Tomaž Čakš

Mladoletnemu dijaku povsod prodali prepovedane vejpe, nikotinske vrečke, cigarete

31. 01. 2025 06.00

Danes je nacionalni dan brez cigarete. Podatki pa skrb vzbujajoči, opozarjajo na NIJZ in govorijo celo o epidemiji. Mladi vse pogosteje uporabljajo elektronske cigarete, rjave fuge in nikotinske vrečke. Celo več kot odrasli. Samo elektronske cigarete je v zadnjem mesecu uporabilo kar 30 odstotkov 16-letnikov. So torej (pre)lahko dostopne? Kako jih mladi sploh dobijo, če je prodaja mlajšim od 18 let prepovedana? Skrita kamera s 16-letnikom je zgovorna. V slabi uri so mu vse izdelke in to brez vprašanja prodali povsod.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?

30. 01. 2025 06.00

Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Dekleta večkrat posežejo po cigaretah, fantje po drugih tobačnih izdelkih

25. 11. 2024 14.39

Uporaba novih tobačnih in nikotinskih izdelkov med dijaki hitro narašča, delež kadilcev med dijaki pa se ne znižuje več, kot se je v preteklosti, je opozorila Helena Koprivnikar z NIJZ. Ugotovili so, da se dekleta bolj poslužujejo cigaret in elektronskih cigaret, fantje pa v večji meri tudi brezdimnih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk.

'Opustitev kajenja ni enostavna, ampak vsak jo lahko zmore'

31. 05. 2024 13.21

Med mladostniki uporaba novih tobačnih in povezanih izdelkov narašča, kar je zelo zaskrbljujoče, ob svetovnem dnevu brez tobaka opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Tudi izdelki, kot so elektronske cigarete, vsebujejo nikotin, eno najbolj zasvajajočih drog. Ravno zasvojenost pa vodi v vseživljenjsko uporabo teh izdelkov. Največji problem opuščanja je, da možgani sporočajo kadilcu, da mu nekaj manjka, kadilec pa mora najti način, kako možgane pretentati, da bi jih zamotil v času, ko je potreba po nikotinu najmočnejša.

Se bodo arome v vejpih in kadilnice poslovile še pred poletjem?

06. 03. 2024 18.45

V Sloveniji bi lahko že kmalu dobili strožjo zakonodajo glede uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Predlog novele zakona bosta v kratkem obravnavala Državni svet in Državni zbor. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pozdravljajo zaostrovanje zakonodaje, saj elektronske cigarete, vejpi in drugi izdelki z različnimi aromami privlačijo predvsem mladostnike in otroke. V šolah opažajo, da po njih posegajo že osemletniki. Nikakor pa ne gre za nedolžno razvado, saj so v njih škodljive snovi, opozarjajo na NIJZ. Med drugim pogosto tudi nikotin, ki je med snovmi, ki povzročajo zasvojenost, ena najtežje obvladljivih.

V Sloveniji na voljo številni programi za pomoč pri opustitvi kajenja

31. 01. 2024 07.00

Danes ni le zadnji dan v januarju, temveč tudi dan brez cigaret. Opustitev kajenja lahko prinese številne koristi za zdravje, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pa ob tej priložnosti poziva vse, ki želijo kajenje opustiti, da se vključijo v številne programe, ki so v Sloveniji na voljo popolnoma brezplačno.

Svetovni dan brez tobaka: 'ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040'

31. 05. 2023 06.09

Vsako leto 31. maja obeležujemo svetovni dan brez tobaka, ki letos v Sloveniji poteka pod geslom "ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040". S strani Vlade RS potrjena Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030 vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka.

Odstotek kadilcev pri nas se znižuje, a izziv so novi tobačni in nikotinski izdelki

31. 01. 2023 07.00

Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, s katerim se kadilce spodbuja k opustitvi kajenja. Ker mnogi to težko storijo, na NIJZ priporočajo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči. Ob tem pa opozarjajo, da so pred nami novi izzivi. Pojavljajo se namreč novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Te izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov. Trenutno poznamo le kratkoročne učinke in pomembno je, da se zavedamo, da je vdihavanje kakršnekoli snovi potencialno nevarno.

V prvem krogu izvoljenih 165 županov, 47 dvobojev v drugem krogu

21. 11. 2022 06.28

V prvem krogu županskih volitev so od 212 občin župane izvolili v 165 občinah, kažejo trenutni delni in neuradni izidi. Pred štirimi leti se je to zgodilo v 156 občinah. Župane za prihodnja štiri leta so v nedeljo dobili tudi v šestih mestnih občinah. V 51 občinah pa novi župani v letošnji volilni tekmi niso imeli protikandidata.

Znana večina županov, ponekod bo pestro tudi v drugem krogu

20. 11. 2022 18.18

Volivci so župana in ostale občinske predstavnike – poleg v 12 mestnih občinah – volili tudi v ostalih 200 slovenskih občinah. Ponekod so bili rezultati že odločeni, saj se je za županski stolček potegoval le posamezen kandidat, drugod pa je bila tekma bolj napeta. V nekaterih občinah bo o novem županu odločal drugi krog lokalnih volitev, ki bo na sporedu četrtega decembra.

Lejko Zupančeva: Razmere se umirjajo 'mikroskopsko' počasi, osebje je utrujeno

16. 12. 2020 10.37

V torek so pristojni opravili 6579 testov in potrdili 2107 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znova visok – 32-odstoten. Vlada je sicer danes po pričakovanjih podaljšala razglasitev epidemije, tehtali so tudi predloge o ukrepih, ki bodo veljali v času prihajajočih praznikov. Minister za zdravje Tomaž Gantar ob tem zagovarja popolno zaprtje države v prazničnem času. Od danes pa velja tudi spremenjen režim nošenja mask na prostem.

V kratkem hitro testiranje vseh, ki delajo v domovih za starejše

25. 11. 2020 14.05

Domovi za starejše so v drugem valu epidemije eno večjih žarišč novega koronavirusa v Sloveniji. Da bi širjenje virusa omejili, bo ministrstvo za zdravje po dogovoru z ministrstvom za delo v najkrajšem času izdalo odredbo za hitro testiranje vseh, ki delajo v domovih za starejše občane. Poleg zaposlenih bodo tako testirali tudi prostovoljce, študente in upokojene delavce.

1388 novih okužb: 'Zaposleni v domovih si dodatke zaslužijo, delajo pod nenormalnimi pogoji'

17. 11. 2020 09.36

V ponedeljek smo zabeležili novih 1388 primerov okužbe s koronavirusom. Za posledicami okužbe s covidom-19 je umrlo 45 ljudi. Zaskrbljujoče je predvsem, da beležimo velik porast okužb med starostniki, predvsem v domovih za starejše. Vnos virusa se po Kacinovih besedah zgodi zaradi človeškega faktorja. Zelo pomembno je, da vsi upoštevamo samozaščitne ukrepe.

Potrjenih 79 primerov, nove okužbe v domovih starostnikov

09. 09. 2020 09.43

V torek smo v Sloveniji opravili 2560 testov in potrdili 79 novih okužb. To je skoraj enkrat več okužb kot dan prej, ko smo opravili 1581 testov in potrdili 42 primerov. Razmerje med številom testov in številom okuženih je sicer podobno kot prejšnje dni. O primeru okužbe poročajo iz DSO Danice Vogrinec Maribor, tri primere so potrdili tudi v DSO Nine Pokorn na Grmovju pri Žalcu, šest pa v koroškem domu starostnikov Černeče - Dravograd. V OŠ Matije Čopa Kranj je večina šestošolcev v karanteni, število okuženih narašča tudi v OŠ Braslovče, Jelko Kacin pri tem poudarja, da šol ne bodo zapirali.

Vodstvo DeSUS o prihodnosti stranke: 'Vse je v rokah članov sveta'

12. 08. 2020 19.06

V petek se bosta sestala vodstvo in izvršni odbor stranke DeSUS. Razprava bo tekla tudi o njihovi predsednici Aleksandri Pivec, ki ji je pet poslancev stranke že odreklo podporo in jo pozvalo k nepreklicnemu odstopu. Predsednik sveta Tomaž Gantar je v primeru nezaupnice članov sveta Pivčevi pripravljen prevzeti vodenje stranke do kongresa, če bodo člani sveta tako odločili.

15 novih okužb, od tega sedem mariborskih zdravnikov

30. 06. 2020 08.36

Pristojni so v zadnjih 24 urah opravili 1085 testov in potrdili 15 novih okužb. V Zdravstvenem domu (ZD) Adolfa Drolca Maribor je z novim koronavirusom okuženih sedem zdravnikov prehospitalne enote, trije med njimi so delali tudi v okviru urgentnega centra UKC Maribor. Vseh stikov še niso izsledili, zato direktor UKC Maribor Vojko Flis poziva vse ljudi, ki so bili čez vikend na urgenci, da so pozorni na znake bolezni, če pa se pojavijo, morajo po telefonu kontaktirati osebnega zdravnika. V ustanovi znova vzpostavljajo covid-19 enoto, potrebna pa bo tudi reorganizacija zaradi izpada kadra.

FOTO: 'Trdo delo je bistveno. Če imaš še takšen talent, pa nič ne delaš zanj, ta hitro izpuhti'

21. 09. 2016 12.46

Za nami je ljubljanski teden mode. Poleg uveljavljenih modnih oblikovalcev in znamk so se na njem predstavili tudi študentje Fakultete za dizajn. Pri izdelavi njihovih kolekcij je sodeloval tudi oblikovalec Peter Movrin, čigar kreacije so nosile že Lady Gaga, Zaha Hadid in Beyonce. S svojim delom so ga navdušili.

Začenja se sezona gripe in cepljenja

09. 10. 2013 22.30

V sivih in hladnih jesenskih dnevih gripa že trka na vrata, zato so se začela prva cepljenja. Lani se je cepilo 88 tisoč Slovencev. Direktor ljubljanskega Zavoda za zdravstveno varstvo Tomaž Čakš priporoča, da se cepijo predvsem kronični bolniki.

'Kdor je odvisen, ne more biti uspešen'

29. 05. 2008 14.52

Tobačna industrija predstavlja svoje izdelke kot del videza uspešnega človeka, a temu ni tako, opozarjajo strokovnjaki ob dnevu brez tobaka.

Mesec od kadilskega zakona

04. 09. 2007 18.23

Po podatkih ministrstva za zdravje mesec po uvedbi tobačnega zakona skoraj 3 odstotki kadilcev opušča razvado.

Evropa brez cigarete?

09. 02. 2005 00.00

Evropski komisar za zdravje predlaga, da bi vse države članice EU uvedle popolno prepoved kajenja na javnih mestih, kot sta to storili Irska in Italija.

Tomaž Čakš: Vse več je mladih kadilcev

28. 07. 2004 00.00

Protikadilski zakon, ki je močno poostril pravila kajenja, po podatkih zdravstvene inšpekcije vedno bolj upoštevamo. Še najbolj problematična naj bi bila velika trgovska središča. O kadilskih navadah Slovencev smo se pogovarjali z doktorjem Tomažem Čakšem z Medicinske fakultete v Ljubljani.

Svetovni dan brez tobaka

31. 05. 2001 00.00

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ob današnjem Svetovnem dnevu brez tobaka, ki poteka pod naslovom Tobačni dim ubija - očistimo zrak in pljuča, opozarja predvsem na škodljive vplive pasivnega kajenja na zdravje in na neprostovoljno izpostavljenost tobačnemu dimu na delovnem mestu, v gostinskih lokalih in domačem okolju. Kot je povedala Vesna Kerstin Petrič z Urada RS za sodelovanje z WHO, posledice kajenja naraščajo predvsem med ženskami, tako zaradi pasivnega kajenja kot zaradi vedno bolj agresivnega oglaševanja tobačne industrije, pasivnemu kajenju pa so izpostavljeni tudi otroci, po nekaterih ocenah celo polovica vseh otrok. Zato po besedah Petričeve WHO poziva vlade, naj čimprej poostrijo nadzor nad tobakom in omejijo kajenje v javnosti ter prepovejo reklamiranje tobačnih izdelkov.