Zemljina atmosfera

Nebo nad Slovenijo je zažarelo

05. 11. 2023 18.56

V zgodnjih večernih urah so začeli v naš elektronski nabiralnik deževati barviti čarobni prizori z različnih koncev severnega dela Slovenije. Naši bralci so nam pošiljali fotografije, ki so jih opremili s pripisi, da so videli severni sij. Zbrali smo jih od Murske Sobote do Radovljice.

'Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili'

02. 09. 2023 07.00

Avgustovske poplave so močno prizadele Slovenijo, hkrati so poplavljale tri največje slovenske reke, ob tem izrednem dogodku pa so bili oškodovani mnogi, odnašalo je hiše, ceste, mostove, sanacija bo pa še dolgotrajna. "Lahko bi rekli, da sta se avgusta dvakrat združila poletje in jesen," je dejal hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.

Obeti: zamude letal, izpadi elektrike in čudoviti severni siji

28. 02. 2023 18.46

Sonce se po več desetletjih prebuja. Kot ugotavljajo znanstveniki, so se namreč nekoliko povečale njegove aktivnosti, ki bodo na našem planetu povišale verjetnost za nekatere nevšečnosti. Med drugim bodo možne težave v mobilni tehnologiji in letalstvu. Na drugi strani pa bodo sončne nevihte na nebu pričarale osupljive severne sije.

Nasa napoveduje najsvetlejši meteorski roj v letošnjem letu

30. 05. 2022 12.20

Nasa napoveduje spektakularen meteorski roj Tau Herkulidi, ki bo osvetljeval nebo od 30. maja zvečer do 31. maja zjutraj. Meteorska predstava bo najbolj vidna v severni in srednji Ameriki, kjer bo po najboljšem scenariju mogoče občudovati kar 1000 utrinkov na uro. Ker se bo Zemlja v sredini meteoroidnega vlakna nahajala v torek ob 7. uri po srednjeevropskem času – torej že po vzhodu Sonca – bomo v Sloveniji oz. v Evropi roj sicer lahko opazovali, vendar število utrinkov ne bo tako visoko, kot bi bilo, če bi se v sredini meteoroidnega vlakna znašli v času noči.

Pete Davidson bo z Bezosom odpotoval v vesolje

15. 03. 2022 06.00

Po tem, ko sta v vesolje že odpotovala igralec William Shatner, ki je najbolj poznan po svoji vlogi v seriji Zvezdne steze, in televizijski voditelj Michael Strahan, bo vesolje obiskal tudi Pete Davidson. Davidson je v družbi dekleta Kim Kardashian pred kratkim večerjal z Bezosom in njegovo ženo, že takrat pa so se pojavile govorice, da bo zvezdniški voditelj naslednji zvezdnik, ki bi utegnil z Bezosovim podjetjem Blue Origin poleteti izven zemeljske oble. Novico je sedaj potrdi prav Bezos, ki je sporočil, da bo Pete Davidson del četrte odprave, ki bo konec marca poletela v vesolje.

Poletje 2021 se bo uvrstilo med najbolj sončna poletja v zgodovini meritev

20. 08. 2021 07.00

Letošnje poletje s sončnimi žarki zares ne skopari. V večjem delu Slovenije smo namreč od prvega junija do danes našteli že več kot 800 sončnih ur, kar krepko presega povprečje med letoma 1971 in 2000. Ker je pred nami še nekaj sončnih dni, lahko že zdaj z veliko gotovostjo rečemo, da se bo letošnje poletje uvrstilo med pet najbolj sončnih poletij v zgodovini meritev. Tudi sicer Slovenija spada med bolj obsijane države v Evropi, zato ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Ali veste, kaj vse vpliva na trajanje sončnega obsevanja in kje v Sloveniji so najboljši pogoji za obratovanje sončnih elektrarn?

Zemlja se okoli svoje osi vrti hitreje, leto 2021 bo krajše kot običajno

09. 01. 2021 18.07

Znanstveniki so ugotovili, da se naš planet v zadnjem letu vrti hitreje kot se je kdajkoli v zadnjih 50 letih. Posledično so dnevi za milisekunde krajši. 19. julij 2020 je bil tako najkrajši dan, odkar opravljajo izjemno natančne meritve. Od dolgoletnega povprečja je odstopal za kar 1,4602 milisekunde.

Poslastica za opazovalce nočnega neba: Lunin mrk tisočletja in najsvetlejši Mars v zadnjih 15 letih

10. 07. 2018 06.00

Spektakularno predstavo na nebu bomo v Evropi lahko spremljali 27. julija. Takrat se nam obeta najdaljši lunin mrk, ki bo trajal kar uro in 43 minut. V isti noči bo tudi Mars najsvetlejši v zadnjih petnajstih letih. Fotografi in ljubitelji nočnega neba zato nikar ne zamudite te priložnosti.

Slovenija upravičeno dežela na sončni strani Alp

19. 04. 2018 17.08

Slovenija z okoli dva tisoč sončnimi urami na leto spada med bolj osončene države v Evropi in ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Sončno sevanje je edini vir energije na Zemlji, ki žene vremenske procese, z njegovo energijo pa bi v samo nekaj urah lahko pokrili letno potrebo po energiji na svetu.

Kitajska vesoljska postaja odslužila svoje

01. 04. 2018 12.06

Tianngong-1 ali 'Nebeško palačo' so v Zemljino orbito poslali leta 2011. Gostila je lahko po enega astronavta, pet let kasneje pa je končala svojo misijo. Potem so kitajski upravljavci s postajo izgubili stik in s tem tudi nadzor.

FOTO: Cassini razkrival Saturnove skrivnosti. Največja presenečenja so ga čakala pri Saturnovih lunah

14. 09. 2017 06.30

Po 20 letih se končuje ena najbolj plodnih vesoljskih misij Cassini - Huygens, katere tarča so bili Saturn in njegove lune. Misija je poskrbela za vzemirljive novice o jezerih in morjih metana in etana na Titanu, vodni pari na Enkeladu in pogojih, primernih za razvoj življenja. Sonda je razkrila vso lepoto šestkotnika na severnem polu in obročev, odkrila je nove lune in še veliko več …

Življenje na planetu Proksima b? Težko ... 

01. 08. 2017 17.40

Planet Proksima b je od nas oddaljen le štiri svetlobna leta in je od svoje zvezde oddaljen na ravno pravšnji razdalji za obstoj tekoče vode in posledično za razvoj življenja. A znanstveniki opozarjajo, da je treba upoštevati še druge pogoje, kot je denimo obstoj atmosfere. Zdaj ugotavljajo, da rdeče pritlikavke morda le niso najbolj gostoljubne in prijazne do svojih planetov. 

'Podnebne spremembe so dejstvo in tisti, ki tega ne verjamejo, niso le skeptiki, ampak zanikajo obstoj znanosti'

21. 03. 2017 11.21

Znanstveniki, ki so sodelovali pri pisanju poročila o ekstremnih vremenskih razmerah v letu 2016, vsi po vrsti opozarjajo, da so podnebne spremembe dokazljivo dejstvo. "Človekov vpliv na okolje postaja vedno bolj očiten", opozarjajo strokovnjaki in dodajajo, da bodo vremenske katastrofe še bolj pogoste, če ne bomo stopili skupaj in začeli varovati naš planet.

Po 33 letih: na nebu bo 'super krvava Luna'

27. 09. 2015 09.20

Luna bo v tej noči najbliže Zemlji in bo delovala za 30 odstotkov svetlejša in kar 14 odstotkov večja kot v najbolj oddaljenem položaju od Zemlje. Ob "super krvavi Luni" pa bo nebo postreglo tudi z Luninim mrkom.

FOTO in VIDEO: 'Kot bi gledali Mars'

16. 06. 2011 04.23

V noči na četrtek se je na nebu odvijal pravi spektakel. Polna luna se je namreč ovila v toplo rdečkasto barvo in na plano poleg astronomov zvabila tudi številne romantike. Goreči mesec, ki je jemal dih, smo opazovali tudi mi.

Popoln lunin mrk viden tudi v Sloveniji

15. 06. 2011 08.52

V Sloveniji smo lahko občudovali popoln lunin mrk. Gre za pojav, pri katerem luna zaide v Zemljino senco. Posebnost tega mrka je, da luna potuje skoraj v sredini Zemljine sence, tako da mrk traja zelo dolgo.

FOTO: Luna v Zemljini senci

16. 08. 2008 18.26

Lunin mrk je astronomski pojav, pri katerem se Zemlja nahaja točno med Soncem in Luno oziroma Luna zaide v Zemljino senco.

Posnetki Saturnove lune Titan

27. 10. 2004 00.00

Vesoljska sonda Cassini je začela na Zemljo pošiljati bližnje posnetke velike Saturnove lune Titan.