asta vrečko

Opozicija: Vlada je prišla do roba. Koalicija: Pripravljamo se na drugi mandat

13. 05. 2025 19.44

Po nedeljskem referendumu je na političnem prizorišču vse bolj vroče. Bomo šli na predčasne volitve ali počakali na redne prihodnje leto? "Vlada, na čelu s kulturno ministrico Asto Vrečko, je izgubila zaupanje, in čas je, da se poslovijo" - se je Nova Slovenija, ki je skupaj z Demokrati proti ministrici Vrečko vložila interpelacijo, pridružila pozivom k predčasnim volitvam.

Soočenje po referendumu: kakšne posledice bo imel?

13. 05. 2025 06.00

Prepričljivo zavrnjen vladni zakon o dodatku k pokojninam za posebne dosežke na področju kulture in že vložena interpelacija zoper kulturno ministrico Asto Vrečko. Kakšne bodo politične posledice nedeljskega referenduma? Rezultat si koalicija in opozicija razlagata vsaka po svoje.

Han priznava: Referendumski izid je lahko streznitev leve sredine

12. 05. 2025 09.32

Po besedah predsednika SD Matjaža Hana je lahko referendumski izid, po katerem so volivci prepričljivo zavrnili zakon o dodatku k pokojninam umetnikov, tudi streznitev leve sredine, da se bo vendarle angažirala, da bo lahko dosegla dober rezultat na naslednjih volitvah. Ob tem pa ne vidi, da bi zaradi referenduma lahko prišlo do težav v koaliciji.

Interpelacija zoper Asto Vrečko, ta odgovarja: 'Jaz se kulturnega boja ne grem'

12. 05. 2025 13.09

Poslanci NSi in Demokratov so po nedeljskem referendumu vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko. Poslanci ministrici med drugim očitajo negospodarno rabo javnih sredstev ter sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. V SDS bodo interpelacijo podprli, če ministrica ne bo odstopila sama. Ta pa je zavrnila pozive k odstopu in izpostavila dosežke aktualne vlade na področju kulture.

Dodatkom k pokojninam kulturnikov reklo 'ne' več kot 400.000 ljudi

11. 05. 2025 07.25

Volivci so na nedeljskem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov vseh volivcev, ki so odšli na volišča, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi zavrnitveni kvorum. Tudi tokratni referendum pa je, tako kot večino zakonodajnih referendumov v zgodovini Slovenije, zaznamovala nizka volilna udeležba. Udeležila se ga je le četrtina volivcev, kar je izpostavil tudi premier Robert Golob. Za prvaka SDS Janeza Janšo pa je izid zmaga razuma.

Janša o 'dvojni klofuti' vladni koaliciji, Vrečko o preštevanju desnih volivcev

11. 05. 2025 19.15

"Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka," je rezultate referenduma komentiral Janez Janša. Premier Robert Golob je sporočil, da se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na klic desnice, tistih, ki so zakonu nasprotovali, pa ni niti za četrtino. Ministrica Vrečko pravi, da o odstopu ne razmišlja. "Referendum je bil namenjen preštevanju glasov desnici, poziv k bojkotu ni bil napaka," je prepričana. Po besedah predsednika NSi Mateja Tonina je rezultat začetek konca vlade Roberta Goloba.

Janković bi za dogovor o miru ponudil kar Ljubljanski grad

10. 05. 2025 08.40

Rdeča preproga, pogrnjena na Ljubljanskem gradu, je dušila korake znanih obrazov iz sveta politike, kulture in gospodarstva, ki so prišli čestitat Ljubljani za njen praznik. Mesto heroj, kot mu pravijo, letos praznuje 80. obletnico osvoboditve. Takrat so, kot že tolikokrat prej, rekli: nikoli več! A spet smo tam, v času, ko ljudje živijo v strahu, da bo znova po vsem svetu zaropotalo orožje. Zato je bilo tudi z govorniškega odra nad omenjeno preprogo slišati pozive proti oboroževalni dirki, v katero so se pognale številne države. Ljubljanski župan Zoran Janković bi svetovnim in verskim voditeljem ponudil kar Ljubljanski grad, da se dogovorijo o miru in svobodi.

V treh dneh predčasno glasovalo 1,36 odstotka volilnih upravičencev

09. 05. 2025 09.41

Po podatkih Državne volilne komisije je v treh dneh, ko je potekalo predčasno glasovanje o dodatkih k pokojninam umetnikov, glasovalo skupno 23.102 volivcev oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev v Sloveniji. Referendumska kampanja se sicer izteka. Tonin je volivce znova pozval k udeležbi, četudi vsi ne bodo glasovali enako kot NSi. Vrečko pa je ocenila, da je bila ta ena najnižjih za SDS, ki ji očita sovražne in nizkotne napade na umetnike.

Koalicija in opozicija z nasprotnimi stališči pred referendumom

07. 05. 2025 23.01

Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke so v oddaji 24UR ZVEČER svoja stališča soočili zagovorniki in nasprotniki zakona, in sicer: Asta Vrečko iz Levice, Zvonko Černač iz SDS, Matej Arčon iz Gibanja Svoboda in Iva Dimic iz Nove Slovenije.

Veliko soočenje pred nedeljskim referendumom

07. 05. 2025 17.31

Pred nedeljskim referendumom, na katerem bodo volivci odločali o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je v oddaji 24UR ZVEČER potekalo soočenje štirih parlamentarnih strank – SDS, Levice, Nove Slovenije in Gibanja Svoboda.

Vrečko o 'plačani predvolilni kampanji SDS', Hoivik: To so laži

07. 05. 2025 15.59

Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko je na novinarski konferenci pred nedeljskim referendumom o dodatku k pokojninam umetnikov ponovila prednosti tega zakona ter za laži in manipulacije označila več izjav in potez SDS. "Referendum je zgolj plačana predvolilna kampanja SDS," je ocenila. Poslanec SDS Andrej Hoivik pa je izjave ministrice označil za laži.

Se veleposlaništvo ZDA z objavo vmešava v slovensko notranjo politiko?

07. 05. 2025 15.24

Skuša ameriško veleposlaništvo v Sloveniji posredno vplivati na prihajajoči referendum o pokojninskih dodatkih za izjemne umetniške dosežke? Je bilo "dvoumno" sporočilo nenamerno ali gre za načrtno vmešavanje v politiko druge suverene države? Medtem ko je ministrica Asta Vrečko zadržana pri podajanju ocene, je evroposlanka Romana Tomc zapis veleposlaništva o demokraciji razumela kot zaušnico Golobovi vladi. Poslanka Svobode Lena Grgurevič pa: "ZDA niso tiste, ki bi lahko Slovence podučevale o pomenu demokracije."

Opozorila o zlorabah izjav nekaterih vidnih posameznikov na referendumskem letaku SDS

06. 05. 2025 13.58

Volivci so v nabiralnike te dni prejeli letak SDS, prek katerega jih nagovarjajo, naj na referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke glasujejo proti. Na letaku so fotografije in izjave več javnih osebnosti. A nekateri s tem niso bili seznanjeni in opozarjajo na zlorabo njihovega imena in izjav v politične namene. "Včasih je tudi ignoriranje političnih manipulacij upor," pa se je na zlorabo svojega imena odzvala Nika Kovač.

Začenja se predčasno glasovanje pred referendumom, SDS predlagala razveljavitev zakona

06. 05. 2025 06.22

Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Volivci, ki želijo v omenjenih dneh predčasno oddati svoj glas, bodo to lahko vse tri dni storili med 7. in 19. uro. SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke. Menijo, da bi tako hkrati s padcem novega zakona na referendumu, kar verjamejo, da bodo podprli volivci, naredili "čisti rez" pred sprejemanjem pokojninske reforme. Kompromisni predlog pa vidijo v višji nagradi Prešernovim nagrajencem.

Večmilijonski dvig obrambnih izdatkov: bomo kupili še enega Falcona?

05. 05. 2025 19.34

Ali bo vlada v sklopu pričakovanega večmilijonskega dviga obrambnih izdatkov financirala tudi nakup novega falcona? Da bi bil nakup še drugega vladnega letala dobra ideja, ocenjuje obrambni minister Sajovic. V prihodnjih dneh sicer na agendo koalicije prihaja povečanje obrambnih izdatkov, pri čemer še vedno ni jasno, ali bo Slovenija zanje namenila več kot dva odstotka BDP. Kaj pričakujejo v vladnih strankah in kaj v opoziciji?

Ob svetovnem dnevu pozivi k izboljšanju razmer za novinarje

03. 05. 2025 09.42

Ob današnjem svetovnem dnevu svobode medijev so glasni pozivi k izboljšanju pogojev za novinarsko delo. Grožnje z odpuščanjem in vse slabše plače niso podlaga, na kateri bi krepili novinarstvo, opozarja sindikat novinarjev. Društvo novinarjev pa meni, da bi morala tudi poslovodstva medijev iskati rešitve za uspeh medijskih produktov v novem okolju.

Sadijo rože, lovijo hobotnice, ne pozabljajo na politiko

02. 05. 2025 21.13

Praznična dneva tik pred koncem tedna sta bila za nekatere kot nalašč za prvomajski oddih - tudi za slovensko politiko. Nekateri doma sadijo rože, drugi na Hrvaškem pripravljajo hobotnice, spet tretji tudi med prazniki politično aktivni obljubljajo boj za delavske pravice in vabijo na prihajajoči referendum. Pa se je na dopust odpravil tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je pod lupo javnosti in protikorupcijske komisije ravno zaradi morskih oddihov?

Predreferendumska vročica: škodljiv zakon ali zloraba kulture?

30. 04. 2025 06.00

Glasovanje ali bojkot: bo zaradi rezultata referenduma v zadregi vlada? Bo podatek o udeležbi na referendumu povzročil skrbi desnici? Bo dodatek k pokojnini za izjemne dosežke še naprej izplačan po starem zakonu ali po novem? Veliko vprašanj, vsaj nekaj je gotovega – SDS je uspelo zbrati več kot 47 tisoč podpisov podpore za razpis referenduma, kmalu bo na sporedu. 11. maja. In o čem konkretno boste odločali?

Največ za SDS, Golob do Drnovškovega uspeha s taktičnim glasovanjem?

29. 04. 2025 16.19

Anketa Valicona razkriva, da bi največ vprašanih glasovalo za SDS (23 odstotkov), če bi bile volitve na dan izpolnjevanja ankete. Za Gibanje Svoboda bi glasovalo 18,8 odstotka vprašanih. To bi po besedah direktorja Valicona Andraža Zorka lahko pomenilo taktično glasovanje, na katerem bi lahko slavila Svoboda, kot je to doslej na levi sredini uspelo le Janezu Drnovšku.

Kakšne politične posledice imata afera Karigador in oprostitev Janše?

27. 04. 2025 19.40

Podpora vladi se je rahlo okrepila, največja "stranka" v državi pa so trenutno neopredeljeni volivci. Objavljamo najnovejša domača politična razmerja, ki so jih za našo medijsko hišo izmerili v inštitutu Mediana.

Pirc Musarjeva: Mir in svoboda nista samoumevna

27. 04. 2025 07.48

Predsednica republike Nataše Pirc Musar je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju ocenila, da je slovenski narod skozi zgodovino že večkrat dokazal, da zna prepoznati pravi trenutek za sodelovanje in odpor. Kljub temu pa "mir in svoboda nista samoumevna, temveč sta odgovornost vsake generacije," je opozorila. "Svoboda ne pomeni brezbrižnosti, temveč odgovornost. Demokracija pa zahteva, da se iz zgodovine učimo, in ne, da jo pozabimo," pa je v poslanici zapisal premier Robert Golob.

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS

23. 04. 2025 07.50

Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

Vox populi: desnica in levica skoraj izenačeni

22. 04. 2025 18.15

Tokratna anketa Vox populi za časnik Dnevnik je pokazala skorajšnje izenačenje levice in desnice, če bi bile volitve prihodnjo nedeljo. Manj je neopredeljenih volivcev, preboj v DZ bi uspel tudi stranki Demokrati Anžeta Logarja. Medtem je podpora vladi nekoliko narasla, še vedno pa skoraj 60 odstotkov vprašanih meni, da je njeno delo neuspešno.

Začela se je kampanja: Svoboda poziva k bojkotu, SDS k udeležbi

11. 04. 2025 14.38

Pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke se začenja uradna enomesečna kampanja. Podporniki in nasprotniki zakona bodo imeli za prepričevanje volivcev čas do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano v začetku prihodnjega tedna.

Dodatki za vrhunske umetnike: kaj drži in kaj ne?

05. 04. 2025 19.00

O čem natančno bomo odločali na referendumu 11. maja? Tema je znana, to so dodatki za najbolj vrhunske slovenske umetnike. Argumenti, s katerimi še pred uradnim začetkom kampanje prepričujejo pobudniki, to je SDS, in nasprotniki, to je Levica, pa so zelo različni. Kaj torej drži in kaj ne: koliko bi znašali dodatki in komu vse bi jih po novem podeljevali? In zakaj so se v Gibanju Svoboda in Levici, v nasprotju s koalicijskimi zavezami o spodbujanju politične udeležbe, odločili za bojkot referenduma?

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota

31. 03. 2025 16.12

SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

Podpora vladi rahlo navzgor, Golob znova na repu lestvice

23. 03. 2025 19.37

Kakšna so najnovejša domača politična razmerja? Kdo je v očeh ljudi zmagovalec sporov med Natašo Pirc Musar in Robertom Golobom? In kdo med Janezom Janšo in Matejem Toninom?

SDS zbral dovolj podpisov za referendum. Arčon: Manipulacija volivcev

20. 03. 2025 11.59

SDS je zbral dovolj podpisov za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je na novinarski konferenci sporočil poslanec Zvone Černač. Do vključno srede, ko so aktivno zbirali podpise, so jih zbrali več kot 47.000, v DZ jih bodo vložili v prihodnjih dneh, je napovedal. Da gre v resnici za manipulacijo volivcev, razpis, uperjen je proti kulturi, pa je kritično ocenil podpredsednik vlade Matej Arčon.

So obrambni izdatki razpoka v koaliciji?

18. 03. 2025 06.00

Ali so pred koalicijo razpoke, ki jih bodo Gibanje Svoboda, SD in Levica le leto dni pred volitvami težko premostili? Ali se bo vladna koalicija začela krhati? Na mizi bo namreč prej ali slej vprašanje o višjih obrambnih izdatkih. Se je koalicija tej razpravi na vrhu izognila, ker njeni volivci temu v glavnem nasprotujejo in se koalicijske stranke bojijo, da bodo z razpravo o dvigu obrambnih izdatkov izgubile priljubljenost pred volitvami? Je nova obdavčitev nepremičnin, ki je na noge dvignila javnost, pozabljena? Kakšna bo pokojninska reforma?

Golob: Pokojninska reforma ne bo daljšala delovne dobe. Ostaja 40 let

17. 03. 2025 07.44

Ministri in koalicijski poslanci so se na Brdu pri Kranju zbrali na vrhu koalicije, ki ga je gostil premier Robert Golob. Osrednje teme tokratnega srečanja so bile krepitev javnega zdravstva, vzdržen pokojninski sistem in stanovanja za mlade. Golob je povedal, da se je koalicija poenotila. "Cilji niso le skupni, ampak jih lahko izvedemo do konca mandata. To je najboljša popotnica, s katero se lahko podamo na naslednje volitve v potrditev drugega mandata," je dejal.