ZAPOSLENI

Analizirajo vzorce za PCR-testiranje in delajo 'do skrajnosti svojih zmožnosti'
26. 01. 2022 19.19
Zaposleni na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) delajo na skrajnem robu svojih zmožnosti, od 12 do 14 ur dnevno, je opozoril predstojnik Miroslav Petrovec. Gre za enega od dveh laboratorijev, ki analizirata večino vzorcev za PCR-testiranje na koronavirus v Sloveniji. Vzorce sprejemajo vsak dan do 19. ure, zaradi izjemnih obremenitev jih nato analizirajo čez noč. Aparature za analizo tako delajo praktično nepretrgoma, zato se pogosto pokvarijo.

Najstarejši gorilji samec na svetu poginil v atlantskem živalskem vrtu
26. 01. 2022 08.24
Gorila Ozzie, najstarejši gorilji samec in tretja najstarejša gorila na svetu, je pri 61-letih poginil v živalskem vrtu v Atlanti. Vzrok njegove smrti za zdaj še ni znan, vendar pa so v živalskem vrtu povedali, da so zaposleni že pretekli teden pri Ozziju opazili upad apetita. Poginil je sicer kmalu po tem, ko so morali zaradi poslabšanja zdravja evtanazirati njegovo 59-letno sopotnico Choobo.

Do zdaj na onkološkem inštitutu nobena operacija odpovedana, vzpostavili bodo triažo
25. 01. 2022 10.41
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so prejšnji petek vzpostavili rdečo cono za hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, so na inštitutu opozorili, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost. Zaenkrat še niso odpovedali nobene operacije, kot pojasnjujejo, pa bodo odslej vsakega bolnika podrobno triažirali. Kot je izpostavila generalna direktorica, se soočajo tudi s pomanjkanjem kadra.

Zuckerberg: Meta gradi najhitrejši superračunalnik na svetu
25. 01. 2022 09.09
Mark Zuckerberg je objavil, da njegov imperij družbenih medijev gradi, kot pravi, najhitrejši superračunalnik na svetu z umetno inteligenco, kar je del načrtov za izgradnjo virtualnega sveta.

Težave zaradi okužb: zaposleni v izolaciji, gostinci brez gostov
24. 01. 2022 19.13
Velik porast števila okuženih in s tem karanten se že močno pozna v sicer precej odprtem javnem življenju. Številna podjetja, ki svojim zaposlenim dela od doma ne morejo zagotoviti, kot so gostilne in hoteli, so primorana skrajševati odpiralni čas. Nekateri lokali ali manjši trgovci, ki imajo malo zaposlenih, na delovnem mestu pa se je denimo razširila okužba, so morali za nekaj časa celo zapreti svoja vrata. Tisti, ki jim delavce še uspe razporediti, pa se soočajo z drastičnim padcem prometa.

Medved: Ni stvar državnega sekretarja, da odreja delo preiskovalne komisije
24. 01. 2022 16.29
Državni sekretar na notranjem ministrstvu Franc Kangler je zavrnil očitke predsednika preiskovalne komisije Rudija Medveda (LMŠ), ki preučuje sume političnega vmešavanja v delo Policije glede vpliva politike na kadrovanje. Medved pa poudarja, da ni stvar državnega sekretarja, da odreja delo preiskovalni komisiji.

Na Nizozemskem bolnik ne more ostati brez osebnega zdravnika
24. 01. 2022 14.19
Pred konferenco Javno zdravstvo v EU in Sloveniji so zdravniki Matej Beltram, Zoran Erjavec in Andrej Vranič, ki delajo v tujini, predstavili nekaj predlogov za rešitev slovenskega zdravstva. Poudarili so, da naj bo javno zdravstvo vključujoč sistem, pomembna pa je tudi možnosti izbire med javnimi in zasebnimi izvajalci zdravstvenih storitev.

Anica Mikuš Kos: Mi smo se odločili za človeka
23. 01. 2022 07.00
Da ljudje brez izbranega osebnega zdravnika, teh je več kot 120.000, ne bi ostali brez pomoči, za občane v Ljubljani že dvajset let deluje pro bono ambulanta, drugod po Sloveniji pa še preostalih pet. Ljubljansko so sprva obiskovali predvsem brezdomci in begunci, sčasoma pa tudi vse več obubožanih obrtnikov. Zdaj je med njihovimi pacienti vse več tudi upokojencev, ki ne zmorejo plačati doplačil za svoja zdravila. Celo ustanoviteljica, psihiatrinja, ki je 62 let plačevala zdravstveno zavarovanje in nato ostala brez osebnega zdravnika, je bila usmerjena v pro bono ambulanto.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54
Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Hitovi delavci nenaklonjeni noveli zakona o igrah na srečo in umiku države iz lastništva
22. 01. 2022 19.43
Zaposleni v Hitu in goriška javnost z bojaznijo spremljajo sprejemanje novele zakona o igrah na srečo, ki odpira vrata zasebnemu kapitalu v naši največji igralniški družbi, obenem pa spreminja podeljevanje koncesij in ukinja licence igralniških delavcev. V sindikatih igralniških delavcev zato že razmišljajo o stavki.

12. najbogatejši Slovenec: 'V slovenski družbi spodbujamo povprečnost'
22. 01. 2022 08.40
Njegovi kupci so sama svetovno znana in zveneča imena: Nasa, Evropska vesoljska agencija, Ferrari, Maserati, Boeing, Airbus, Audi, BMW, Porsche. Povzročil je revolucijo pri merilnih instrumentih. Pravi, da niti socializem niti kapitalizem ne nudita tistega, kar družba trenutno išče. Namesto da bi podjetje Dewesoft prodajal po tržni ceni, je v njegovo lastništvo spustil delavce, ki deleže podjetja lahko kupijo po petkrat nižji ceni. Čistilka dobi 950 evrov plače.

Do aprila v Revozu odpuščenih še 450 ljudi. Je ogrožen obstoj tovarne?
21. 01. 2022 21.24
Nova odpuščanja v novomeškem Revozu. Po tem, ko so novembra odpustili 350 delavcev, bo zaradi težav pri oskrbi s polprevodniki in negotovih razmer na trgu aprila brez dela ostalo še dodatnih 450 zaposlenih. Proizvodnja bo po novem potekala le še v eni izmeni, zaposleni pa se bojijo, da postopna odpuščanja pomenijo začetek Revozovega konca. Na novomeški občini sicer zagotavljajo, da je prostih delovnih mest v regiji še dovolj.

Sodno pridržali državljana Kosova zaradi poskusa uboja med pretepom več oseb
21. 01. 2022 16.47
Policija je podala več informacij o torkovem poskusu uboja v Celju. 31-letni državljan Kosova je med pretepom več oseb z nožem hudo poškodoval 28-letnega kosovskega državljana, ki je moral zato na zdravljenje v bolnišnico. Policisti so kmalu po nasilnem dogodku aretirali štiri tuje državljane. Osumljenega poskusa uboja pa so dva dni za tem privedli pred preiskovalnega sodnika, ki mu je odredil sodno pridržanje. Policija je predlagala, da se osumljene odstrani iz naše države.

Pomanjkanje PCR-testov na nekaterih testirnih mestih, v Kamniku več oseb ostalo brez brisa
20. 01. 2022 16.52
Analiza sredinih PCR-testov je pokazala novo veliko dnevno število okužb z novim koronavirusom. A številke bi bile lahko še višje, če ne bi na nekaterih testirnih mestih zmanjkalo testov za PCR-testiranje. To se je na primer zgodilo v ZD Kamnik, kjer so v preteklih dneh opravili med 200 in 300 PCR-testiranj, a jim je Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo včeraj nenapovedano dostavil le dobro tretjino siceršnje količine testov. Zaradi tega so morali na točki za testiranje več deset naročenih pacientov odsloviti brez izvedbe testa. Ob tem tudi v ZD Ljubljana potrjujejo, da so nekateri odjemalci brisov ljudi zaradi pomanjkanja PCR-testov napotili na njihovo vstopno točko.

Avstrijska ureditev otroških dodatkov v nasprotju s pravom EU
20. 01. 2022 11.10
Avstrijska vlada je leta 2019 zmanjšala otroške dodatke za otroke delavcev iz EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo. Takšna indeksacija je v nasprotju s pravom EU, je ocenil generalni pravobranilec Sodišča EU. To se nanaša tudi na okrog 12.000 slovenskih delavcev v Avstriji, ki so od 1. januarja 2019 upravičeni do nižjega otroškega dodatka, kot ga Avstrija izplačuje otrokom, ki bivajo v Avstriji. V številkah to pomeni, da starši prejmejo od 300 do 500 evrov na leto manj.

Madžari prebolevnikov več ne bodo enačili s cepljenimi
19. 01. 2022 16.37
Za razliko od prejšnjih valov je tokrat v Evropi manj zapiranja družbe. Vseeno pa za necepljene veljajo številne omejitve, ponekod se odločajo za uvedbo obveznega cepljenja. V nekaterih državah cepljenje uvajajo za tiste, ki jih covid-19 najbolj ogroža, drugod pa za izpostavljene poklicne skupine. Prva, ki namerava v Evropi uvesti obvezno cepljene za vse odrasle, je Avstrija. V Italiji in Grčiji se morajo cepiti starejši, v Franciji so dostop do številnih storitev omogočili le cepljenim in prebolelim, Madžari pa prebolevnikov ne nameravajo več enačiti s cepljenimi.

Predlog MZ: O obveznem cepljenju za nekatere zaposlene naj odloča NIJZ
19. 01. 2022 19.33
Ministrstvo za zdravje je objavilo predlog pravilnika o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2022. Kot gre razbrati iz predloga, bi NIJZ na osnovi ocene tveganja in epidemiološke indikacije lahko opredelil skupine ljudi, ki bi jih v primeru nujnih razmer cepili proti covidu-19.

V veljavi dodatne izjeme od karantene in spremenjen protokol PCR-testiranja
19. 01. 2022 06.24
Veljati so začele spremembe pravil glede karantene po tveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom, ki uvajajo dodatne izjeme od karantene v zdravstvu, šolstvu in socialnem varstvu. Zaradi naraščanja števila okužb pa bo PCR-testiranje – razen za rizične skupine – namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta.

'Vlada novelo zakona o gasilstvu sprejela brez dialoga in sodelovanja z nami'
19. 01. 2022 12.32
V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije so kritični do predloga novele zakona o gasilstvu, ki ga je v parlamentarni postopek nedavno vložila vlada. Opozarjajo, da pri njeni pripravi niso sodelovali. Iz zadnje različice pa je izpadlo tudi nekaj v preteklosti z ministrstvom že usklajenih predlogov, so izpostavili na novinarski konferenci. Na ministrstvu očitke zanikajo.

Podjetja se trenutnim razmeram prilagajajo
19. 01. 2022 12.33
V podjetjih pozdravljajo spremembe pravil karantene, ki so začele veljati, saj bo ob zaostreni epidemiološki sliki z njimi lažje omogočati nemoten proces dela. Okužbe s covidom-19, karantene in uveljavljanje višje sile se sicer vrstijo, a so razmere, ki se jim sproti prilagajajo, za zdaj večinoma še obvladljive.

V UKC Ljubljana okuženih 338 zaposlenih, zaprtih vse več šol
19. 01. 2022 14.21
V torek je bilo potrjenih več kot 12.200 okužb, porast okužb pa organizacijske težave prestavlja tudi v šolstvu in zdravstvu. V UKC Ljubljana je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 odrejenih karanten. Zaprtih je tudi vse več šol, precej jih ima v karanteni vsaj polovico oddelkov. Da bi omogočili čim bolj normalno delovanje, so pristojni sicer uvedli nove izjeme od napotitve v karanteno, a se stanje, glede na naraščanje števila okuženih, verjetno še ne bo kmalu umirilo.

V torek potrdili 12.286 novih okužb
19. 01. 2022 08.10
Pristojni so v torek ob 19.438 PCR-testih potrdili 12.286 novih okužb. V državi je trenutno aktivnih 84.262 aktivnih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 63,2 odstotka. Državni sekretar Franc Vindišar je ob porastu številk dejal, da bo število okužb predvidoma naraščalo še nekaj časa in doseglo vrh konec januarja. Stanje v bolnišnicah pa je kljub okužbam stabilno. Bolnišnico nego potrebuje devet ljudi manj kot dan prej.

So maske tipa FFP2 res učinkovitejše?
18. 01. 2022 19.55
Od srede se bodo morali zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu in šolstvu po visokotveganem stiku sedem dni testirati ali samotestirati vsak dan in uporabljati zaščitno masko FFP2. Tisti, ki ne delajo v zdravstvu, mask tipa FFP2 ne potrebujejo, za splošno populacijo zadostujejo kirurške maske, so prepričani strokovnjaki. Res pa je, da maske tipa FFP2 zdržijo dlje – če jih znamo pravilno uporabljati.

Slovenijo bo v Pekingu zastopalo 41 športnikov
18. 01. 2022 17.14
Na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu od 4. do 20. februarja bo nastopilo 41 slovenskih športnikov. Odpravo, ki bo lovila 22. slovensko medaljo na zimskih olimpijskih igrah, je danes na seji na Brdu pri Kranju potrdil Izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS). Največ medalj doslej je Slovenija osvojila v Sočiju leta 2014, ko so se naši športniki domov vrnili kar z osmimi. Na zadnjih zimskih igrah pa sta za slovensko veselje poskrbela Jakov Fak s srebrno ter Žan Košir z bronasto medaljo.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni
18. 01. 2022 09.12
V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Uveden prekrškovni postopek zaradi ravnanja z živalmi v Košakih
18. 01. 2022 12.22
Inšpekcijski postopek zaradi domnevno neustreznega ravnanja v mariborski klavnici Košaki TMI je še v teku, so povedali v Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Je bil pa uveden prekrškovni postopek zaradi kršitev zaščite živali pri zakolu zoper podjetje in njegovo odgovorno osebo ter dva zaposlena.

Meh: Tak ukrep, kot je v šolstvu, bi bil več kot dobrodošel tudi v gospodarstvu
18. 01. 2022 06.00
Število okuženih v državi še naprej narašča, nekateri ugibajo, da bi lahko že danes dosegli 10.000 dnevnih okužb. To pomeni, da drvimo proti samodejnemu zaprtju države, saj se lahko zgodi, da s takim številom okužb ne bo dovolj ljudi, ki bi lahko delali ali poučevali naše otroke. Tudi zato je vlada določila nove izjeme pri karanteni, še več jih bo v veljavo stopilo v sredo. Da bi takšne ukrepe, kot jih je vlada določila za šolstvo, potrebovali tudi v gospodarstvu, pa pravi predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh.

Delavci rudarstva razočarani: Gre za nepremišljeno politično odločitev
17. 01. 2022 13.06
V Sindikatu delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) so razočarani nad nacionalno strategijo za izstop iz premoga do leta 2033. Po njihovem mnenju gre za popolnoma politično odločitev, ki je nestrokovna in nepremišljena. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bi si želeli, da bi bili zaposleni del načrtovanja izhodne strategije. Velenjski župan Peter Dermola pa meni, da je letnica 2033 za izstop iz premoga nerealna, zato strategije, ki jo je v četrtek potrdila vlada, prav tako ne podpira.

Nove izjeme pri karanteni, učenci domov šele, ko je okuženih 30 odstotkov znotraj oddelka
17. 01. 2022 05.50
Karantene so trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka jih na teden izda tudi več kot 40 tisoč. Vlada je zato po posvetu z epidemiologi med nove izjeme pri karanteni uvrstila zaposlene v zdravstvu, sociali in šolstvu, pod pogojem, da se sedem dni od visoko tveganega stika vsakodnevno testirajo in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2. Ves razred ali skupina v vrtcu pa bo šla v karanteno šele, ko bo okuženih več kot 30 odstotkov učencev znotraj oddelka v 14 dneh. Spremembe bodo veljale od srede.

Karantena za celoten razred učencev šele po potrditvi tretjine okuženih
16. 01. 2022 11.52
Epidemiologi NIJZ po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah predlagajo spremembo sistema karanten tako, da po visokotveganem stiku z okuženim v karanteno ne bo treba celotnemu šolskemu razredu ali skupini vrtčevskih otrok, ampak bi se to zgodilo šele, ko bi bilo v skupini 30 odstotkov okuženih. Med predlogi naj bi bila tudi izjema za napotitev v karanteno zaposlenih v kritični infrastrukturi. Skrajšanja trajanja karantene na pet dni epidemiologi ne predlagajo.