analiza plač

Je neoliberalni udar strl delavske pravice?

12. 04. 2025 11.03

Prostotržni paket reform, ki ga pogosto derogatorno imenujemo neoliberalizem, ima različne družbene posledice. Zniževanje obdavčitve bogatašev in omejevanje socialne države je en vidik, ki povečuje neenakosti. Drugi sestavni del neoliberalnih politik je rahljanje omejitev pri mednarodnem trgovanju, kar povečuje umore. A učinki niso zgolj negativni. Tretji obraz neoliberalizma – deregulacija – jih presenetljivo pomaga zmanjševati. Celo zahtevne mere revščine, t. i. relativna revščina, se lahko zaradi nekaterih omenjenih politik zmanjšajo.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

GZS: Dodatni davki in prispevki bodo zaposlenim odnesli od 2100 do 5200 evrov

18. 02. 2025 13.11

Plače v Sloveniji so med davčno najbolj obremenjenimi, kar znižuje življenjski standard in slabi konkurenčnost gospodarstva, so opozorili v GZS. Vladi na tem področju predlagajo več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne plače ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost. Njihova analiza je pokazala, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi uvedenih dodatnih davkov in prispevkov v obdobju od leta 2023 do 2026 izgubili od 2100 do 5200 evrov neto.

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo

04. 11. 2024 16.31

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

Kdaj bo RZS na ravni slovenskega rokometa?

24. 10. 2024 12.46

4. mesto slovenske moške rokometne reprezentance na olimpijskih igrah. Izjemno izenačeno državno prvenstvo. Gradnja zgodbe velikega Slovana. Pozitivni impulzi za lepši jutri slovenskega rokometa, ki pa mu odgovorni stežka sledijo.

Finančni POPkast: Gospodarski obeti in analiza tveganj

19. 09. 2024 07.00

Centralne banke so začele s ciklom nižanja obrestnih mer, inflacijski pritisk tako v ZDA kot v Evropi popušča tudi zaradi Kitajske, ki ji proizvodnja počasneje raste od pričakovanj, kar vpliva na nižjo ceno nafte in posledično na nižjo stopnjo inflacije.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav

27. 01. 2024 14.41

Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Zakaj je v predalu obtičala soudeležba delavcev pri dobičku in lastništvu podjetja?

18. 01. 2024 06.00

Več denarja v državnem proračunu, več možnosti nagrajevanja zaposlenih in možnost, da delavci postanejo solastniki podjetij. Ne zgodi se velikokrat, da se tako podjetniki kot sindikati strinjajo, še manjkrat je na istem bregu tudi resorno ministrstvo. Pa se vseeno zatakne. Zakaj že najmanj od jeseni na mizi čaka nov zakon o udeležbi delavcev pri dobičku in opcijskem nagrajevanju, se sprašuje gospodarstvo, če pa je v celoti usklajen tako s sindikati kot z gospodarskim ministrstvom?

Predlog Sodnega sveta za Švarc Pipanovo pričakovan in legitimen

12. 01. 2024 07.45

Predsednik Sodnega sveta Vladimir Horvat je dejal, da bodo najkasneje do torka na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti določb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki urejajo plače sodnikov. Ob tem bodo podali predlog, da ustavno sodišče določi način izvršitve junijske odločbe o plačah sodnikov. Predlog je za pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan pričakovan in popolnoma legitimen.

Banka Slovenije znižala napoved letošnje rasti na 1,3 odstotka

20. 12. 2023 11.21

Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti znižala na 1,3 odstotka, potem ko je junija napovedovala dvoodstotno rast. Napoved za prihodnje leto je ohranila nespremenjeno pri 2,2 odstotka, za 2025 pa jo je zvišala za 0,1 odstotne točke na 2,3 odstotka. Inflacija naj bi letos znašala 7,2 odstotka, prihodnje leto pa tri odstotke.

'Nihče ne mara davkov, ampak pogovarjajmo se o tem, zakaj smo katerega uvedli'

05. 12. 2023 06.00

Ogroženih je 50 tisoč delovnih mest, ki jih slovenskim podjetjem zagotavlja partnerica Nemčija, čakajo nas za 80 odstotkov višji računi za elektriko, zmanjšuje se prehranska varnost države. Na vse to in še več je vlado Roberta Goloba opozorilo 15 gospodarskih združenj, ki že vse leto opozarjajo tudi na tako imenovano davčno reformo iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki, zadnjega je vlada napovedala z davkom na dohodek pravnih oseb.

Zavarovalnice lani s 180 milijoni evrov dobička, a premije se dražijo

06. 10. 2023 06.00

Zavarovalništvo je močna gospodarska panoga, vsako leto se v njej "obrne" več milijard evrov denarja. Lani so zavarovalnice ustvarile skupaj skoraj 180 milijonov evrov dobička, člani uprav štirih največjih zavarovalnic, ki obvladujejo več kot 80 odstotkov trga, pa so prejeli več kot štiri milijone evrov bruto. Zavarovalnice imajo v lasti tudi za 6,6 milijarde različnih naložb. Zavarovanja se dražijo, v zadnjem letu bolj od rasti plač in inflacije. Bodo letošnja izplačila škod v prihodnjem letu pognala premije v nebo? Si bomo ob vse višjih premijah lahko zavarovanje privoščili tudi v prihodnje?

Avto zasut osem metrov globoko, zavarovalnica zahtevala, da ga poslikajo

05. 10. 2023 06.00

Pretresljiva zgodba družine Jelšnik Kovač, ki je v poplavah in zemeljskem plazu izgubila vse – hišo, opremo, kmetijo – se nadaljuje. Tri hektarje velik plaz je uničil tudi avto. Zasul ga je osem metrov globoko, do njega še danes ne morejo. Ko je Janez Jelšnik prijavil škodo, mu je zavarovalnica dejala, da potrebuje fotografijo avtomobila s štirih strani. Mu je zavarovalnica priznala popolno škodo oz. t. i. totalko? Na kaj moramo biti pozorni, ko sklepamo avtomobilska zavarovanja? Zakaj zavarujemo bolj vozila kot hiše? Zakaj bodo avtomobilska zavarovanja še dražja?

Preobrat: visokega dviga plač vodilnim v SDH ne bo

15. 05. 2023 17.32

Dvočlanska uprava SDH, ki jo sestavljata predsednik Žiga Debeljak in član Janez Tomšič, je nadzornemu svetu predlagala preklic uskladitve plač, po kateri so se prejemki obeh močno zvišali in ki je razburila tudi člane vladne koalicije. Nadzorni svet, ki sicer vztraja, da je s potrditvijo višjih plač deloval skrbno, je pobudo sprejel.

Umetna inteligenca je za človeštvo izziv in hkrati velika priložnost

15. 04. 2023 12.58

Biotehnologija, medicina, farmacija, kemija so med znanstvenimi vejami, ki so s pomočjo umetne inteligence, že dosegle velike preboje. Tehnološka scena je vsak teden bogatejša za stotine, kmalu tudi tisoče novih rešitev, posledično so številne panoge na prepihu. Toda, kot napovedujejo nekateri slovenski znanstveniki, ki delujejo v polju umetne inteligence, bi človeštvo lahko s pomočjo nove tehnologije, ki je obnorela svet, pospešilo znanstvene preboje, hkrati pa izboljšalo delo in dvignilo kakovost življenja.

Čas kupcev, ki ne potrebujejo kredita: 'Kupujejo zlato in nepremičnine'

03. 04. 2023 06.18

Streha nad glavo je za Slovenca s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. V lanskem letu so se cene stanovanj zvišale za 19 odstotkov, cene hiš pa za 12. Banke zvišujejo obrestne mere – januarja je fiksna obrestna znašala 3,8 odstotka, v enakem obdobju lani pa 1,7 odstotka. Zmanjšala se je kreditna sposobnost velikega dela prebivalstva. Ljubljana se spreminja v mesto premožnih, kjer cena za kvadratni meter stanovanja sega vse do 12.000 evrov. Kupujejo zdaj tisti s kovčki gotovine? Ponudbe je premalo, povpraševanja pa preveč. Pa je res tako? V interesu zasebnih investitorjev ni, da bi gradili več, poudarja arhitekt Miloš Kosec.

PSS: Na ta način policisti nikoli ne bomo prišli do poštenega vrednotenja dela

15. 03. 2023 07.56

Na anomalije policijskih plač, kjer prihaja do tega, da so podrejeni uslužbenci bolje plačani od šefov, direktorjev ali celo vodstva Policije, zaposleni opozarjajo že več let. Dogaja se tudi, da tisti, ki napredujejo na višje funkcije, dobijo nižjo plačo, kot so jo imeli prej.

Ljubljanskim mestnim svetnikom opomin zaradi glasovanja o nagradi ZD Ljubljana

10. 03. 2023 09.15

Po seji izvršnega odbora stranke Gibanje Svoboda je predsednik stranke Robert Golob sporočil ključne točke sestanka, ki so se nanašale na položaj upokojencev v Sloveniji ter mestni občini Ljubljana in Maribor. Konkretneje je naslovil glasovanje ljubljanskih mestnih svetnikov glede nagrade direktorici ZD Ljubljana, ki jim je stranka izrekla opomin. Kot je pojasnil, svetniki niso glasovali v skladu z vrednotami Gibanja Svoboda. Komentiral pa je tudi pismo direktorjev javnih zdravstvenih zavodov, ki da zaradi plačnih nesorazmerij razmišljajo o odstopu: "Grožnja z odstopom je otročja. 2000 zdravnikov ima višjo plačo od mene, pa zaradi tega ne razmišljam, da bom s 1. aprilom odstopil."

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?

22. 02. 2023 08.43

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Sindikati zdravstva in socialnega varstva: napoved protestnega shoda ostaja

15. 02. 2023 14.07

Vlada ter sindikati zdravstva in socialnega varstva so se sestali na pogajanjih o novem plačnem stebru za zdravstvo. Vladna stran po srečanju izjav ni dajala, v sindikatih so pojasnili, da jim je bila danes predstavljena primerjalna analiza plač v Evropi, natančnejša izhodišča bodo dobili v začetku prihodnjega tedna.

Analiza trga dela: dve tretjini podjetij do poletja napovedujeta dvig plač

15. 02. 2023 09.47

159 slovenskih podjetij, ki je bilo vključenih v raziskavo, je razkrilo svoje napovedi glede gibanja plač in zaposlovanja v prvi polovici letošnjega leta. Kar dve tretjini teh napovedujeta povišico za zaposlene, 57 odstotkov podjetij pa bo več zaposlovalo kot odpuščalo.

Spremembe javnega plačnega sistema: 'Nihče ne bo na slabšem kot sedaj'

09. 02. 2023 17.06

Vladna stran je izhodišča za reformo plačnega sistema v javnem sektorju predstavila sindikatom. Med glavnimi cilji plačne reforme bodo zagotovitev ustreznega plačila zaposlenim v javnem sektorju, povečanje učinkovitosti javnega sektorja ter zagotavljanje kakovostnih in dostopnih javnih storitev. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob tem izpostavila, da "nihče ne bo na slabšem, kot je sedaj". Sindikati pa po predstavitvi nastopajo nekoliko zadržano. Kot ugotavlja vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, je pri izhodiščih "še veliko nejasnosti".

'Na stotine milijonov se brez nadzora pretaka po zdravstvenem sistemu'

19. 01. 2023 06.02

Tretji vrh koalicije v času, ko nam zdravstvo razpada, ko sindikati javnega sektorja zahtevajo višje plače, upokojenci pa višjo izredno uskladitev pokojnin. Ob tem pa resna opozorila iz podjetniških vrst, da vlada troši denar, ki ga ni, in s strani fiskalnega sveta, ki vlado opozarja, da naj javnemu sektorju ne popušča preveč, če želi, da proračun ostane vsaj približno vzdržen. Več kot dovolj iztočnic za pogovor s predsednikom vlade Robertom Golobom, ki je po koalicijskem vrhu sporočil: koalicija gre enotno v zdravstveno reformo, stanje v zdravstvu je slabše od pričakovanega.

Nepremičninski trg: že zaznan padec transakcij, nekoliko nižje tudi cene

06. 09. 2022 11.33

Slovenske stanovanjske nepremičnine so med dražjimi na svetu, a so v drugem četrtletju letošnjega leta na nepremičninskem trgu že zaznali stagnacijo. Ajda Mrzel Kaluža (Arvio) je na seminarju Partners in dime predstavila sveže podatke in razkrila, da je že zaznano zmanjšanje števila transakcij, prav tako je zaznan padec cen. Glede dolgoročnih napovedi pa pravi, da situacije, ko so bile sklenjene transakcije celo višje od oglaševanih, zagotovo ne bo več.

'Govoriti, da zdravniki pri koncesionarjih delajo samo za profit, je nesprejemljivo'

14. 07. 2022 06.00

Levica v svojem ideološkem boju ne popušča, tudi čez trupla bolnikov, pravi kirurg onkolog Erik Brecelj. Interventni zakon ministrstva za zdravje za skrajševanje čakalnih vrst so po rekordnih sedmih urah in serijskem vlaganju amandmajev na matičnem odboru poslanci potrdili, a med drugim brez podpore Levice. Da so v tej že začeli novo predvolilno kampanjo, so jim očitali celo koalicijski partnerji v stranki Svoboda, z Levico se je v nekaterih točkah presenetljivo strinjala celo SDS. Kaj na vse to, tudi na kritike stroke, pravi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan?

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'

09. 07. 2022 07.00

Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

Komisija DZ želi inšpekcijski nadzor zaradi diskriminacije pri izplačilih božičnic

10. 02. 2022 15.42

Komisija DZ za peticije je v nadaljevanju nujne seje o vprašanju diskriminacije pri izplačilih božičnic inšpektoratu za delo predlagala, da letos izvede akcijo nadzora na tem področju. Ministrstvo za delo pa je pozvala k izvedbi analize o vrstah in pogostosti plačne diskriminacije zaposlenih na podlagi osebnih okoliščin.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Milijoni si dopusta ne morejo privoščiti: 'Počitnice ne bi smele biti luksuz za redke'

07. 08. 2021 17.13

Raziskava Evropske konfederacije sindikatov je pokazala, da si več kot polovica delavcev z nizkimi prihodki ne more privoščiti enotedenskih počitnic stran od doma. Čeprav so počitnice v zadnjem desetletju postale dostopnejše, večina družin z nizkimi dohodki še vedno ostaja brez njih. Med njimi je največ prebivalcev Italije, enotedenskega dopusta pa si ne more privoščiti tudi 48 odstotkov Slovencev.