Statistični svet

Trump: Žogica je na kitajski strani. Želi to, kar imamo mi ... ameriškega potrošnika
16. 04. 2025 10.55
Kitajska gospodarska rast je v prvem četrtletju presegla pričakovanja. A obete za naprej slabša trgovinska vojna, ki po mnenju analitikov predstavlja največje tveganje za to azijsko velesilo v zadnjih desetletjih. Bela hiša je sporočila, da je žogica na kitajski strani in da mora ta skleniti dogovor z ZDA. "Kitajska želi to, kar imamo mi ... ameriškega potrošnika," je dejal Trump. A tudi Kitajska ima v trgovinski vojni močnega aduta: redke zemlje, od katerih so odvisni številni ameriški tehnološki giganti.

Materinski dan: otrok vse manj in vse kasneje
25. 03. 2025 06.24
Po mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, bodo danes znova v ospredju vprašanja žensk, tokrat tistih z otroki. V Sloveniji se je namreč v 90. letih ustalilo, da je materinski dan tako kot pred letom 1941: 25. marca. Iz statistike pa izhaja, da ženske razumejo materinstvo kot zelo odgovorno. Za otroka se odločajo vse kasneje, rojstev pa je vse manj.

Februarske pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka
18. 02. 2025 08.37
Februarske pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka, izplačan pa bo tudi poračun od 1. januarja, je sklenil svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz). Na letni ravni ta uskladitev predstavlja 342 milijonov evrov, je na seji sveta dejal njegov predsednik Danijel Kovač, ki je v svetu predstavnik vlade.

Trump: Rešilo me je to, da sem slučajno pogledal na zaslon, stran od množice
15. 07. 2024 08.04
Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump je dal prvi intervju po poskusu atentata, ki je zgrozil svet. Povedal je, da je po napadu prejel klice ljudi iz vse države, in poudaril, da želi ta zgodovinski trenutek izkoristiti za združitev države. Pojasnil je, da ga je pred smrtjo rešilo to, da se je obrnil stran od množice in pogledal na zaslon, čeprav sicer pogled redko odvrne od občinstva.

'Turisti, ven iz naše soseske!'
07. 07. 2024 09.47
Naraščajoči stroški stanovanj v mestu, ki so se v zadnjem desetletju po podatkih lokalnih oblasti povečali za 68 odstotkov, so eden glavnih razlogov, da se v Barceloni spet jezijo na turiste. Ob tem pa jih motijo učinki turizma na lokalno trgovino in delovne pogoje. Več tisoč se jih je zato v znak protesta odpravilo na ulice.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?
07. 04. 2024 07.11
V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Pokojnine se bodo februarja predvidoma še dvignile
16. 02. 2024 13.14
Uradno še ni znano, kakšna bo redna uskladitev pokojnin februarja. Svet pokojninskega zavoda bo o tem odločal v ponedeljek. A podatki, na podlagi katerih jo računajo, so znani. Glede na rast plač in letno inflacijo naj bi znašala 8,8 odstotka. A ker je bila delna redna uskladitev v višini 8,2 odstotka izvedena že januarja, bo izplačana le razlika.

Letna inflacija v območju evra januarja pri 2,8 odstotka
01. 02. 2024 11.36
Letna stopnja inflacije v območju z evrom je januarja po prvi oceni znašala 2,8 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot decembra lani. Na mesečni ravni so se cene medtem znižale za 0,4 odstotka, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.

Letna inflacija na območju z evrom decembra navzgor na 2,9 odstotka
05. 01. 2024 12.21
Letna stopnja inflacije v območju z evrom je decembra po prvi oceni znašala 2,9 odstotka, kar je 0,5 odstotne točke več kot novembra. Na mesečni ravni so cene zrasle za 0,2 odstotka, je objavil evropski statistični urad Eurostat.

Zgodovinsko zaslišanje, 'vesoljski mumiji' in dolgo pričakovano poročilo Nase
01. 01. 2024 17.27
V minulem letu so "na svoj račun" prišli tudi navdušenci nad vesoljem in lovci na Nezemljane. Od skrivnostnih krogel in kupol, ki jih je naplavilo na plaže, do vohunskih balonov. In čeprav so slednje novice kmalu postregle s povsem logičnimi zemeljskimi razlagami, pa so bile tu tudi tiste zgodbe, ki so včasih sicer postavile več vprašanj kot odgovorov, a so kljub temu burile duhove o življenju zunaj našega planeta. Mehiškim politikom so pokazali v kongresu "trupli Nezemljanov", ameriške kongresnike so povezale priče nezemeljskih pojavov, Nasa pa je objavila dolgo pričakovano poročilo o raziskavi videnj nenavadnih pojavov. Izkupiček pa: preučiti moramo še marsikaj in stavke zaključiti s piko, ne z vprašajem.

Finančni komentar: Pristanek na Luni
21. 11. 2023 07.36
Osvojiti Zemljo ni bilo dovolj, zato smo odšli kar 400 tisoč kilometrov do Lune in tam mehko pristali. V finančnem žargonu je mehak pristanek v trenutnih ekonomskih razmerah uresničljiv, vendar mnogi vlagatelji želijo več, želijo visoke donose, kot pravijo: do Lune.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00
Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

ZSSS: Krpanje proračunskih lukenj ne na pleča delavk in delavcev
07. 10. 2023 07.07
Svet 7. oktobra obeležuje svetovni dan dostojnega dela. Dostojno delo je ob dostojnem plačilu predpogoj za dostojno življenje, so opozorili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Vlado so v tej luči vnovič pozvali, naj premisli o predvidenem financiranju popoplavne obnove prek jemanja najšibkejšim.

Za kilogram kave smo lani delali 77 minut
01. 10. 2023 08.27
Svet 1. oktobra osmič zapored praznuje mednarodni dan kave. Prebivalec Slovenije po zadnjih podatkih doma porabi tri kilograme kave na leto, za kilogram pa je lani v povprečju odštel 10,37 evra oziroma v povprečju delal 77 minut. Kilogram se je sicer s tem podražil za 10,6 odstotka.

Bo vlada zaradi spremembe ocene rasti BDP razrešila vodjo statističnega urada?
26. 09. 2023 23.26
Vlada je na dopisni seji sprejela sklep, da generalnega direktorja Statističnega urada RS Tomaža Smrekarja seznani o očitanih kršitvah in možnih razlogih za razrešitev ter ga pozvala, da se do njih opredeli. Surs je pred nedavnim spremenil oceno rasti bruto domačega proizvoda za lansko leto.

Surs zavrača očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov o rasti BDP
05. 09. 2023 14.23
Po tem, ko so državni statistiki sporočili, da je bila lanska gospodarska rast pravzaprav več kot polovico nižja, kot so kazali prvi uradni izračuni, je generalni direktor Sursa Tomaž Smrekar odločno zavrnil očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov. Pojasnil je, da je razlog za veliko razliko v upoštevanju agregatnih letnih podatkov, ki v času priprave prvotne ocene še niso bili na voljo. "Surs deluje povsem neodvisno," je še zagotovil.

Fiskalni svet: Nekateri ukrepi po avgustovski ujmi prenagljeni
05. 09. 2023 11.47
Državni proračun je imel v prvih osmih mesecih letos 8,22 milijarde evrov prihodkov in 8,96 milijarde evrov odhodkov. Primanjkljaj je tako znašal 735 milijonov evrov, je objavil fiskalni svet. Nekatere ukrepe po ujmi, kot so dodatna zadolžitev in dodatne davčne obremenitve, je ocenil kot prenagljene.

Julija upočasnitev letne stopnje inflacije na 6,1 odstotka
31. 07. 2023 06.56
Letna stopnja inflacije v Sloveniji se je julija znižala na 6,1 odstotka, potem ko je bila junija pri 6,9 odstotka. Nanjo so najbolj vplivale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, je objavil državni statistični urad. Upočasnila se je tudi rast cen na mesečni ravni, in sicer je bila 0,2-odstotna. Splošna evrska inflacija se je julija znižala na 5,3 odstotka.

Predsednica Evropske centralne banke: Inflacija je še vedno previsoka
01. 06. 2023 15.20
Inflacija v območju z evrom je še vedno previsoka, je ob objavi najnovejših podatkov o inflaciji ocenila predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde. Ob tem je napovedala, da bo ECB še naprej zviševala obrestne mere, vendar še bolj postopno.

Na prometni ulici brutalno pretepel in zabodel 16-letnico
30. 05. 2023 10.24
V indijski prestolnici je na prometni ulici moški brutalno pretepal in zabodel 16-letno dekle, ki je zaradi hudih poškodb na kraju umrlo. Medtem ko je moški svojo žrtev pretepal, so mimo hodili ljudje, a nihče se ni ustavil, da bi nemočni najstnici pomagal.

'Če želimo preprečevati medvrstniško nasilje, se moramo mi začeti primerno obnašati'
22. 05. 2023 07.36
DZ je s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu in ministrski ekipi začel redno majsko plenarno zasedanje. Premier je odgovarjal na vprašanja o stanju na RTVS, upravljanju in razpolaganju z "državnim in paradržavnim premoženjem", obravnavi medvrstniškega nasilja ter oceni škode, ki jo je državnemu premoženju povzročila Magna.

Svet na prelomu DIGGITalne preobrazbe
10. 05. 2023 14.00
Vsebina in Chat GPT, metaverse in virtualna prihodnost, gaming industrija, oglaševanje, delovanje podjetij in iskreno o doživljanjih. Kje smo zaposleni, kje prihodnje generacije in kaj nas čaka v prihodnosti, so odprta vprašanja. Sledi pa več o tem, kaj smo na DIGGITalni konferenci doživeli.

Od Beograda do Beslana
03. 05. 2023 16.26
Čeprav Združene države Amerike prednjačijo po statistikah pokolov na šolah, pa morilski pohod na beograjski osnovni šoli opominja, da nanje ni imuna niti Evropa. Gre za dogodek praktično brez primere na območju nekdanje Jugoslavije, a na vzhodu in zahodu Evrope so v (bližnji) preteklosti zabeležili več krvavih strelskih pohodov na šolah.

Vplivnica močnejše postave od letalskih družb zahteva brezplačne dodatne sedeže
18. 04. 2023 12.04
Brezplačni dodatni sedeži, povračilo za predhodni nakup dodatnega sedeža, dodatna pomoč močnejšim posameznikom na letališču in dodatna usposabljanja za zaposlene, da se bodo bolje znašli v nerodnih situacijah. To vplivnica Jaelynn Chaney zahteva s peticijo, s pomočjo katere želi doseči udobnejše potovanje z letalom za osebe z močnejšimi postavami.

Lindav: Policija je po nareku takratnega vodstva klecnila pod pritiskom politike
07. 02. 2023 07.36
Policija je minuli konec tedna predstavila ukrepe, ki sledijo zaradi nestrokovnega in nezakonitega ravnanja policistov na protestih. Prvi mož slovenske policije Boštjan Lindav pravi, da ostro obsoja nesorazmerno uporabo policijske sile, ki smo ji bili priča na protestih v minulih dveh letih. "Zato smo v zadnjih osmih mesecih opravili samorefleksijo in pripravili nekatere zaščitne ukrepe pred ponovnimi poskusi vdorov politike v stroko," pravi Lindav, ki meni, da je Policija po nareku takratnega vodstva 'klecnila' pod pritiskom politike.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo
23. 01. 2023 06.00
Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Davek centralizacije: staranje, pomanjkanje služb in drago življenje
14. 11. 2022 10.08
Manjša slovenska mesta v zadnjih letih prepogosto izgubljajo mlade prebivalce, ki se zaradi boljših delovnih pogojev selijo v večja mesta oziroma kar v prestolnico. Kakšni so razlogi in kaj lahko prestolnica ponudi več kot druga mesta ter kaj bi lahko spremenili, so vprašanja, s katerimi se že leta ukvarjajo župani.

'V krizi ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba'
16. 10. 2022 18.50
V času covidne krize smo iskali novo normalnost, ki smo jo naposled našli. Ta nova normalnost pa je trajna kriza, ki se nikoli ne konča, opaža antropolog Dan Podjed. Vpliv kriz še kako čutimo tudi v svojih denarnicah. A ne vsi enako. Kot ugotavljajo na statističnem uradu, se primerjava med uradno izmerjeno in občuteno inflacijo velikokrat precej razlikuje. Vsak izmed nas ima namreč svojo osebno inflacijo, saj ima tudi vsak drugačno potrošno košarico. Zakaj imamo ljudje velikokrat občutek, da so se cene zvišale bolj, kot kaže letna stopnja inflacije? Višja inflacija, kot smo je bili vajeni doslej, bo vztrajala še vsaj nekaj let, pravijo ekonomisti. Denar na bankah tako izgublja svojo vrednost. Kot svetuje Podjed, v času finančne krize investirajte v sosede, v prijatelje, v znance in neznance, poziva: "V trenutku krize namreč ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba, da se vam tisto, kar podarite, vedno povrne." Kot pa svetujejo finančni strokovnjaki, je nujno, da Slovenci prevzamemo več odgovornosti za boljšo starost.

Hrana in brezalkoholne pijače v letu dni dražja za 10 odstotkov
10. 10. 2022 18.43
Po podatkih Statističnega urada je bila julija letna rast cen kar 11-odstotna, kar pomeni, da so se za toliko podražile življenjske potrebščine, med njimi hrana in brezalkoholne pijače v letu dni za kar 10 odstotkov. Vsaka kriza prinese več prošenj za pomoč, predvsem osnovno, torej pakete hrane. Preverili smo, kako so se na za marsikoga težko jesen pripravili v prostovoljnem društvu Krog 9, ki razdeljuje viške hrane.

Kitajska ekonomija drvi v prepad
05. 10. 2022 19.07
Drugo največje gospodarstvo na svetu se krči, kar povečuje možnosti za svetovno recesijo. Kitajska se morda ne spopada s strmo inflacijo, vendar ima druge težave. Sooča se s pomanjkanjem povpraševanja tako doma kot v tujini. Rast ovirajo tudi trgovinske napetosti med Kitajsko in velikimi gospodarstvi, kot je ZDA. V primerjavi z ameriškim dolarjem jim strmo pada tudi uradna valuta, juan. Vse to pa se dogaja ravno v času, ko se pričakuje, da si bo Ši Džinping zagotovil tretji mandat.