Tit

Obravnava zoper Metoda Dragonjo

23. 04. 2003 00.00

Na okrožnem sodišču v Ljubljani se je nadaljevalo sojenje predsedniku uprave farmacevtske družbe Lek Metodu Dragonji zaradi suma zlorabe položaja. Dragonji v prid so pričali nekdanji in sedanji finančniki, pravniki in računovodje iz Leka ter nekdanji soprog Metke Karner, Janez Lukač.

Razstava o osamosvojitveni vojni

30. 05. 2001 00.00

V prostorih Centra za vojaškozgodovinsko dejavnost (CVZD) Slovenske vojske v Ljubljani so ob deseti obletnici osamosvojitve odprli razstavo Vojna za Slovenijo 1991. Z razstavo želijo prispevati k ohranjanju spomina na pomembno obdobje slovenskega naroda in k počastitvi desete obletnice vojne za Slovenijo. Kot je ob odprtju dejal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, je Slovenija v tedanjih razmerah optimalno izkoristila svojo zgodovinsko priložnost. Pogoj za to sta bili enotnost slovenskega političnega vodstva in opora na civilno strukturo in prebivalstvo, brez česar po njegovem mnenju samostojne države ne bi bilo. Po Bavčarjevih besedah se je Slovenija ne samo izvlekla iz balkanskega kotla, ampak tudi pridružila skupnosti svobodnih evropskih narodov.

Končno poročilo o aferi Zavrč

12. 04. 2000 20.41

Afera Zavrč, v kateri so slovenski vojaški obveščevalci ostali brez vohunskega kombija, končno dobiva politični epilog. Preiskovalna komisija državnega zbora je za zaprtimi vrati obravnavala predlog končnega poročila o aferi. Zanjo naj bi bili politično odgovorni tedanji obrambni minister Tit Turnšek, takratni zunanji minister Boris Frlec in takratni predsednik vlade Janez Drnovšek.

Razplet incidenta na Kitajskem

14. 02. 2000 21.20

Razpletati se je začela zgodba o incidentu, ki se je konec lanskega leta zgodil na slovenskem veleposlaništvu na Kitajskem. Tričlanska ekipa preiskovalcev zunanjega in notranjega ministrstva je ugotovila, da je v prostore diplomatskega predstavništva v Pekingu vlomila veleposlanikova žena.

Veleposlanik Turnšek zaprosil za razrešitev

21. 01. 2000 15.01

Minister za zunanje zadeve Boris Frlec je danes prejel pismo, v katerem ga Tit Turnšek prosi za razrešitev s funkcije izrednega in pooblaščenega veleposlanika Slovenije na Kitajskem.

Pisanja v javnosti omajala kredibilnost funkcije

21. 01. 2000 13.30

Dosedanji slovenski veleposlanik v Pekingu Tit Turnšek je danes povedal, da se je za odstop s položaja odločil, ker so nekatera pisanja v javnosti omajala kredibilnost funkcije, ne pa njega osebno.

Poskus vloma v slovensko veleposlaništvo

19. 01. 2000 08.18

Za zdaj neznani storilci so 27. decembra, ko je bil slovenski veleposlanik na Kitajskem Tit Turnšek na obisku v Sloveniji, poskusili vlomiti v slovensko veleposlaništvo v Pekingu. Vlomilci so pri poskusu vloma poškodovali vrata, okno in stopnišče, v prostore veleposlaništva pa niso vstopili, so potrdili na MZZ.

Večji pomen kitajskega trga

22. 12. 1999 20.19

Slovensko gospodarstvo še premalo upošteva pomen kitajskega trga, na katerem se bo po besedah predsednika GZS Jožka Čuka v prihodnje obračala svetovna trgovina.

O aferi Zavrč brez bistvenejših novosti

21. 12. 1999 18.15

Pred preiskovalno komisijo državnega zbora o okoliščinah in posledicah vohunske afere, v katero sta vpletena dva delavca obrambnega ministrstva, ki so ju januarja lani na ozemlju Hrvaške prijeli pristojni organi te države, sta kot priči nastopila direktor obveščevalno varnostne službe obrambnega ministrstva Bojan Vavtar in takratni obrambni minister Tit Turnšek, ki ga je omenjena afera tudi spodnesla z omenjenega položaja.

Turnšek obiskal provinco Sichuan

17. 12. 1999 13.01

Slovenski veleposlanik na Kitajskem Tit Turnšek je danes sklenil tridnevni obisk pri vladi province Sichuan, so sporočili s slovenskega veleposlaništva v Pekingu.

Minister Frlec na Kitajskem

10. 11. 1999 19.09

Slovenski zunanji minister Boris Frlec je na povabilo kitajskega kolega Tang Jiaxuana danes prispel na uradni obisk na Kitajsko, kjer bo do petka. Uradni del obiska bo slovenski minister sicer začel jutri s srečanjem s kitajskim kolegom.

Slovenija zanesljiva kandidatka za NATO in v EU

19. 10. 1999 20.42

Nemški zvezni minister za obrambo Rudolf Scharping, ki je na povabilo slovenskega ministra za obrambo Francija Demšarja na dvodnevnem obisku v Sloveniji, se je danes v prostorih obrambnega ministrstva z gostiteljem Demšarjem pogovarjal o dvostranskem sodelovanju na vojaškem in obrambnem področju, varnostnih razmerah v jugovzhodni Evropi ter o vključevanju Slovenije v zvezo NATO. ''Slovenija je v zadnjih letih naredila zelo uspešen in intenziven razvoj. Gre za izreden primer odločnega in jasnega političnega, gospodarskega in demokratičnega napredka in zato je tudi po mnenju nemške vlade Slovenija zanesljiva kandidatka za članstvo v zvezi NATO in v EU,'' je na novinarski konferenci po srečanju z Demšarjem dejal Scharping.

Sporno poslovanje obrambnega ministrstva

07. 10. 1999 20.00

Poslovanje obrambnega ministrstva je bilo katastrofalno. Tak je najkrajši povzetek poročila računskega sodišča, ki je vzelo pod drobnogled nakupe orožja med leti 1994 in 1997. Za vojsko naj bi se tisti čas porabilo okroglih 100 milijard tolarjev preveč, sporen je tudi način nakupa opreme. Za to naj bi bila odgovorna predvsem takratna ministra, Tit Turnšek in še bolj Jelko Kacin.

Danes zaslišanje prič v aferi ''Zavrč''

10. 06. 1999 21.31

Parlamentarna komisija, ki preiskuje afero Zavrč, je danes zaslišala pomembne priče. Andrej Osterman, Marko Ravnikar in Vladimir Šaponja - vsi trije so bili v času izgube vohunskega kombija na Hrvaškem na vodilnih funkcijah v vojaški obveščevalni službi, njihovo pričevanje pa je najbolj obremenilo tedanjega obrambnega ministra Tita Turnška - so za zaprtimi vrati parlamentarne komisije pričali kar tri ure, pred javnostjo pa so še vedno molčeči.

Slovesnost ob 40-letnici časopisa Delo

04. 05. 1999 21.21

V novem tiskarskem središču na Slovenčevi cesti za Bežigradom so nocoj pripravili osrednjo slovesnost ob 40-letnici časopisne hiše Delo, na kateri je imel slavnostni nagovor predsednik Milan Kučan, udeležence pa sta pozdravila tudi predsednik uprave Tit Doberšek in odgovorni urednik Dela Mitja Meršol.

Umrl Tit Vidmar

28. 02. 1999 09.15

V 70. letu starosti je umrl Tit Vidmar, dolgoletni urednik časopisa Delo, novinar, kulturni urednik, ustanovitelj priloge Književni listi, dopisnik Dela v Rimu in Moskvi ter do upokojitve leta 1989 pomočnik glavnega urednika Dela. Bil je tudi avtor publicističnih prispevkov, pesmi, epigramov in vinjet ter ustanovitelj pesniške zbirke Lirika.

Tit Turnšek predal poverilno pismo predsedniku Kitajske

16. 12. 1998 09.34

Tit Turnšek je danes kot novoimenovani izredni in pooblaščeni veleposlanik Republike Slovenije v Ljudski republiki Kitajski predal poverilno pismo predsedniku države Jiang Zeminu, so sporočili iz slovenskega veleposlaništva v Pekingu.

Dokumenti o nelegalnem financiranju SLS v rokah Pop TV

12. 10. 1998 09.17

Pop TV je, kot je poročala v oddaji 24 ur, pridobila dokumente, ki kažejo na morebitno nelegalno financiranje Slovenske ljudske stranke (SLS) s strani SCT. SLS in njen časopis Slovenske brazde naj bi prek posrednika z znanim imenom marca letos dobila skupaj šest milijonov tolarjev. Iz dokumenta - položnice je razvidno, da naj bi SCT marca letos nakazal skoraj 19 milijonov tolarjev podjetju Indes d.o.o., kateri lastnik in direktor je bivši obrambni minister Tit Turnšek. Denar naj bi bil firmi, ki naj bi se uradno ukvarjala s projektiranjem, nakazan za zagonske stroške. Spiski Agencije za plačilni promet kažejo, da je Indes že teden dni zatem nakazal štiri milijone tolarjev na račun SLS in dva milijona tolarjev na račun Brazd, nekaj denarja pa je šlo še dvem firmam. Ta zgodba, po kateri naj bi ljudsko stranko prek posrednika financiral SCT, pa bi utegnila biti del aktualnega zapleta med Podobnikom in direktorjem SCT Ivanom Zidarjem, je še poročal Pop TV.

Temeljni kamen Delovega tiskarskega središča

29. 05. 1998 13.23

Ljubljanska županja Vika Potočnik in direktor Dela Tit Doberšek sta danes odkrila temeljni kamen za novo Delovo tiskarsko središče. Gre za enega večjih gospodarskih projektov v slovenski prestolnici, saj vrednost nove Delove tiskarne za tretje tisočletje znaša več kot dve miljardi tolarjev (22 milijonov DEM). Od te vsote je le tretjina tujega kredita, ostalo pa so lastna sredstva družbe Delo. Gradil jo bo ljubljanski SCT.

Premier predlagal Alojza Krapeža za novega obrambnega ministra

05. 03. 1998 18.39

Predsednik vlade Janez Drnovšek je za novega obrambnega ministra predlagal Alojza Krapeža, sedanjega državnega sekretarja za področje zračnega prometa v ministrstvu za promet in zveze ter člana Slovenske ljudske stranke. Premier je predlog za imenovanje Krapeža že poslal v državni zbor skupaj z odstopno izjavo sedanjega ministra za obrambo Tita Turnška.

Obrambni minister formalno predal odstopno izjavo

25. 02. 1998 12.42

Obrambni minister Tit Turnšek je danes formalno predal svojo odstopno izjavo premieru Janezu Drnovšku.

Glavni odbor SLS o Turnškovi odločitvi v ponedeljek

22. 02. 1998 10.43

Predsednik glavnega odbora Slovenske ljudske stranke (SLS) Franc Zagožen je za jutri, 23. februarja, ob 18. uri sklical sejo glavnega odbora stranke, na kateri bo lahko obrambni minister Tit Turnšek znova pojasnil svoje poglede na zadevo Zavrč in z njo povezanimi dogodki.

Turnšek ni napovedal odstopa

20. 02. 1998 11.20

Obrambni minister Tit Turnšek na današnji tiskovni konferenci v Ljubljani ni napovedal odstopa s funkcije, ki jo opravlja. Obrambni minister, kot je sam povedal, do pričetka novinarske konference ni prejel pisnega sklepa glavnega odbora Slovenske ljudske stranke, katere član je tudi sam. "To pomeni, da nimam možnosti pritožbe zoper sklep glavnega odbora, niti ga ne morem izvršiti," je dejal minister Turnšek, ki tudi meni, da je sklep glavnega odbora stranke v nasprotju s statutom stranke in pomeni tudi grobo kršitev statuta iz več razlogov. Statut SLS v programskih načelih namreč med drugim govori, da se stranka v političnem delovanju zavzema za varstvo temeljnih človekovih pravic, kar pa je tudi pravica do pritožbe. Statut v programskih načelih tudi govori, da se SLS v političnem delovanju zavzema za depolitizacijo vojske, policije, pravosodja in uprave, "za to programsko načelo pa se tudi sam ves čas zavzemam", je dejal Turnšek in dodal, da sklep glavnega odbora stranke to načelo grobo krši. Na včerajšnjem srečanju s poslanci je ministra zanimal tudi vzrok zahteve po njegovem odstopu. Turnšek namreč meni, da Zavrč ni vzrok te zahteve, temveč povod zanjo. "Bistvo je depolitizacija, zato mislim, da sem se tega statuta držal," je poudaril Turnšek.

Turnšek: odločitev o morebitnem odstopu v četrtek, najverjetneje v petek

17. 02. 1998 16.59

Obrambni minister Tit Turnšek je danes v državnem zboru novinarjem potrdil, da se bo o morebitnem odstopu z mesta ministra odločil do četrtka najverjetneje pa v petek ta teden. Minister Turnšek je povedal, da se danes ni pogovarjal s predsednikoma republike in vlade, odločitve glavnega odbora Slovesnke ljudske stranke (SLS), katere član je, da bi zaradi objektivne in politične odgovornosti za incident v Zavrču moral odstopiti, pa ni želel komentirati.

Minister Turnšek bo svojo odločitev sporočil predvidoma konec tedna

17. 02. 1998 13.17

Obrambni minister Tit Turnšek bo svojo odločitev o morebitnem odstopu s te funkcije predvidoma sporočil konec tedna.

Turnšek bo o odstopu še premislil

15. 02. 1998 13.11

Kot so danes sporočili medijem iz službe za stike z javnostjo obrambnega ministrstva, "si bo obrambni minister Tit Turnšek, kot je že včeraj dejal v Radljah ob Dravi na sestanku Izvršilnega odbora SLS in Glavnega odbora SLS, vzel nekaj časa za razmislek preden bo sprejel dokončno odločitev".

Minister Turnšek sprejel albanskega zunanjega ministra

11. 02. 1998 12.03

Minister za obrambo Tit Turnšek je danes sprejel albanskega zunanjega ministra Paskala Mila, ki se mudi na obisku v Sloveniji, so sporočili z obrambnega ministrstva.

Bo moral obrambni minister odstopiti?

23. 01. 1998 11.24

Dnevnik je ob dogodku na slovensko-hrvaški meji, ko so hrvaški obmejni organi zadržali dva slovenska obveščevalca, izvedel anketo, v kateri je bralce spraševal, ali bi moral obrambni minister Tit Turnšek odstopiti. Od 409 naključno izbranih bralcev Dnevnika jih je 42,1 odstotka odgovorilo pozitivno, 38,4 odstotka negativno, 19,6 odstotka vprašanih pa ni imelo mnenja. Na vprašanje, ali je incident posledica tveganj, ki jih takšno delo prinaša, ali pa je vzrok v slabi strokovni usposobljenosti pripadnikov slovenske vojske, je 46,9 odstotka vprašanih odgovorilo, da je to posledica slabe strokovne usposobljenosti. Da je to zgolj posledica tveganj, jih je odgovorilo 18,6 odstotka, da so krive druge stvari jih je odgovorilo 14,7 odstotka, mnenja o zadevi pa ni imelo 19,8 odstotka vprašanih.

Bo moral obrambni minister odstopiti?

23. 01. 1998 11.20

Dnevnik je ob dogodku na slovensko-hrvaški meji, ko so hrvaški obmejni organi zadržali dva slovenska obveščevalca, izvedel anketo, v kateri je bralce spraševal, ali bi moral obrambni minister Tit Turnšek odstopiti. Od 409 naključno izbranih bralcev Dnevnika jih je 42,1 odstotka odgovorilo pozitivno, 38,4 odstotka negativno, 19,6 odstotka vprašanih pa ni imelo mnenja. Na vprašanje, ali je incident posledica tveganj, ki jih takšno delo prinaša, ali pa je vzrok v slabi strokovni usposobljenosti pripadnikov slovenske vojske, je 46,9 odstotka vprašanih odgovorilo, da je to posledica slabe strokovne usposobljenosti. Da je to zgolj posledica tveganj, jih je odgovorilo 18,6 odstotka, da so krive druge stvari jih je odgovorilo 14,7 odstotka, mnenja o zadevi pa ni imelo 19,8 odstotka vprašanih.

Krepitev sodelovanja med hrvaškimi in slovenskimi oboroženimi silami

14. 01. 1998 16.39

Na prvem uradnem obisku v Sloveniji je načelnik glavnega štaba hrvaške vojske, generalpolkovnik Pavao Miljavac, ki se je dopoldne srečal z načelnikom generalštaba Slovenske vojske generalpolkovnikom Albinom Gutmanom, sprejela pa sta ga tudi predsednik države Milan Kučan in obrambni minister Tit Turnšek. Generalpolkovnik Gutman je v izjavi za novinarje po srečanju izrazil upanje, da bo nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško na obrambnem področju intenzivnejše ter pogostejše. Po njegovi oceni so pogovori potekali v zelo prijetnem vzdušju. Slovenska stran je hrvaški predstavila organizacijo in načrte razvoj Slovenske vojske ter sodelovanje Slovenske vojske v Partnerstvu za mir in mednarodnih operacijah, zlasti mirovnih. Pogovarjali so se tudi o možnostih za prihodnje sodelovanje med slovenskimi in hrvaškimi oboroženimi silami. Generalpolkovnik Miljavac je ocenil, da so bili današnji pogovori, tako s kolegom Gutmanom kot predsednikom Kučanom in ministrom Turnškom, koristni in plodni. Pojasnil je, da se je z Gutmanom pogovarjal tudi o nekaterih določnejših oblikah sodelovanja. Predvsem bi bilo potrebno pospešiti podpis splošnega sporazuma o sodelovanju na področju obrambe, ki bo okvir za prihodnje sodelovanje. Predsedniku Kučanu je generalpolkovnik Miljavac prenesel pozdrave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana ter predsednika seznanil z organizacijo in temeljnimi usmeritvami za nadaljnji razvoj hrvaških oboroženih sil ter izrazil njihovo pripravljenost za okrepitev mednarodnega sodelovanja. Predsednik Kučan je gosta zaprosil, naj sporoči tudi njegove pozdrave predsedniku Tuđmanu. Zagotovil je, da se tudi sam zavzema za čim boljše odnose med državama in v tem okviru tudi za dobro sodelovanje na vojaškem in obrambnem področju.