amputacije

Obljuba Maticu in drugim: država bo uredila kritje zdravljenja z genskimi zdravili

21. 02. 2025 10.25

V Društvu Viljem Julijan so v začetku februarja začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila stroške zdravljenja za otroke z redkimi boleznimi. Njihovo pobudo je sedaj podprla tudi predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki jim je obljubila, da se bo zavzela za ureditev ustrezne zakonodaje, ki bo to omogočila. Ob sprožitvi pobude so sicer z ministrstva za zdravje sporočili, da je financiranje zdravil za redke bolezni v Sloveniji dobro urejeno in da si nekateri bolniki oz. njihovi starši želijo zdravljenja z zdravili, ki sploh še niso registrirana.

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno

28. 01. 2025 11.49

"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

Otroku v roki počila pirotehnika: 'Posledice bodo žal trajne'

31. 12. 2024 07.56

Uporaba pirotehničnih izdelkov ni šala. To je včeraj ponovno dokazala huda nesreča, ki se je zgodila na območju Ljubljane. Otrok je skušal prižgati pirotehnično sredstvo, ki sprva ni delovalo, nato pa mu je eksplodiralo v rokah. Ljubljanski policisti so sporočili, da je otrok pri tem utrpel zelo hude poškodbe. Stanje otroka, ki je utrpel trajne posledice, je po besedah vodje urgentnega kirurškega bloka na UKC Ljubljana Uroša Tominca stabilno.

Priklenjeni na postelje, v plenicah in brez protibolečinskih sredstev med operacijami

21. 05. 2024 08.06

Zdravstveni delavci v Izraelu so izdali marsikatero skrivnost iz vojaških bolnišnic v državi. Povedali so, da so palestinski priporniki iz Gaze velikokrat priklenjeni na bolniške postelje, imajo zavezane oči, včasih so goli in prisiljeni nositi plenice. Operativni postopki naj bi se velikokrat izvajali kar brez protibolečinskih sredstev, kar pripornikom povzroča "nesprejemljivo veliko bolečine".

Ledena NFL tekma terjala več amputacij med navijači

09. 03. 2024 10.54

Tekma končnice lige ameriškega nogometa NFL med Kansas City Chiefs in Miami Dolphins se je za več navijačev, ki so 13. januarja kljub izjemnemu mrazu prišli spodbujat svoje moštvo, v nadaljevanju spreobrnila v zdravstveno kalvarijo. Zaradi ozeblin so jim namreč morali amputirati prste.

Tragedija na rojstnodnevni zabavi pri Lukovici: raketa ubila 56-letnico

15. 01. 2024 07.54

Mirno naselje pri Lukovici so v nedeljo zvečer napolnili zvoki gasilskih in reševalnih siren. Izstreljeno pirotehično sredstvo je namreč spremenilo smer in priletelo v 56-letno domačinko. Poškodbe so bile zanjo usodne, umrla je na kraju dogodka. Neuradno naj bi na praznovanju rojstnega dne 37-letnik prižgal raketo, ki pa je po spremembi smeri v zraku priletela v njegovo mamo. Družinska tragedija, ki je pretresla tako sokrajane kot tudi prostovoljne gasilce, je prvi primer smrti zaradi pirotehnike v Sloveniji.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

'V členu preživetja so pomembni vsi – od laika do zadnje službe'

09. 09. 2023 08.32

"Moj otrok! Moj otrok!" "Pomagajte, padel je!" "Ne diha!" Takšni kriki so minuli konec tedna odzvanjali na Jezerskem. Reševalci so hiteli na pomoč s čolnom, na nebu je krožil vojaški helikopter, na terenu ob tem tudi kar 19 ekip prvih posredovalcev. A na srečo je šlo tokrat zgolj za zaigrane scenarije reševanj, ki pa so bili sicer, kot je poudaril glavni organizator že šestega tekmovanja prvih posredovalcev Dejan Rogelj, zelo realni. Ekipe so se namreč pomerile v reševalnih akcijah, s katerimi se pogosto srečujejo tudi v resničnem življenju.

Bi znali pomagati ponesrečencu?

27. 05. 2023 07.00

Za prebivalce v odročnih krajih, ko o življenju in smrti odločajo minute, so izjemno pomembni prvi posredovalci, ki jih je v Sloveniji že več kot 10.000. Gre za ljudi, ki praviloma nimajo zdravstvene izobrazbe, a se odzovejo na poziv dispečerske službe in odhitijo na kraj nesreče. Da bi pokazali, kako pomembno je, da v kritičnih situacijah, ko nekdo potrebuje našo pomoč, ohranimo trezno glavo, v Društvu prvih posredovalcev pripravljajo tudi izobraževanja, s pomočjo katerih bo morda rešeno še kakšno življenje.

Pozabljena begunska kriza: 'Država se pretvarja, kot da trupel ni tam'

25. 01. 2023 11.14

Humanitarne organizacije opozarjajo, da je belorusko-litovska meja 'prekrita s trupli migrantov'. Kot trdijo, naj bi se nanje obrnilo več družin, ki so za svojci na območju povsem izgubile sled. "Kar se dogaja, ostaja v ozadju. Begunci se ne želijo posebej izpostavljati," dodajajo organizacije, hkrati pa opozarjajo, da so tisti, ki so jim zavrnili prestop meje, verjetno zmrznili zaradi hudega mraza.

Osemletnik brez roke v procesu rehabilitacije, nova nesreča na območju Logatca

13. 12. 2022 08.24

Mlajši osebi na območju Logatca je v roki eksplodiralo pirotehnično sredstvo in jo huje poškodovalo. Reševalci so jo odpeljali v UKC Ljubljana, njeno življenje ni ogroženo. Policija vse okoliščine dogodka še preiskuje. O aktualni temi uporabe pirotehničnih sredstev pa so spregovorili tudi na skupni novinarski konferenci UKC Maribor in policijske uprave Maribor. Izpostavili so, da je na njihovem območju v začetku leta brez roke ostal le osem let star deček.

Talibani izvedli prvo javno usmrtitev po prevzemu oblasti

07. 12. 2022 14.57

V mestu Farah na zahodu Afganistana so javno usmrtili Afganistanca, obsojenega zaradi umora, so sporočile talibanske oblasti. Gre za prvo uradno potrjeno tovrstno usmrtitev v državi, odkar so se talibani avgusta lani vrnili na oblast.

V eksploziji na severu Afganistana več kot 15 mrtvih

30. 11. 2022 13.38

V eksploziji, ki je odjeknila v medresi oziroma višji verski šoli v mestu Ajbak na severu Afganistana, je bilo ubitih najmanj 16 ljudi, vsaj 24 pa je ranjenih, so sporočili iz ene tamkajšnjih bolnišnic. Žrtve so bile večinoma običajni ljudje in otroci. Vzrok eksplozije za zdaj ni znan, prav tako ni še nihče prevzel odgovornosti zanjo.

V Afganistanu bodo tatovi lahko javno usmrčeni, kamenjani in bičani

15. 11. 2022 14.19

Afganistanski vrhovni vodja Hibatula Ahundzada je ukazal polno izvrševanje šeriatskega prava, ki vključuje tudi javne usmrtitve, kamenjanja, bičanja in amputacije udov tatov.

Francoz na poti do preobrazbe v 'črnega nezemljana' prestal ekstremni poseg

26. 11. 2021 13.32

33-letni Anthony Loffredo, ki v želji po popolni preobrazbi telesa posega po ekstremih, pravi, da je po zadnjem posegu šele na tretjini svoje začrtane poti. Projekt Črni nezemljan, kot ga je poimenoval, na Instagramu spremlja kar 797 tisoč sledilcev, ki z grozo opazujejo rezultate njegovih nenavadnih odločitev.

Hospitaliziran še eden od članov ekipe filma Rust, gre za ugriz strupenega pajka

09. 11. 2021 11.47

Jason Miller, ki je sodeloval na snemanju vesterna, kjer je umrla direktorica fotografije, je v bolnišnici. Zaradi nekroze in sepse po ugrizu strupenega pajka se zdravniki s številnimi operacijami trudijo rešiti njegovo roko pred amputacijo.

Talibani na trgih obesili trupla domnevnih ugrabiteljev: 'To je opozorilo ostalim'

25. 09. 2021 21.25

Čeprav talibani, odkar so znova prevzeli oblast v Afganistanu, tokrat obljubljajo milejšo obliko svoje vladavine, njihova dejanja kažejo nasprotno. Srhljivi prizori tokrat prihajajo iz mesta Herat. Na tamkajšnji trgih so razobešena moška trupla. Talibani pravijo, da so ubili domnevne ugrabitelje, njihova mrtva telesa pa da so "opozorilo ostalim".

Talibani napovedujejo: Kazni z usmrtitvami in amputacijami se bodo nadaljevale

24. 09. 2021 21.16

Nekdanji talibanski zloglasni vodja verske policije je sporočil, da se bodo pod njihovo vladavino v Afganistan znova vrnile ekstremne kazni, kot so eksekucije in amputacije udov. Se pa te zdaj morda ne bodo izvajale v javnosti, kot so se med prejšnjo njihovo vladavino v devetdesetih letih. O tem njihova vlada še razpravlja.

Afganistan: Kaj čaka ljudi, ki bodo živeli v novem režimu?

15. 08. 2021 13.58

Talibani so v zadnjem tednu zavzeli skoraj celoten Afganistan, nadzorujejo več kot polovico večjih mest v državi. Kako so videti prevzemi mest in kaj čaka ljudi, ki bodo živeli v novem režimu? Ko so prišli v njegovo mesto, so 17-letniku v roke potisnili orožje in ga prisilili v napad na policijsko postajo. Ženskam se bo medtem pisalo slabše kot pričakovano, za zdaj kaže, da ne bodo smele hoditi ne v šole ne v službe. Še isti dan, ko so talibani prispeli v Kabul, so prebarvali reklamne oglase z ženskami.

Zaradi poškodb po napadu psa poginil priljubljeni tjulenj po imenu Freddie Mercury

26. 03. 2021 16.02

Priljubljeni tjulenj, ki so ga Londončani ljubkovalno oklicali za Freddieja Mercuryja, je poginil. Na obrežju Temze ga je namreč napadel pes, poškodbe pa so bile tako hude, da so se veterinarji odločili, da je najbolj humano, da ga evtanazirajo. Napad zdaj preiskuje celo policija, britanska javnost pa zbira podpise pod peticijo, s katero zahtevajo sankcije za neodgovorno lastnico, ki je psa spustila s povodca. Ta se je sicer za nepremišljeno potezo že opravičila, a Londončanov to ne zadovolji. Prepričani so namreč, da se bo "zaradi statusa in denarja izognila sankcijam". Gre namreč za znano in vplivno odvetnico.

Zakaj je za sladkorne bolnike pedikura pomembna?

14. 11. 2020 16.26

Potem ko je vlada prejšnji teden dovolila obratovanje pedikerjev, so z novim zaostrovanjem ukrepov to dejavnost znova zaprli, saj gre po mnenju vlade za nenujno dejavnost. Tisti, ki potrebujejo pedikuro, med njimi tudi sladkorni bolniki, bodo tako morali z njo počakati vsaj še 14 dni, ko bi vlada lahko znova sprostila nekatere ukrepe. A profesionalna nega nog in zgodnje prepoznavanje sprememb lahko preprečita hude zaplete pri sladkornih bolnikih.

Slovenec sodeloval pri odkritju, ki bo milijonom spremenilo življenje

13. 11. 2020 12.57

Izjemen dosežek, pri katerem je sodelovalo tudi slovensko znanje, bo bolnikom s sladkorno boleznijo močno olajšal življenje. Razvili so inzulin, pri katerem namesto dnevnega zadostuje že en odmerek tedensko. Pri kliničnem preizkušanju je sodeloval prof. dr. Andrej Janež z UKC Ljubljana ter si s tem prislužil objavo v najbolj ugledni medicinski reviji na svetu in jabolko navdiha iz rok predsednika Pahorja. "To je epohalen dosežek v svetovnem merilu," pravijo v njegovem uradu.

Igralec, ki so mu po zapletu s covid-19 amputirali nogo, se je zbudil iz kome

13. 05. 2020 08.10

Potem ko so mu po zapletu s koronavirusom morali amputirati nogo in mu vstavili začasni srčni spodbujevalnik, se je Nick prebudil iz kome. Po šestih tednih neprespanih noči in skrbi je njegova žena na Instagramu sporočila veselo novico.

Najbolj nevarne so petarde in doma narejeni pirotehnični izdelki

13. 12. 2019 13.53

Policisti v sodelovanju z zdravniki, inšpektorji, društvi za zaščito živali, gasilci in mediji tudi letos opozarjajo na posledice nepremišljene rabe pirotehnike, ki lahko posameznike zaznamuje za celo življenje. Ob tem odsvetujejo nakup pirotehničnih izdelkov prek spleta in opozarjajo na nevarnost doma izdelanih petard.

Sladkorna bolezen: 175.000 ljudi jo ima, a številni tega ne vedo

14. 11. 2019 15.36

V Sloveniji ima sladkorno bolezen okoli 175.000 ljudi, pri čemer jih okoli 15 do 25 odstotkov niti ne ve, da so bolni. Ker je zgodnje odkrivanje ključno za preprečevanje zapletov, je pomembno, da znajo predvsem v družinah prepoznati znake te bolezni. A raziskave kažejo, da te znake pri družinskemu članu opazi le petina odraslih.

'Z amputacijo se nikakor nisem mogel sprijazniti'

04. 11. 2019 11.23

Bosanski igralec Emir Hadžihafizbegović je moral avgusta na nujno operacijo, zaradi česar so bile tudi odpovedane nekatere predstave, v katerih igra. Kaj se je takrat dogajalo, kaj je bilo narobe, bosanski mediji niso poročali.

Martin svari pred pirotehniko: Ljudje misijo, da si se rešil, a to niti približno ni to

11. 04. 2019 07.20

Nepremišljena uporaba pirotehnike ima lahko usodne posledice in živi pričevalec je 16-letni Martin Bučer, ki mu je eksplozija pirotehnike hudo iznakazila obe roki. Po okrevanju in dolgotrajni rehabilitaciji na URI - Soča sedaj s svojim primerom opozarja pred nevarnostjo pirotehnike. Uporaba le-te je namreč za velikonočne in prvomajske praznike pogostejša, zato previdnost ne bo odveč.

Vročinski val v Avstraliji ne pojenja: januar najbolj vroč v zgodovini

01. 02. 2019 10.02

Medtem ko je srednji zahod ZDA že več dni v primežu polarnega mraza, se v Avstraliji soočajo z enim najhujših vročinskih valov v zgodovini. Avstralski meteorologi so sporočili, da je bil januar najtoplejši doslej in hkrati opozorili, da bodo poletja na južni polobli zaradi globalnega segrevanja vedno bolj vroča, če države ne bodo ukrepale.

Kajenje lahko pripelje celo do amputacije udov

16. 03. 2018 18.40

Vsak šesti prebivalec po 55 letu ima periferno arterijsko bolezen, ki se v petih odstotkih kaže v obliki občasnega šepanja, lahko pa privede tudi do amputacije. V Sloveniji je v tem najbolj resnem stadiju kritične ishemije nog od 1.000 do 2.000 pacientov letno. Zato so zelo pomembni preventivni žilni pregledi in akcije, kakršne že pet let opravljajo v šempetrski bolnišnici.

Reševalec z Nanga Parbata: Izbrati smo morali osebo, za katero je bilo bolj verjetno, da bo preživela

04. 02. 2018 16.27

Reševalci, ki so z ''Ubijalske gore'' reševali francosko alpinistko in poljskega alpinista, so se morali soočiti s težko odločitvijo. ''Ko smo zapuščali Nanga Parbat, smo vedeli, da se bo vreme le še slabšalo. Vedeli smo, da se ne bomo vrnili po Tomeka, da ne bomo imeli priložnosti,'' je opisal eden od štirih poljskih reševalcev.