arheološka najdišča

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi

16. 03. 2025 21.48

Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?

29. 12. 2024 07.57

Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'

28. 12. 2024 10.15

Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Peklenska vročina v Grčiji, v enem dnevu izbruhnilo 48 požarov

18. 07. 2024 19.29

Vročinski val, ki traja od začetka julija, je v velikem delu Grčije dosegel nov višek. Pristojni so nanj glasno opozarjali, saj je lahko takšna vročina tudi smrtonosna. Olajšanja ni niti ponoči, ko se temperature gibljejo nad 30 stopinjami Celzija.

Bi bili povsem sami na Akropoli? Za 5000 evrov je to mogoče

04. 07. 2024 08.11

Akropola v Atenah, ki velja za enega najbolj obiskanih starodavnih spomenikov na svetu, poslej ponuja zasebne obiske za 5000 evrov. Zasebne obiske Akropole so napovedali že lani, kar je sprožilo številne polemike.

Izginili med vročino: v Grčiji pogrešanih več turistov, na Tenerifu iščejo najstnika

19. 06. 2024 15.28

Na grških Kikladih poteka iskanje dveh Francozinj in upokojenega namestnika ameriškega šerifa. Vročina, v kateri se je nedavno znašla Grčija, je sicer terjala že pet smrtnih žrtev. Slednje še toliko bolj skrbi grške reševalne službe, ki menijo, da turisti niso ustrezno obveščeni o tveganjih, ki jih predstavlja pohodništvo pri tako visokih temperaturah. "Ampak za pohode v vročini so se odločili sami, človeka ne moreš aretirati zaradi tega, samo upaš lahko, da je dovolj pameten," je dejal poveljnik reševalne službe. Ob tem pa se nadaljuje tudi iskanje najstnika, ki je izginil na španskem Tenerifu.

Neskončno štetje glasov, gost iz Ukrajine in Robert, ki je spoznal magičnega Luko

15. 06. 2024 15.27

Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, preštevanje glasov je potekalo počasi, a naposled smo le dobili rezultate treh posvetovalnih referendumov in devet novih oz. starih evroposlancev, ki nas bodo predstavljali v Bruslju. Obrvi je v tem tednu dvigovala odločitev predsednika vlade, da raje, kot da bi se udeležil mednarodne mirovne konference za Ukrajino, odpotuje na ogled finalne tekme lige NBA v Dallasu ter stiska pesti za slovenskega zvezdnika Luko Dončića. V Grčiji so zaradi vročine zaprli šole, Romunija pa je zaradi suše omejila porabo vode. Z odgovornostjo do sebe, narave in prihodnosti je naša medijska hiša obeležila Zeleni teden, srečali pa smo se tudi z županom Lvova.

Grčija v primežu vročinskega vala, na otokih izginila še dva turista

13. 06. 2024 20.19

Petek bo prinesel olajšanje, napovedujejo vremenoslovci tako pri nas kot tudi v Grčiji. Le da bodo pri nas temperature končno začele naraščati, v Grčiji pa padati. Državo je namreč nepričakovano zgodaj zajel vročinski val s temperaturami tudi nad 40 stopinj Celzija. V Atenah so zato v popoldanskih urah zaprli številne znamenitosti, vključno z Akropolo.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?

21. 01. 2024 07.16

Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

V morju pri Korčuli odkrili 7000 let stare ostanke naselja

14. 05. 2023 15.19

Hrvaški arheologi so prišli do presenetljivega odkritja. Med raziskovanjem potopljenega neolitskega najdišča Soline na otoku Korčula so namreč našli ostanke ceste, ki je potopljeno prazgodovinsko naselbino hvarske kulture povezovala z obalo Korčule.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...

21. 01. 2023 12.45

Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Edina ponudba za gradnjo novega ženskega zapora na Igu predraga

14. 05. 2022 17.36

Pri projektu gradnje nove stavbe ženskega zapora na Igu, ki bi skupaj s prenovo obstoječih prostorov v starem ižanskem gradu rešil prostorsko problematiko, se zapleta. Edina ponudba za izvedbo del je po ocenah ministrstva za pravosodje previsoka, zato naročila niso oddali. Projekt bi lahko zapletlo tudi arheološko najdišče na območju.

DW: Talibani so iskali našega novinarja, pri tem ubili njegovega sorodnika, še enega ranili

19. 08. 2021 10.18

Medtem ko svetovne države še naprej hitijo z evakuacijo svojih državljanov iz Afganistana in tudi nekaterih Afganistancev, so se na dan neodvisnosti Afganistana odvijali protesti proti talibanom. Upor načrtuje tudi prvi podpredsednik Afganistana, ki se je oklical za začasnega predsednika države. Združeni narodi pa opozarjajo, da talibani pospešeno iščejo ljudi, ki so delali in pomagali ameriški vojski in silam Nata. Iskali so tudi novinarja nemškega DW, a ker ga niso našli, so ubili in ranili njegova sorodnika.

Brazilija vstopila v tretji val, evropske države sproščajo ukrepe

24. 06. 2021 09.16

V Braziliji so zabeležili nov najvišji dnevni prirast okužb, s tem pa so v državi potrdili tudi tretji val epidemije. Tudi v Rusiji so zabeležili največ okužb in smrti od konca januarja. Indija se po hudem drugem valu počasi odpira, a strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko kmalu udaril tretji val. Pred poletno turistično sezono ukrepe postopoma sproščajo tudi evropske države in se pripravljajo na uporabo digitalnega potrdila, ki bo začelo veljati 1. julija.

Skvoterji vdrli na območje ruševin Caral, arheologinji grozijo s smrtjo

03. 01. 2021 15.44

Skvoterji, domnevno člani iste družine, so vdrli na območje arheoloških ruševin mesta Carala v Peruju, ki velja za najstarejše na območju obeh Amerik. Prav tako grozijo perujski arheologinji Ruth Shady, ki je odkrila to 5000 let staro civilizacijo.

V Pompejih odkrili dobro ohranjene ostanke gospodarja in njegovega sužnja

22. 11. 2020 11.27

Ostanke so našli v mestu Civita Giuliana, 700 metrov severozahodno od središča starodavnih Pompejev, v podzemnih prostorih velike vile, kjer potekajo arheološka izkopavanja. Njune ostanke so odkrili na istem mestu, kjer so leta 2017 odkrili hlev z ostanki treh vpreženih konj.

Z bagrom, lopatami in strguljami odkrivajo zaklade preteklosti

03. 10. 2020 19.51

Arheologi se odkrivanja naše preteklosti lotevajo z bagrom, motikami, rovnicami, lopatami in strguljami. Tudi na Pungrtu na Igu, kjer potekajo obsežna izkopavanja gradišča staroselcev iz mlajše železne dobe in rimskega obdobja. Razkrila so na terase preoblikovan teren, na vsaki terasi pa ležijo ostanki objektov oziroma hišk staroselcev. Predvsem izkušnje pa arheologom in izkopavalcem povedo, kaj je delo človeških rok, kdaj je bila skala vklesana ali izravnana.

Pri Krku našli potopljeno razbitino ladje iz časa rimskega imperija

23. 06. 2020 14.39

Iz Hrvaške prihaja novica o pomembnem arheološkem odkritju. Podvodni raziskovalec Velimir Vrzić je nedaleč od otoka Krk, na okoli 18 metrih globine, našel potopljeno ladjo iz časa rimskega cesarstva. V bližini razbitin so zakopani v pesku in blatu ležali tudi ostanki amfor, za katere se predvideva da so bile del tovora ene od trgovskih ladij, ki so potovale iz Dalmacije proti Benetkam.

Na jugu Mehike odkrili največje in najstarejše majevske ostanke

07. 06. 2020 07.36

Arheologi so v Tabascu na jugu Mehike odkrili najverjetneje največje in najstarejše doslej znane majevske ostanke. Gre za sklop 21 večjih in manjših obrednih centrov, ki tvorijo štirikotne platoje. Največji med najdenimi kompleksi je po prostornini celo večji od največje piramide v Egiptu.

Bolnišnice v Sao Paulu na robu zloma, v Nemčiji vse več okužb v klavnicah

18. 05. 2020 07.58

Po Evropi se nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji več držav odpira šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji. Medtem je vse huje v Latinski Ameriki pa tudi Južni Afriki.

Trumpov zid ogroža arheološka najdišča

20. 09. 2019 06.00

Poročilo ameriške Nacionalne službe za parke ugotavlja, da napovedana gradnja Trumpovega zidu na meji z Mehiko v zvezni državi Arizoni ogroža tudi 22 arheoloških najdišč. Poročilo objavlja Washington Post, ki ga predsednik ZDA redno obtožuje širjenja lažnih novic, časopis pa mu je doslej naštel 12.000 javno izrečenih laži.

VIDEO: IS uničuje neprecenljive kipe Asirskega cesarstva

27. 02. 2015 06.30

Skrajna Islamska država želi uničiti vse, kar je po njenem mnenju krivoverskega. Tako so se zdaj spravili na muzej in arheološka najdišča Asirskega cesarstva. Med drugim so uničili tudi znamenitega krilatega bika.

Izginjajoča arheološka najdišča

10. 11. 2010 06.00

Arheološki ostanki so naš edini stik s predindustrijsko preteklostjo. Je naš edini vpogled v življenje ljudi, ki so živeli pred nami, in če so njihove sledi uničene, jih ne moremo nikoli več povrniti.

Dars čaka na vris v načrte

05. 04. 2007 15.36

Dars bo glede ohranitve arheoloških ostankov antične vile na trasi nove gorenjske avtoceste še počakal.

Tarča tudi Big Ben

13. 01. 2006 19.14

V Londonu so odkrili navodila za teroriste, v katerih sta kot tarči navedena Big Ben in Eiffelov stolp.

Humanitarne organizacije kmalu v Iraku

15. 04. 2003 00.00

Na Cipru že čaka 30-članska skupina strokovnjakov, ki bodo ocenili humanitarni položaj v Iraku in predlagali ustrezne ukrepe. V pripravljenosti je še 700 mednarodnih sodelavcev, v samem Iraku pa 3400 lokalnih sodelavcev OZN. Britanski muzej pa je pripravljen pomagati pri ohranjanju iraške kulturne dediščine.

Bagdadski dnevnik (5)

03. 03. 2003 00.00

Zadnji dnevi relativnega miru v Iraku, tako se zdi ta trenutek. In vendar, mogoče, mogoče na koncu tunela vseeno sveti lučka upanja.

Italijanski muzeji odprti tudi zvečer

16. 04. 2000 17.50

Italijanski državni muzeji bodo od danes naprej odprti do poznega večera. Tako bodo lahko obiskovalci že za veliko noč obiskali kakih 100 muzejev do 23. ure, je včeraj poročal italijanski časnik La Reppublica. Enako dolgo bodo odprte tudi galerije in arheološka najdišča. Italijanska ministrica za kulturo Giovanna Melandri je dejala, da gre za revolucijo, ki bo model za vso Evropo.

Pomembna arheološka najdba na jugu Mehike

28. 04. 1999 11.57

V kraju Palenque v mehiški zvezni državi Chiapas so nedavno našli oltar, v katerem je tudi prestol iz 8. stoletja. Gre za pomembno odkritje, ki bo obogatilo poznavanje predšpanskega obdobja v Mehiki. Prestol, ki so ga arheologi našli po dveh letih izkopavanja, je okrašen s približno 150 napisi, ki opisujejo vladavino kralja Akula Ahnaba III. med letoma 736 in 764. Na 1,7 metra širokem in 2,8 metra dolgem prestolu je tudi sedem portretov majevskega plemstva. V bližini najdišča pa so strokovnjaki odkrili še mrliško vežico, v njej pa vaze in kose vulkanskega stekla.