Stranke

Ocalan obtrožil Turčijo zaradi kršenja človekovih pravic
18. 02. 1999 14.57
Kurdski voditelj Abdulah Ocalan, se je pritožil Evropskemu sodišču za človekove pravice, češ da Turčija krši njegove pravice, predvsem pravice o svobodi in varnosti, pravico do pravičnega sojenja ter pravico do zaščite pred mučenjem, je v izjavi povedal predstavnik sodišča. Ocalan je tudi zaprosil sodišče k preventivnemu ukrepanju še pred uradnim sprejetjem njegove pritožbe, to pa v tem primeru lahko le poda neobvezno priporočilo. Turški premier Bulent Ecevit je zagotovil pravično sojenje za Ocalana, ki je obtožen izdaje in sokrivde za smrt več kot 29.000 ljudi v 14 let trajajočem delovanju Kurdske delavske stranke (PKK) za odcepitev od Turčije.

Zaradi afere Ocalan odstopili trije grški ministri
18. 02. 1999 14.44
Grški premier Kostas Simitis je danes v povezavi z afero Ocalan zahteval odstop ministrov za zunanje zadeve, notranje zadeve in javni red, kar so ti že storili.

Novi napadi kurdskih protestnikov na turška in grška predstavništva
18. 02. 1999 09.33
Po prijetju vodje Kurdske delavske stranke (PKK) Abdulaha Ocalana in smrtnih strelih na tri Kurde v Berlinu je v več mestih v Nemčiji minulo noč prišlo do novih napadov na turške ustanove. Že tretji dan se nadaljuje tudi izredno stanje na grškem veleposlaništvu v Londonu, ki ga je zasedla skupina Kurdov. V poslopju veleposlaništva je še vedno več deset Kurdov, ki imajo za talca enega od varnostnikov.

Turška televizija poroča o turški operaciji proti Kurdom v Iraku
17. 02. 1999 21.24
Po poročanju turške zasebne televizije NTV naj bi turška vojska včeraj začela operacijo proti položajem borcev Kurdske delavske stranke (PKK) na severu Iraka.

Delegacija SE naj bi kmalu preverila stanje Ocalana
17. 02. 1999 21.20
Svet Evrope bo v Turčijo kmalu poslal svojo delegacijo, ki bo preverila, kako v zaporu ravnajo z voditeljem Kurdske delavske stranke (PKK) Abdulahom Ocalanom in ali Turčija spoštuje svoje obveze na področju človekovih pravic.

Drnovšek in Podobnik za zaprtimi vrati o obstoju koalicije
17. 02. 1999 21.12
Ves dan naj bi se intenzivno sestajala predsednik vlade Janez Drnovšek in podpredsednik vlade Marjan Podobnik ter se za zaprtimi vrati pogovarjala predvsem o koaliciji, potem ko je bil po razpravi o interpelaciji v torek v parlamentu razrešen notranji minister Mirko Bandelj.

OMO ni končal seje o razmerah na veleposlaništvu v Bruslju
17. 02. 1999 11.38
Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) danes ni dokončal seje o domnevnih nepravilnostih na slovenskem veleposlaništvu v Bruslju, ki ga vodi veleposlanik Jaša Zlobec. Seja je bila sklicana na zahtevo poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke (SNS). Predsednik odbora Jelko Kacin (LDS) se bo po posvetu odločil, kdaj in kako se bo seja nadaljevala.

Dini pozval Turčijo k pravičnem sojenju za Ocalana
16. 02. 1999 15.18
Italija je danes pozvala Turčijo k pravičnemu in poštenemu sojenju vodji Kurdske delavske stranke Abdulahu Ocalanu ter zaprosila, naj se, če je le možno, izognejo obsodbi na smrtno kazen. V izjavi italijanski zunanji minister Lamberto Dini tudi opominja, da bo sojenje, če bo potekalo v skladu s človekovimi pravicami, vplivalo na odnos Evropske unije do sprejetja Turčije kot bodoče članice.

Poslovalnica NLB za zahtevnejše komitente
15. 02. 1999 17.26
Nova ljubljanska banka (NLB) je danes odprla novo poslovalnico na Dalmatinovi 4, ki predstavlja novost na slovenskem tržišču. Poslovalnica je zasnovana skladno s sodobnimi bančnimi smernicami in je s svojo specializirano ponudbo namenjena predvsem zahtevnejšim uporabnikom storitev, ob upoštevanju njihovih posebnih potreb.

Slovenska parlamentarna misija poletela proti Dublinu
15. 02. 1999 09.35
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je z brniškega letališča s posebnim letalom odletel na tridnevni uradni obisk na Irsko, kjer bo kot gost predsednika tamkajšnjega predstavniškega doma Seamusa Pattisona opravil številne stike z vidnejšimi predstavniki parlamenta in vlade ter se srečal z irsko predsednico Mary McAleese.

Zatišje po impeacmentu
14. 02. 1999 12.41
Po končanem procesu Clintonovega impeachmenta se obe hiši ameriškega kongresa ter obe politični stranki po enotedenskem odmoru pripravljata na pričetek z delom na področju izobrazbe, socialne in zdravstvene varnosti in davčnih reform. V senatu skoraj vsak govori le o miru, harmoniji in zdravi politiki. Še vedno pa obstaja veliko stvari, ki lahko to dobro voljo v trenutku razblinijo - občutek članov Republikanske stranke, da se hoče Clinton maščevati, jeza članov demokratske stranke, če se bo izkopalo še več Clintonovih skrivnosti; ali pa preračunavanje obeh strani da njuni medsebojni kompromisi ne bodo vplivali na izide volitev leta 2000, ko se lahko politična struktura v ZDA močno spremeni.

Reutemann kandidat za predsednika
14. 02. 1999 09.39
Bivši voznik formule 1 Carlos Reutemann bo na listi Pernonistične stranke kandidiral za predsednika Argentine, ki bodo oktobra, je v pogovoru za radio sporočil sedanji argentinski predsednik Carlos Menem. ''Senator Reutemann je v petek uradno sporočil, da bo kot strankarski kandidat nastopil na volitvah,'' je dejal Menem, ki mu ustava preprečuje, da bi se še tretjič potegoval za predsedniško mesto.

Sedež socialistov, trgovina in sodišče v Baskiji tarča molotovk
13. 02. 1999 14.16
V Baskiji na severu Španije so neznanci ponoči z zažigalnimi steklenicami napadli pokrajinski sedež Socialistične stranke, sodišče in trgovino, last konzervativnega poslanca, je sporočila baskovska policija.

O usodi Bandlja se bodo poslanci izrekli prihodnji teden
13. 02. 1999 10.14
Poslanci so z ustanovitvijo parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi raziskala vpletenost nosilcev javnih funkcij, sklenili dvodnevno razpravo o t.i. aferi Holmec-Vič. Minister je tudi v razpravi ob interpelaciji slišal številne očitke v zvezi z omenjeno afero, zadnji delovni dan pa so govorniki pozornost bolj kot na v interpelaciji očitane napake usmerili na druge nepravilnosti v ministrstvu, med drugim tudi na kadrovanje ter na domnevne finačne nepravilnosti. Poslanci SLS na čelu z vodjo poslanske skupine omenjene stranke Francem Zagožnom so ministra Bandlja pozvali k odstopu in tudi od premiera Drnovška zahtevali, naj pozove Bandlja k umiku z ministrskega položaja. V razpravi so med predstavniki parlamentarnih strank interpelacijo poleg predlagateljev podprli še v poslanskih skupinah SKD in SLS, zavrnili pa v LDS in DeSUS. ZLSD se o podpori ali zavrnitvi interpelacije še ni odločila. Sicer pa je predsednik vlade Drnovšek po srečanju s prvakom ljudske stranke Marjanom Podobnikom in vodjo poslanske skupine te stranke Francem Zagožen med drugim povedal, da so v obeh strankah še vedno različna mnenja o interpelaciji, obstoj koalicije pa naj ne bi bil negotov.

EDS kupuje del MCI WorldComa
13. 02. 1999 09.37
MCI WorldCom namerava svoj oddelek za računalniške storitve za 1,67 milijarde dolarjev prodati družbi Electronic Data Systems (EDS). Prodaja je del obsežnega posla, v katerem bo 13.000 delavcev presedlalo iz ene družbe v drugo. V skladu z dogovorom bo vodilni dobavitelj računalniških storitev za telekomunikacijsko industrijo - EDS - s sedežem v Planu v državi Teksas družbo MCI WorldCom oskrboval s programsko opremo in podpornimi sistemi v prihodnjih desetih letih. Celoten posel je vreden pet do sedem milijard dolarjev, v njem pa bo sodelovalo 1000 EDS-ovih delavcev. Po drugi strani bo EDS najel MCI WorldCom, ki bo prevzel urejanje telekomunikacij za EDS in njihove stranke. V okviru tega posla naj bi MCI WorldCom v prihodnjih desetih letih imel šest do 8,5 milijarde dolarjev prihodka, vanj pa bo vključenih 12.000 delavcev MCI WorldComa. Delnice obeh podjetij so takoj po objavi združevanja močno poskočile.

London bo dobil pravega župana leta 2000
13. 02. 1999 09.20
London bo prvega izvoljenega župana dobil julija prihodnje leto, je sporočila britanska vlada. Londončani ga bodo skupaj s 25-člansko mestno skupščino izvolili dva meseca pred tem, maja leta 2000. Nove mestne oblasti bodo imele široka pooblastila, vključno z nadzorom prevoza in strateškega planiranja. London sedaj nima centralnih oblasti, njenih 32 upravnih enot pa vodijo lokalni sveti. Župan pa ima le protokolarno funkcijo. Med kandidati za župana sta poslanec laburistov Ken Livingstone in uspešen romanopisec Jeffrey Archer, sicer član konservativne stranke.

Profašist umrl pod skalpelom postkomunista
11. 02. 1999 09.26
V torinski bolnišnici Molinate je tik pred operacijo v 53. letu starosti umrl vodja poslanske skupine Nacionalnega zavezništva v italijanskem parlamentu Giuseppe Tatarella. Tatarelli so nameravali zaradi kroničnega hepatitisa presaditi jetra, vendar se je njegovo srce zaustavilo tik pred začetkom operacije. Poseg naj bi opravil dr. Saliconi, eden najbolj priznanih evropskih specialistov, ki ima za seboj več kot petsto uspešno opravljenih operacij in le eno s smrtnim izidom. Ironično pri tem je, da je Saliconi za razliko od svojega pacienta član Komunistične stranke. Po pisanju italijanskega časopisja je Tatarella septembra lani zavrnil ponudbo, da mu preko vrste priskrbijo jetra za presaditev. Tatarella je dejal, da bo čakal, da pride na vrsto.

Večina v srbskem parlamentu za udeležbo na konferenci o Kosovu
04. 02. 1999 15.28
Večina poslancev v srbskem parlamentu se je danes izrekla za udeležbo delegacije Beograda na konferenci o Kosovu v Franciji. Srbski udeležbi na sobotnih mirovnih pogovorih v Rambouilletu pri Parizu ne nasprotuje več niti Radikalna stranka, ki pa kljub temu noče biti zastopana v delegaciji.

Srbska socialistična stranka za mirovna pogajanja
04. 02. 1999 12.57
Srbska socialistična stranka (SPS) se je izrekla za srbsko sodelovanje na mirovnih pogajanjih o Kosovu v Franciji, je danes na zasedanju srbskega parlamenta povedala generalna sekretarka stranke Gorica Gajevič.

OVK sporočila imena udeležencev konference v Rambouilletu
03. 02. 1999 18.07
Vrhovno poveljstvo Osvobodilne vojske Kosova je danes potrdilo sodelovanje na konferenci o Kosovu v francoskem Rambouilletu in objavilo imena petih pogajalcev.

Koalicijske stranke podprle Demšarjevo kandidaturo
03. 02. 1999 16.20
Vodilni predstavniki treh koalicijskih strank - LDS, SLS in DeSUS - so se na današnjem srečanju znova pogovarjali o kandidatu za ministra za obrambo Francija Demšarja in ga podprli. Ocenili so tudi dosedanje delo pri analizi koalicijskega delovanja in pri pripravi programa za naslednje obdobje, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Moskva zanikala, da je Ocalan v Rusiji
03. 02. 1999 11.32
Rusko zunanje ministrstvo je danes zanikalo vesti, po katerih naj bi se vodja Kurdske delavske stranke (PKK) Abdulah Ocalan vrnil v Rusijo, da bi pridobil politično zatočišče. Turško zunanje ministrstvo je namreč včeraj sporočilo, da je Ocalan v Rusiji, potem ko mu Nizozemska ni dovolila vstopa v državo.

Sto tisoč podpisov za obtožbo Miloševića za vojne zločine
01. 02. 1999 17.02
Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je danes delegacija evropske Radikalne stranke izročila peticijo s ''prvimi 100.000 podpisi''. V peticiji zahtevajo, da sodišče obtoži jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića za vojne zločine in zločine proti človeštvu.

Veleposlanik Kovačič se je srečal s predstavniki HSP
01. 02. 1999 16.40
Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Boštjan Kovačič se je s sodelavci danes v hrvaškem saboru pogovarjal s predsednikom Hrvaške stranka prava (HSP) Antejem Djapičem. Poslanska skupina stranke HSP je namreč predlagala parlamentarno razprave o odnosih med Hrvaško in Slovenijo v saboru. Hrvaški poslanci naj bi o tem vprašanju razpravljal konec tega ali v začetku prihodnjega tedna.

Protesti proti homoseksualnim porokam
01. 02. 1999 12.33
Na ulicah Pariza je več deset tisoč ljudi protestiralo proti načrtom vlade, s katerimi želi povečati pravice neporočenih parov, tako heteroseksualnih kot homoseksualnih.

Republikanci izglasovali nadaljevanje sojenja predsedniku Clintonu
29. 01. 1999 08.37
Glasovalni stroj republikanske večine v ameriškem senatu je v četrtek deloval kot namazan in dokončno pokopal še zadnje sledi dvostrankarstva (bipartisanship), ki je zaznamovalo začetek sojenja proti predsedniku Billu Clintonu.

Srbska socialistična stranka zavrača pogovore z OVK
28. 01. 1999 18.01
Vladajoča stranka v ZRJ Srbska socialistična stranka (SPS) je danes zavrnila pripravo mednarodne konference o Kosovu, na kateri bi sodelovali predstavniki Osvobodilne vojske Kosova (OVK).

Indonezijski parlament sprejel volilne spremembe
28. 01. 1999 15.32
Indonezijski parlament je danes soglasno sprejel zakon o političnih reformah, ki zadevajo splošne volitve, in tako z njim po štirih desetletjih napovedal začetek demokratičnih sprememb. Volitve bodo 7. junija.

Srečanje ruskega veleposlanika v Sloveniji z Janezom Janšo
28. 01. 1999 15.09
Veleposlanik Ruske federacije v Sloveniji Tigran Karahanov se je danes sestal s predsednikom Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janezom Janšo. Osrednja tema pogovora je bila zamisel o pripravi mednarodne konference o moralnih političnih vprašanjih na pragu novega tisočletja. Gre za skupen predlog Slovenije in Rusije, ki se je dokončno izoblikoval med nedavnim obiskom delegacije slovenskega državnega zbora v Moskvi. Janša je predlog pozdravil, saj naj bi bila s tem zagotovljena možnost odprtega dialoga med parlamentarci različnih pogledov.

Kitajska: Začetek procesa proti oporečniku Wang Ceju
27. 01. 1999 10.49
V Hangzhouju na vzhodu Kitajske se je danes začel sodni proces proti oporečniku Wang Ceju, ki se je po desetih letih izgnanstva v Španiji skrivaj vrnil v domovino.