arhivsko

Depeche Mode napovedali koncertni film M
18. 04. 2025 10.00
Angleška synth rock skupina Depeche Mode je napovedala film Depeche Mode: M, ki bo vseboval izbrane vtise in arhivsko gradivo s koncertov v Ciudad de Mexicu. Posneli so jih med letoma 2023 in 2024. Film, ki naj bi v kinematografe po svetu prišel še letos, čeprav datum še ni znan, je zasnoval in režiral mehiški filmski ustvarjalec Fernando Frias.

Miley Cyrus z napovedjo novega albuma razveselila oboževalce
25. 03. 2025 10.05
Miley Cyrus je napovedala izid novega albuma Something Beautiful, ki bo izšel čez dva meseca. Skladbe naj bi navdihnil film The Wall zasedbe Pink Floyd, ki je zvezdnico navdušil že v najstniških letih. Novica je razveselila njene poslušalce, ki so pred dvema letoma močno podprli njen zadnji album Endless Summer Vacation, na katerem je bila tudi uspešnica Flowers.

Tom Hanks: S pomočjo umetne inteligence bom lahko igral v filmih tudi po smrti
17. 05. 2023 11.00
Tom Hanks vidi možnosti za nadaljevanje svoje kariere tudi po smrti. To naj bi se zgodilo s pomočjo umetne inteligence (UI), ki bi tako za igralce kot glasbenike omogočila, da njihove glasove in podobo ustvarjalci uporabljajo še naprej. Kot je dejal Hanks, bi lahko s pomočjo nove tehnologije poustvarili njegovo podobo in mu tako omogočili nastope v filmih 'od zdaj pa do večnosti'.

90 let zbiranja arhivarij, 90 let novosti: če bi gradivo zložili v vrsto, bi prišli do Ptuja
11. 04. 2023 06.12
Zgodba o arhivu je zgodba o (naši) preteklosti. In čeprav je velik del gradiva, ki ga te institucije hranijo, danes že digitaliziran in tako kadar koli na voljo za raziskovanje, je hramba originalov še kako pomembna. Nobena, še tako dovršena spletna različica namreč ne more nadomestiti vonja, občutka, ko v roke vzameš pergamentno listino, ki priča o življenju pred stoletji.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14
Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Kerry Washington v obleki Whitney Houston: Kaj je bolj 'kul' kot to?
07. 03. 2023 16.17
Hollywoodsko zvezdnico Kerry Washington je nedavno doletela posebna čast. Igralka je na prireditvi, kjer so se poklonili ameriškemu temnopoltemu filmu, nosila vintage toaleto iz leta 1996. Ta je nekoč pripadala legendarni Whitney Houston.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246
14. 02. 2023 14.39
17 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'
29. 10. 2022 07.14
"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

33. Liffe z občinstvom 'v živo' in 90 celovečerci
20. 10. 2022 16.21
33. Ljubljanski mednarodni filmski festival (Liffe), ki bo potekal med 9. in 20. novembrom, se bo po dveh pandemičnih letih v celoti vrnil pred občinstvo. Obeta se 90 celovečernih in okoli 30 kratkih filmov, deset filmov bo na voljo tudi prek videa na daljavo.

32 novih človeških ribic bo kmalu uzrlo temo jame
17. 10. 2022 12.31
V Postojnski jami se veselijo novih mladičev človeške ribice. Samica je v začetku junija odložila 43 jajčec, življenje v temi pa bo ugledalo 32 mladičkov. Nekaj se jih je že izleglo, ostali so še odeti v želatinaste ovoje. To je izjemen uspeh, so prepričani v Postojnski jami, saj v statističnem pogledu pomeni rekordno, 74-odstotno reprodukcijsko uspešnost. Iz prejšnjega legla pred šestimi leti je Postojnsko jamo obogatilo 22 malih 'zmajev'.

Znani Slovenci ob materinskem dnevu: Življenje ne pride z navodili, ampak z mamo
25. 03. 2022 17.29
25. marca v Sloveniji vsako leto praznujemo materinski dan, in kot se spodobi, se veliko domačih zvezdnikov svojim mamam na ta dan posveti tudi na družbenih omrežjih, ne samo osebno. Med takšnimi je letos tudi naša žirantka v Znanem obrazu, Helena Blagne.

V Berlinu ob stoti obletnici rojstva obsežna retrospektiva Helmuta Newtona
11. 11. 2021 16.45
Berlinska Fundacija Helmuta Newtona je za lansko leto pripravila razstavo, s katero je želela obeležiti 100. obletnico rojstva enega najpomembnejših fotografov 20. stoletja, po katerem nosi ime. Načrte jim je prekrižala epidemija, zdaj pa je obsežna retrospektivna razstava Helmut Newton – zapuščina po letu dni na ogled v prostorih fundacije.

Vlada Katoliškemu inštitutu za digitalizacijo arhivskega gradiva namenila 700.000 evrov
29. 10. 2021 13.07
Vlada Janeza Janše je Katoliškemu inštitutu, ki je v lasti ljubljanske nadškofije in hrani arhiv slovenskih emigrantov, za digitalizacijo arhivskega gradiva namenila 700.000 evrov. Zbirka je pomembna za razumevanje zgodovine, vendar se postavlja vprašanje, ali bo tako bogato podprta tudi digitalizacija drugih arhivov.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt
15. 08. 2021 08.00
Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

Interpelacija zoper Simonitija: kako bodo glasovali poslanci DeSUS in SMC?
24. 03. 2021 07.17
V državnem zboru so letele ostre kritike zoper kulturnega ministra Vaska Simonitija, ki mu v opozicijskih LMŠ, SD, Levica in SAB očitajo predvsem škodljiv odnos do medijev ter neukrepanje v času epidemije. Predlagateljice interpelacije same sicer nimajo dovolj glasov za uspeh interpelacije, a na kocki so glasovi posameznih poslancev DeSUS in SMC, kjer pri glasovanju po napovedih ne bodo enotni. Da bosta interpelacijo podprla, sta med drugim napovedala Jurij Lep in Branislav Rajić. Maratonska interpelacija se bo nadaljevala v četrtek, ko bo tudi znana usoda kulturnega ministra.

Izbrisani: Z rušitvijo Roga se je zgodil nov izbris
26. 02. 2021 15.03
Ob 29. obletnici izbrisa predstavniki izbrisanih opozarjajo, da se jim je z rušitvijo in izselitvijo uporabnikov Roga zgodil nov izbris. Tam so namreč izgubili prostor, v sklopu katerega so se čutili varne in sprejete, so poudarili izbrisani, ki si želijo, da bi izbris kot sistematična kršitev človekovih pravic postal del kolektivnega spomina.

NPU je Banki Slovenije vrnil zaseženo dokumentacijo
11. 02. 2021 11.19
Potem ko je Sodišče EU decembra lani odločilo, da je Slovenija z zasegom dokumentov med preiskavo v Banki Slovenije kršila načelo nedotakljivosti arhivov EU, je Banka Slovenije v sredo prejela arhivsko listinsko in elektronsko dokumentacijo, ki jo je NPU zasegel v hišni preiskavi leta 2016, je danes sporočila centralna banka.

Kurzev sodelavec pod lažnim imenom naročil uničenje podatkov
25. 07. 2019 09.25
Po aferi Ibiza, zaradi katere bodo v Avstriji septembra predčasne volitve, državo pretresa nov škandal, ki je povezan z uničevanjem nosilcev podatkov iz kanclerskega kabineta. Uničevanje je bilo obširnejše, kot so domnevali, izvedli pa so ga le nekaj dni po objavi videoposnetkov afere Ibiza.

Zaljubljeni v letenje – zgodbe slovenskih pilotov, stevardes in mehanikov
17. 02. 2019 07.00
Bogato zgodovino letalstva na Slovenskem spremljajo osebne zgodbe Slovencev, ki so se v zadnjih osemdesetih letih tako ali drugače ukvarjali z letalstvom. Soavtorja knjige Zaljubljeni v letenje Borut Podgoršek in Marko Malec sta z osebnimi pogovori in raziskovalnim delom zapisala 18 zgodb slovenskih pilotov, stevardes in letalskega mehanika.

V BiH prijeli pet domnevnih vojnih zločincev, posledično spor z Republiko srbsko
10. 12. 2015 20.42
V mestu Bosanski Novi na zahodu BiH so danes aretirali pet domnevnih vojnih zločincev. Gre za nekdanje pripadnike vojske in policije bosanskih Srbov, ki jih sumijo odgovornosti za umor 27 bošnjaških civilistov v vaseh Agići in Ekići leta 1992. Akcija je zanetila nov spor.

Grilc: SDS ne samo, da je želel spremeniti zakon, očitno bi spremenil tudi ljudstvo
08. 06. 2014 21.05
Predlagatelji referenduma o arhivih pravijo, da nizka udeležba kaže, da nismo dovolj zrela demokracija. Minister za kulturo Uroš Grilc pa trdi, da so očitno uspeli volivce prepričati, da je zakon dober in odpira arhive za vse. Solidarnost pričakuje pojasnilo SDS.

SDS zbral več kot 40.000 podpisov za referendum o arhivih
19. 03. 2014 18.17
Stranka SDS je zbrala več kot 40.000 podpisov za referendum o arhivih. "Velik odziv ljudi priča, da se zavedajo, da arhivska novela, ki jo je predlagala vlada in sprejela vladna večina v DZ, izenačuje žrtve in njihove rablje ter na perfiden način zapira arhive," so zapisali ob tem.

Grilc prijavil sum protipravnega uničenja arhivskega gradiva SDV
07. 03. 2014 11.31
Minister za kulturo Uroš Grilc je na vrhovno državno tožilstvo in upravo kriminalistične policije prijavil sum protipravnega uničenja dokumentarnega in arhivskega gradiva nekdanje Službe državne varnosti.

Arhiv objavil prvi del o SDV, SDS pa pravi, da gre za ceneno potezo
28. 02. 2014 16.09
Arhiv je objavil prvi del arhivov nekdanje Službe državne varnosti. Objavljenih je bilo le 10.000 od skoraj pet milijonov strani. SDS, ki zahteva referendum o novem zakonu o arhivih pravi, da obremenjujočih zapisov v objavljenih vsebinah ne gre pričakovati.

FOTO: V SDS prepričani, da bodo zbrali dovolj podpisov 'proti zapiranju arhivov Udbe'
13. 02. 2014 12.19
SDS začenja zbirati 40.000 podpisov, potrebnih za izvedbo referenduma o arhivih. Minister za kulturo Uroš Grilc se boji, da je ta tema "zelo spolitizirana", zato se bo vlada v primeru zbranih podpisov v kampanji osredotočila na stroko.

Vložili podpise za začetek referendumskega postopka o arhivski noveli
04. 02. 2014 16.53
Skupina državljanov s prvopodpisano poslanko SDS Evo Irgl je vložila podpise za začetek postopka za razpis referenduma o arhivski noveli. Predlagatelji so zbrali več kot 10.000 podpisov, čeprav bi jih zadostovalo že 2500.

SDS pozval k podpisom proti zaprtju arhivov
31. 01. 2014 16.30
Stranka SDS je prek Twitterja pozvala k oddaji podpisov "proti zaprtju arhivov". Glede na to, da je Janša že napovedal referendum o arhivski noveli, kaže, da zbirajo potrebnih 2500 podpisov za začetek postopka za razpis referenduma. V DZ jih morajo oddati najpozneje v torek.

FOTO: Italijan več let 'praznil' koprski arhiv
11. 11. 2013 10.52
Koprski policisti so ob pomoči italijanskih kolegov v obsežni kriminalistični preiskavi stopili na prste 66-letnemu Italijanu, ki je iz Pokrajinskega arhiva v Kopru ukradel več različnih arhivskih dokumentov. Če bi dokumente prodal, bi zanje lahko iztržil kar milijon evrov.

FOTO: Štorklje doma – igrišče odprto
10. 04. 2013 08.01
Golfski navdušenci so morali v letošnji sezoni zaradi obilne zime nekoliko počakati na prvo udarjanje žogic v Moravskih Toplicah, a so ta trenutek dočakali. Od vrnitve štorkelj ...

Sodišče ob koncu afere Zbiljski gaj: 'Trudili smo se, da bi razsodili pred zastaranjem'
27. 12. 2012 07.00
V zadevi Zbiljski gaj je pretekel 10-letni zastaralni rok za še zadnje očitano dejanje. Ustanoviteljici podjetja Mebles IMS Zdenki Škodlar tako ne bo treba več sesti na zatožno klop, že med prvim sojenjem pa sta bili zavrnjeni obtožbi zoper nekdanjega direktorja Mebles IMS Rajka Županca in Sama Škodlarja.