Visok krvni tlak

Vaš prvi korak do jasnega vida: Zakaj je očesni pregled ključnega pomena

09. 06. 2025 08.39

Ste se kdaj vprašali, kako pogosto bi morali obiskati specialista za oči? Morda menite, da je očesni pregled potreben le, ko opazite poslabšanje vida. Vendar pa so redni očesni pregledi ključni za zgodnje odkrivanje številnih resnih očesnih bolezni, ki so sprva lahko brez simptomov.

Osebna zgodba: "Zdravila jemljem vsak dan in živim polno življenje."

19. 05. 2025 00.15

Visok krvni tlak ali arterijska hipertenzija prizadene vsakega tretjega odraslega Slovenca. Številni se z njo srečajo že v aktivnih, delovno najproduktivnejših letih. Pri hipertenziji pogosto nimamo izrazitih simptomov in niti ne vemo, da jo imamo, dokler ne pride do zapletov, kot so srčni infarkt, možganska kap ali odpoved ledvic. Svojo izkušnjo je z nami delil Srečko, ki so mu hipertenzijo odkrili že pri 30 letih.

Preprosta meritev lahko reši življenje

12. 05. 2025 00.15

Ko se večino časa sicer počutimo dobro, a smo morda kdaj utrujeni ali nas boli glava, to pogosto pripišemo stresu, neprespanosti ali starosti. Redko pomislimo, da bi bil vzrok za to lahko visok krvni tlak. Ker se pogosto ne kaže z opozorilnimi znaki, ga zlahka spregledamo. Redno merjenje krvnega tlaka je zato ena najpreprostejših, a dobrih navad, ki jih lahko vpeljemo v svoje življenje.

Umrl je papež Frančišek, usodna je bila možganska kap

21. 04. 2025 10.00

Prav na velikonočni ponedeljek je umrl papež Frančišek. Iz Vatikana so sporočili, da je bila zanj usodna možganska kap. Februarja so 88-letnika zaradi bronhitisa sprejeli v bolnišnico, kjer je zaradi obojestranske pljučnice preživel pet tednov. Vidno utrujen jo je zapustil konec marca, vendar je še na velikonočno nedeljo več deset tisoč vernikom podelil blagoslovi. Po njegovi smrti so se v Rimu začeli pripravljati na množičen prihod vseh tistih, ki se bodo udeležili pogreba poglavarja Katoliške cerkve. Svet si ga bo zapomnil kot ljudskega papeža, ki je bil simbol skromnosti in upanja, s preprostostjo in dostopnostjo je osvojil tudi tiste, ki niso verni.

Papeževa oporoka: na grobu si je zaželel le en napis

21. 04. 2025 21.37

V Vatikanu so objavili papeževo oporoko, v kateri je znova potrdil, da želi biti pokopan v rimski baziliki Marije Snežne, ne pa v baziliki Sv. Petra v Vatikanu. V svoji oporoki je Frančišek tudi zapisal, da želi biti pokopan na preprost način in da naj njegovo zadnje počivališče nosi le latinski zapis njegovega papeškega imena: Franciscus.

Protestniki si običajno zatisnejo ušesa. Kaj je prestrašilo Srbe?

17. 03. 2025 14.00

V Srbiji ne potihnejo očitki o uporabi zvočnega topa, čeprav jih oblasti vsakodnevno zanikajo in grozijo s sankcioniranjem tistih, ki širijo informacije o tem. Nevladniki po drugi strani zahtevajo neodvisno mednarodno preiskavo in napovedujejo kazenske prijave. (Ne)uporaba zvočnega topa med nedavnimi protivladnimi protesti pa ne odmeva samo v Srbiji, ampak tudi drugod po svetu, saj incident komentirajo tudi tuji varnostni strokovnjaki. Ti menijo, da bi se nenavaden zvok morda lahko uporabil za izzivanje strahu. Kaj sicer t. i. zvočni top sploh je? Naprava je bila razvita za potrebe vojske, njena uporaba pa se je nato razširila.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo: obsežen postopek in dolge čakalne vrste

27. 11. 2024 20.26

Kje so meje sodobne medicine? V porodnišnici v Skopju je svojega prvega otroka rodila 61-letna ženska, ki je zanosila z biomedicinsko pomočjo z lastnimi celicami. Pri nas je Ustavno sodišče pred leti odpravilo starostno omejitev pravice do umetne oploditve. Kljub temu strokovne smernice in izkušnje kažejo, da je pomoč z umetno oploditvijo z lastnimi jajčnimi celicami po 45. letu večinoma neuspešna in je zato večinoma ne izvajajo. Ena najstarejših porodnic pri nas, šlo je za spontano zanositev, pa je bila stara 51 let, se spominjajo ginekologi.

Srednješolec zaradi nikotinske vrečke dobil epileptični napad

22. 11. 2024 20.24

Novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronski cigareti, so med mladostniki vedno bolj popularni. Narašča tudi uporaba brezdimnih izdelkov, kot so snus, fuge, tobak za žvečenje, nikotinske vrečke, opozarjajo na Nacionalnem inštitut za javno zdravje. Ena od posledic uporabe teh izdelkov pa je lahko celo epileptični napad. In prav to se je po uporabi nikotinske vrečke z izredno visoko koncentracijo nikotina, zgodilo srednješolcu, katerega mama zdaj opozarja druge starše - ti izdelki niso nedolžni.

Sojenje Depardieuju zaradi domnevnega spolnega napada preloženo

29. 10. 2024 10.54

Sojenje igralcu Gerardu Depardieuju zaradi domnevnega spolnega napada in zlorabe, ki je bilo napovedano v ponedeljek, so zaradi njegovega slabega zdravstvenega stanja preložili na marec, je po poročanju španske tiskovne agencije Efe sporočilo sodišče. Depardieu je obtožen spolnega napada in zlorabe scenografinje na snemanju filma leta 2021.

BLOG: Buče – več kot le praznični okras

27. 10. 2024 08.06

Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

Novo zdravilo za demenco 'velik korak naprej', a v Evropi še ni registrirano

19. 09. 2024 16.51

Dolga leta je bilo zdravljenje demence omejeno le na simptomatsko olajšanje z zdravili, ki sicer izboljšajo simptome, vendar ne vplivajo na bolezenski proces. In po 20 letih je na trg končno prišlo novo zdravilo, ki predstavlja "velik korak in premik, ker dve desetletji na tem področju ni bilo nobenega napredka", je na novinarski konferenci izpostavila predsednica Spominčice – Alzheimer Slovenija, Štefanija L. Zlobec. Gre za dve zdravili, ki pa v Evropi še nista registrirani.

Razcvet 'deepfake' posnetkov slavnih zdravnikov, ki tržijo nevarne 'čudeže'

14. 09. 2024 13.18

Družbena omrežja so preplavili digitalno ustvarjeni "deepfake" posnetki (op. p. globoki ponaredek), ki uporabljajo identitete zaupanja vrednih slavnih zdravnikov za promocijo nevarnih čudežnih "zdravil". Kot opozarjajo strokovnjaki, pa lahko ti izdelki povzročijo resne zdravstvene težave.

Povpraševanje po Ozempicu (pre)veliko, na spletu številni ponaredki

02. 09. 2024 17.31

Zaradi velikega povpraševanja tudi v Sloveniji prihaja do težav v preskrbi z zdravilom za zdravljenje sladkorne bolezni Ozempic. Na javni agenciji za zdravila in lekarniški zbornici zagotavljajo, da si pristojni prizadevajo omiliti težave v preskrbi. Odsvetujejo nakup prek spleta in opozarjajo, da zdravilo ni odobreno za t. i. estetsko hujšanje.

Krka zaradi protimonopolne zakonodaje ponovno pred Sodiščem EU

01. 07. 2024 09.29

Novomeški farmacevt Krka se bo pred Splošnim sodiščem EU ponovno moral zagovarjati zaradi domnevnega kršenja protimonopolne zakonodaje. Sodišče EU je pretekli teden namreč ugodilo pritožbi Evropske komisije in zadevo perindopril vrnilo v ponovno obravnavo, so sporočili iz družbe.

Delo v pro bono ambulanti: 'Bolniki pogosto razkrijejo težke osebne zgodbe'

07. 03. 2024 16.11

V ambulanti s posvetovalnico za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Mislejevi ulici v Ljubljani so na novinarski konferenci povabili vse osebe brez zdravstvenega zavarovanja, da jih obiščejo. V prihodnosti se želijo posvetiti tudi preventivi in bolnikom pomagati, preden se zaradi svoje bolezni soočijo z resnimi zapleti.

Med tekmovalci tudi bodoča doktorica nevroznanosti

06. 03. 2024 08.03

Andreja Špeh je mlada raziskovalka na Nevrološki kliniki, ki trenutno opravlja doktorski študij. 29-letnica pravi, da ne more biti pri miru, zato je v svojem življenju imela ogromno hobijev, njena največja strast pa je kuhanje.

Izraelska vojska pomotoma ubila tri izraelske talce

15. 12. 2023 09.52

85-letna Yocheved Lifschitz, ena prvih izraelskih talcev, ki jih je izpustil Hamas, je konec oktobra presenetila svet, ko je stisnila roko enemu od svojih ugrabiteljev in izrekla eno samo besedo: "Šalom", ki je hebrejski pozdrav za "mir". Potem ko je v dveh tednih ujetništva preživljala pravi pekel, je zdaj spregovorila o resni nevarnosti, s katero se soočajo ostali talci. "Danes morajo ven. V nasprotnem primeru ne bodo preživeli," pravi. Izraelska vojska je sporočila, da so njeni pripadniki danes pomotoma ubili tri izraelske talce, potem ko so jih po pomoti identificirali kot grožnjo med operacijo proti Hamasu v mestu Gaza. Izrazila je globoko obžalovanje zaradi tragičnega incidenta, poročajo tuje tiskovne agencije.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!

05. 10. 2023 00.15

Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Izredne zdravstvene razmere v Peruju zaradi porasta nepojasnjene paralize

28. 07. 2023 06.00

Neobičajen porast primerov bolezni, ki za več tednov paralizira ljudi, zbuja skrbi v Peruju. Okuženih je že več kot 200 ljudi, štiri osebe so umrle. Tamkajšnje oblasti so zato razglasile izredne zdravstvene razmere.

BLOG: Zdravilne lastnosti sladkega korena

18. 06. 2023 14.20

Sladki koren je rastlina, ki cveti od junija do septembra in že tisočletja igra pomembno vlogo v tradicionalni medicini. Z izjemnimi zdravilnimi lastnostmi je postal priljubljena sestavina številnih zdravil in prehranskih dopolnil, veliko se uporablja tudi kot začimba in sladilo. V tem članku se bom poglobil v zdravilne koristi sladkega korena ter načine njegove uporabe. Ljudska imena za sladki koren so tudi likviricija, sladčica, sladki les in sladkirica, nekako najbolj znano pa je ime sladki koren.

Se vam zdi 1200 evrov za jogi veliko?

25. 03. 2023 09.28

Ponoči bomo znova premikali ure, kar nam bo vzelo uro spanja, vsaj dokler se ne navadimo. Slovenci in Slovenke pa že tako spimo premalo, veliko ljudi pa spi tudi preslabo. Če smo zdravi, če imamo urejeno higieno spanja, pa se vseeno zbujamo razboleni, polomljeni, je lahko za to krivo tudi slabo ali staro ležišče. Pri ležiščih velja, da zgolj visoka cena ne pomeni, da bomo tudi bolje spali, ležišče mora biti namreč primerno za nas, za naše spalne navade. Kako sploh izbrati pravo ležišče, pravi vzglavnik, kako pogosto jih menjati?

Med nosečnostjo ali porodom vsaki dve minuti umre ena ženska

23. 02. 2023 10.06

Po svetu med nosečnostjo ali porodom vsaki dve minuti umre ena ženska, kaže poročilo agencij Združenih narodov. Dokument razkriva zaskrbljujoče nazadovanje na področju zdravja žensk v zadnjih letih, saj je v skoraj vseh regijah po svetu umrlo več ali pa enako število nosečnic in porodnic kot v obdobju med letoma 2000 in 2015.

Pilot mislil, da se inštruktor, ki je med poletom umrl, zgolj pretvarja

22. 02. 2023 07.25

Med poletom je inštruktor letenja doživel srčni zastoj in umrl. A pilot je mislil, da se moški le norčuje. Da je moški res mrtev, je ugotovil šele po pristanku na pristajalni stezi, ko je inštruktor padel na njegovo ramo. Gre sicer za kvalificiranega pilota, ki je za spremstvo inštruktorja med poletom prosil zaradi vetrovnih razmer.

Umrla igralka Lisa Loring, izvirna Wednesday Addams

30. 01. 2023 18.10

V 65. letu je za posledicami kapi umrla igralka Lisa Loring, najbolj znana po vlogi legendarne Wednesday Addams, ki jo je kot prva uprizorila na malih ekranih. Smrt igralke je za The Hollywood Reporter potrdila njena hčerka Vanessa Foumberg.

Nove smernice o debelosti pri otrocih v ZDA požele mnogo kritik

29. 01. 2023 10.37

Po novih smernicah Ameriške akademije za pediatrijo o obravnavanju debelosti pri otrocih je javnost kar precej ogorčena. Smernice namreč predlagajo intenzivno zdravljenje za otroke, stare šest let, zdravila za hujšanje in operacije.

Raje, kot da bi pristal na cesti, se je odločil za evtanazijo

15. 12. 2022 21.08

Zdravnik je Lesu Landryju odobril prošnjo za medicinsko pomoč pri umiranju, čeprav pravi, da je revščina glavni dejavnik pri odločitvi, da konča svoje življenje. 65-letni Landry sicer čaka na odločitev drugega zdravnika, ki je v sredo obiskal njegov dom. Landry pravi, da bo, če druga odobritev ne bo izdana, poiskal drugega zdravnika, ki bo pripravljen podpisati zahtevo.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Čuječnost: medicinsko dokazana metoda, ki pomaga pri psihosomatskih težavah

18. 03. 2022 19.41

Dolgotrajna stiska zaradi pandemije, zaskrbljenost zaradi vojne v Ukrajini in povsem osebne težave vsakega posameznika s službo, zdravjem in medosebnimi odnosi samo nalagajo občutke ujetosti, strahu, frustracij in povzročajo stres. Velikokrat se sploh ne zavedamo, da zatiramo svoja čustva ali da vsakodnevno živimo v stresu, kar pa se lahko pokaže v psihosomatskih težavah, kot so nespečnost, bolečine, utrujenost, glavoboli, visok krvni tlak, bolečine v želodcu in težave s kožo. In kako si lahko pomagamo? Ena od medicinsko dokazanih metod je čuječnost, ki nas nauči nepresojajočega zavedanja sedanjega trenutka.