andreja

Sampras premagal Agassija
06. 09. 2001 00.00
Ameriški teniški igralec Pete Sampras je na odprtem prvenstvu ZDA v New Yorku premagal Andreja Agassija z izidom 6:7 (7), 7:6 (2), 7:6 (2) in 7:6 (5).

Putin stopnjuje pritisk
05. 09. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je po pozivu vpletenih strani Andreju Vdovinu, ruskemu odposlancu za Bližnji vzhod, naročil naj nemudoma odpotuje na Bližnji vzhod. V napadu izraelske vojske na poslopje palestinskih enot Force-17 pa je bila ranjena ena oseba.

Tudi v opoziciji za Nato
22. 08. 2001 00.00
Nova Slovenija ima vstop v EU in zvezo Nato za prioriteti, vendar opozarjajo na premalo poudarjene koristi vstopa v Nato. Podobnega mnenja so tudi v SLS+SKD, ki pa zagovarjajo predhodne referendume.

Festival Brežice 2001
15. 07. 2001 00.00
V brežiškem gradu se je v začel Festival Brežice 2001, ki je v petih letih prerasel v odmeven evropski festival klasične glasbe. Vrednost podobnih prireditev na Slovenskem je v pozdravnem nagovoru poudarila ministrica za kulturo Andreja Rihter, ki je izdvojila prizadevnost organizatorjev ter zagotovila, da bo ministrstvo tudi v prihodnje podpiralo podobne kulturne dogodke. Pred prvim koncertom je bila tudi podelitev letošnjega Hišnega viteškega reda festivalske dame. Dosedanjima prejemnikoma Jožetu Avšiču in ljubljanski županji Viktoriji Potočnik se je zaradi izrednih zaslug za razvoj in utrjevanje festivala pridružil brežiški župan Vladislav Deržič. Zaslužnim posameznikom je za utrditev festivala svoja priznanja podelil tudi Posavski muzej Brežice. Festival, katerega država partnerica je letos Nizozemska, njegov pokrovitelj pa je predsednik vlade Janez Drnovšek, je odprl Ferdo Pinterič, predsednik upravnega odbora brežiškega festivala.

O ustanavljanju novih občin
13. 07. 2001 00.00
V ZLSD so že leta 1994 opozarjali, da težnja po prevelikem drobljenju občin ni dobra, ta trend se je ponovil leta 1998, vse pa kaže, da bo tudi zadnje preoblikovanje mreže občin potekalo podobno. Kot je povedal poslanec ZLSD Bojan Kontič, zato pozdravljajo odločitev ministrstva za notranje zadeve, ki bo vladi predlagalo, naj dosledno upošteva zakonske pogoje za ustanavljanje občin tako glede števila prebivalcev kot tudi vseh ostalih pogojev. Kontič je opozoril, da je nesprejemljivo, da kar 95 sedanjih občin od 192 ne zadovoljuje kriterija 5000 prebivalcev. Problem je tudi v tem, da je zakon o financiranju občin "pozival" krajevne skupnosti k preoblikovanju v občine, saj so lahko pridobile predvsem več sredstev za infrastrukturo. Po prepričanju ZLSD so zato nujne spremembe tega zakona v smeri nagrajevanja občin, ki so pripravljene na povezovanje.

Odločitvi ministrstev na podlagi zakonov
11. 07. 2001 00.00
Tako je bila ministrica za kulturo Andreja Rihter v komentarju skopa in je zgolj pojasnila, da izhaja odločitev o zavrnitvi zahtevka za vrnitev Blejskega otoka v naravi iz tega, da je slednji "zavarovan s strani ministrstva za kulturo po zakonu o varovanju kulturne dediščine in prav tako po zakonu o naravni kulturni dediščini, kar potem varuje tudi vse ostale predpise". Njen ministrski kolega Franc But pa je zatrdil, da kasneje sprejeti zakoni - v tem primeru zakon o ohranjanju narave iz leta 1999 - ne morejo posegati retrogradno nazaj v že pridobljene pravice, omenjeni zakon pa sicer govori o omejitvah v pravnem prometu, kar po njegovih besedah denacionalizacija ni.

Ključno vprašanje je meja s Hrvaško
09. 07. 2001 00.00
S sobotno sejo sveta SDS, ki po odločitvi na majskem kongresu postaja najpomembnejši strankin organ med kongresoma, se je zaokrožil proces sprememb v stranki, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik SDS Janez Janša. Svet je sicer za svojega predsednika izvolil Milana Zvera, za podpredsednika stranke Miho Brejca in Andreja Bručana, glavni tajnik pa ostaja Dušan Strnad. V stranki po Janševih besedah tudi razmišljajo, da bi uvedli novo funkcijo političnega tajnika.

Likovna delavnica v Brdih
06. 07. 2001 00.00
V Šmartnem v Goriških Brdih se bo danes začela vsakoletna likovna delavnica, ki jo ob tečajih, potekajočih med letom, oganizira Javni sklad RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti. Namenjena je tistim ustvarjalcem, ki jih mikajo aktualni problemi sodobne likovne prakse. Letošnje delavnice se bodo pod mentorskim vodstvom akademskega slikarja Dušana Fišerja udeležili Andrej Božič s Ptuja, Stanka Golob z Grahovega ob Bači, Lojze Kalinšek z Brnika, Danica Kravanja iz Kobarida, Vanja Repič iz Domžal, Tomaž Skulj iz Ljubljane in Stojan Špegel iz Šoštanja. Svojo ustvarjalnost bodo brusili do 15. julija, ko se bodo z deli, nastalimi na delavnici, predstavili na razstavi v galeriji Slikarske hiše v Šmartnem.

Država podcenjuje prostovoljno delo
04. 07. 2001 00.00
Armada prostovoljcev, ki delujejo v preko 15.000 društvih, in katerih število gre v sto tisoče, predstavlja izjemen narodov potencial, ki je v mnogih dejavnostih nepogrešljiv. Država bi morala zato v prihodnje ovrednotiti delo društev ter ga vzpodbujati s koncesijami ter davčno zakonodajo. Načrtno uvajanje prostovoljnega dela je prej značilnost razvitih držav, slovenska država pa prostovoljstva še vedno ni dojela, saj raje zaupa uradnikom v ministrstvih, društva pa smatra le kot porabnike proračunskega denarja, je na posvetu Prostovoljno delo - stanje, rezultati, perspektive, ki sta ga ob letošnjem mednarodnem letu prostovoljcev organizirala državni svet in Svet društvenih organizacij Slovenije (SDOS) povedal predsednik SDOS Marjan Jemec.

Konoplja.org v Celju
02. 07. 2001 00.00
Nad Mladinskim centrom v Celju so danes odprli informacijsko pisarno Konoplje.org., ki kot nevladna organizacija deluje na področju zmanjševanja škodljivih posledic drog. Ob tej priložnosti so predstavili dve novi zloženki: za starše in varno uporabo konoplje, ki sta izšli v nakladi 5.000 izvodov. Obe zloženki je pregledal tudi Urad RS za droge, ki je soglašal z njihovo izdajo. Ob začetku novega šolskega leta bodo zloženki distribuirali prek šol in centrov za socialno delo. Aleksander Urbančič pa je kot samozaložnik predstavil slovensko izdajo Velike knjige o konoplji, ki ponuja številne informacije o tej rastlini. Na novinarski konferenci je sodelovala tudi Andreja Jezernik, urednica konopljine spletne strani, ki je poudarila, da njihovo spletno stran, ki je bila postavljena pred šestimi meseci, mesečno obišče 15.000 internetnih obiskovalcev.

Skrita vojna Andreja Lovšina
27. 06. 2001 00.00
Andrej Lovšin, nekdanji direktor varnostnih organov ministrstva za obrambo (VOMO), predhodnika sedanje obveščevalno varnostne službe (OVS), je na novinarski konferenci ob izidu svoje knjige Skrita vojna: spopad varnostno-obveščevalnih služb povedal, da je knjiga zahvala vsem, ki so z obveščevalnimi podatki v letih 1990 in 1991 pomagali ustvariti realno sliko o JLA in na ta način slovenskemu vodstvu pomagali do sprejetja pravih odločitev. Knjiga govori o varnostno-obveščevalnem delu v okviru takratnega republiškega sekretariata za ljudsko obrambo, o postavitvi samostojnega slovenskega sistema varnostno-obveščevalne službe in te dogodke umešča v širši politični okvir. Knjiga ne daje odgovorov, kdo je bil v spopadu obveščevalnih služb uspešnejši, te si bo moral bralec poiskati sam, je še povedal Lovšin.

Jehart zamenjal Kocbeka
22. 06. 2001 00.00
Načelnik Generalštaba Slovenske vojske brigadir Ladislav Lipič je danes sprejel brigadirja Andreja Kocbeka in brigadirja Alojza Jeharta. Brigadir Jehart je v Bruslju novi vodja vojaškega predstavništva pri Stalni misiji Republike Slovenije pri Natu. Na tem mestu je zamenjal brigadirja Andreja Kocbeka, ki je bil vodja od leta 1998. Brigadir Kocbek pa je prevzel delo vojaškega predstavnika pri Stalni misiji Republike Slovenije pri Evropski uniji.

Rihtarjeva zaključila obisk na Madžarskem
21. 06. 2001 00.00
Ministrica za kulturo Andreja Rihter, ki je danes sklenila dvodnevni uradni v Budimpešti, in njen gostitelj, madžarski minister za nacionalno kulturno dediščino Zoltan Rockenbauerj sta izrazila podporo kvadrilateralni pobudi na področju prevajanja, katere pobudnica je bila Slovenija.

Večina proti noveli zakona
18. 06. 2001 00.00
Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo , ki ga je državni zbor sprejel 19. aprila. Poldrugi milijon volilnih upravičencev je imel možnost odločati o potrditvi oziroma zavrnitvi z zakonom določene novosti, po kateri naj bi v prihodnje pravico do umetne oploditve imele tudi ženske brez partnerja.

Končano zgodovinsko srečanje
17. 06. 2001 00.00
Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Van Damme zaupa Putinu
15. 06. 2001 00.00
Belgijski igralec in zvezdnik ameriških akcijskih filmov je v Sočiju ob Črnem morju, kjer poteka mednarodni filmski festival, po poročanju ruskih medijev izjavil, da zaupa v rusko sposobnost in ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu.

Češki Lek praznuje
13. 06. 2001 00.00
Ljubljanska farmacevtska družba Lek letos praznuje kar nekaj obletnic delovanja na svojih ključnih trgih v tujini, med njimi je tudi 10. obletnica delovanja družbinega podjetja na Češkem. Po besedah direktorja Leka za srednjo in vzhodno Evropo Andreja Prade je češki trg z več kot 10 milijoni prebivalcev zahteven trg, zato si bo ljubljanska družba prizadevala za zvišanje svojega tržnega deleža na omenjenem trgu. To pa naj bi dosegli s krepitvijo navzočnosti na češkem trgu, povezovanje z drugimi češkimi farmacevtskimi družbami in z nekaterimi novimi investicijami. Lek trenutno z 1,7-odstotnim tržnim deležem zaseda 14. mesto, med 300 farmacevtskimi podjetji, ki so navzoči na češkem trgu.

Hartmanova potegavščina
08. 06. 2001 00.00
V Kranju se je nadaljevalo sojenje dvema članoma t.i. gorenjske heroinske naveze- Ivanu Vodniku in Andreju Klemenečiču, a bolj kot zaradi tega je bilo na sodišču napeto zaradi napovedanega prihoda prvoobtoženega Andreja Hartmana, ki je decembra lani pobegnil iz hišnega pripora. Zaradi Hartmana, ki naj bi svoj prihod napovedal v pismu sodnici kranjskega sodišča in odvetniku, je na sodišču kar mrgolelo kriminalistov.

Slovenija bo članica Unicefa
08. 06. 2001 00.00
V New Yorku se je končala seja izvršnega odbora Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef), katerega članica bo od januarja prihodnje leto tudi Slovenija. Seje, ki je bila namenjena pregledu rezultatov delovanja v srednjeročnem obdobju, predvsem pa pripravam na posebno vrhunsko zasedanje ZN o pravicah otrok, se je udeležila tudi predsednica slovenskega odbora Unicef Andreja Črnak Meglič.

Znani polfinalisti
06. 06. 2001 00.00
Španec Alex Corretja, 13. nosilec, se je drugič v karieri uvrstil v polfinale odprtega teniškega prvenstva Francije v Parizu. Potem, ko se je leta 1998 prebil celo do finala, si je tokratni polfinalni nastop zagotovil z zmago nad Švicarjem Rogerjem Federerjem v treh nizih s 7:5, 6:4 in 7:5. Corretja je letos v četrtfinalu ponovil uspeh iz lanske osmine finala in vnovič ugnal Federerja ter zabeležil tretjo zmago v četrtem medsebojnem srečanju. Doslej je na turnirju v Parizu igral suvereno, še najtesneje se je izšlo v prvem krogu, ko je moral z Argentincem Marianom Zabaleto odigrati vseh pet nizov za napredovanje v drugi krog.

Slab dan za Slovence v Sevilli
05. 06. 2001 00.00
Slovenski igralci badmintona so na SP v španski Sevilli v torek že končali nastope v obeh posamičnih konkurencah in med mešanimi dvojicami. Maja in Andrej Pohar sta med mešanimi dvojicami po dolgem obračunu izgubila s češkim parom Jan Vondra/Marketa Koudelkova, Majo Pohar je med posameznicami premagala Indonezijka Lidya Djaelawijaya, njenega brata pa deveti nosilec Danec Kenneth Jonassen.

Višje plače za kulturnike
04. 06. 2001 00.00
Ministrica za kulturo Andreja Rihter in predsednik sindikata Glosa Doro Hvalica sta podpisala spremenjeno in dopolnjeno kolektivno pogodbo za kulturne dejavnosti. Ministrica je po podpisu izrazila veselje ob sporazumu in željo, da bi obe strani že danes ali jutri začele plodno sodelovati pri zakonodaji, ki se tiče zaposlenih v kulturi, predvsem pa pri nadaljevanju pogajanj za boljše pogoje dela v kulturi. Tudi Hvalica je izrazil svoje zadovoljstvo, hkrati pa poudaril, da gre le za tako izravnavo plač zaposlenih v kulturi, ki bo omogočila primerljivost z ostalimi zaposlenimi v javnem sektorju.

Obe Maji na glavni turnir
04. 06. 2001 00.00
Maja Pohar in Maja Tvrdy sta se na svetovnem prvenstvu v badmintonu v španski Sevilli uspeli uvrstiti na glavni turnir v konkurenci ženskih dvojic, saj sta v odločilnem, 2. krogu kvalifikacij premagali belorusko dvojico Vlada Černiavskaja/Maria Kizil z 2:0. Manj uspeha so imeli Tvrdyjeva v posamični konkurenci ter Andrej Pohar in Miha Horvat med moškimi dvojicami. Tvrdyjeva je v drugem predkrogu z 0:2 klonila proti Indonezijki Manjushi Kanwar, Pohar in Horvat pa sta prav tako z 0:2 morala priznati premoč Kitajcema Yang Sangu in Chuan Hai Dengu. Na glavnem turnirju bo slovensko zastopstvo tako imelo štiri železa v ognju, Majo in Andreja Poharja v obeh posamičnih konkurencah ter skupaj med mešanimi dvojicami ter Tvrdyjevo in Poharjevo med ženskimi dvojicami.

Uspeh slovenskega badmintona
01. 06. 2001 00.00
Slovenska izbrana vrsta v badmintonu je na sedmem svetovnem prvenstvu mešanih ekip v Sevilli po zmagi nad Portugalsko s 3:2 osvojila 35. mesto, kar je najboljša slovenska uvrstitev v zgodovini tekmovanj za Sudirmanov pokal. Slovenija si je obstanek v peti kakovostni skupini zagotovila že z zmago nad Perujem, tokrat pa je v boju za čim višjo uvrstitev premagala še novega člana elitne skupine evropskega prvenstva, Portugalsko.

Razstava o osamosvojitveni vojni
30. 05. 2001 00.00
V prostorih Centra za vojaškozgodovinsko dejavnost (CVZD) Slovenske vojske v Ljubljani so ob deseti obletnici osamosvojitve odprli razstavo Vojna za Slovenijo 1991. Z razstavo želijo prispevati k ohranjanju spomina na pomembno obdobje slovenskega naroda in k počastitvi desete obletnice vojne za Slovenijo. Kot je ob odprtju dejal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, je Slovenija v tedanjih razmerah optimalno izkoristila svojo zgodovinsko priložnost. Pogoj za to sta bili enotnost slovenskega političnega vodstva in opora na civilno strukturo in prebivalstvo, brez česar po njegovem mnenju samostojne države ne bi bilo. Po Bavčarjevih besedah se je Slovenija ne samo izvlekla iz balkanskega kotla, ampak tudi pridružila skupnosti svobodnih evropskih narodov.

Valvasorjeva nagrada in priznanja
25. 05. 2001 00.00
Valvasorjeva nagrada in priznanja so najvišja priznanja, ki jih vsako leto podeljuje Slovensko muzejsko društvo. Valvasorjevo nagrado za leto 2000 dobi avtorska projektna skupini Muzeja novejše zgodovine Celje - Tone Kregar, Marija Počivavšek, Andreja Rihter (vodja projekta), Tanja Roženbergar Šega, Iris Zakošek - za stalno razstavo Živeti v Celju. Valvasorjeva priznanja prejmejo Martin Horvat za razstavo Mestnega muzeja Ljubljana Mesto pod muzejem, Bojana Rogelj Škafar za razstavo Ljubezen je v zraku - ljubezenska darila v slovenski tradicijski kulturi v Slovenskem etnografskem muzeju, Jože Hudales in Rudnik Velenje za Muzej premogovništva Slovenije.

Rihterjeva sprejela kitajsko delegacijo
24. 05. 2001 00.00
Na uradnem obisku v Sloveniji se med 23. in 27. majem mudi delegacija ministrstva za kulturo LR Kitajske, ki jo vodi namestnik ministra Pan Zhenzou. Kitajsko delegacijo je sprejela ministrica za kulturo Andreja Rihter, ki je po srečanju dejala, da je po po podpisu kulturnega sporazuma za kulturo, znanost in šolstvo sodelovanje na področju kulture med Slovenijo in Kitajsko zelo pestro in bogato. Dobre odnose na področju kulture bo gotovo utrdilo gostovanje zbora Carmina Slovenica na drugem festivalu mladinskih pevskih zborov na Kitajskem.

Skupna uprizoritev Amadeusa v čast SNG
22. 05. 2001 00.00
Dramski, operni in baletni ansambel Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru bodo v počastitev 80-letnice mariborskega gledališča v petek, 25. maja, premierno izvedli skupno uprizoritev dela Petra Shafferja Amadeus. Gledališko igro, ki govori o odnosu med genialnima skladateljema Wolfgangom Amadeusom Mozartom in njegovim povprečnim sodobnikom skladateljem Antoniom Salierijem, je zrežiral Sebastjan Horvat, dirigent pa bo Simon Robinson. Po njunih besedah uprizoritev ni ne drama ne opera, niti musical ali zlepljenka, pač pa predstavlja povsem nov in enkraten žanr, primeren za visok gledališki jubilej.

Slovenski policisti na Kosovu odlikovani
22. 05. 2001 00.00
Petnajst slovenskih policistov, ki od novembra lani sodelujejo v misiji Združenih narodov na Kosovu (UNMIK), je za uspešno opravljeno delo v Prištini prejelo odlikovanje Združenih narodov, ki jim ga je podelil Christofer Albiston, komisar mednarodne policije v okviru misije ZN v tej pokrajini. Slovesne podelitve odlikovanj se je udeležila tudi delegacija slovenske policije pod vodstvom namestnika generalnega direktorja policije Andreja Anžiča, ki je za 24 ur izjavil, da odlikovanja pomenijo za slovensko policijo veliko - tudi zato, ker tako slovenski policisti skrbijo ne le za nacionalno varnost ampak prispevajo tudi h globalni varnosti.

Velik uspeh Hauptmana
22. 05. 2001 00.00
Nemec Danielo Hondo je dobil še drugo zaporedno etapo na 84. kolesarski dirki po Italiji. Kolesar nemškega Team Telekoma je v ciljnem šprintu 149 kilometrov dolge tretje etape od Lucere do Potenze premagal Italijana Endrija Leoneja (Alessio) ter Slovenca Andreja Hauptmana (Vini Caldirola), ki je tako dosegel doslej najboljšo slovensko uvrstitev na znamenitem Giru. V skupnem seštevku še vedno vodi Belgijec Rik Verbrugghe (Lotto).