Telia

V Baltskem morju poškodovan še drugi podmorski kabel
19. 11. 2024 10.06
V noči na ponedeljek je 1170-kilometrski podmorski optični kabel, ki povezuje finsko prestolnico Helsinki in nemško mesto Rostock, nepojasnjeno prenehal delovati. Finska in Nemčija sta zaradi pretrganega podmorskega kabla zaskrbljeni. Popravilo naj bi trajalo dva tedna. Najprej bodo morali kabel dvigniti iz vode na posebno ladjo. Ta bo zaradi izrednega dogodka priplula iz Francije. V Baltskem morju je bil poškodovan tudi podmorski telekomunikacijski kabel, ki povezuje Švedsko in Litvo. V Nemčiji so sumničavi.

Ali v Springfieldu res jedo mačke in pse?
27. 10. 2024 07.03
V Springfieldu v Ohiu priseljenci jedo hišne ljubljenčke domačinov, je samozavestno zatrdil republikanski predsedniški kandidat Donald Trump na edinem predvolilnem soočenju s Kamalo Harris. Čeprav je marsikdo ob poslušanju nekdanjega predsednika le zamajal z glavo, je lažna informacija, ki je sprva zaokrožila na družbenih omrežjih, hitro pridobila na pomembnosti in povzročila svojevrstno nacionalno norijo. V majhno mestece so se zgrinjali mediji, radovedneži in skrajneži, oblasti so zaradi groženj z bombami zapirale šole, meje med fikcijo in dejstvi pa so bile zabrisane.

Peter Grašek: Nasprotujoči pogledi, kako naprej
18. 02. 2004 00.00
O njegovi razrešitvi z mesta predsednika uprave Telekoma, smo se v studiu 24ur pogovarjali s Petrom Graškom.

Škandal zaradi prisluškovanja
30. 11. 2002 00.00
Sodišče je odločilo, da bo nekdanji vodilni menedžer največje finske telekomunikacijske družbe moral ostati v preiskovalnem zaporu, ker je skupaj s dvema sodelavcema osumljen, da je prisluškoval telefonskim pogovorom uslužbencem podjetja.

Predaja klica med omrežjema GSM in UMTS
26. 09. 2002 00.00
Švedski proizvajalec telekomunikacijske opreme Ericsson je za skandinavska mobilna operaterja Telia in Hi3G v začetku tedna predstavitveno izvedel prvo predajo klica med omrežjema UMTS in GSM z visoko hitrostjo prenosa podatkov (do 384 kbit/s).

Odobreno združenje Telie in Sonere
11. 07. 2002 00.00
Evropska komisija je odobrila združitev skandinavskega telekomunikacijskega koncerna Telia in finske telekomunikacijske družbe Sonera.

Združevanje nordijskih teleoperaterjev
27. 03. 2002 00.00
Švedsko podjetje Telia in finska Sonera sta se dogovorila o združitvi in tako ustvarila največjega telekomunikacijskega operaterja v severno evropski regiji.

Se Sonera in Telia združujeta?
25. 03. 2002 00.00
Finska telekomunikacijska družba Sonera in švedski telekomunikacijski operater Telia sta danes potrdila, da se pogovarjata o združitvi

Mobitel in HTcronet v GPRS gostovanju
01. 02. 2002 00.00
Mobitel in hrvaški operater mobilne telefonije HTcronet sta danes med prvimi v Evropi podpisala pogodbo o gostovanju na področju storitev GPRS.

Soros kupuje irski telekom
23. 04. 2001 00.00
Irski poslovnež Tony O'Reilly je danes izjavil, da se je v želji za nakupom irskega telekomunikacijskega podjetja Eircom povezal z ameriškim poslovnežem Georgeom Sorosem. Njuna ponudba naj bi po pisanju časopisa Financial Times znašala 2,4 milijarde dolarjev. Ta vsota pa lahko še naraste, ker se za nakup zanimajo tudi drugi podjetniki - nekdanji šef družbe Esat Telecom, O'Brien, je na primer ponudil 2,1 milijarde dolarjev.

Kmečka družba prodala delnice Simobila
29. 01. 2001 00.00
Skupina slovenskih delničarjev operaterja mobilne telefonije Simobil je s Kmečko družbo sklenila pogodbo, s katero so ti proporcionalno odkupili njene delnice Simobila. V skupnem sporočilu za javnost, v katerem delničarje zastopata podjetji Istrabenz in Intereuropa, je zapisano, da se je Kmečka družba za ta korak odločila, ker nekateri pogoji nakupa s strani kupca, avstrijskega Mobilkoma, niso povsem ustrezali interesom Kmečke družbe. Sicer pa skupina slovenskih delničarjev, kot še navajajo v sporočilu, nadaljuje pogajanja z Mobilkomom, ki naj bi se uspešno sklenila s podpisom pogodbe februarja 2001.

Prodaja delnic Simobil Mobilkomu
28. 01. 2001 00.00
Delničarji mobilnega operaterja Simobil bodo predvidoma v ponedeljek, 29. januarja, javnost obvestili o vsebinskih podrobnostih prodaje Simobilovih delnic avstrijskemu Mobilkomu, so sporočili s Kmečke družbe. Omenjena družba, ki ima v lasti 17,5-odstotni delež slovenskega operaterja, je v zvezi z ugibanji glede njene odloč itve pri prodaji delnic Simobila še sporočila, da bodo v primeru prodaje Simobilovih delnic Mobilkomu delnice, ki jih je pridobila ob ustanovitvi in kasneje z dokapitalizacijo, "prešle v lastništvo in imetništvo omenjenega kupca, če bodo za to izpolnjeni vsi potrebni pogoji".

Švedi podelili štiri licence
16. 12. 2000 00.00
V največjem švedskem telekomunikacijskem podjetju Telia so bili nemalo presenečeni, ko so izvedeli, da jim Nacionalna agencija za pošto in telekomunikacije (National Post and Telecom agency) ni podelila licence za izgradnjo omrežja UMTS. Agencija je dovoljenja za izgradnjo in vodenje mobilnega omrežja UMTS podelila štirim družbam, in sicer Europolitan, Netcom/Tele2, HI3G Access in Orange Sverige.

Avstrijci kupujejo Simobil?
28. 08. 2000 00.00
Avstrijski operater mobilne telefonije Mobilkom je pred časom ponudil odkup Simobilovih delnic. Pred tem želijo Avstrijci v Simobilu opraviti revizijo, kar so danes delničarji Simobila na skupščini tudi odobrili. Četudi bodo z rezultati revizije zadovoljni, Avstrijce čaka še ena ovira in sicer sedanji lastniki, ki imajo pri nakupu delnic prednost. To so švedska Telia, Kmečka družba in Istrabenz, podjetji Iskratel ter Intereuropa ter manjši lastniki Probanka, Medaljon in Telmont.

Sestali se bodo delničarji Simobila
27. 08. 2000 00.00
Delničarji Simobila se bodo jutri na sedežu družbe v Ljubljani sestali na 9. skupščini. Odločali bodo o predlogu, ali je uprava tega operaterja mobilne telefonije dolžna omogočiti predvidenim kupcem popolno poslovno analizo družbe in jim predložiti na vpogled vse akte družbe, pogodbe in listine, na katere se akti družbe sklicujejo, pogodbe med družbo in tretjimi, ostale pogodbe v zvezi z družbo ter ostalo poslovno dokumentacijo in listine družbe. Kot je znano, je avstrijski operater mobilne telefonije Mobilkom delničarjem Simobila nedavno uradno posredoval svojo ponudbo za odkup delnic, ki jo je 22. julija letos del delničarjev tudi sprejel. Po neuradnih podatkih naj bi Mobilkom za delnico Simobila ponudil 4400 tolarjev oziroma tri- do štirikratnik sredstev, ki so jih delničarji vložili v Simobil. V sodni register je vpisanih 9,3 milijona Simobilovih delnic. Od teh je vsaka nominalno vredna 1000 tolarjev, celoten Simobil pa naj bi bil vreden 40,9 milijarde tolarjev. Če bi avstrijskemu Mobilkomu uspel nakup večinskega, predvidoma 53- odstotnega deleža Simobila v vrednosti približno 22 milijard tolarjev, bi bil to verjetno največji tuji prevzem v Sloveniji doslej. Simobil ima trenutno približno desetodstotni tržni delež in prek 70.000 uporabnikov. Delniška družba Simobil je bila ustanovljena decembra 1997, oktobra 1998 pa je s slovensko vlado podpisala koncesijsko pogodbo. Največji posamični delničar družbe je bila konec julija švedska Telia, ki je imela v lasti 29,3 odstotka delnic, po 17,5 odstotka sta imela pid Kmečka družba in Istrabenz, po 11,6 odstotka Iskratel in Intereuropa, Probanka in Medaljon sta bila lastnika vsak po pet odstotkov delnic, Telmont pa preostalih 2,4 odstotka. Simobil je lani ustvaril 2,3 milijarde prihodkov od prodaje in 1,8 milijarde tolarjev izgube, ki pa je predvsem posledica stroškov, potrebnih za zagon projekta, ter obsežnih investicij. Celotne naložbe družbe so ob koncu lanskega leta dosegla 12 milijard tolarjev.

Delničarji Telie nezadovoljni s poslovanjem
16. 08. 2000 00.00
Švedski telekomunikacijski koncern Telia je v prvi polovici letos zabeležil za 69 odstotkov višji dobiček kot v primerljivem lanskem obdobju, kljub temu pa delničarji in analitiki niso zadovoljni z doseženimi rezultati. Kot so sporočili iz podjetja, znaša polletni dobiček pred obdavčenjem 3,9 milijarde švedskih kron (457 milijonov evrov), vendar če od tega zneska odštejemo vsoto, ki so jo pri koncernu pridobili s prodajo deležev v drugih podjetjih, potem je dobiček nižji od lanskega, ko je ta dosegel 2,3 milijarde kron.

Telia zmagala v boju za domene
13. 08. 2000 00.00
Švedski telekomunikacijski gigant Telia lahko prevzame 243 internetnih domen, ki vsebujejo njegovo ime. Tako je odločil Jonas Gulliksson, arbiter pri Svetovni organizaciji za intelektualno lastnino (WIPO) v Ženevi.

Mobilkomova ponudba Simobilu
25. 07. 2000 12.16
Avstrijski operater mobilne telefonije Mobilkom je delničarjem slovenskega mobilnega operaterja Simobil tudi uradno posredoval svojo ponudbo za odkup delnic, ki jo je minulo soboto, 22. julija, del delničarjev tudi sprejel. Sicer pa imajo obstoječi delničarji Simobila, med katerimi je tudi švedska Telia, predkupno pravico, ki se izteče v 30 dneh. Odločitev delničarjev bo znana do izredne skupščine, ki je sklicana za 28. avgust.

Švedska vlada privatizira Telio
22. 05. 2000 18.38
Švedska vlada je danes v prodajo ponudila 20-odstotni lastniški delež oz. 750 milijonov delnic švedske telekomunikacijske družbe Telia. Delnice telekomunikacijske družbe bo na borzi mogoče kupiti do 13. junija letos. Država pa naj bi s prodajo zaslužila med 8,5 in 10,5 milijarde evrov.

Simobil se bo dokapitaliziral
05. 04. 2000 14.49
Na današnji skupščini Simobila so delničarji družbe sprejeli dva sklepa. Družba se bo dokapitalizirala s kapitalom v višini 6,79 milijarde tolarjev, pri čemer bo dokapitalizacija v veljavo stopila 26. aprila letos, ko se bo vrednost skupnega kapitala družbe povečala na 9,3 milijarde tolarjev. Lastniki operaterja mobilne telefonije so sprejeli še poslovni načrt za leto 2000 s projekcijo do leta 2002.

Deutsche Telekom se spet zanima za hrvaški telekom
27. 09. 1999 16.18
Deutsche Telekom naj bi se po pisanju današnjega Financial Timesa ponovno zanimal za strateško partnerstvo s hrvaškim telekomom, kljub temu da so v preteklem tednu zamudili rok za podajo ponudbe. Vodstvo nemške družbe naj bi v petek dobilo odobritev nadzornega sveta za ponoven začetek dogovorov s hrvaško vlado, in kot piše britanski poslovni časnik, naj bi v Zagreb že odpotovalo pismo o nameri ponovnega začetka pogovorov.

Skandinavski konzorcij kupuje Hrvatski telekom
24. 09. 1999 08.35
Švedsko-norveški konzorcij Telia-Telenor je za 35 odstotkov delnic hrvaške telekomunikacijske družbe Hrvatski telekom ponudil 611 milijonov ameriških dolarjev. Ponudbo skandinavskega konzorcija je na četrtkovi seji že obravnavala hrvaška vlada ter sklenila, da bo odločitev v sprejemu oz. zavrnitvi ponudbe sprejela v predvidenem sedemdnevnem roku.

Telia in Telenor sprejela pogoje Evropske komisije
23. 09. 1999 19.37
Norveška in Švedska sta danes sprejeli pogoje Evropske komisije za združitev ponudnikov telekomunikacijskih storitev Telia in Telenor in dosegli soglasje o obliki združitve obeh podjetij, je povedal norveški minister za promet Dag Jostein Fjoervoll. Kot je povedal švedski minister za gospodarstvo Bjoern Rosengren, bo pismo s podrobnostmi dogovora Evropska komisija prejela še danes.

Telenor prekinil pogajanja s Telio
22. 09. 1999 17.06
Iz norveškega državnega telekomunikacijskega operaterja Telenor so danes sporočili, da do petka prekinjajo pogajanja o združitvi s švedsko Telio, ker ne morejo doseči soglasja o podrobnejših pogojih morebitne združitve. Kot pravijo v Telenoru, so pogajanja zamrznili v pričakovanju rešitve spornih vprašanj.

Privatizacija HT
21. 09. 1999 09.13
Za 35-odstotni delež v hrvaškem telekomu (HT) se potegujeta največji evropski ponudnik telekomunikacij Deutsche Telekom ter skandinavska Telia in Telenor. S tem pa se zgodba o hrvaški privatizaciji po pisanju Financial Timesa še ne konča. Naslednje leto namerava namreč Zagreb tujim in domačim vlagateljem ponuditi največ 21-odstoten delež HT. V enem največjih privatizacijskih poslov v vzhodni Evropi - vrednost deleža, ki je na prodaj, je ocenjena na dve milijardi dolarjev - ne gre podcenjevati nobene od omenjenih družb. Prodaja deleža v HT - kot zadnji rok za ponudbe je hrvaška vlada določila četrtek - je po mnenju britanskega finančnega časnika velik preizkus, ali je vlada v Zagrebu sposobna izpeljati transparentno in pošteno privatizacijo. Kot so prepričani poznavalci, naj bi bil to tudi prvi korak v sklopu prodaj državnih deležev v družbah, med katere prištevajo zavarovalniško skupino Croatia Osiguranje, skupino treh bank pod vodstvom Privredne banke, ter podjetji INA in HEP.

Švedska Telia mora prodati estonskega operaterja kabelske televizije
02. 06. 1999 10.28
Švedsko telekomunikacijsko podjetje Telia bo moralo prodati 60 odstotkov estonskega operaterja kabelske televizije Starman. Prodaja je posledica uvedbe novega zakona o telekomunikacijah.

Družba Simobil pridobiva prve naročnike
25. 03. 1999 20.01
Drugi operater mobilne telefonije GSM Simobil je danes začel tržiti svoje storitve. Ob tej priložnosti je v Ljubljani na Šmartinski odprl prvi Simobilov center, kjer poleg storitev ponuja tudi telefonske aparate GSM najrazličnejših proizvajalcev, njegove storitve pa trži tudi sto pooblaščenih prodajalcev po vsej Sloveniji. Simobil v okviru svoje omrežne skupine 040 ponuja dva naročniška svežnja. Partner je namenjen tistim, ki telefonirajo predvsem v prostem času, Prestiž pa zahtevnejšim naročnikom, ki največ telefonskih pogovorov opravijo čez dan.

Združitev Telie in Telenorja
20. 01. 1999 13.07
Dve največji podjetji na področju telekomunikacij na Švedskem in Norveškem, Telia in Telenor, sta napovedali združitev. Poskus združitve pred 11 meseci je spodletel zaradi nasprotovanja v norveškem parlamentu. Tokrat pa naj bi obe družbi svoje namene dokončno izpeljali, čeprav bo norveška vlada dovolila le delno privatizacijo, in sicer največ 40-odstotnega deleža Telenora.

Združitve norveškega in švedskega telefonskega podjetja ne bo
21. 02. 1998 10.45
Predstavniki švedskega telefonskega podjetja Telia in norveškega telefonskega velikana Telenor so zanikali govorice o bližnji združitvi. Med pogajanji telefonskih družb, ki sta v lasti švedske in norveške države, je prišlo do nepremostljivih razlik, zaradi katerih so načrtovano združitev, s katero sta družbi nameravali utrditi svoj konkurenčni položaj, odpovedali. Najbolj se je zataknilo pri odločitvi o kraju družbinega sedeža in narodnosti direktorja podjetja, saj sta si obe strani želeli, da bi bil državljan njihove države.