WIIW

Srednja Evropa dohaja EU

16. 01. 2003 00.00

Industrijske strukture v državah Srednje Evrope postopoma dohajajo raven učinkovitosti v državah članicah EU, je pokazala študija, ki jo je objavil dunajski Inštitut za mednarodno ekonomijo (WIIW).

Slovenija niti do 2015 ne bo dosegla EU

24. 10. 2002 00.00

Po poročilu dunajskega inštituta za mednarodno primerjavo gospodarstev (WIIW) se je rast bruto domačega proizvoda (BDP) v vzhodnoevropskih državah zaradi težavnega gospodarskega položaja v svetu upočasnila, hkrati pa še vedno ostaja precej nad zahodnoevropskim povprečjem.

Gospodarska rast se bo ponovno okrepila

27. 02. 2002 00.00

Dunajski gospodarski inštitut WIIW je napovedal, da bodo gospodarstva srednje in vzhodnoevropskih držav svetovno pešanje gospodarstva prestale razmeroma dobro in brez večjih pretresov.

Na Dunaju o vključevanju Slovenije v EU

13. 03. 2000 19.27

Vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v Evropsko unijo Janez Potočnik je na Gospodarski zbornici Avstrije skupaj z glavnim pogajalcem EU za Slovenijo Jaimejem Garcio Lombarderom predaval o vključevanju Slovenije v EU. Prvi dan dvodnevnega delovnega obiska na Dunaju se je udeležil tudi pogovora s predstavniki Dunajskega instituta za mednarodne gospodarske analize (WIIW).

WIIW ne pričakuje širitve EU pred letom 2004

18. 10. 1999 21.20

Izvedenci dunajskega Inštituta za mednarodne gospodarske primerjave (WIIW) pozitivno ocenjuje priporočilo Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj še s šestimi kandidatkami za vstop v EU. Po besedah izvedenca WIIW Michaela Landesmanna naj bi bilo na ta način lažje obvladovati vprašanje različnega razvoja posameznih kandidatk iz srednje- in vzhodnoevropskih držav. Po mnenju predstavnika WIIW Sandorja Richterja pa prvih vstopov v EU ne gre pričakovati pred 1. januarjem 2004.

Objava študija o gospodarskih gibanjih

25. 06. 1999 07.33

Dunajski inštitut za mednarodne gospodarske (WIIW) primerjave je v študiji o gospodarskih gibanjih v reformnih državah Srednje in Vzhodne Evrope v letih 1999 in 2000 nekoliko znižal prvotne napovedi. To je storil na podlagi gibanj gospodarskih kazalcev v letošnjem prvem četrtletju ter zaradi posledic kosovske krize. Napovedi gospodarske rasti so še posebej neugodne za Bolgarijo in Romunijo. Slovenija naj bi letos po ocenah avstrijskih strokovnjakov dosegla 2,5-odstotno, leta 2000 pa triodstotno realno gospodarsko rast. Najvišjo rast je dunajski inštitut pripisal Madžarski in Poljski, in sicer letos 3,7 oz. 3,5 odstotka, prihodnje leto pa po štiri odstotke. Češka naj bi letos zabeležila negativno konjunkturo v višini poldrugega odstotka, prihodnje leto pa dvoodstotno povečanje. Med peterico najrazvitejših srednje- in vzhodnoevropskih držav naj bi se po ocenah inštituta z negativno gospodarsko rastjo v letu 2000 soočila Slovaška. Prvič po začetku prehoda v tržni sistem se je letna inflacija v vseh reformnih srednje- in vzhodnoevropskih državah, z izjemo Romunije, znižala pod deset odstotkov. Avstrijski inštitut še napoveduje, da bi se na podlagi ugodnih gibanj v zahodni Evropi utegnilo pospešiti oživljanje gospodarstva v reformnih državah, ki bo opazno že v drugi polovici leta. Kot še ocenjuje WIIW, bo Slovenija letos dosegla sedemodstotno rast cen na drobno, leta 2000 pa šestodstotno. Stopnja brezposelnosti naj bi znašala 14, prihodnje leto pa 13 odstotkov.

Poročilo WIIW: na Poljskem, Madžarskem in v Sloveniji se nadaljuje gospodarska rast

07. 07. 1998 15.52

Razkorak med počasnimi in hitrimi državami na prehodu je vse večji; medtem ko se na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem in v Sloveniji nadaljuje močna gospodarska rast, Bolgarija, Rusija in Ukrajina stagnirajo. To ugotavlja najnovejše poročilo dunajskega Inštituta za mednarodne gospodarske primerjave (WIIW), ki ga je danes predstavil vodja inštituta Peter Havlik.