aprila

Cockta in Jupi tudi v ZRJ

15. 06. 2001 00.00

Kolinska že dobra dva tedna svojo Cockto in Jupi polni tudi v ZRJ. Vodilno slovensko prehrambeno podjetje Kolinska je namreč 17. aprila s podjetjem brezalkoholnih pijač Palič iz Subotice podpisalo licenčno pogodbo za polnjenje Cockte in Jupija za celotni jugoslovanski trg. Palič je s polnjenjem Cockte in Jupija začel že 30. maja, podjetji pa sta omenjeno pogodbo v četrtek na novinarski konferenci predstavili tudi jugoslovanskim novinarjem.

Koštunica o Makedoniji in Kosovu

14. 06. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je na redni mesečni novinarski konferenci spregovoril tudi o Kosovu in Makedoniji. Vnovič je ostro kritiziral ustavni okvir za Kosovo, ki ga je pripravil posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN za pokrajino Hans Haekkerup. Zavzel se je tudi za podrobno preiskavo primera tovornjaka-hladilnika, v katerem so našli trupla kosovskih Albancev, obenem pa ostro napadel javne prepire visokih policijskih in vojaških funkcionarjev v Srbiji glede odgovornosti za ta zločin.

ZRJ bo sodelovala s Haagom

14. 06. 2001 00.00

Jugoslovanska vlada je danes z večino glasov sprejela predlog zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki med drugim predvideva možnost izročitve osumljenih vojnih zločinov, pa tudi izvrševanje sodb haaškega sodišča v ZRJ. Predsednik države Vojislav Koštunica je ob tem dejal, da sprejetje zakona zagotavlja tudi obstanek ZRJ, in izrazil pričakovanje, da bo zakon potrdil tudi parlament. Ta naj bi razpravo o zakonu začel že prihodnji teden.

Reševanja Peka se nadaljuje

13. 06. 2001 00.00

Pekovi delničarji so na današnji skupščini družbe z večino glasov potrdili zmanjšanje osnovnega kapitala družbe s sedanjih 4,9 milijarde na 3,9 milijarde tolarjev, in sicer zaradi pokrivanja izgube iz preteklih let. O končni konverziji terjatev posameznih upnikov skupščina danes sicer ni razpravljala, vendar pa je nadzornemu svetu in upravi odobrila dokapitalizacijo oz. povečanje osnovnega kapitala v višini 50 odstotkov. Po mnenju predsednice uprave tržiškega Peka Marte Gorjup Brejc danes sprejeti sklepi za njih pomenijo zeleno luč v prizadevanjih, ki jih vodijo za uspešno potrditev prisilne poravnave. Uprava Peka stečaja družbe ne pričakuje, saj so tako zastavili tudi načrt finančne reorganizacije, ki pa predvideva tudi vprašanje odvečnih delavcev oz. reševanje trajno presežnih delavcev. Po napovedih predsednice uprave je teh delavcev nekaj več kot 100.

Upravno sodišče kmalu o Telekomu

13. 06. 2001 00.00

Upravno sodišče bo o predlogu za izdajo začasne odredbe za odložitev izvršbe dopolnjene odločbe ministrstva za informacijsko družbo, ki ga je konec minulega tedna na sodišče vložil Telekom Slovenije, odločilo še ta teden, je povedal predsednik upravnega sodišča Janez Breznik. Z omenjeno dopolnjeno odločbo je ministrstvo konec maja določilo cene medomrežnega povezovanja med Telekomom in novomeškim podjetjem Incotel, hkrati pa je Telekomu naložilo, da mora pogodbo z Novomeščani skleniti v 14 dneh po vročitvi odločbe.

Tudi Verheugen vpleten v poneverjanje?

12. 06. 2001 00.00

V poneverjanje denarja Evropske unije na Slovaškem naj bi bil vpleten tudi evropski komisar za širitev Günter Verheugen, piše nemški časnik Stern. Na nezakonito porabo denarja iz programa Phare se visoki funkcionarji Evropske komisije in delegacije Evropske unije v Bratislavi niso odzvali, čeprav so zanjo vedeli. Preiskava, ki se je začela aprila, po odstavitvi nekega funkcionarja, še poteka.

Odzivi na usmrtitev Timothyja McVeigha

12. 06. 2001 00.00

Tuji tisk se v današnjih izdajah odziva na včerajšnjo usmrtitev Timothyja McVeigha, ki je 19. aprila 1995 v Oklahoma Cityju izvedel teroristični napad, v katerem je umrlo 168 ljudi. Češki liberalni časnik Pravo povezuje McVeighovo usmrtitev z dogajanjem v srednjem veku, švicarski Berner Zeitung pa meni, da so McVeigha z usmrtitvijo rešili misli na njegove žrtve. Pariški levousmerjeni časnik L'Humanite opozarja, da je sedanji predsednik ZDA George Bush kot teksaški guverner zavrnil 135 pomilostitev, po ocenah danskega liberalnega časnika Politiken pa je bila usmrtitev McVeigha en velik žalosten cirkus.

Zaposleni so največje bogastvo

11. 06. 2001 00.00

Slovenski kadrovski forum je letos kot voditeljica pozdravila dr. Karen Moloney iz Velike Britanije, ki je aprila v Barceloni vodila svetovno konferenco s področja upravljanja človeških virov. Slednje se je udeležilo več tisoč menedžerjev in kadrovskih strokovnjakov z vsega sveta, medtem ko se je na Slovenski kadrovski forum prijavilo 31 podjetij.

Usmrtili Timothyja McVeigha

11. 06. 2001 00.00

V Indiani so v ponedeljek nekaj po drugi uri popoldne po srednjeevropskem času usmrtili 33-letnega Timothyja McVeigha, obsojenega bombnega napada na zvezni urad v Oklahoma Cityju. Prva usmrtitev po zvezni zakonodaji po več kot 38. letih je, po besedah očividcev, minila brez zapletov.

Guverner Gaspari v Baslu

11. 06. 2001 00.00

Guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari se z viceguvernerjem Andrejem Rantom mudi na redni letni skupščini Banke za mednarodne poravnave v Baslu. Skupščine se udeležujejo guvernerji centralnih bank vseh članic, med njimi guvernerji centralnih bank držav nekdanje Jugoslavije. V okviru tokratnega zasedanja BIS naj bi tudi uresničili dogovor o razdelitvi premoženja nekdanje SFRJ pri tej banki, ki so ga predstavniki držav naslednic nekdanje SFRJ sklenili na pogajanjih o nasledstvu aprila v Bruslju.

Evropska delegacija na Bližnjem vzhodu

10. 06. 2001 00.00

Palestinski vodja Jaser Arafat se je danes v Ramali srečal s švedskim premierom Göranom Perssonom, katerega država trenutno predseduje Evropski uniji, in z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Oba predstavnika EU naj bi se danes srečala še z izraelskim premierom Arielom Šaronom in z zunanjim ministrom Šimonom Peresom. Namen srečanj je predvsem pomagati pri krepitvi krhkega premirja med sprtima stranema, ki je nastopilo po več kot osmih mesecih krvavega nasilja.

Vohunsko letalo bodo prepeljali Rusi

09. 06. 2001 00.00

Na mednarodnem natečaju za prevoz ameriškega vohunskega letala vrste ER-3 iz Kitajske v ZDA je zmagala ruska letalska družba Paljot, so danes sporočili v Moskvi. Ameriško vohunsko letalo je od 1. aprila na kitajskem otoku Hainan, kjer je zasilno pristalo po trčenju s kitajskim lovcem. Na natečaju, ki ga je razpisalo ameriško vojno letalstvo, je sodelovalo več svetovno znanih letalskih družb, vendar so se Američani na koncu odločili za rusko letalsko družbo. Kot je povedal vodja družbe Paljot, bodo ameriško letalo prepeljali z ruskim transportnim letalom vrste antonov-124 Ruslan, ki zmore edino na svetu prepeljati tako težak tovor, kot so tanki ali vojaška letala.

Ekološka tržnica v Ljubljani

09. 06. 2001 00.00

Na Pogačarjevem trgu v okviru Cenralne ljubljanske tržnice je danes zaživela tržnica z ekološkimi pridelki, na kateri bodo kupci lahko kupovali certificirana živila ekološkega porekla znamke Bioda, pridelana in predelana v skladu s standardi Zveze združenj ekoloških kmetov Slovenije, ter pridelke s kmetij, ki se najmanj dve leti ukvarjajo z ekološko pridelavo.

Zavrnitev Estradine prošnje

09. 06. 2001 00.00

Sodišče na Filipinih je danes zavrnilo prošnjo nekdanjega filipinskega predsednika Josepha Estrade, ki je trenutno v vojaški bolnišnici, za odreditev hišnega pripora. Pristojni sodniki so povedali, da v primeru nekdanjega predsednika filipinsko pravo ne predvideva hišnega pripora. Poudarili so tudi, da so pred zakonom vsi ljudje enaki.

Predsedniki o gradnji skupne Evrope

08. 06. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan se udeležuje dvodnevnega srečanja štirinajstih predsednikov srednjeevropskih držav, ki poteka v italijanskem kraju Verbania ob jezeru Lago Maggiore. Na letošnjem, že osmem srečanju, bodo predsedniki tradicionalno govorili o vlogi srednjeevropskih držav pri gradnji skupne Evrope. To bo tudi priložnost za izmenjavo pogledov na aktualna dogajanja v Evropi, ob robu pa je pričakovati številne dvostranske pogovore.

Razprava o usodi Peka

07. 06. 2001 00.00

Pogajalska skupina ministrstva za gospodarstvo, v katero sta bila imenovana dva neodvisna zunanja strokovnjaka, in vodstvo Alpine se danes v Žireh pogovarjata o nadaljnji usodi tržiškega Peka oz. o pogojih, pod katerimi je Alpina pripravljena Peko prevzeti. Kot so poudarili na ministrstvu, je današnja seja prehodne narave, zato ne želijo dajati o poteku pogovorov nobenih izjav, obenem pa so poudarili, da bo v roku meseca dni znano ali bo podjetje še naprej poslovalo, ali pa bo šlo v stečaj. Po besedah predsednika uprave Alpine Martina Kopača bodo na današnjem srečanju določili datum za nadaljnje pogovore.

Sprejeli zakon o manjšinskem šolstvu

07. 06. 2001 00.00

Avstrijski parlament je danes soglasno sprejel zakon o manjšinskem šolstvu. Parlament je s tem zadostil zahtevam avstrijskega ustavnega sodišča, ki je 17. aprila odločilo, da se mora dvojezični pouk na avstrijskem Koroškem uvesti tudi v četrti razred osnovnih šol. Dvojezični pouk na avstrijskem Koroškem je doslej potekal le do tretjega razreda, od jeseni naprej pa bodo učenci pouk v slovenskem in nemškem jeziku poslušali tudi v četrtem razredu osnovnih šol.

Dosegli dogovor o vrnitvi letala

07. 06. 2001 00.00

Kitajski in ameriški pogajalci so se včeraj dogovorili o tem, kako bodo razstavili in v ZDA prepeljali ameriško izvidniško letalo EP-3, ki je po trčenju s kitajskim lovcem 1. aprila zasilno pristalo na južnokitajskem otoku Hainan. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Sun Yuxi ni pojasnil tehničnih podrobnosti dogovora, potrdil pa je, da so se priprave na vrnitev letala začele in da so ameriški predstavniki že odpotovali na Hainan. Po besedah predstavnika ameriškega veleposlaništva v Pekingu bodo razstavitev letala nadzirali štirje ameriški strokovnjaki, ki so na Kitajsko prispeli minuli teden. Zaenkrat ni znano, kdaj naj bi letalo odpeljali iz Kitajske.

Iz vojašnice ukradli puške

06. 06. 2001 00.00

Poldrugo leto po veliki kraji orožja iz postojnske vojašnice, smo ponovno priča kraji v vojaškem objektu. Za zdaj še neznani storilci so iz celjske vojašnice ukradli štiri avtomatske puške. Vojaška policija in obveščevalno varnostna služba dogodek že preiskujeta. Odnesena količina orožja sicer ni tako velika kot je bila v Postojni, a ponovno odpira vprašanje varovanja vojaških objektov pri nas. Zaradi koristi preiskave so pristojni s podatki zelo skopi.

Aprilski primanjkljaj nižji kot lani

05. 06. 2001 00.00

Slovenija je aprila izvozila za 753,86 milijona dolarjev, uvozila pa za 838,79 milijona dolarjev blaga. Blagovni primanjkljaj je znašal 102,93 milijona dolarjev, pokritost uvoza z izvozom pa je dosegla 87,7-odstotka. V primerjavi z istim mesecem lani se je aprilski izvoz, izražen v dolarjih, okrepil za 8,7 odstotka, uvoz pa je bil višji za 2,3 odstotka.

20 let od razkritja AIDS-a

05. 06. 2001 00.00

Danes mineva 20 let, odkar so v javnosti razkrili prve primere in podrobnosti skrivnostne bolezni, ki so jo poimenovali AIDS. Že aprila leta 1984 so v Združenih državah Amerike razglasili, da bodo cepivo proti AIDS-u začeli preizkušati v roku dveh let, ustreznega cepiva pa do danes še ni.

V Peruju zmagal Toledo

04. 06. 2001 00.00

Na včerajšnjih predsedniških volitvah v Peruju je zmagal 55-letni ekonomist Alejandro Toledo. Po preštetih 70 odstotkih glasov je Toledo dobil 51,58 odstotkov, njegov nasprotnik, socialdemokrat in nekdanji predsednik Alan Garcia pa 48,42 odstotka. Toledo bo nasledil kontroverznega Alberta Fujimorija, ki so ga odstavili novembra lani, pet mesecem za tem, ko je na volitev uspel dobiti še tretji predsedniški mandat. V prvem krogu volitev, 8. aprila, je Toledo zbral 36,51 odstotka, Garcia pa 25,78 odstotka. Toledo bo tako prvi perujski predsednik indijanskega porekla. Lani je Toledo izgubil predsedniške volitve proti Albertu Fujimoriju, ki je tedaj že tretjič zaporedoma postal predsednik. Po tem pa je zaradi obtožb o poneverbi volitev odstopil in celo pobegnil iz države. Po Toledovem mnenju je prav regularnost letošnjih volitev razlog za njegovo zmago. Njegov dvainpetdesetletni nasprotnik Alan Garcia je bil perujski predsednik med leti 1985 in 1990, ko je bila država v veliki ekonomski krizi. Tako kot Toledo je tudi Garcia v predvolilnem nastopanju obljubljal višje plače, nova delovna mesta in več demokracije. Tesni rezultat je bolj posledica apatičnosti volilcev, za katere so to že četrte volitve v zadnjih štirinajstih mesecih. Aprila je Toledo zmagal v prvem krogu volitev, vendar tedaj ni uspel doseči praga 50 odstotkov glasov. Po Fujimorijevem pobegu je v Peruju vrši dolžnosti začasnega predsednika Valentin Paniagua, starejši diplomat, ki po nekaterih javnomnenjskih raziskavah kotira višje kot katerikoli od dveh kandidatov.

Lafarge lani uspešno

04. 06. 2001 00.00

Največji svetovni proizvajalec gradbenega materiala, francoska družba Lafarge, je lani prodala za 12,2 milijarde evrov izdelkov, medtem ko je še leta 1999 njena prodaja znašala 10,5 milijarde evrov. Lansko poslovno leto je bilo za Lafarge pomembno predvsem zaradi znatne rasti prihodkov v okoljih, ki niso bila vedno najbolj ugodna, so sporočili iz podjetja.

Segundo odpovedal koncerte

04. 06. 2001 00.00

Sloviti kubanski pevec Compay Segundo, član zasedbe Buena Vista Social Club, je zaradi težke bolezni odpovedal vse letošnje koncerte, je sporočila münchenska koncertna agencija Tollwood.

Šuštarju odpravili hišni pripor

01. 06. 2001 00.00

Boris Šuštar, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za gospodarske dejavnosti, je na prostosti, saj so mu namreč v včerajšnjem nadaljevanju sojenja na ljubljanskem okrožnem sodišču zaradi domnevnega jemanja podkupnine in izsiljevanja odpravili hišni pripor, v katerem je bil od 26. aprila. Nenavadno je, da je odpravo hišnega pripora predlagal tožilec Fišer, saj po njegovem mnenju to ni imelo nobenega smisla. Fišer je povedal, da je sodišče med hišnim priporom Šuštarju odobrilo sedem izhodov, na obravnavi je celo dejal, da so ga videli v Ljubljani na dan Gira d'Italia, Šuštar pa naj bi imel za vse izhode odredbo sodišča - zato je tožilska kritika ciljala ravno na sodišče.

Sporazum Makedonije z EU

01. 06. 2001 00.00

V veljavo danes stopa začasni sporazum o implementaciji trgovinskega dela sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, ki sta ga Evropska unija in Makedonija podpisali aprila letos. Obe strani bosta na ta način takoj začeli izpolnjevati trgovinske obveznosti, ne da bi čakali na dokončno ratifikacijo sporazuma. Slednjega sta Evropski parlament in makedonsko sobranje že ratificirala, čaka pa ga še potrjevanje v nacionalnih parlamentih držav članic.

SCT bo gradil v Italiji

31. 05. 2001 00.00

Ljubljansko podjetje SCT je sklenilo pogodbo za gradnjo novega trgovskega centra Integrato v občini Tržič v Italiji. Investitor je Alicom, vrednost del, ki jih bo opravil SCT, pa znaša 4,1 milijarde lir. Rok za dokončanje celotnega objekta je konec aprila 2002, SCT pa bo konstrukcijo postavil do 26. oktobra letos, so sporočili iz podjetja SCT.

Mesec dni dlje v vesolju

31. 05. 2001 00.00

Ameriška vesoljska agencija NASA bo prihodnja dva poleta vesoljskih raketoplanov Atlantis in Discovery proti Mednarodni vesoljski postaji (MVP) preložila za približno tri tedne. Odločitev so sprejeli zaradi težav z novo 600 milijonov dolarjev vredno in 17,6 metra dolgo kanadsko mehanično roko Canadarm 2, ki so jo na postajo dostavili aprila in je še vedno ne morejo upravljati. Canadarm 2 je odločilnega pomena za prihodnje sestavljanje MVP. Zaradi preložitve poletov bo sedanja posadka MVP ostala v vesolju skoraj mesec dni dlje kot je bilo načrtovano.

Mejak pojasnjuje

30. 05. 2001 00.00

Vodja slovenske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije Miran Mejak je v zvezi z izjavo pomočnika jugoslovanskega finančnega ministra in vplivnega člana skupine gospodarskih strokovnjakov G-17 Veroljuba Dugalića, da je jugoslovanska delegacija na pogajanjih na Dunaju "vsilila stališče, da se je mogoče pogovarjati samo, če bodo tudi druge udeleženke priznale, da je nasledstvo postopek, ki traja od aprila 1992, dejal, da na Dunaju o tem niso govorili.

Majcen vnovič suspendiran

30. 05. 2001 00.00

Mednarodna plavalna zveza (FINA) je Plavalno zvezo Slovenije (PZS) obvestila, da je slovenski daljinski plavalec Igor Majcen vnovič suspendiran. Na osnovi odločitve Mednarodnega arbitražnega razsodišča za šport (CAS) je Majcnu prepovedan nastop vse do 15. julija 2002. Pri Igorju Majcnu so na tekmi svetovnega pokala 8. avgusta 1999 v Braziliji našli sledi prepovedanega poživila nandrolon.