Za vedno

Vranitzky pozval k ustanovitvi evropske policijske enote

18. 12. 1997 17.50

Nekdanji avstrijski kancler in posebni odposlanec Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Franz Vranitzky je na podlagi posledic krize v Albaniji pozval k ustanovitvi evropske policijske enote za posredovanje v krizah. "Ko se je Albanija spomladi znašla v kaosu, je posredovanje pod vodstvom OVSE sicer hitro steklo," je danes na konferenci zunanjih ministrov OVSE v Koebenhavnu povedal Vranitzky. Vendarle je vnovič postalo jasno, da "mednarodna skupnost še vedno ne razpolaga z varnostnimi mehanizmi, ki bi omogočali primeren in takojšen odgovor na vsakokratno krizo".

Italiji zaradi diskriminacije grozi soočenje z Evropskim sodiščem

18. 12. 1997 15.31

Evropska komisija namerava pred Evropskim sodiščem sprožiti postopek proti Italiji, ker ocenjuje, da je italijanska zakonodaja v zvezi s pravicami učiteljev tujih jezikov, ki so neitalijanski državljani Evropske unije, v tej državi diskriminatorna.

Vodka pomaga, da sloni ne zmrznejo

18. 12. 1997 08.27

Sloni v moskovskem živalskem vrtu so hud mraz, ki je te dni zajel rusko prestolnico, prestali tako, da so pili vodko. Vodstvo živalskega vrta je pojasnilo, da v primeru hudega mraza slonom v vodo vedno natočijo močan alkohol, da ne zmrznejo. V torek je bilo v Moskvi minus 29 stopinj Celzija, v ponedeljek pa minus 27 stopinj, kar sta absolutna rekorda za ta čas.

Odrasli več časa pred televizorjem kot otroci

17. 12. 1997 08.20

Ni res, da avstralski otroci vse več gledajo televizijo, res pa je, da vse več časa pred malimi ekrani preživijo njihovi starši. Po ugotovitvah neke agencije za javnomnenjske raziskave vse starostne skupine pod 24. letom starosti manj gledajo televizijo kot pred sedmimi leti, medtem ko skupine nad 40. letom starosti pred televizijskimi zasloni preživijo vedno več časa.

Goldberger spet za Avstrijo

15. 12. 1997 11.14

Avstrijski smučarski skakalec Andreas Goldberger bo po večmesečnem sporu znova nastopal za Avstrijo. Predsednik avstrijske smučarske zveze Peter Schroecknadel je povedal, da so spori s svetovnim prvakom v poletih in trikratnim zmagovalcem zglajeni. Če bo šlo vse po načrtih, bo "Goldi" prvič letos nastopil že ta konec tedna v Engelbergu.

Turčija zavrnila povabilo na večerjo

12. 12. 1997 13.20

Turška vlada je zavrnila povabilo Evropske unije, naj se v soboto zvečer, ob zaključku dvodnevnega vrha EU v Luxembourgu, udeleži večerje z unijinimi voditelji. Turčija vabilo zavrača, ker še vedno ni dobila zagotovila, da ji bo vrh odprl pot za njeno približevanje uniji. Največja ovira pri tem je Grčija, ki kakršnokoli približevanje Ankare Bruslju pogojuje z reševanjem ciprskega vprašanja in dvostranskih ozemeljskih sporov v Egejskem morju.

Sindikalisti na ljubljanskih ulicah

10. 12. 1997 12.18

Svobodni sindikati Slovenije bodo danes ponovno na ulicah slovenske prestolnice, saj bodo v imenu socialne Slovenije protestirali proti reformam in zakonom, ki jih predlaga vlada.

Srbija še vedno brez predsednika

08. 12. 1997 08.40

Podatki volilnih štabov vseh treh najbolj resnih pretendentov za predsedniško funkcijo kažejo, da bo Srbija še najmanj petnajst dni brez predsednika in da je največ glasov (okrog 43%) osvojil kandidat levega bloka Milan Milutinović.

Letno 45 000 ljudi umre v prometnih nesrečah na cestah EU

05. 12. 1997 11.01

Na cestah Evropske unije vsako leto v prometnih nesrečah umre v povprečju 45.000 ljudi. Približno 150.000 udeležencev prometnih nesreč za vedno ostane invalidnih, poškodovanih pa je vsako leto od 1,5 do tri milijone ljudi, kažejo podatki, s katerimi razpolaga Evropska komisija.

Nemški študentje še vedno protestirajo

04. 12. 1997 18.42

V glavnih mestih nemških zveznih dežel se nadaljuje val študentskih demonstracij proti zmanjševanju sredstev za izobraževanje. Največji protesti potekajo v Berlinu, Duesseldorfu, Hannovru in Mainzu. Na celotnem območju Nemčije v protestih sedaj sodeluje 91 visokih šol.

Goldbergerjeve težave se nadaljujejo

04. 12. 1997 10.30

Afera okoli avstrijskega smučarskega skakalca Andreasa Goldbergerja je vedno bolj zapletena. Jugoslovansko notranje ministrstvo tudi včeraj ni potrdilo, da je Goldberger jugoslovanski državljan, jugoslovanska smučarska zveza pa si še vedno želi, da bi "Goldi" nastopal za reprezentanco ZRJ, a se želi pred izdajo tekmovalne licence posvetovati z Mednarodno smučarsko zvezo (FIS) in Smučarsko zvezo Avstrije.

Nemški študentje še vedno protestirajo

02. 12. 1997 09.58

Protesti nemških študentov se nadaljujejo. Danes so pohod po ulicah napovedali tudi študenti v Muenchnu. Pričakujeo, da se jih bo odzvalo več tisoč. Protestirajo proti neugodnim pogojem za študiranje, zmanjševanju sredstev za visoko šolstvo in napovedanim zakonskim spremembam na tem področju.

Goldbergerja zavrnila tudi ZRJ?

28. 11. 1997 18.26

Avstrijski smučarski skakalec Andreas Goldberger še vedno išče nacionalno smučarsko zvezo, za katero bi nastopal v letošnji sezoni. Avstrijsko sodišče mu je sicer omogočilo, da takoj zamenja krovno smučarsko zvezo, vendar očitno ni zveze, ki bi bila pripravljena sprejeti tega tekmovalca. Kot zadnja ga je včeraj zavrnila smučarska zveza ZR Jugoslavije, kar pomeni, da ga zanesljivo ne bo na prvi tekmi svetovnega pokala v Lillehammerju na Norveškem.

Janez Drnovšek o vključevanju Slovenije v EU

28. 11. 1997 18.15

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek, ki se danes v Oxfordu udeležuje kongresa Liberalne internacionale, je v pogovoru za televizijsko mrežo BBC World Service v oddaji World Today izjavil, da se Slovenija zavzema za individualni pristop v pogajanjih Evropske unije s kandidatkami za članstvo.

Jelcin napoveduje spremembe v ruski vladi

28. 11. 1997 12.38

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes ostro kritiziral gospodarsko politiko ruske vlade in ne izključuje nadaljnjih sprememb znotraj nje.

Konferenca držav članic G-7

28. 11. 1997 10.13

V japonskem Kobeju se je danes začela ministrska konferenca sedmih industrijsko najbolj razvitih držav v svetu (G-7) in Rusije, na kateri se ministri za delo oziroma državni sekretarji v teh resorjih ukvarjajo s problemi trga delovne sile. Med drugim se posvetujejo o tem, kako smiselno zaposliti vedno večje število starejših delavcev ter kako olajšati prehod diplomiranih študentov v svet dela. Japonski minister za delo Bummei Ibuki je ob začetku konference poudaril, da je ustanavljanje mladih podjetij pomembno za odpiranje novih delovnih mest. Konferenca v Kobeju je tretje takšno srečanje držav G-7. Prvo je bilo leta 1994 v ameriškem Detroitu in leta 1996 v francoskem Lilleu.

Iran bo izpustil 500 vojnih ujetnikov

27. 11. 1997 14.35

Iransko vodstvo je danes, skoraj deset let po koncu iraško-iranske vojne, izdalo ukaz o izpustitvi 500 iraških vojnih ujetnikov. To naj bi bil izraz dobre volje pred decembrskim srečanjem Organizacije islamske konference, ki bo v Teheranu.

Kučan zavrača t.i. lustracijske dokumente in predlaga sprejetje deklaracije z obsodbo povojnih množičnih pobojev

27. 11. 1997 12.02

Predsednik republike Milan Kučan je na dopoldanski novinarski konferenci podrobneje pojasnil svoje odklonilno stališče, ki ga je včeraj poslal državnemu zboru, o t.i. lustracijskih dokumentih in opozoril na svoj predlog, po katerem naj državni zbor v imenu Slovenije kot države naslednice sprejme deklaracijo o odnosu države Slovenije do pretekle medvojne in povojne zgodovine na slovenskih tleh ter izrazi obsodbo izvensodnega množičnega poboja po koncu druge svetovne vojne in svoje obžalovanje, da se je to zgodilo.

Deset golov Floride, Dallas in Detroit z ramo ob rami

27. 11. 1997 11.55

Najvišjo zmago v devetih ponoči odigranih srečanjih severnoameriške lige NHL so dosegli hokejisti Floride, predzadnje moštvo v atlanstki skupini. Na domačem ledu so kar z 10:5 ugnali moštvo iz Bostona.

Klima začel pogovore s slovaškim vodstvom

27. 11. 1997 11.48

Avstrijski kancler Viktor Klima je dopoldne prispel na enodnevni uradni obisk na Slovaško. Najprej se je v Bratislavi sestal s slovaškim predsednikom Michalom Kovačem, nato pa naj bi se v zdraviliškem mestu Piestany zadržal na pogovorih s predsednikom slovaške vlade Vladimirjem Mečiarjem.

Varnostni svet spet o iraški krizi

26. 11. 1997 09.52

Varnostni svet Združenih narodov se bo morda danes sestal in razpravljal o iraški krizi, četudi sestanek uradno še ni potrjen. Seja VS je bila namreč včeraj odpovedana v pričakovanju napovedanih novih ruskih predlogov za razpravo o svoji uradni reakciji na petkovo poročilo komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Vendar pa tudi ruska delegacija čaka na navodila iz Moskve. Rusija v ponedeljek namreč ni sprejela kratkega besedila, ki ga je predlagala Velika Britanija, in je zahtevala daljše besedilo, v katerem naj bi poleg problemov omenili tudi napredek v procesu razoroževanja, ki ga je UNSCOM zabeležil v Iraku in omenil v svojem poročilu. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je za CNN izjavil, da so Iračani v zadnjih šestih letih večkrat lahko uganili, kam bodo šli inšpektorji ZN za razoroževanje. Irak še vedno zavrača dostop inšpektorjev ZN do predsedniških palač.

Moški zaslužijo več kot ženske

25. 11. 1997 08.25

Med ženskami in moškimi so še vedno ogromne razlike, predvsem pri plači. V Nemčiji ženska kot redno zaposlena uslužbenka zasluži mesečno približno 4260 mark bruto, kar je skoraj 2500 mark manj kot povprečno moški. Moški v povprečju zaslužijo mesečno plačo v višini 4300 mark neto oziroma 1200 mark več kot ženske. Vzrok za nižje plače žensk je pogosto nižja kvalifikacija in krajša doba zaposlenosti pri določenem podjetju.

Izid predsedniških volitev v Črni gori še vedno vprašljiv

25. 11. 1997 00.00

Parlamentarna razprava o reševanju globoke politične krize, zaostrene po predsedniških volitvah, se v Črni gori preveša v četrti teden. Poslanci Demokratske stranke socialistov Momirja Bulatovića vztrajajo pri razveljavitvi predsedniških volitev, poslanci iz drugega krila, pristaši Milice Pejanović Djurišić, pa zahtevajo priznanje izidov ter za konec maja prihodnje leto napovedujejo predčasne parlamentarne volitve.

Dogajanja na svetovnih in Ljubljanski borzi

24. 11. 1997 15.31

Konec preteklega meseca je prinesel zlom tečajev delnic na svetovnih borzah. Gospodarske in denarne težave azijskih tigrov ter politična nestabilnost v Hong kongu, so povzročile občutnejši padec indeksa Hang Seng, čemur je sledil padec na vseh pomembnejših svetovnih borzah. <br< Zadnji dve leti so borzni indeksi nenehno naraščali, kar še posebej velja za ameriški kapitalski trg, kamor se je preko vzajemnih skladov stekala ogromna količina novega denarja. Ta novi denar je preko vseh razumnih meja napihnil cene delnic še na vseh ostalih pomembnejših trgih. Vedno več je bilo analitikov, ki so opozarjali, da se bo nenehna rast enkrat končala, kar se je tudi zgodilo.

Na Nizozemskem najmanj brezposelnih v zadnjih 12 letih

19. 11. 1997 00.00

Na Nizozemskem so letos zabeležili najnižjo stopnjo brezposelnosti v zadnjih dvanajstih letih. Brezposlenost, ki na Nizozemskem upada od leta 1994, so s 6,6 odstotka oktobra lani avgusta letos zbili na 5,3 odstotka za delo sposobnih Nizozemcev. Število brezposelnih pa podatkih osrednjega nizozemskega statističnega urada še vedno upada. Na Nizozemskem je bilo oktobra brez službe 351.000 ljudi; v istem mesecu lani jih je bilo brezposelnih še 438.000. V zadnjih treh letih je na Nizozemskem vsak mesec povprečno 2.000 manj ljudi brez službe. V zadnjem času njihovo število upada celo hitreje; vsak mesec najde delo od 6.000 do 7.000 brezposelnih Nizozemcev.

Tečaji delnic po svetu še vedno padajo

30. 10. 1997 00.00

Tečaji delnic na azijskih borzah so se na začetku današnjega trgovanja znova znižali. V Hong Kongu je indeks Hang Seng izgubil skoraj štiri odstotke, tik pred opoldanskim odmorom pa je v primerjavi z včerajšnjo končno vrednostjo zdrsnil za sedem odstotkov. Indeks tokijske borze Nikkei je zjutraj zabeležil triodstotni padec. Na newyorškem Wall Streetu je včeraj indeks Dow Jones ob ogromnem prometu zrasel le za pičlih 8,35 točke, medtem ko je med trgovanjem njegova vrednost že narasla za 123 točk.