ana medved

Skrivnostni prebivalci Ljubljanskega barja

15. 05. 2025 08.16

Če bi se lahko usedli v časovni stroj, bi si upali oditi 6600 let v preteklost? In sicer na Ljubljansko barje? Videli bi, da je bilo življenje takrat precej manj divje, kot si ga morda predstavljamo. Takrat je Ljubljansko barje prekrivalo veliko jezero, ob njem pa so živeli koliščarji, skrivnostno ljudstvo, za katerega ni čisto jasno, od kod je prišlo in kam je odšlo. Pred dvema letoma pa so se ponovno vrnili. Pa čeprav v prenesenem pomenu, in sicer v obliki koliščarskega naselja v naravni velikosti, ki ga je vredno obiskati tudi zato, ker lahko človek ob sprehodu po barju, če le odpre oči in ušesa, prisostvuje pravim koncertnim ptičjim arijam, tudi tistih ptic, ki so lani odšle na prezimovanje, pa so se prav v teh tednih že vrnile.

Kljub višinski bolezni, medvedom in napačnim zemljevidom osvojile Lalung

09. 10. 2024 19.04

6243 metrov je visoka gora v indijski Himalaji, ki je ni uspelo preplezati še nikomur. Tako je vsaj veljalo do 14. septembra, ko sta na vrh prvi na svetu prišli dve slovenski alpinistki. Konec avgusta so se štiri dekleta odpravila na prvo žensko alpinistično odpravo po osamosvojitvi Slovenije na najvišje gorovje na Zemlji. Dve sta se morali zaradi višinske bolezni ustaviti še pred vrhom, dvema je uspelo. Od zmedene indijske planinske zveze, ki je imela o slabo raziskani dolini Lalung in njenem gorovju nepopolne zemljevide, in odpihnjenih šotorskih palic vse do višinske bolezni in predčasnega odhoda domov, saj so jih pregnali medvedi. Dekleta so doživela še marsikaj, občutkov ob zgodovinskem dogodku pa še niso uspela povsem urediti.

Slovenci na SP v sprintu na mirnih vodah do dveh finalnih nastopov

23. 08. 2024 19.42

Samarkand v Uzbekistanu gosti svetovno prvenstvo v sprintu na mirnih vodah. Prvi dan je bil uspešen tudi za slovenske predstavnike, saj so si priveslali dva finalna nastopa. Uspešna sta bila ženski dvojec na 200 metrov ter mešani dvojec na 500 metrov.

Največ padavin padlo na območju Uršlje gore, poteka sanacija po ujmi

29. 07. 2024 06.05

Poplavljeni objekti, odkrite strehe, sproženi zemeljski plazovi, podrta drevesa ... Takšen je izkupiček neurij, ki so v nedeljo popoldan in zvečer udrihala po Sloveniji. Skoraj leto dni od lanske poletne ujme sta tako glavnino fronte prejeli prav območji Črne na Koroškem in Logarska dolina. Večerna nevihtna fronta je medtem divjala na zahodu države, kjer pa sicer po doslej zbranih podatkih ni bila tako huda. Z Goriške sicer poročajo o požaru, ki ga je pod Skalnico zanetil udar strele, a je že pogašen. Gasilci na terenu še vedno sanirajo škodo po neurju, največ padavin je sicer padlo na območju Uršlje gore.

Nakup medicinske opreme: 'S preprostim manevrom privarčevali 13 milijonov evrov'

11. 03. 2024 06.30

Kakšne so provizije oziroma kako donosen je pravzaprav posel posredništva zdravil in medicinske opreme pri nas? Da so prihranki, ko govorimo o večstomilijonskih letnih nabavah v našem zdravstvu, mogoči, za 24UR Forum med drugim pripovedujeta šef nabave največje bolnišnice v državi Drago Kreš in šef gradbenega podjetja GH Holding Blaž Miklavčič, ki sicer uvaža tudi magnetne resonance. Dobavitelji v zdravstvu bodo še ena od žgočih tem nocojšnjega 24UR Foruma (NE)JAVNO ZDRAVSTVO – posebne oddaje, ki si jo boste lahko ob 20. uri ogledali na POP TV.

Anja Osterman zaradi nosečnosti izpušča sezono

26. 04. 2023 13.50

Anja Osterman, prvo ime sprinterske reprezentance v kajaku in kanuju, se bo letos poleti preizkusila v novi vlogi, saj s partnerjem Alanom Apolloniem, nekdanjim reprezentantom v sprintu na mirnih vodah, pričakujeta naraščaj. Tako bo Ostermanova izpustila letošnjo sezono. Ne bo je v boju za mesta v slovenski reprezentanci, ki sprinterje na mirnih vodah čaka v četrtek na Bledu, kjer bodo izbirne tekme potekale v okviru državnega prvenstva za člane.

Vse povsod naenkrat veliki zmagovalec oskarjev

13. 03. 2023 05.05

V gledališču Dolby v Los Angelesu je na 95. podelitvi oskarjev smetano kipcev prejel film Vse povsod naenkrat, ki so ga proglasili za najboljši film – za režijo in izvirni scenarij sta oskarja prejela Daniel Kwan in Daniel Scheinert, za najboljšo igralko so nagradili Michelle Yeoh, za igralca pa Brandona Fraserja. Veliki zmagovalec je tako Vse povsod naenkrat, ki je od enajstih nominacij prejel sedem oskarjev.

Lukanova na 10 km postavila slovenski rekord, Kobe in Kršinarjeva prva na 21 km, Kenijec prvi na 42 km

24. 10. 2021 13.38

Kenijca Ernest Kibet Tarus (2:22:39) in Kwamboka Momanyi Grace (2:38:10) sta zmagala na 42 km na 25. Volkswagen ljubljanskem maratonu, a sta bila v odsotnosti elitnih tekačev daleč od rekordnih dosežkov. Slovenska maratonska naslova sta osvojila drugouvrščena Anja Fink (2:45:29) in z osebnim rekordom Janez Mulej (2:28:07), ki je bil tretji. Prijavljenih je bilo 5326 tekačev iz 45 držav na 42, 21 in 10 km ter na 21 km na vozičkih z ročnim pogonom. Na startni črti jih je bilo skupaj 4414, od tega 563 maratoncev in 125 maratonk na najdaljši razdalji.

Gino Tadej Podgornik

31. 08. 2021 05.00

Nekaj izkušenj s kmečkimi opravili ima, njegovo najljubše pa je gnanje krav v planine. Kmetije se veseli, saj komaj čaka, da se odklopi od zunanjega sveta. Pravi, da je sveže samski, tako da mu trenutno ni do zapletov pred kamerami in v šovu. Najbolj se boji začetne nevednosti, hkrati pa ravno to v njem vzbuja veliko navdušenje. Pravi, da strategije nima in da se bo prepustil toku. Prizna, da se je v šov prijavil zaradi nove izkušnje in denarne nagrade.

Špela Ponomarenko Janić državna prvakinja še na 500 metrov

09. 08. 2020 17.47

V Murski Soboti je potekal še drugi tekmovalni dan državnega prvenstva v sprintu na mirnih vodah. V konkurenci kajakašic na 500 metrov si je naslov prvakinje priveslala Špela Ponomarenko Janić, med kajakaši je bil najboljši Rok Šmit, med kanuisti pa Dejan Jakomin.

Z elektronskimi bolniškimi listi bi prihranili 11,5 milijona evrov

20. 01. 2020 15.51

Papirnati bolniški list se bo s februarjem dokončno poslovil, potem ko je ZZZS v sodelovanju z izvajalci zdravstvenih storitev z novim letom uvedel elektronski obrazec. Ocenjuje, da se bo zaradi konca administrativnih ovir nabralo okoli 11,5 milijona evrov prihranka. Papirnato obliko bodo zdravniki izdajali le še v posebnih primerih.

Javni opomin zdravnici zaradi smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici

04. 10. 2019 16.27

Zdravniška zbornica Slovenije je zdravnici Maji Merkun in nekdanjemu predstojniku ginekologije v trboveljski bolnišnici Miroslavu Jurci po smrti dvojčkov v začetku januarja 2016 izrekla opomin. Po oceni senata sta zdravnika poklic opravljala v nasprotju s pravili znanosti in stroke, kar je povzročilo poslabšanje zdravja ali celo smrt bolnika.

ZZS: Za izvedbo nadzora nismo imeli zagotovljenih finančnih sredstev

20. 09. 2019 14.59

Na zaslišanju pred posebno komisijo DZ, ki preiskuje odgovornost za napake v programu zdravljenja otrok s prirojeno srčno napako, je nekdanja državna sekretarka ministrstva za zdravje Ana Medved obtožila zdravniško zbornico, da niso izpeljali niti enega nadzora vprašljivih smrti in hudih telesnih poškodb. Na ZZS odgovarjajo, da za to niso imeli potrebnih finančnih sredstev.

Aktivisti medvedki naredili medvedjo uslugo: še bolj razdražena in prestrašena

26. 06. 2019 19.36

Medvedja saga se nadaljuje. Potem ko so se včeraj na Vrhu nad Želimljami zbrali aktivisti proti odstrelu medvedje družine in s hrupom želeli medvedki z mladiči prihraniti srečanje z lovskimi puškami, so s tem njej in vaščanom naredili medvedjo uslugo. Medvedka je zaradi hrupa aktivistov še bolj prestrašena in razdražena, sporočajo lovci.

Raiven: Pomirjena, ker si drzne biti drugačna

22. 03. 2019 14.14

Raiven se je vrnila na "kraj zločina", saj je v SiTi Teatru nazadnje nastopila leta 2017, tokrat pa v imenu nove EP izdaje REM. Na vrnitev so opozarjali tudi rumeni trakovi za njo, ki so bili slogu policijskih. V enournem nastopu se ji je pridružila tudi godalca in plesalca ter DJ-ka.

Kakšno je skrivno življenje medveda?

07. 03. 2019 21.03

Strokovnjaki so življenje najbolj nevarne zveri v Sloveniji prvič preverili v praksi. Krpanu, mrcini z okolice Postojne, so namestili posebno video ovratnico in ga mesec dni spremljali. Ugotovili so, da medved večino svojega časa porabi za iskanje hrane, najraje pa ima žuželke, maline in kakšen kos mrhovine.

Kokalj in Mišmaševa zmagala na 10 km, Puhar in Kršinarjeva pa na 21 km, poglejte rezultate

28. 10. 2018 09.23

Jan Kokalj in Maruša Mišmaš sta po pričakovanju ubranila lanski zmagi v teku na 10 km na 23. Ljubljanskem maratonu. Kokalj je slavil s časom 31 minut in 45 sekund, Mišmaševa pa s 35:07.

V zadnjih letih manj 'obiskov' zveri

28. 10. 2018 17.27

Slovenija ima največjo reprodukcijo medvedov na svetu. V zadnjih desetih letih smo razvili zelo dober sistem preprečevanja škod. V štirih letih nam je v okviru projekta Slowulf uspelo škodo zmanjšati za kar 74 odstotkov. Gre za dosežek, ki odmeva tudi v svetu. Zato so te dni k nam na izmenjavo izkušenj in dobrih praks prišli strokovnjaki iz Švice, Nemčije, Češke, Lihtenštajna, Bosne in Francije.

Sindikalna vojna se zaostruje, padale bodo tožbe in ovadbe

19. 10. 2018 15.50

Na Sindikatu železničarjev Slovenije se še bolj zaostruje, saj po našem včerajšnjem razkritju zapisnika postaja jasno, da zdaj obstajata dva sindikata z istim imenom – oba trdita, da sta legitimna. Novo vodstvo staremu očita netransparentnost in avtoritarno vodenje Alberta Pavliča, staro vodstvo pa trdi, da za vsem tem stoji Silvo Berdajs.

Kdo vse od funkcionarjev prejema nadomestilo plače?

17. 10. 2018 08.01

17 nekdanjih poslancev še vedno prejema nadomestilo plače. Prav tako sedem nekdanjih državnih sekretarjev, medtem ko za nadomestilo ni prosil nobeden od nekdanjih ministrov Cerarjeve vlade.

Lovci bi lahko odstrelili 70 medvedov več kot lani

24. 08. 2018 19.39

Število medvedov pri nas iz leta v leto narašča. Strokovnjaki z ministrstva za okolje in prostor zato predlagajo povečanje odstrela. Lovci bi lahko od oktobra do konca septembra 2019 odstrelili 175 medvedov, kar je 70 več kot lani. Povečuje se tudi število volkov, vendar odstrela ne bodo povečali. Predlog mora potrditi še vlada.

'Zdi se, da so bile nekatere odločitve sprejete brez resne strokovne analize'

16. 08. 2018 15.25

Inštitut je bil ustanovljen brez izpolnjevanja pogojev, ki se zahtevajo za začetek opravljanja zdravstvene dejavnosti, ugotavljajo pri varuhu človekovih pravic. Hkrati pozivajo k čimprejšnji zagotovitvi primerne oskrbe otrok s prirojenimi srčnimi napakami. V Zdravniški zbornici Slovenije medtem poudarjajo, da je njihova vloga pri tem ves čas transparentna in usmerjena v urejanje razmer.

Poslanci podprli dopolnitve zakona, ki bo olajšal zaposlitve zdravnikov iz držav zunaj EU

10. 07. 2018 18.07

Poslanci so na izredni seji podprli dopolnitve zakona o zdravniški službi, ki bodo olajšale zaposlitve zdravnikov iz držav zunaj EU. S tem želijo rešiti problem pomanjkanja domačih strokovnjakov na področju otroške kardiologije. Dopolnitve zakona je podprlo 48 poslancev, proti jih je glasovalo 12.

Kljub kritikam poslanci potrdili prihod tujih zdravnikov

05. 07. 2018 18.40

Skupni odbor DZ je brez glasu proti podprl dopolnitve zakona o zdravniški službi, s katerimi želi vlada oz. ministrstvo za zdravje zaradi pomanjkanja domačih strokovnjakov na področju otroške kardiologije olajšati zaposlitve strokovnjakov iz držav izven EU. Poslanska razprava je ob tem postregla s številnimi kritikami na račun ministrstva.

Prvi julij ni prinesel niti administrativnega začetka delovanja inštituta za otroške srčne bolezni

01. 07. 2018 11.31

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Ana Medved je 11. maja zagotovila, da bo Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni začel delovati najpozneje 1. julija, torej danes. Slab mesec pozneje je le še zagotovila, da bo inštitut do 1. julija "v celoti administrativno vzpostavljen", kar pa se je tudi izkazalo za nerealno.

Tuje zdravnike bodo lažje zaposlovali. Dobnikar: Tik pred potrditvijo sodelovanje še z nekaj zdravniki iz ZDA

28. 06. 2018 14.20

Po novem bo lahko minister za zdravje v izjemnih primerih izdal odločbo, s katero bodo lahko zdravniki specialisti, ki imajo pridobljeno poklicno kvalifikacijo v tretji državi in imajo posebno strokovno znanje, opravljali zdravstvene storitve v Sloveniji. Z novelo se sicer mudi zaradi razmer na otroški kardiologiji ljubljanske pediatrične klinike. Dobnikar je pozdravil spremembo zakonodaje, ki jim bo omogočila hitro zaposlitev strokovnjakov iz ZDA.

Dva strokovnjaka iz ZDA in en iz BiH pripravljeni operirati naše otroke, a se zapleta zaradi birokracije

22. 06. 2018 15.04

Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni je potrdil sodelovanje z ameriškima strokovnjakoma s področja otroške kardiologije in otroške srčne kirurgije, z njimi pa je pripravljen sodelovati tudi strokovnjak iz BiH. Ker pa trojica ni iz EU, bo potrebno po hitrem postopku spremeniti zakon o zdravniški službi.

Na izredni seji obmetavanje z očitki in pridobivanje političnih točk na račun bolnih otrok

22. 05. 2018 14.05

Poslanci so se sestali na izredni seji, na kateri so razpravljali o razmerah v otroški srčni kirurgiji. Sklicatelji seje, SDS in NSi, so ministrici v odhajanju Milojki Kolar Celarc in vladi očitali (nezadostno) ukrepanje na tem področju. Nasprotno pa so leteli očitki, da sklicatelji seje na račun bolnih otrok pridobivajo politične točke.

Svet pacientov podprl načrt UKC za reševanje kadrovske stiske na otroški kardiologiji

18. 05. 2018 17.25

S programom zdravljena otrok s srčnimi boleznimi na oddelku za otroško kirurgijo kirurške klinike in v službi za kardiologijo pediatrične klinike se je seznanil tudi svet pacientov UKC Ljubljana. Prizadevanja stroke in vodstva za ureditev razmer na omenjenih oddelkih podpira v celoti.

SDS in NSi zahtevata izredno sejo DZ o zdravljenju otrok s prirojenimi srčnimi napakami

14. 05. 2018 13.30

V poslanskih skupinah SDS in NSi so vložili zahtevo za sklic izredne seje Državnega zbora, na kateri bi obravnavali izredne razmere na področju zdravljenja otrok s prirojenimi srčnimi napakami. Z enim od predlaganih sklepov se zavzemajo za to, da vlada takoj pripravi nabor nujnih sanacijskih ukrepov.