril tudi o Kosovu in Makedoniji. Vnovič je ostro kritiziral ustavni okvir za Kosovo, ki ga je pripravil posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN za pokrajino Hans Haekkerup. Zavzel se je tudi za podrobno preiskavo primera tovornjaka-hladilnika, v katerem so našli trupla kosovskih Albancev, obenem pa ostro napadel javne prepire visokih policijskih in vojaških funkcionarjev v Srbiji glede odgovornosti za ta zločin.

Srbski trgovci o prihodu Mercatorja
01. 06. 2001 00.00
Generalni direktor najuspešnejše trgovinske hiše v Beogradu C-Market Slobodan Radulović je za Privredni pregled povedal, da so trgovinske hiše iz nekdanjih jugoslovanskih republik pri svojih poskusih, da prodajo svoje izdelke na srbskem tržišču "enako agresivne kot tiste iz Evrope". Hkrati meni, da srbsko blago na teh tržiščih ni obravnavano enako ter da je v srbskih prodajalnah lažje najti blago iz nekdanjih jugoslovanskih republik kot pa srbske izdelke pri njih. "Ni problem kakovost izdelkov, ampak po vsemu sodeč psihologija ljudi, kajti mi lažje oprostimo in pozabimo."

Darila za Miloševića
11. 05. 2001 00.00
Člani gibanja Odpor, ki ima sedež v rojstnem kraju Slobodana Miloševiča Požarevcu, so nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku, ki je zaprt v osrednjem beograjskemu zaporu, poskušali izročiti darilo, poročajo srbski mediji. Četverico - trije med njimi so bili nekaj mesecev zaprti zaradi domnevne vpletenosti v umor in pretep - je sprejel upravitelj zapora in jim pojasnil, de nekdanjega voditelja države ni mogoče obiskati brez predhodne privolitve preiskovalnega sodnika. Člani Odpora so sicer Miloševiču želeli podariti dve knjigi z naslovom Odpor in Mati Srbija, jokaj ter škatlico cigaret Original Drina.

Mitrović o nasledstvu ZRJ
30. 04. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za beograjski časnik Novi ekspres danes povedal, da ZRJ sedaj deluje usklajeno z mednarodno skupnostjo in da nasledstvo ni več povod za pritisk na Beograd.

Mitrović o nasledstvu ZRJ
30. 04. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za beograjski časnik Novi ekspres danes povedal, da ZRJ sedaj deluje usklajeno z mednarodno skupnostjo in da nasledstvo ni več povod za pritisk na Beograd.

195144ukanović in 195144inđić na sestanku
27. 04. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović se je sinoči s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem sestal na tajnem sestanku v Beogradu, je danes poročalo več beograjskih medijev. 195144ukanovič in 195144inđič naj bi govorila o novi ureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro v jugoslovanski zvezni državi.

EU poziva Črno goro k previdnosti
24. 04. 2001 00.00
Koalicija Zveza za Jugoslavijo in Liberalna zveza, ki se zavzemata za samostojno Črno goro, menita, da so bile pri volitvah nepravilnosti in napovedujeta, da ne bosta priznali izidov volitev. Tudi vodja pro-jugoslovanskega bloka Predrag Bulatović je svojim predstavnikom v volilni komisiji dal navodila, naj ne podpišejo dokumentov o izidih volitev. Bulatović se bo o domnevnih nepravilnostih na nedeljskih volitvah pogovarjal tudi z delegacijo EU, ki je na obisku v Podgorici. Gre za desetčlansko delegacijo, v kateri so predstavniki Evropske komisije ter zunanjih ministrstev Švedske in Belgije, ki se danes mudi v Podgorici, jutri pa bo obiskala še Beograd.

Bush čestital Koštunici
21. 04. 2001 00.00
Pred jutrišnjimi parlamentarnimi volitvami v Črni gori, ki bodo svojevrsten referendum pred referendumom o usodi skupne države s Srbijo, je ameriški predsednik George Bush čestital jugoslovanskemu kolegu Vojislavu Koštunici ob dnevu državnosti ZRJ, ki ga praznujejo 27. aprila.

Jugoslovanska mafija bi lahko strmoglavila vlado ZRJ
20. 04. 2001 00.00
Po napovedih beograjskega odvetnika in nekdanjega policista Marka Nikotića bi jugoslovanska mafija v ZRJ lahko strmoglavila vladajočo koalicijo DOS. "Če oblast ne bo premagala mafije do jeseni, bi DOS lahko izgubila prihodnje volitve," je v pogovoru za srbski dnevnik Dnevni Telegraf posvaril Nikotić. Dodal je, da so v pravosodju in policiji še vedno dejavni ljudje, ki so pod režimom nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića imeli neposredne povezave z mafijo.

Polovica Črnogorcev za odcepitev
13. 04. 2001 00.00
Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

Razlike v DOS so normalne
09. 04. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je za osrednji dnevnik državne Televizije Srbija danes povedal, da je popolnoma normalno, da obstajajo razlike ne le med strankami, ki so združene v vladajoči Demokratični opoziciji Srbije (DOS), ampak tudi znotraj posameznih strank, članic te vladajoče koalicije.

Milošević vložil priziv
02. 04. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je na sodišču v Beogradu naslovil priziv, v katerem je zahteval izpustitev iz pripora in zavrnil obtožbe o korupciji. Milošević je obenem izrazil prepričanje, da je proces politično motiviran ter da je obtožnica proti njemu krivična in sramotna. Izrazil pa je tudi začudenje, da se je v priporu znašel samo on.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo
01. 04. 2001 00.00
Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.